Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Miten liikuit tänään?  (Luettu 393474 kertaa)

Poissa FortySexN2

  • Sr. Member
  • Viestejä: 3507
  • ******* Saisi mikroaaltouunilla pillua
Vs: Miten liikuit tänään?
« Vastaus #2980 : eilen kello 14:50:14 »
Perusbiomekaniikkaa ilmaiseksi: hauis koukistaa kyynärpäätä, eikä koukistaja voi jarruttaa koukistumista. Isot hauikset siis tulevat koukistavista ja vetävistä liikkeistä, ei penkistä.

Taidan lähteä penkkaamaan.
do. or do not. there is no try.

Poissa FlamingSword

  • Full Member
  • Viestejä: 338
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Miten liikuit tänään?
« Vastaus #2981 : eilen kello 22:13:43 »
Aikanaan nuorisotalolla Porissa oli yksi jätkä joka teki pelkästään penkkipunnerrusta, mutta kyllä sillä silti oli aikamoiset hauikset. Kyllä penkkipunnerrus jonkin verran hauiksiakin kehittää.

Kysyin Geminiltä tarkemmin:

Millä tavalla hauislihakset ovat mukana penkkipunnerruksessa?

Penkkipunnerrus on ensisijaisesti rintalihasten, ojentajien (triceps) ja etuolkapäiden liike, mutta hauislihakset (biceps) ovat siinä tärkeässä avustavassa ja stabiloivassa roolissa.

Vaikka hauis ei työnnä tankoa ylös, se tekee silti töitä salaa taustalla:

Kyynärnivelen stabilointi: Hauislihas toimii niin sanottuna antagonistina eli vastavaikuttajana ojentajalle. Se auttaa pitämään kyynärnivelen vakaana ja hallitussa asennossa raskaan kuorman alla, jotta käsi ei pääse vääntymään väärään suuntaan.

Tankoa puristava ote: Hauiksen lähellä olevat kyynärvarren lihakset ja koko käsivarren ketju aktivoituvat, kun tangosta pidetään kiinni tiukasti. Mitä kovempaa tankoa puristaa, sitä enemmän myös koko yläraajan lihakset (hauis mukaan lukien) jännittyvät.

Ekentrinen eli jarruttava työ: Kun tankoa lasketaan hallitusti rintaa kohti, hauis osallistuu kyynärnivelen koukistuksen kontrollointiin yhdessä ojentajien kanssa.

Vaikka penkkipunnerrus ei kasvata hauista samalla tavalla kuin hauiskääntö, se toimii hyvänä dynaamisena tukilihaksena, joka tekee nostosta turvallisen ja vakaan.

Poissa FlamingSword

  • Full Member
  • Viestejä: 338
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Miten liikuit tänään?
« Vastaus #2982 : tänään kello 00:09:36 »
Kuntoilusta puhuen, niin salimimmi jolla on tosi hyvä tekniikka kädenväännössä, vie useimmat miehet helposti. Mutta sitten jos vastaan tulee joku tosi lihaksikas ja vahva jätkä, joka osaa tekniikan, niin eipä siinä paljon enää muija tee XD

https://www.youtube.com/watch?v=84ikVSGIPKg