Puhuttiin äsken puhelimessa ydinvoimasta, mutta sen osalta joutuu toteamaan inhokkilauseeni: "jätän tän nyt tähän".
Kun puhutaan ydinvoimasta ja sen haitoista niin totesin, että Fukushiman tsunami oli paha, mutta ydinvoimala kesti sen kuitenkin suht. hyvin. Suurin riski ydinvoimassa liene ydinjäte, niin yllätyksekseni Suomeen on nyt vasta valmistumassa maailman ensimmäinen ydinjätteen loppusijoituspaikka. Ydinvoimaa käsittääkseni alettiin käyttää jo heti sotien jälkeen, niin mielikuva on, että se jäte on jossain tynnyreissä pihalla ja ei ne siellä ole niin kauheasti haittaa aiheuttaneet. Että tokkopa tuo nyt niin kauheen huono juttu sitten kuitenkaan on.
Sivuttiin myös aihetta, että vihreät on vastustaneet ydinvoimaa ja lähtivät viimeks 2014 hallituksesta sen vuoksi. Kun alkaa miettimään, niin ilmastokeskustelu on tullut oikeastaan vasta sen jälkeen pöydälle, joten vihreidenkin täytyy taipua realiteettien edessä.
Kaveri on muuten homo jonka kanssa asuttiin kimpassa (tai minä hänen alivuokralaisena) 1,5 vuotta, niin hauska oli kun hällä oli bileet, niin menin hieman myöhässä ja hän sanoi, että käytiin jo saunassa, mutta mee, on vielä lämmin. Tulin jäähylle niin totesi, että on muuten tämän kämpän historiassa ensimmäinen heterosauna ku missä oot
