Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Vs: Politiikka
joey_t:
--- Lainaus käyttäjältä: joey_t - Joulukuu 03, 2025, 15:54:46 ---On kuitenkin olemassa taho joka pystyy painostamaan Israelin presidenttiä.
--- Lainaus päättyy ---
Tuossa on virhe. Ei pitäisi lukea "Israelin presidenttiä" vaan Netanjahua joka on Israelin pääministeri.
Lifti:
Tässä oluen äärellä rupesin miettimään että mitä tulisi tapahtumaan ja Palestiina nyt kruunataan ja seremonia pidetään, meinaan jos sieltä sitten lentää raketteja ja nyt en puhu uudenvuoden raketeista niin voidaanko se tulkita sodan julistamiseksi. Mikäli voidaan, Israel tulee rajan yli ja hupsista, Palestiina muuttui Israeliksi ja terroristit juoksevat seuraavaan maahan.
Uhka vai mahdollisuus?
Aapeli60:
Ongelma on siinä ettei naapurimaat halua niitä omaksi ogelmakseen, ja siitähän seuraa se että eurooppaanhan ne sieltä tulevat.
Siinä olis taas Haavistolle sopiva homma järjestää ilmasiltaa. Ja täälläkin on porukkaa joka olis kentällä wellcome kylttien kanssa.
Yle raahaisi joka kanavalle asiantuntijan kertomaan kuinka ne tulevat pelastamaan Suomen talouden.
Mikä voisi mennä pieleen?
Lifti:
--- Lainaus käyttäjältä: Aapeli60 - Joulukuu 03, 2025, 16:39:48 ---Ongelma on siinä ettei naapurimaat halua niitä omaksi ogelmakseen, ja siitähän seuraa se että eurooppaanhan ne sieltä tulevat.
Siinä olis taas Haavistolle sopiva homma järjestää ilmasiltaa. Ja täälläkin on porukkaa joka olis kentällä wellcome kylttien kanssa.
Yle raahaisi joka kanavalle asiantuntijan kertomaan kuinka ne tulevat pelastamaan Suomen talouden.
Mikä voisi mennä pieleen?
--- Lainaus päättyy ---
Soittelen Israeliin ja perun tämän suunnitelman. Terveisin: sotamarsalkka
joey_t:
Raketteja Gazasta lentää Israeliin jatkuvasti vaikka Palestiina ei ole edes valtio mutta "valtiollinen legitimiteetti" mahdollistaisi asehankinnat ja sotilaallisen organisoitumisen joka tasoittaisi asemaa Israelia vastaan mutta sodan ne toki häviäisivät ja selvästi.
Rauha alueelle on saatava ja sen ehtona on molemminpuolinen tahto rauhaan. Israel vetäytyi Gazasta vuonna 2005 ja jättivät sinne siirtokuntansa joissa oli satoja ellei jopa jokunen tuhat kasvihuonetta jättäen gazalaisille maanviljelijöille taloudellisia mahdollisuuksia, elinkeinon ja työpaikkoja. Kuitenkin heti israelilaisten lähdettyä, palestiinalaiset ryhtyivät ryöstelemään ja vaurioittamaan noita kasvihuoneita joten tuo taloudellinen mahdollisuus meni saman tien. Korvaukseksi Gazassa järjestettiin vaalit jotka Hamas voitti ja rakettituotanto kiihtyi ja Israel sai niitä jatkossa moninkertaisen määrän. Lisäksi Hamas alkoi rakentaa yli tuhat kilmometriä maanalaisia tunneleita joista osa hyökkäystunneleita Israeliin. Tämä ei olisi ollut mahdollista Israelin valvonnassa, Gazasta tuli painajainen.
En ihmettele miksi naapurimaat eivät halua vastaanottaa palastiinalaisia pakolaisia, kuten Aapeli60 totesi. Eivät gazalaiset tapaa olla mitään "rauhanomaisia rinnakkaiseläjiä".
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta