"suomettuminen"
Törmäsin sanaan tänään ensimmäistä kertaa kun käytiin sähköpostitse läpi Ukrainan kriisiä ja siihen liittyviä toimia ja tulevan hallintaa.
Edelleen pidän omalla kohdalla rikkautena sitä, että en lue asioita vaan mietin itse. Itselle tuli sanasta hyvä fiilis. Eli Ukrainasta tulisi kuin Suomi. Suomi joka ollaan nyt. Mehän ollaan hyvä ja moderni länsimainen sivistysvaltio. Liene koko maailma ajattelee näin.
Sitten kun googletin sanaa, niin sanasta tuli pelkkää negatiivista kommenttia ja siitä ei oikein saa näemmä puhua. Se on ku siitä Taru Sormusten Herrasta se äijä jonka nimeä ei saa mainita. Miksi?
"suomettuminen" on Suomettumista. Eli ajanjakso mitä me ollaan tultu vaikka nyt vuodesta 1946 tähän päivään. Hyvinhän meille kävi. Vai eikö käynyt? Jos lähtökohdat ottaa huomioon. Meistä tuli Suomi joka me ollaan tänä päivänä. Ei maailman onnellisin maa, mutta on täällä nyt asiat ihan ok.
Miten paljon paremmin meille olisi voinut käydä? Kaikki (myös meidän kaikkien elämässä yleensäkin) mitä tästä hetkestä taaksepäin on tapahtunut piti tapahtua, että olemme tässä just nyt. Just näissä olosuhteissa. Jos jotain olisi tapahtunut toisin, ei oltaisi tässä. Mitä parempaa Suomelle kokonaisuudessaan olisi voinut tapahtua jos sitä mitä tapahtui ei olisi tapahtunut?
Jos ei olisi tapahtunut, jokin olisi muuttunut. Jos ei oltaisi "suometuttu" oltaisiin mitä todennäköisimmin Venäjän vallan alla. Mikä Suomettumisessa on se paha? Edelleen korostan, että sen vuoksi ollaan mitä me ollaan nyt.
Ukrainan kansalaiset itse asiassa haluaisivat nauttia Suomalaisista vapauksista niin miksi heille ei soisi Suomettumista?
Miksi se on kirosana? En ymmärrä. Rehellisesti sanottuna en ymmärrä. Eikä ymmärrä moni muukaan, mutta heidät on koulutettu vihaamaan sitä sanaa. Kukaan ei pysty sanomaan miksi, mutta sitä nyt vaan vihataan, vaikka meillä on kaikki hyvin ja jos sitä ei olisi tapahtunut meillä ei olisi kaikki hyvin. Tai ainakin vaikea nähdä mikä meillä voisi olla paremmin jos ei oltaisi "suometuttu".
Joskus pitää vaan unohtaa..