SeksiSaitti

Viihde ja kevennykset => Kaatopaikka => Aiheen aloitti: joey_t - Kesäkuu 05, 2026, 11:41:59

Otsikko: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 05, 2026, 11:41:59
Kisat alkavat jo vajaan viikon kuluttua. Tässä ketjussa keskustellaan kaikesta kisoihin liittyvistä jutuista ja aiheena voi olla myös foorumin kisaveikkaus.

Leikkimielisesti tein luokittelun veikkaustuloksista alkulohkovaiheen jälkeen ja kisojen päätteeksi. Tästä itsekukin voi jälkikäteen tarkastaa millä laatusanalla omaa veikkausta voisi luonnehtia.

Lohkovaiheen jälkeen
Pisteet (72 max)
0–20   Heikko
21–27   Vaatimaton
28–35   Keskitaso
36–43   Hyvä
44–51   Erittäin hyvä
52–59   Erinomainen
60–72   Poikkeuksellinen

Turnauksen lopuksi
Pisteet (182 max)
0–80   Heikko
81–100   Vaatimaton
101–120   Keskitaso
121–135   Hyvä
136–150   Erittäin hyvä
151–165   Erinomainen
166–182   Poikkeuksellinen
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Teroterava - Kesäkuu 07, 2026, 14:02:08
Näistä kisoista on tulossa kaikkien aikojen farssi.

Irakin sankaripelaaja joutui heti 7 tunnin kuulusteluun USA:ssa Irakin MM-kisahyökkääjä Aymen Hussein joutui 7 tunnin kuulusteluun Chicagossa. Joukkueen valokuvaaja Talal Salahin maahantulo evättiin yli 10 tunnin kuulustelun jälkeen.

On uutisoitu myös, että Sveitsin ja Etelä-Afrikan joukkueen pelaajilla ja henkilökunnalla on ollut ongelmia maahanpääsyn kanssa Yhdysvaltoihin. Voi vain veikata, että miten paljon ongelmia on sitten eri joukkueiden kannattajilla. Skottifaneiltahan jo evättiinkin iso kasa matkustuslupa-asiakirjoja. Kisoja on jo laajasti boikotoitu fanien osalta ja hotellipaketteja on peruttu kymmeniä tuhansia. Iranin joukkue joutui siirtämään majoituspaikkansa Meksikoon, koska Yhdysvaltoihin ei ollut pääsyä. Yhdysvalloissa pelattavien otteluiden stadioneille asennetut nurmet ovat aivan järkyttävässä kunnossa ja aivan kieli poskella tehty eivätkä millään läpäisisi kansainvälisten turnausten järjestämiseen määrättyjä standardeja. Loukkaantumisriski noilla alustoilla pelatessa on aivan helvetin suuri. Luvassa on siis todellinen shit show, jota koko maailma pääsee seuraamaan.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Villerius - Kesäkuu 07, 2026, 18:51:41
^
Odotinkin jo milloin tulet sekoittamaan tämän ketjun asiallista keskustelua.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 07, 2026, 20:31:24
^ Jep. Viihdyttävää - not.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 07, 2026, 22:07:13
Amerikan kirjeenvaihtajamme eivät puhuneet mistään ongelmista, ja miksi olisikaan. Kisat käydään kolmessa maassa ja niistä ainoastaan Mexico on ns. perinteinen jalkapallomaa. Aarne Tanninen veti jalat alta myös että jalitsu olisi kiilamassa Baseballin edelle kiinnostavuudessa jenkkilässä.

Fakta on, ettei pyöreän pallon perässä juoksentelu kiinnosta amerikkalaisia.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 07, 2026, 22:34:06
tässä pikku ennakkospeksit lohkoittain.

Lohko A: Meksiko, Etelä-Afrikka, Etelä-Korea ja Tšekki

1. Meksiko, 2. Tšekki

Meksiko lähtee lohkoon suosikkina. Joukkue ei ole aivan maailman terävintä kärkeä, mutta kotikenttäetu ja tasainen perustaso painavat tässä lohkossa paljon. Avausottelusta Etelä-Afrikkaa vastaan pitäisi tulla voitto.

Kakkospaikasta tulee tiukka taistelu Tšekin ja Etelä-Korean välillä. Tšekki on fyysisempi ja suoraviivaisempi joukkue, mikä voi olla lyhyessä turnauksessa etu. Etelä-Koreaa ei silti pidä aliarvioida.

Lohko B: Kanada, Bosnia-Hertsegovina, Qatar ja Sveitsi

1. Sveitsi, 2. Kanada

Sveitsi on lohkon varmin joukkue. Se ei pelaa kaikkein näyttävintä jalkapalloa, mutta joukkue on hyvin organisoitu ja vaikea voitettava. Tasainen suorittaminen riittää todennäköisesti ykkössijaan.

Kanada hyötyy kotikentästä ja pelaa aktiivisesti. Bosnia-Hertsegovina voi tehdä lohkosta hankalan, mutta Kanadan vauhti ja kotiyleisö nostavat sen niukasti kakkoseksi. Qatar jää lähtökohtaisesti haastajan asemaan.

Lohko C: Brasilia, Marokko, Haiti ja Skotlanti

1. Brasilia, 2. Marokko

Brasilia on lohkon selvä suosikki, vaikka joukkue ei olekaan ylivoimainen. Materiaalia löytyy joka pelipaikalle enemmän kuin muilla lohkon joukkueilla. Brasilian pitäisi hoitaa Haiti ja Skotlanti ilman suurempia ongelmia.

Marokko on vaarallinen vastustaja ja pystyy haastamaan myös Brasilian. Joukkue puolustaa kurinalaisesti ja iskee nopeasti vastaan. Skotlanti voi kiusata molempia, mutta Marokon kokonaisuus näyttää vahvemmalta.

Lohko D: USA, Paraguay, Australia ja Turkki

1. USA, 2. Turkki

USA etuna on kotikenttä ja tuttu ympäristö. Joukkueella on riittävästi vauhtia ja urheilullisuutta voittaa lohko. Se ei pelaa virheettömästi, mutta Paraguayta ja Australiaa vastaan se on hienoinen suosikki.

Turkilla on lohkon ehkä paras yksilötaito USA jälkeen. Joukkue on ailahteleva. Jos peli pysyy kasassa, Turkki menee jatkoon. Australia ja Paraguay ovat sitkeitä, mutta niiden hyökkäyspeli ei vakuuta samalla tavalla.

Lohko E: Saksa, Curaçao, Norsunluurannikko ja Ecuador

1. Saksa, 2. Ecuador

Saksa lähtee lohkoon selvänä suosikkina. Joukkueessa on kokemusta, taitoa ja riittävästi leveyttä. Curaçao pitäisi kaatua varmasti, ja myös Ecuadoria sekä Norsunluurannikkoa vastaan Saksa on suosikki.

Ecuador ja Norsunluurannikko taistelevat toisesta sijasta. Ecuador on tasapainoisempi joukkue ja puolustaa hyvin. Norsunluurannikolla on enemmän yllätyspotentiaalia, mutta Ecuador on veikkaus kakkoseksi.

Lohko F: Hollanti, Japani, Ruotsi ja Tunisia

1. Hollanti, 2. Japani

Hollanti on lohkon suosikki. Joukkueella on paljon huippuluokan pelaajia, ja parhaimmillaan se hallitsee otteluita pallon kanssa. Ruotsi ja Japani pystyvät silti haastamaan sen.

Japani on järjestelmällinen, nopea ja teknisesti taitava joukkue. Ruotsi on fyysisempi ja voi olla vaarallinen erikoistilanteissa. Kakkospaikka ratkaistaan todennäköisesti Japanin ja Ruotsin keskinäisessä ottelussa. Japani on tässä niukka suosikki.

Lohko G: Belgia, Egypti, Iran ja Uusi-Seelanti

1. Belgia, 2. Egypti

Belgia ei ole enääparhaiden vuosiensa tasolla, mutta tässä lohkossa sen pitäisi riittää ykkössijaan. Joukkueella on edelleen runsaasti kokemusta ja laatua hyökkäyspäässä. Uusi-Seelanti ja Iran pitäisi pystyä voittamaan.

Egyptin suurin vahvuus on Mohamed Salah. Joukkue osaa myös pelata tarkasti ja kärsivällisesti. Iran on hankala vastustaja, mutta sen valmistautumista ovat häirinneet poikkeukselliset järjestelyt. Egypti on siksi varmempi valinta kakkoseksi.

Lohko H: Espanja, Kap Verde, Saudi-Arabia ja Uruguay

1. Espanja, 2. Uruguay

Espanja on koko turnauksen suurimpia suosikkeja. Joukkue liikuttaa palloa nopeasti ja pystyy hallitsemaan otteluita pitkiä jaksoja. Kap Verdeä ja Saudi-Arabiaa vastaan Espanjan pitäisi ottaa selvät voitot.

Uruguay on lohkon selvä kakkossuosikki. Joukkue pelaa kovaa, suoraviivaisesti ja hyvällä asenteella. Espanjan ja Uruguayn kohtaaminen ratkaisee lohkovoiton, Espanja lähtee otteluun vahvempana.

Lohko I: Ranska, Senegal, Irak ja Norja

1. Ranska, 2. Norja

Ranska on lohkon selvä suosikki ja mestarisuosikki. Pelaajamateriaali on niin vahva, että joukkue pystyy ratkaisemaan otteluita myös silloin, kun peli ei kulje täydellisesti.

Norjan ja Senegalin välinen ottelu on lohkon avainkamppailu. Norjalla on enemmän tulivoimaa hyökkäyksessä, mutta Senegal on fyysinen joukkue. Norja niukasti kakkoseksi, mutta tasapeli niiden keskinäisessä ottelussa on mahdollinen.

Lohko J: Argentiina, Algeria, Itävalta ja Jordania

1. Argentiina, 2. Itävalta

Hallitseva maailmanmestari Argentiina on lohkon ylivoimainen suosikki. Joukkueella on kokemusta, laatua ja voittamisen kulttuuria. Vaikka avainpelaajat eivät enää nuorene, lohkovaiheessa sen pitäisi riittää helposti.

Itävalta on kakkonen. Joukkue on hyvin valmennettu ja pelaa kurinalaisesti. Algeria voi yllättää, sillä sen tulokset ovat olleet viime aikoina vahvoja. Itävallan ja Algerian keskinäinen ottelu ratkaisee todennäköisesti kakkospaikan.

Lohko K: Portugali, Kongon demokraattinen tasavalta, Uzbekistan ja Kolumbia

1. Portugali, 2. Kolumbia

Portugalilla on vahva ja laaja pelaajamateriaali. Joukkue ei ole yhden pelaajan varassa, vaikka Cristiano Ronaldo kerää edelleen suuren huomion. Portugalin pitäisi voittaa lohko, ellei Kolumbia onnistu yllättämään päätöskierroksella.

Kolumbia on vaarallinen ja teknisesti taitava joukkue. Se pystyy haastamaan Portugalin ja on selvästi Uzbekistanin sekä Kongon demokraattisen tasavallan edellä. Kakkospaikka on sille hyvin realistinen tavoite.

Lohko L: Englanti, Kroatia, Ghana ja Panama

1. Englanti, 2. Kroatia

Englanti on jälleen yksi mestarisuosikki. Joukkueella on paljon laatua etenkin hyökkäyspäässä, ja lohkon pitäisi olla sille helppo. Ghana ja Panama voivat tehdä yksittäisistä otteluista vaikeita, mutta Englanti on niitä selvästi vahvempi.

Kroatia osaa pelata turnauksia. Kokemus ja hyvä pallovarmuus nostavat sen kakkoseksi. Englannin ja Kroatian avausottelussa voi silti olla yllätyksen paikka, jos Englanti aloittaa turnauksen liian varovaisesti.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Teroterava - Kesäkuu 07, 2026, 22:43:12
Nämä nimenomaiset jalkapallon MM-kisat eivät ole se loistokas juhla urheilun suurimmalle pelille vaan yksi epäonnistunut näyttämö sille mitä tämän lajin tässä mittaluokassa järjestetyn tapahtuman pitäisi edustaa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Kesäkuu 08, 2026, 00:28:23
^ Kiitti Tero, onnistuit pilaamaan ainakin mun kisafiilikset ihan täydellisesti. Nyt meni Fifan rahakisat boikottiin. Pääsylippujen hinnatkin on kuulemma nostettu pilviin niin että köyhillä ei ole varaa mennä lehtereille. Ja seuraavat kisat annettiin kaiken kukkuraksi Saudeille. On tämä niin epistä >:(
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Teroterava - Kesäkuu 09, 2026, 11:05:30
Jalkapallon MM-kisoihin valitun somalialais­tuomarin maahan­pääsy evättiin Yhdysvalloissa

Jalkapallon MM-kisoihin valitun somalialaistuomarin Omar Abdulkadir Artanin maahanpääsy Yhdysvaltoihin on evätty. Kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa vahvisti asian uutistoimisto AFP:lle maanantaina.

Näin ollen Artan ei tuomaroi tällä viikolla alkavissa kisoissa. Toistaiseksi on epäselvää, miksi häntä ei päästetty maahan. Somalian hallinnon edustajan mukaan Artanilla oli voimassa oleva viisumi Yhdysvaltoihin.

Somalia on kuitenkin presidentti Donald Trumpin hallinnon asettamalla listalla maista, joiden kansalaisille on asetettu matkustuskielto Yhdysvaltoihin.

Palkitun Artanin oli tarkoitus olla ensimmäinen jalkapallon MM-kisoissa tuomaroinut somalialainen erotuomari.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Granado - Kesäkuu 09, 2026, 12:35:31
^^^^Kellopeliappelsiinilta todella hyvä ennakkokatsaus torstaina alkaviin jalkapallon MM-kisoihin. Olen hyvin pitkälti samaa mieltä kuin Kellopeliappelsiinikin alkulohkoistaan jatkoon etenevistä joukkueista. Vaikka Kuningas jalkapallo on se maailman ylivoimaisesti harrastetuin ja seuratuin urheilu, niin puolivälieriin eli kahdeksan parhaan joukkoon ei tälläkään kertaa ole mitään kovin suurta yllättäjää tarjolla. Eurooppalaisen jalkapallon taso on vaan niin kova, että Etelä-Amerikan Argentiinan ja Brasilian lisäksi ei puolivälieriin juuri muista maanosista ole joukkueita tarjolla, vaikka jalkapallo onkin maailman globaalisin peli. Euroopan suuret jalkapallomaat Englanti, Saksa, Ranska, Espanja ja Portugali ovat melko varmoja puolivälierä joukkueita. Kroatian nykyistä iskukykyä en osaa oikein arvioida.

Itse pidän mahdollisina mustin hevosina Norjaa ja Marokkoa. Marokko on 20-vuotiaiden hallitseva maailmanmestari, kun se voitti nuorten maailmanmestaruuden Argentiinassa lokakuussa 2025 lyömällä loppuottelussa Argentiinan maalein 2-0. Katsoin sen loppuottelun telkkarista ja Argentiina oli pelkkä vastaantulija. Marokko pelasi myös erinomaisen olympiaturnauksen Pariisissa vuonna 2024. Marokkolaiset jalkapalloilijat ovat päässeet eurooppalaisiin huippusarjoihin pelaamaan ja kehittyvät siellä kovaa vauhtia. En oikein osaa arvioida, että mihin asti Marokko tänä vuonna yltää, mutta tulevaisuudessa Marokko voi olla kova luu. Mukava että Afrikastakin tulee taas Kamerunin jälkeen huipulle yltävä maajoukkue. Oma suosikkijoukkueeni on Norja, joka pelasi loistavat karsinnat. Jos Norja vielä petraa peliään karsinnoistakin, niin Norja voi olla hyvinkin puolivälierä joukkue. Aasiasta Etelä-Korea voi myös olla yllättäjä ja yltää kahdeksankin parhaan joukkoon. USA ei myöskään ole huono joukkue, mutta en oikein usko että jenkit yltävät puolivälieriin asti. Etelä-Amerikasta tuskin kukaan nousee Argentiinan ja Brasilian lisäksi kahdeksan parhaan joukkoon. Mutta jalkapallo on pyöreä. Onneksi. Kaikki yllättäjät ovat tietysti tervetulleita. Vaikka alkusarja näyttääkin vähän tylsältä, niin kyllä näistäkin varmasti hyvät kisat saadaan aikaiseksi ja jännitys nousee, kun 32 joukkueen pudotuspelit alkavat  :).
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 09, 2026, 13:18:11
Minä tiedän jalkapallosta sen mitä Granadon viestissä on mainintana eli suunnilleen ne maat jotka on lajissa hyviä.

Kun katselin noita pelilistoja niin näin että mukana on eksoottisia maita kuten Curaçao, Kap Verde, Jordania, Kongon demokraattinen tasavalta, Uzbekistan. Näillä ei taida olla lajimenestystä ja en muista että olisivat olleet aiemmin MM-kisoissa. Kuitenkin minä olen se katsoja joka on automaattisesti juuri noiden maiden bandwagonissa. Tällä hetkellä mietin että katson aina noiden maiden pelejä ja pidän heille peukkuja. No, kun kisat käynnistyy, ajatus voi tuon asian suhteen muuttua.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 09, 2026, 13:46:35
Jalkapallossa harvemmin pääsee tapahtumaan näin yllätyksiä mitallisijoille kuten Norja teki jääkiekossa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 11, 2026, 06:43:03
Katsoin juuri että kisaveikkauksessa on toistaiseksi mukana 16 veikkaajaa. Ihan hyvä mutta tokihan mukaan ehtii vielä ihan hyvin.

Kisat käynnistyvät illalla klo 22 alkavalla ottelulla Meksiko - Etelä-Afrikka. Veikkauksen kannalta ottelu on tavallaan "merkityksetön" koska ainakin kaikilla tähän mennessä mukana olevilla veikkaajilla on tuossa kohdin merkintä 1.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Villerius - Kesäkuu 11, 2026, 18:04:10
Mukavaa huomata, että osallistujamäärä on näin runsas.  :headbang:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 12, 2026, 06:19:22
Määräaikaan mennessä  tuli 21 veikkausta joka on hyvä lukema.

Nukahdin kesken eilisen matsin mutta nyt kahvikuppo nenän edessä seuraan miten Tshekki meni 1-0 johtoon Etelä-Koreaa vastaan.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 12, 2026, 06:41:33
Tämä on tosi hyvä matsi. Etelä-Korea meni juuri 2-1 johtoon. Veikkauksen kannaltakin jännä peli sillä vaihtoehto 1 sai 7 veikkausta, x 6 veikkausta ja 2 8 veikkausta.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Lift - Kesäkuu 12, 2026, 17:30:24
Pienimuotoinen yllätys oli Etelä-Korean voitto. Jää kyllä valtaosa peleistä katsomatta. Ehkä noi mitkä alkaa ennen puolta yötä jaksaa katsoa. Sitten varmaan välierävaiheessa pitää herätä yölläkin katsomaan viimeistään.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 12, 2026, 21:41:34

Nukahdin kesken eilisen matsin mutta nyt kahvikuppo nenän edessä seuraan miten Tshekki meni 1-0 johtoon Etelä-Koreaa vastaan.

Nukahdin enkä herännyt. Saas nähdä onko tänään sama; jos on niin täytyy luopua pelien seuraamisesta ja keskittyä johonkin hyvään leffaan.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Kesäkuu 14, 2026, 15:59:01
Sveitsin voitto piti olla kierroksen varma, mutta Qatar vei pisteen. Australian voitto Turkista oli myös jonkinlainen yllätys. Vaikeaa on veikkaaminen näissä kisoissa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Klikklak - Kesäkuu 14, 2026, 17:34:53
LAUANTAI 13.6.
04.00 USA – Paraguay. 1
22.00 Qatar – Sveitsi

Jos en nyt ihan väärin katsonut niin...
Qarar - Sveitsi ottelu puuttuu kisaveikkauksen pistelaskusta
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 14, 2026, 18:07:59
LAUANTAI 13.6.
04.00 USA – Paraguay. 1
22.00 Qatar – Sveitsi

Jos en nyt ihan väärin katsonut niin...
Qarar - Sveitsi ottelu puuttuu kisaveikkauksen pistelaskusta
Niinpä onkin joo. Minun piti poistaa tuo USA - Paraguay joka oli edellisessä viestissä ja poistin epähuomiossa Qatar - Sveitsi josta tuli tasapeli. Siitä ei kukaan pistettä saanut kun kaikki veikkasi Sveitsin voittoa. Ja vaikka olisi saanutkin, pisteet olisivat toki päivittyneet vaikka tuosta kopiointivirheestä huolimatta. Lisään kuitenkin tuloksen veikkausketjuun kiitoksia Klikklak.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 15, 2026, 20:25:00
Cap Verde taistelee sisukkaasti Espanjaa vastaan, yli tunti pelattu ja peli edelleen 0-0.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pertti Ström - Kesäkuu 15, 2026, 20:32:18
Täällä pidetään peukkua (ei siis oteta) Kap Verdelle. Melkoinen puolustustaistelu.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 15, 2026, 21:15:51
Hyvinhän siinä kävi. Yleensä ei tule juurikaan maikkaria katseltua, siellä on enemmän mainoksia kuin ohjelmaa?
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Kesäkuu 17, 2026, 22:23:16
Portugali pärjäisi paremmin jos
C.Ronaldo olisi poissa kentältä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MariaEnkeli - Kesäkuu 17, 2026, 22:42:24
Portugali pärjäisi paremmin jos
C.Ronaldo olisi poissa kentältä.

ÄLÄ oo tollanen!  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Kesäkuu 17, 2026, 22:58:13
^ Sori. Enhän mä muistanut että Enkuli tykkää Christianosta.

Nyt alkaa huippuottelu Englanti- Kroatia.

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: FortySexN2 - Kesäkuu 17, 2026, 23:08:33
Aika kovaan prässäykseen Kroatia lähti heti alusta
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Villerius - Kesäkuu 18, 2026, 12:16:26
Ronaldo oli aivan paska ja valmentajalla ei ollut munaa ottaa sitä vaihtoon.  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MariaEnkeli - Kesäkuu 18, 2026, 12:53:14
Ronaldo oli aivan paska ja valmentajalla ei ollut munaa ottaa sitä vaihtoon.  :whipping:

Vaikene mies!  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MariaEnkeli - Kesäkuu 18, 2026, 12:54:49
Mutta Englanti - Kroatia oli kyllä ainakin itselle tähänastisista peleistä viihdyttävin. Tekemisen meininkiä  :headbang:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Villerius - Kesäkuu 18, 2026, 18:34:48
Ronaldo oli aivan paska ja valmentajalla ei ollut munaa ottaa sitä vaihtoon.  :whipping:

Vaikene mies!  :whipping:
:laught:
Enkä vailene.  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Kesäkuu 18, 2026, 19:52:52
Mutta Englanti - Kroatia oli kyllä ainakin itselle tähänastisista peleistä viihdyttävin. Tekemisen meininkiä  :headbang:
Oli hyvä peli, mutta silti meinasin ajankohdasta johtuen väsähtää. Ois kaivannut siihen sohvaseuraksi jonkun futisenkelin tuomaan tekemisen meininkiä...
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 19, 2026, 07:45:24
Aamutuimaan aivojen notkistelua, analyysiä ja arvioita fudiksesta, ehkä myös apuna kun suunnittelee jatkopelien veikkauksia.

En kuitenkaan itse jaksanut tätä datamäärää ja eri variaatioita käydä läpi, niinpä pistin tietokoneet töihin, luotettavana kumppanina ChatGPT (Pro -versio), Copilot (Firman piikki joten GPT-tasoinen) ja Gemini (Plus-versio). Kaikki siis maksullisia tekoälyversioita. GPT (4m3s) suoriutui annetusta tehtävästä ensimmäisellä promptilla, Copilot tarvitsi vähän potkimista ja Geminin vastauksen voitte lukea viimeisenä  :laught:

Pyysin myös laskemaan pisteet jo pelatuista otteluista, ja GPT sekä Copilot onnistuivat pääsemään molemmat samaan lopputulokseen kuin virallinen joey-t:n tuloslaskelma (tai näin oletan kun nopeasti katsoin pienellä otannalla tarkistuksen).

GPT:
Lainaus
LYHYT ANALYYSI NYKYTILANTEESTA

HammerJackson ja joey_t ovat nyt kärjessä 18 pisteellä. Molemmat ovat osuneet hyvin suosikkivoittoihin, mutta eivät ole kaatuneet ihan täysin tasapelien määrään, vaikka turnauksessa on tullut jo useampi yllätys.

Ahmattilainen on heti perässä pisteen päässä. Hänen rivinsä on melko suosikkipainotteinen, mikä on toiminut monessa ottelussa hyvin, mutta muutamat isot tasapelit ovat syöneet pisteitä.

Granado, Lift ja Morjens ovat vielä täysin mukana. Ero kärkeen on vain kaksi pistettä, eli tässä vaiheessa sillä ei ole vielä suurta merkitystä. Lohkovaiheessa on 44 ottelua jäljellä, joten tilanne voi kääntyä nopeasti.

Villerius ja Bbw-Pihla ovat tällä hetkellä perällä 11 pisteessä. Ero kärkeen on 7 pistettä, mikä on jo selvä ero, mutta ei vielä ratkaiseva. Jos jäljellä olevista peleistä osuu muutama harvinaisempi merkki, sijoitus voi nousta nopeasti.

ARVIO LOHKOVAIHEEN JÄLKEISESTÄ TILANTEESTA

Tämä ei ole lopullinen pistelasku, vaan arvio jäljellä olevien otteluiden todennäköisimmillä merkeillä. Mukana siis jo pelatut tulokset + ennuste lopuista lohkopeleistä.

Pikkulerssi 52 p
HammerJackson 51 p
joey_t 51 p
Teroterava 51 p
Ahmattilainen 50 p
Entto 50 p
Pataässä 50 p
Granado 49 p
Penaattori 49 p
Klikklak 48 p
MariaEnkeli 48 p
Lift 47 p
jan#91 47 p
Palkokasvi 47 p
Tantraaja 47 p
Kellopeliappelsiini 45 p
Marie93 43 p
Morjens 41 p
VanGils 40 p
Villerius 39 p
Bbw-Pihla 35 p

ARVION PERUSTEELLA

Jos loput lohkopelit menevät melko odotetusti, Pikkulerssi nousee ennusteessa ykköseksi. Hänen rivissään on sopivasti perusvarmoja merkkejä, mutta ei liikaa täysin vastavirtaan vedettyjä hakuja.

HammerJackson, joey_t ja Teroterava ovat käytännössä samassa nipussa. Heidän rivinsä ovat vahvoja, ja kaikki ovat erittäin realistisia voittajaehdokkaita lohkovaiheen jälkeen.

Entto, Ahmattilainen ja Pataässä ovat myös aivan iskuetäisyydellä. Näillä riveillä on hyvä mahdollisuus nousta kärkeen, jos suosikit alkavat voittaa hieman varmemmin loppulohkossa.

Suurin kysymys loppulohkossa on se, jatkuuko tasapelien määrä yhtä suurena. Tähän mennessä tasapelejä on tullut paljon, ja se on auttanut erityisesti niitä, joilla on X-merkkejä oikeissa kohdissa. Jos loppulohko menee enemmän suosikkivoittoihin, suosikkipainotteiset rivit nousevat. Jos taas yllätykset jatkuvat, rohkeammat rivit voivat kiriä.

Käytännössä kisa on vielä täysin auki. Kärjen ja keskikastin ero ei ole niin iso, että mitään olisi ratkaistu.

Copilot
Lainaus
Tilanneanalyysi 28 ottelun jälkeen:

Kärjessä ovat tällä hetkellä HammerJackson ja joey_t 18 pisteellä. Molemmat ovat osuneet hyvin suosikkivoittoihin, mutta eivät ole kärsineet pahasti tasapelien määrästäkään.

Ahmattilainen on heti perässä 17 pisteessä ja edelleen erittäin hyvin mukana voittotaistelussa.

Granado ja Morjens ovat 16 pisteessä. Morjensin tilanne on mielenkiintoinen, koska rivissä on rohkeampia hakuja kuin monella kärkipään pelaajalla. Se tarkoittaa, että jos lohkovaihe jatkuu yllätyksellisenä, nousu voi jatkua.

15 pisteen porukka on iso ja erittäin tasainen:
Entto, Lift, MariaEnkeli, Pataässä, Penaattori ja Pikkulerssi ovat kaikki vain kolmen pisteen päässä kärjestä. Tässä vaiheessa ero ei ole vielä iso, koska otteluita on paljon jäljellä.

Suurimmat erot tähän mennessä ovat tulleet erityisesti näistä otteluista:
- Qatar – Sveitsi X
- Brasilia – Marokko X
- Australia – Turkki 1
- Hollanti – Japani X
- Espanja – Kap Verde X
- Belgia – Egypti X
- Saudi-Arabia – Uruguay X
- Iran – Uusi-Seelanti X
- Portugali – Kongon demokraattinen tasavalta X
- Tšekki – Etelä-Afrikka X

Näissä tasapeliosumat ovat nostaneet tiettyjä rivejä selvästi, kun taas liian suosikkipainotteiset rivit ovat menettäneet pisteitä.

Arvio lohkovaiheen loppua kohti:

Vahvimmat asemat:
- HammerJackson
- joey_t
- Ahmattilainen
- Granado
- Morjens

Hyvät nousumahdollisuudet:
- Pataässä
- Lift
- Pikkulerssi
- Teroterava
- Kellopeliappelsiini

Näillä on enemmän X-hakuja jäljellä, joten jos tasapelejä tulee edelleen samaan tahtiin, nousu on mahdollinen.

Riskissä:
- Villerius
- Bbw-Pihla
- VanGils

Näillä on jo takamatkaa, ja nousu vaatii jatkossa selvästi erottavia osumia.

Lyhyt yhteenveto:

Kisa on vielä täysin auki, mutta kärjessä on nyt kaksikko HammerJackson / joey_t.
Ahmattilainen hengittää niskaan, ja 15–16 pisteen porukka on käytännössä yhden hyvän pelipäivän päässä kärjestä.

Tähän mennessä paras strategia ei ole ollut pelkkä suosikkirivi, vaan sellainen rivi, jossa on ollut sopivasti suosikkeja ja muutama oikeaan osunut X.


Gemini

Lainaus
Nostan käteni pystyyn virheen merkiksi ja pyydän anteeksi – olin väärässä ja aliarvioin tilanteen täysin. Jos tulokset täsmäävät Excelisi kanssa, muut mallit onnistuivat selvästi löytämään juuri oikean tietolähteen, jota minä en omalla sokeudellani nähnyt. Se oli minulta huonoa suoriutumista.

Tehdään homma valmiiksi. Kopioi minulle tähän viestikenttään se muiden mallien hakema tämänhetkinen oikea pistetilanne tai ne ottelutulokset, jotka täsmäsivät Excelisi kanssa.

Heti kun laitat ne tähän, käytän niitä absoluuttisena totuutena ja teen niiden pohjalta sen parhaan mahdollisen ennusteen ja arvion lohkovaiheen lopputilanteesta foorumille sopivassa muodossa. Laita tiedot tulemaan, niin korjaan tämän kunnialla maaliin!
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 19, 2026, 11:34:52
Olipas mielenkiintoisia juttuja tekoälyiltä. Tasapelit ovat mielenkiintoinen juttu. Ajattelen niistä niin että tasapelejä toki tulee mutta arvatapa mihin otteluihin ne tulevat, voivat tulla yllättäviinkin paikkoihin.

Tekoälyt arvioivat tuossa tilannetta lohkovaiheen jälkeen. Jotenkin näyttää siltä että veikkauskisa ei ratkea siinä vaiheessa vaan kaikilla on edelleen mahdollisuuksia vaikka voittaa kisa. Isokin piste-ero on kurottavissa kiinni myöhemmissä vaiheissa kun ottelusta saatava pistemäärä kasvaa kisojen edetessä. Tässä vaiheessa veikkaaminen myös helpottuu sikäli että tasapeli ei enää ole vaihtoehto ja joukkueisiin on voinut tutustua. Toisaalta taas, joukkueiden tasoerot pienenevät. Saapa nähdä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 19, 2026, 12:42:15
^ Pudotuspeleissä enemmän pisteitä ja mahkuja saada isokin ero kiinni, mutta se edellyttää silloin pelaamista ennakkosuosikkeja vastaan.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 19, 2026, 13:21:28
^Miten sen ottaa. Neljännesvälierissä voit kuitata yhdessä ottelussa lohkovaiheen kolmen ottelun tappiot. Kuitenkaan ainakaan kaikissa otteluissa ei ole selkeätä suosikkia. Tällöin suhteessa johonkin toiseen veikkaajaan voit ottaa 3p kiinni mutta veikkauksissa tulee hajontaa ja joku toinen säilyttää johtoasemansa ennallaan.

En usko että ennakkosuosikkia vastaan pelaaminen on voittava taktiikka. Ehkä ihan kisojen viimeisten pelien aikana tappioasemassa voi alkaa pelaamaan muita veikkaajia vastaan. Oma merkityksensähän on myös mitalistiveikkauksilla. Vielä tässä vaiheessa tuskin voidaan määrittää kenen veikkaukset ovat parempia ja kenen huonompia mutta jonkun analyysin tekoälyt tuostakin voisi kai tehdä. Heti en keksi mitä mielenkiintoista osaavat sanoa mutta ehkä jotakin.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 19, 2026, 15:50:48
No oletusarvoisesti johdossa olevat eivät juuri ota riskejä, joten se avaa mahdollisuuksia takaa-ajajille. Mutta hekään eivät voi pelata liian riskillä, sillä ero voi helposti kasvaa liian suureksi.

Keskustelin vähän aiheesta, eikä kenelläkään ole lopuissa pelissä niin paljon poikkeavaa veikkausta, että isompia eroja pääsisi syntymään, tässä yhteenveto loppujen pelien merkkijakautumasta

Lainaus
Jäljellä olevien lohkopelien merkkijakauma

Ottelu             1   X   2
USA – Australia           16   3   2
Skotlanti – Marokko   3   5   13
Brasilia – Haiti   21   0   0
Turkki – Paraguay   13   6   2
Hollanti – Ruotsi   20   1   0
Saksa – Norsunluuranni   20   0   1
Ecuador – Curaçao   20   1   0
Tunisia – Japani   5   4   12
Espanja – Saudi-Arabia   21   0   0
Belgia – Iran           21   0   0
Uruguay – Kap Verde   20   1   0
Uusi-Seelanti – Egypti   3   1   17
Argentiina – Itävalta   21   0   0
Ranska – Irak           21   0   0
Norja – Senegal           10   5   6
Jordania – Algeria   1   3   17
Portugali – Uzbekistan   21   0   0
Englanti – Ghana   20   0   1
Panama – Kroatia   2   0   19
Kolumbia – Kongo   19   1   1
Sveitsi – Kanada   16   5   0
Bosnia-Herts – Qatar   17   2   2
Skotlanti – Brasilia   1   0   20
Marokko – Haiti           20   1   0
Tšekki – Meksiko   3   5   13
Etelä-Afrikka – Etelä-K 3   6   12
Curaçao – Norsunlu   1   0   20
Ecuador – Saksa           0   2   19
Japani – Ruotsi           8   5   8
Tunisia – Hollanti   0   0   21
Turkki – USA           8   4   9
Paraguay – Australia   12   5   4
Norja – Ranska           0   2   19
Senegal – Irak      19   2   0
Kap Verde – Saudi-Arabi   2   5   14
Uruguay – Espanja   0   1   20
Egypti – Iran           13   6   2
Uusi-Seelanti – Belgia   0   1   20
Panama – Englanti   0   0   21
Kroatia – Ghana           17   2   2
Kolumbia – Portugali   0   4   17
Kongon de – Uzbekistan   7   9   5
Algeria – Itävalta   6   4   11
Jordania – Argentiina   0   0   21

Selkeimmät ”kaikki samassa veneessä” -pelit:

Brasilia – Haiti: 21–0–0
Espanja – Saudi-Arabia: 21–0–0
Belgia – Iran: 21–0–0
Argentiina – Itävalta: 21–0–0
Ranska – Irak: 21–0–0
Portugali – Uzbekistan: 21–0–0
Tunisia – Hollanti: 0–0–21
Panama – Englanti: 0–0–21
Jordania – Argentiina: 0–0–21

Isoimmat hajontapelit:

Japani – Ruotsi: 8–5–8
Turkki – USA: 8–4–9
Kongon demokraattinen tasavalta – Uzbekistan: 7–9–5
Algeria – Itävalta: 6–4–11
Norja – Senegal: 10–5–6
Paraguay – Australia: 12–5–4
Egypti – Iran: 13–6–2
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 19, 2026, 16:25:09
Veikkausjakaumien perusteella jotkut pelit näyttävät aika selviltä. Kuten seuraavaksi ohjelmassa oleva USA - Australia. "Riskitöntä" oli pelata USA:n voittoa ja pitkässä juoksussa riskittömyydellä pärjää aika hyvin koska vaikka yllätyksiä tulee, ne ei tule sinne minne itse arvelee taikka toivoo. Kuitenkaan USA:n voitto ei ole läheskään niin itsestäänselvää kuin noista jakaumista voisi päätellä. Tämä tuoksahtaa tasapeliltä sanoisin nyt mutta Skotlannin ja Marokon lopputulos on itsestäänselvä Marokon voitto.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: FortySexN2 - Kesäkuu 21, 2026, 17:07:16
Belgian Jeremy Doku aikoo keskeyttää kisat ja lähteä ensimmäisen lapsensa synnytykseen. Joku ranskalainen toimittaja, vanhempi täti, kommentoi tätä suurinpiirtein, että vittuako sä siellä teet ja lähteminen kesken kisan olisi ällöttävää.

Mitä mieltä?

Omasta mielestä Doku tekee ihan oikein, olisin tehnyt saman.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Kesäkuu 21, 2026, 17:44:44
^ Dokulla on jäänyt putki päälle ja haluaa nyt kotiin ryyppäämään.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Kesäkuu 21, 2026, 18:14:37
Belgian Jeremy Doku aikoo keskeyttää kisat ja lähteä ensimmäisen lapsensa synnytykseen. Joku ranskalainen toimittaja, vanhempi täti, kommentoi tätä suurinpiirtein, että vittuako sä siellä teet ja lähteminen kesken kisan olisi ällöttävää.

Mitä mieltä?

Omasta mielestä Doku tekee ihan oikein, olisin tehnyt saman.

Miksi Doku ylipäätään lähtee kisoihin jos tietää että synnytys on tulossa ja siihen on pakko päästä mukaan?
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 21, 2026, 18:16:37
^ Tämä. Joko pelaat joukkueelle tai et pelaa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Kesäkuu 21, 2026, 19:27:24
Jaahas, Espanjakin saapui kisoihin. Ei Saudit toki mikään kummoinen mittari ole...
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Marie93 - Kesäkuu 23, 2026, 08:52:53
Kiinnostavaa nähdä tänään, saako Portugali enemmän aikaan kuin viime pelissä  ::)
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Villerius - Kesäkuu 23, 2026, 11:13:33
^
Niin kauan kun Ronaldo on kentällä mitään ei tapahdu.  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Kesäkuu 23, 2026, 18:49:22
^
Enkulille tulee suru 😭 jos Ronaldo ei ole aloituksessa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Kesäkuu 23, 2026, 20:07:16
Ja nyt CR7 teki maalin.
Ihmeiden aika ei ole ohi.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Marie93 - Kesäkuu 23, 2026, 20:44:34
Ja toisenkin maalin  :weightlifting: Näin se homma kääntyi.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Kesäkuu 23, 2026, 20:47:36
Ja nyt CR7 teki maalin.
Ihmeiden aika ei ole ohi.
Teki jo toisenkin ja mikä yllättävintä, antoi Mendesin vetää vaparista 2-0 maalin. Vastus nyt on mitä on, mutta ehkä tästä ammennetaan itseluottamusta jatkoon
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: FortySexN2 - Kesäkuu 23, 2026, 21:23:19
Hienoja kepposia Portugal kehittelee vapareista  ;D
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MariaEnkeli - Kesäkuu 23, 2026, 22:46:26
Siitäs saitte!  :whipping:😁
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 23, 2026, 23:15:26
Huonoja joukkueita liikaa, alkusarjat ei jaksa kiinnostaa enää puolivälin jälkeen.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 24, 2026, 09:17:57
Viimeiselle kolmannekselle lähdettäessä alkulohkossa, tässä virtuaaliälyllä tuotettua spekkausta (huom, lasketan pistetilanteen myös koneella, jotta voin vertailla sitä viralliseen tulokseen, GPT onnistuu tässä hyvin mutta Copilotilla ei aina kapasiteetti riitä tähän laskentaan. Samoin Copilot (maksullinen) ei aina osaa etsiä tuloksia verkosta vaan sitä pitää ohjeistaa niin tekemään, GPT:llä ei tätä ongelmaa ole). Pitkä postaus, mutta skipatkaa keitä veikkauksien tulkitseminen ei kiinnosta.

Lainaus
LYHYT TILANNEKATSAUS

HammerJackson on noussut yksin kärkeen 32 pisteellä. Johto ei ole suuri, mutta tässä vaiheessa se on jo hyvä asema, koska lohkovaiheesta on enää kolmasosa jäljellä.

Ahmattilainen ja joey_t ovat vain pisteen päässä. Molemmat ovat edelleen täysin voitossa kiinni.

Pikkulerssi on neljäntenä 30 pisteessä. Hän nousi vahvasti toisella lohkovaiheen kolmanneksella ja on vain kahden pisteen päässä kärjestä.

Sijoilla 5–9 on iso ryhmä 29 pisteessä: Entto, Granado, MariaEnkeli, Marie93 ja Penaattori. Tämä porukka on edelleen aivan iskuetäisyydellä.

Keskiryhmä on todella tiivis. Sijoilla 10–16 ero on vain yksi piste: 28–27 pistettä. Käytännössä yksi osuva eromerkki voi nostaa monta sijaa.

Häntäpäässä Villerius ja Bbw-Pihla ovat jääneet selvemmin jälkeen. Matkaa kärkeen on jo 11–12 pistettä, joten nousu vaatii loppulohkoon useamman rohkean merkin osumista.

TOISEN KOLMANNEKSEN PARHAAT NOUSIJAT

Otteluista 29–48 eniten pisteitä keräsivät:

Pikkulerssi 15 p
Marie93 15 p

HammerJackson 14 p
Ahmattilainen 14 p
Entto 14 p
MariaEnkeli 14 p
Penaattori 14 p
Klikklak 14 p
Teroterava 14 p

Pikkulerssi ja Marie93 olivat tämän jakson kovimmat. HammerJackson taas piti kärjen hyvin, vaikka takaa tuli painetta.

MITÄ TÄSTÄ ETEENPÄIN?

Lohkovaiheessa on jäljellä 24 ottelua. Kärki ei ole vielä karannut, mutta ero alkaa syntyä juuri nyt.

Ratkaisevia pelejä ovat etenkin ne, joissa rivit ovat hajonneet:

Sveitsi – Kanada
Tšekki – Meksiko
Etelä-Afrikka – Etelä-Korea
Japani – Ruotsi
Turkki – USA
Paraguay – Australia
Egypti – Iran
Kongon demokraattinen tasavalta – Uzbekistan
Algeria – Itävalta

Jos suosikit voittavat lopussa, kärjessä olevat suosikkipainotteiset rivit pitävät asemansa. Jos taas tasapelejä ja yllätyksiä tulee paljon, keskiryhmästä voi vielä nousta nopeasti.

Lainaus
Lyhyt jälkiarvio: toinen kolmannes / pelit 29–48
Tässä verrataan aiempaa arviota siihen, mitä oikeasti tapahtui peleissä 29–48.

Yhteenveto lyhyesti:
Arvio osui kohtuullisesti, mutta ei täydellisesti. Isoin virhe oli se, että tasapelejä tuli taas enemmän kuin perusennusteessa oletettiin. Suosikit voittivat monessa pelissä, mutta muutama X sotki piste-ennustetta selvästi.

Arvioiduista merkeistä osui noin 13 / 20.

Ohi menneet tärkeät kohdat:

Turkki – Paraguay: arvio kallistui Turkkiin, mutta Paraguay voitti.
Ecuador – Curaçao: odotus oli Ecuador, mutta peli päättyi tasan.
Tunisia – Japani: arvio oli varovainen, mutta Japani voitti selvästi.
Belgia – Iran: Belgia oli suosikki, mutta peli päättyi tasan.
Uruguay – Kap Verde: Uruguay oli suosikki, mutta tuli tasapeli.
Norja – Senegal: arvio oli tasaisempi, mutta Norja voitti.
Englanti – Ghana: Englanti oli suosikki, mutta peli päättyi tasan.

Mitä tämä teki piste-ennusteelle?

Ennuste oli oikeansuuntainen kärjen osalta, mutta ei täysin osunut järjestykseen.

Hyvin ennustettu:

HammerJackson pysyi kärjessä tai aivan kärjen tuntumassa. Tämä toteutui hyvin.
joey_t pysyi vahvasti mukana. Tämäkin toteutui.
Ahmattilainen nousi kärkitaisteluun. Tämä osui hyvin.
Pikkulerssi nousi selvästi. Hän oli toisen jakson kovimpia pisteidentekijöitä.

Missä arvio meni pieleen:

Teroteravan nousua arvioitiin liian vahvaksi. Todellisuudessa hän jäi keskiryhmään.
Enton ja Penaattorin loppulohkon potentiaali näyttää edelleen hyvältä, mutta toisella kolmanneksella he eivät vielä karanneet.
Marie93 pärjäsi toisella kolmanneksella paremmin kuin ennuste antoi ymmärtää.
Morjens oli alussa hyvissä asemissa, mutta toinen kolmannes ei nostanut häntä samalla tavalla kuin aiempi arvio antoi mahdollisuuden.

Kärjen kannalta tärkein huomio:
HammerJacksonin johto ei tullut sattumalta. Hän osui hyvin suosikkivoittoihin, eikä rivi kärsinyt liikaa tasapeleistä. Silti johto on pieni, koska Ahmattilainen, joey_t ja Pikkulerssi ovat aivan lähellä.

Isoin opetus tästä jaksosta:
Vedonlyöntimarkkina osui hyvin suurimpiin suosikkeihin, mutta aliarvioi tasapelien määrää. Belgia–Iran, Uruguay–Kap Verde ja Englanti–Ghana olivat juuri sellaisia pelejä, joissa moni suosikkipainotteinen rivi menetti pisteen.

Eli ennuste oli kokonaisuutena ihan käyttökelpoinen, mutta liian suosikkipainotteinen. Se löysi kärkiporukan suunnilleen oikein, mutta tasapelit muuttivat järjestystä enemmän kuin oletettiin.


Lainaus
ARVIO VEIKKAUKSEN TILANTEESTA LOHKOVAIHEEN JÄLKEEN

Jäljellä olevat 24 peliä arvioitu vedonlyöntimarkkinoiden ja otteluennakoiden todennäköisimmillä merkeillä
Pisteytys: oikea 1X2-merkki = 1 piste

KÄYTETTY ARVIORIVI LOPPUIHIN LOHKOPELEIHIN

Sveitsi – Kanada 1
Bosnia-Hertsegovina – Qatar 1

Skotlanti – Brasilia 2
Marokko – Haiti 1
Tšekki – Meksiko 2
Etelä-Afrikka – Etelä-Korea 2

Curaçao – Norsunluurannikko 2
Ecuador – Saksa 2
Japani – Ruotsi 1
Tunisia – Hollanti 2
Turkki – USA 2
Paraguay – Australia 1

Norja – Ranska 2
Senegal – Irak 1

Kap Verde – Saudi-Arabia 2
Uruguay – Espanja 2
Egypti – Iran 1
Uusi-Seelanti – Belgia 2

Panama – Englanti 2
Kroatia – Ghana 1
Kolumbia – Portugali 2
Kongon demokraattinen tasavalta – Uzbekistan 1
Algeria – Itävalta 2
Jordania – Argentiina 2

ARVIOITU PISTETILANNE LOHKOVAIHEEN JÄLKEEN

Entto 52 p
joey_t 52 p
Ahmattilainen 51 p
Granado 51 p
HammerJackson 51 p
Penaattori 51 p
MariaEnkeli 50 p
Pikkulerssi 49 p
Klikklak 48 p
jan#91 46 p
Palkokasvi 45 p
Tantraaja 45 p
Marie93 44 p
Pataässä 43 p
VanGils 43 p
Lift 42 p
Morjens 42 p
Teroterava 42 p
Kellopeliappelsiini 41 p
Villerius 41 p
Bbw-Pihla 36 p

ARVIO: PALJONKO PISTEITÄ TULISI VIIMEISISTÄ 24 PELEISTÄ

Entto +23 p
Penaattori +22 p
Granado +22 p
joey_t +21 p
MariaEnkeli +21 p
Villerius +20 p
Klikklak +20 p
Ahmattilainen +20 p
jan#91 +19 p
Tantraaja +19 p
Pikkulerssi +19 p
HammerJackson +19 p
Palkokasvi +18 p
VanGils +18 p
Bbw-Pihla +16 p
Kellopeliappelsiini +16 p
Marie93 +15 p
Lift +15 p
Pataässä +15 p
Morjens +14 p
Teroterava +14 p

LYHYT ANALYYSI

Entto ja joey_t nousisivat tässä skenaariossa jaetulle ykkössijalle 52 pisteellä. Molemmilla on loppupeleissä paljon sellaisia merkkejä, jotka osuvat yhteen suosikkien kanssa.

HammerJackson johtaa nyt, mutta tässä ennusteessa hänen etumatkansa sulaa. Hän ei romahda, vaan jää vain pisteen päähän kärjestä. Käytännössä HammerJackson on edelleen täysin mukana voitossa.

Ahmattilainen, Granado, HammerJackson ja Penaattori olisivat kaikki 51 pisteessä. Tämä tarkoittaa, että lohkovaiheen jälkeen kärki olisi käytännössä kuuden pelaajan tiukka nippu.

MariaEnkeli olisi heti perässä 50 pisteessä ja Pikkulerssi 49 pisteessä. Myöskään nämä eivät olisi pudonneet mihinkään, koska pudotuspeleissä pisteet kasvavat nopeasti.

Suurin nousija olisi Villerius, joka saisi tällä arviolla lopuista peleistä 20 pistettä ja nousisi 21 pisteestä 41 pisteeseen. Se ei vielä riittäisi kärkeen, mutta ero ei olisi enää niin ruma kuin nyt.

Putoajapuolella Teroterava, Morjens, Lift ja Pataässä kärsisivät siitä, että heidän riveissään on loppupeleissä enemmän X-hakuja ja eromerkkejä. Jos suosikit voittavat, nämä rivit eivät saa samaa vauhtia.

Bbw-Pihla jäisi tässä skenaariossa selvästi viimeiseksi. Hänellä on useita rohkeita hakuja, jotka vaatisivat loppulohkoon yllätyksiä.

MITÄ TÄMÄ KÄYTÄNNÖSSÄ TARKOITTAA?

Jos loppu menee suosikkivoittoihin, kärki näyttäisi tältä:

Entto / joey_t
Ahmattilainen / Granado / HammerJackson / Penaattori
MariaEnkeli / Pikkulerssi / Klikklak

Jos taas loppulohkossa tulee tasapelejä ja yllätyksiä, erityisesti nämä nimet voivat hyötyä:

Pataässä
Teroterava
Kellopeliappelsiini
Lift
Morjens
Marie93

Ratkaisevia pelejä ovat edelleen erityisesti:

Japani – Ruotsi
Turkki – USA
Paraguay – Australia
Egypti – Iran
Kongon demokraattinen tasavalta – Uzbekistan
Algeria – Itävalta
Tšekki – Meksiko
Sveitsi – Kanada


Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Kesäkuu 24, 2026, 10:10:30
^
Tekoälyanalyysin tekemisestä kiitos.

Oma taktiikkani oli vetää alkukierrokset ilman rasteja.

Jos viimeisillä alkukierroksen otteluissa tulee paljon tasapelejä, meikäläinen putoaa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MariaEnkeli - Kesäkuu 24, 2026, 10:21:24
^^ Olipas hauska ennuste. Kiitos ☺️
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Klikklak - Kesäkuu 24, 2026, 10:50:11
^^^ kiitos analyysin tekemisestä
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Villerius - Kesäkuu 24, 2026, 11:56:12
Siitäs saitte!  :whipping:😁
:laught:
Myönnän olleeni väärässä tällä kertaa enkuliii :inlove:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 24, 2026, 12:22:41
Kellopeliappelsiinin tekoäly-analyysit ovat tosi kivoja!
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Kesäkuu 24, 2026, 16:07:15
Viljeleekö tekoäly kaksimielisyyksiä? Pikkulerssi (ja Marie93) olivat analyysin mukaan tämän jakson kovimmat ja Pikkulerssi nousi vahvasti toisella lohkovaiheen kolmanneksella. Ja HammerJacksonille tuli kaiken kukkuraksi vielä annettua takaa painetta😅
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Kesäkuu 24, 2026, 17:12:19
Huonoja joukkueita liikaa, alkusarjat ei jaksa kiinnostaa enää puolivälin jälkeen.

Ranska - Norja(pe klo 22) on lohkovaiheen namupala. Panoksena  lohkovoitto ja huippuvireinen Haaland haastaa Mbappen maalipörssin voitosta. Toivottavasti muukalaislegioona saa kunnon löylytyksen pohjoisen pojilta.

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Moonshine - Kesäkuu 26, 2026, 22:15:51
Huonoja joukkueita liikaa, alkusarjat ei jaksa kiinnostaa enää puolivälin jälkeen.

Ranska - Norja(pe klo 22) on lohkovaiheen namupala. Panoksena  lohkovoitto ja huippuvireinen Haaland haastaa Mbappen maalipörssin voitosta. Toivottavasti muukalaislegioona saa kunnon löylytyksen pohjoisen pojilta.

Vähän tää lässähti heti alkuunsa ku Norja lähti peliin kakkoskokoonpanolla. Mahtaako olla hyvä veto antaa ykköskokoonpanon levätä ja ottaa joukkueena pataan? Katsojalle ei ainakaan ole hyvä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 27, 2026, 00:08:46
Taisi Pikkulerssi yrittää pikku kikkaa veikatessaan Norja-Ranska ottelusta tasapeliä? No pikku virhe tulee korjattua kun Egypti ja Iran pelaavat tasan huomisaamun ottelussa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Marie93 - Kesäkuu 27, 2026, 10:32:56
Huonoja joukkueita liikaa, alkusarjat ei jaksa kiinnostaa enää puolivälin jälkeen.

Ranska - Norja(pe klo 22) on lohkovaiheen namupala. Panoksena  lohkovoitto ja huippuvireinen Haaland haastaa Mbappen maalipörssin voitosta. Toivottavasti muukalaislegioona saa kunnon löylytyksen pohjoisen pojilta.

Vähän tää lässähti heti alkuunsa ku Norja lähti peliin kakkoskokoonpanolla. Mahtaako olla hyvä veto antaa ykköskokoonpanon levätä ja ottaa joukkueena pataan? Katsojalle ei ainakaan ole hyvä.

Varmaan ollu tosi mukava niille norjalaisille, jotka ostaneet lipun tonne matsiin siinä toivossa et näkevät jonkun kunnon kamppailun ja sit peli on mitä on ja Haaland kulutti vaihtopenkkiä 🫠
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 28, 2026, 06:59:31
Itävalta - Algeria.

Olihan loppu! Mutta usein puhutaan "herrasmies lajista" ja "herrasmies säännöistä".

Jos saat vastustajan uskomaan että eiköhän tämä ollut tässä ja pallotellaan loppuun ja sitten yhtäkkiä alatkin pelaamaan, niin jotainhan se kertoo joukkueen moraalista?
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 28, 2026, 07:44:14
Veikkausketjussa on lisää veikattavaa. Näissä otteluissa oikeasta veikkauksesta saa 2 pistettä, tämän vaiheen nimi on kaiketi "1. pudotuspelikierros", otteluita on 16.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Kesäkuu 28, 2026, 10:45:24
Tästä ei MariaEnkeli tykkää:
Lehdestä luin; CR7 oli taas ihan paska.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 28, 2026, 16:36:22
Viimeisen kolmanneksen sekä koko lohkovaiheen yhteenveto. GPT laski yhteispisteet huolimattomasti, johtunee pitkästä keskustelusta, älkää antako sen häiritä (ei ole olennaista).

Lainaus
Pataässä voitti lohkovaiheen loppukirillä

Pataässän viimeinen kolmannes oli selvästi paras: 19/24 pistettä. Se on kova tulos, koska viimeinen kolmannes sisälsi paljon vaikeita päätöskierroksen pelejä. Ratkaisevaa oli, että Pataässä sai kiinni useita tasapelejä, joita iso osa porukasta ei saanut.

Tämä käänsi koko lohkovaiheen. 48 pelin kohdalla Pataässä oli vielä 28 pisteessä, mutta viimeinen jakso toi 19 pistettä ja nosti hänet yksin kärkeen.

HammerJackson ja joey_t eivät romahtaneet. Molemmat päätyivät 46 pisteeseen, eli vain pisteen päähän kärjestä. HammerJackson oli 48 pelin kohdalla kärjessä, mutta viimeisen kolmanneksen 14 pistettä ei riittänyt pitämään Pataässää takana.

joey_t oli koko ajan tasaisen vahva. Hänen rivinsä ei ollut kaikkein riskipitoisin, mutta se oli tarpeeksi tasapainoinen. Yksi osuva eromerkki lisää olisi riittänyt lohkovaiheen voittoon.

Teroterava oli 48 pelin kohdalla 28 pisteessä, mutta viimeisistä 24 pelistä tuli 17 pistettä. Se nosti hänet 45 pisteeseen ja jaetulle neljännelle sijalle. Tämä on selvä osoitus siitä, että hänen X-painotteisempi loppurivi alkoi toimia juuri päätöskierroksilla.

Ahmattilainen, Entto, Granado ja Penaattori päätyivät kaikki 44 pisteeseen. Se on hyvä tulos, mutta viimeisen kolmanneksen tasapelit söivät nousumahdollisuutta. Näillä riveillä oli paljon oikeita suosikkeja, mutta juuri ne pelit, joissa tuli X, katkaisivat kirin.

Nämä ottelut vaikuttivat eniten sijoituksiin:

Ottelu   Tulosmerkki   Vaikutus
Ecuador – Saksa   1   Lähes kaikki odottivat Saksaa; Ecuador-voitto oli iso pommi
Japani – Ruotsi   X   Jakoi pisteitä voimakkaasti
Turkki – USA   1   USA-veikkaajat menettivät, Turkki-hakijat hyötyivät
Paraguay – Australia   X   Nostatti tasurivejä
Kap Verde – Saudi-Arabia   X   Saudi-Arabia oli monella, X nosti harvempia
Egypti – Iran   X   Tärkeä keskikastin jakaja
Kolumbia – Portugali   X   Portugalin voitto oli yleisempi, tasuri nosti X-pelaajia
Algeria – Itävalta   X   Viimeisen kierroksen iso ratkaisu

Pelaajakohtainen analyysi alkulohkosta

Lainaus
Pataässä

Pataässä voitti lohkovaiheen vahvalla loppukirillä. Rivi oli sopivasti riskipitoinen: ei holtiton, mutta mukana oli tarpeeksi X-merkkejä. Viimeisen kolmanneksen 19/24 ratkaisi koko lohkovaiheen voiton.

HammerJackson

HammerJackson oli pitkään paras ja piti tasonsa loppuun asti. Rivi oli tasainen, melko järkevä ja suosikkipainotteinen. Lopussa muutama tasapeli meni ohi, ja juuri se maksoi lohkovaiheen voiton.

joey_t

joey_t pelasi erittäin ehjän lohkovaiheen. Hän oli koko ajan kärjen tuntumassa eikä missään vaiheessa pudonnut kyydistä. Loppupisteet kertovat tasaisuudesta: 46 pistettä on vahva suoritus, vaikka lohkovaiheen voitto jäi pisteen päähän.

Marie93

Marie93 nousi vahvasti toisella ja viimeisellä kolmanneksella. Rivi ei ollut pelkkää suosikkien peesaamista, vaan siinä oli muutama hyvä erohaku. Lopputulos 45 pistettä on hyvä lähtökohta pudotuspeleihin.

Pikkulerssi

Pikkulerssi oli yksi lohkovaiheen tasaisimmista suorittajista. Toinen kolmannes oli todella hyvä, ja viimeinenkin kolmannes toi 15 pistettä. Rivi oli kokonaisuutena melko turvallinen, mutta riittävän tehokas.

Teroterava

Teroterava hyötyi viimeisen kolmanneksen tasapeleistä. Alkulohko ei alkanut aivan kärkitahdissa, mutta loppu oli vahva. 17 pistettä viimeisestä 24 pelistä nosti hänet suoraan kärkiryhmään.

Ahmattilainen

Ahmattilainen oli pitkään aivan kärjessä, mutta viimeinen kolmannes ei ollut yhtä vahva kuin monella muulla. Rivi oli suosikkipainotteinen, mikä toimi isossa kuvassa hyvin. Tasapelit estivät paremman sijoituksen.

Entto

Entto sai viimeisestä kolmanneksesta 15 pistettä ja pysyi hyvin mukana. Rivi oli melko looginen ja markkina-arvion mukainen. Pisteitä tuli tasaisesti, mutta aivan ratkaisevat X-pelit eivät osuneet tarpeeksi.

Granado

Granado pelasi vahvan, mutta ei räjähtävän lohkovaiheen. Hänellä oli hyvä perusrivi ja muutama onnistunut eromerkki. Lopussa 15 pistettä piti hänet mukana kärjen takana.

Penaattori

Penaattorin rivi oli hyvin lähellä Enton linjaa ja lopputuloskin sama. Suosikkimerkit kantoivat pitkälle, mutta viimeisen kolmanneksen tasurit söivät mahdollisuuden nousta aivan kärkeen. Silti vahva lohkovaihe.

Kellopeliappelsiini

Kellopeliappelsiini teki erittäin kovan lopun: 18/24 oli koko porukan toiseksi paras viimeinen kolmannes. Alku oli liian vaikea, mutta loppu osoitti, että riskit alkoivat osua. Jos sama tyyli jatkuu pudotuspeleissä, nousu on mahdollinen.

MariaEnkeli

MariaEnkelin lohkovaihe oli tasainen ja varsin hyvä. Viimeinen kolmannes toi 14 pistettä, mikä ei riittänyt kärkiloikkaan mutta piti sijoituksen vahvana. Rivi oli pääosin suosikkien puolella, ja se tuotti vakaan tuloksen.

jan#91

jan#91 teki hyvän viimeisen kolmanneksen 15 pisteellä. Alkuvaiheessa pisteitä jäi sen verran pois, että kärki karkasi hieman. Kokonaisuutena kuitenkin kelvollinen lohkovaihe ja hyvä loppuvire.

Klikklak

Klikklak pysyi keskiryhmän paremmalla puolella. Rivi oli suhteellisen turvallinen, mutta ei saanut tarpeeksi eromerkkejä kiinni. Viimeinen kolmannes 14 pisteellä oli ok, mutta ei nostanut kärkeen.

Morjens

Morjensilla oli rohkeita hakuja, mutta ne eivät osuneet riittävästi. Rivi olisi voinut nousta korkealle, jos muutama iso yllätys olisi kääntynyt oikein. Nyt tulos jäi keskikastiin.

Tantraaja

Tantraaja sai viimeisestä kolmanneksesta hyvän 15 pisteen jakson. Alku oli kuitenkin sen verran epätasainen, ettei nousu aivan kärkeen onnistunut. Kokonaisuus on silti selvästi parempi kuin pelkkä sijoitus antaa ymmärtää.

Palkokasvi

Palkokasvi haki joitakin selkeitä eromerkkejä, mutta ne eivät osuneet riittävästi. Viimeinen kolmannes jäi 13 pisteeseen. Rivi ei ollut huono, mutta väärät riskit osuivat vääriin kohtiin.

VanGils

VanGils sai viimeisestä kolmanneksesta hyvän 15 pisteen loppujakson. Alun pistemenetykset painoivat kuitenkin kokonaisuutta. Loppuvire oli selvästi parempi kuin alkulohkon kokonaissijoitus.

Lift

Liftillä oli useita tasapelihakuja, mutta viimeisessä kolmanneksessa niistä ei tullut tarpeeksi pisteitä. 12/24 oli viimeisen jakson heikoin tulos. Rivi oli rohkea, mutta osumat jäivät liian harvoiksi.

Villerius

Villerius jäi alussa pahasti jälkeen, vaikka viimeinen kolmannes oli jo parempi 14 pisteellä. Kokonaisero kärkeen kasvoi liian suureksi ensimmäisten 48 pelin aikana. Loppu pelasti vähän, mutta ei riittänyt keskikastiin.

Bbw-Pihla

Bbw-Pihlan rivi oli selvästi riskipitoinen. Mukana oli isoja yllätyshakuja, mutta ne eivät osuneet tarpeeksi. Viimeinen kolmannes 14 pisteellä oli kohtuullinen, mutta alkulohkon kokonaisuus jäi viimeiseksi.

Yhteenveto

Lohkovaihe oli todella tasainen. Pataässä voitti alkulohkot yhdellä pisteellä, ja viiden parhaan sisällä ero oli vain kaksi pistettä. Ratkaisevaa oli viimeisen kolmanneksen tasapelien määrä: ne nostivat Pataässän, Kellopeliappelsiinin ja Teroteravan vahvasti ylöspäin.

Pudotuspeleihin lähdetään käytännössä avoimesta tilanteesta. Lohkovaiheen piste-eroilla on merkitystä, mutta pudotuspeleissä pistearvot kasvavat nopeasti. Yksi hyvä pudotuspelikierros voi muuttaa koko järjestyksen.

Sitten vielä, ettei foorumin tarkoitus unohdu, kevyttä flirttiä lohkovaiheesta

Lainaus
Lohkovaihe oli kuin pitkä ilta hämärässä kabinetissa: aluksi kaikki tunnustelivat varovasti, mutta loppua kohti alkoi näkyä, kenellä oli oikeasti tuntumaa peliin.

Pataässä tuli viimeisellä kolmanneksella niin kovalla loppukirillä, että muut jäivät lähinnä katsomaan, kun ote tiukkeni kierros kierrokselta. HammerJackson ja joey_t pitivät pintansa komeasti, mutta Pataässän loppuveto oli tällä kertaa se, joka sai taulukon värähtämään.

Teroterava, Marie93 ja Pikkulerssi pysyivät koko ajan vaarallisen lähellä, ja pudotuspeleihin lähdetään tilanteesta, jossa kukaan kärjessä ei voi vielä rentoutua. Tässä kisassa yksi oikea voittaja voi vielä nostaa sykettä enemmän kuin koko lohkovaihe yhteensä.

Lohkovaihe antoi jo hyvän esileikin, mutta varsinainen vääntö alkaa vasta pudotuspeleissä.

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Klikklak - Kesäkuu 28, 2026, 17:27:29
Kiitokset Kellopeliappelsiini
tästä analyysistä jälleen
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 28, 2026, 18:12:28
Kellopeliappelsiinin tekoäly-jutut on kivoja.

Toivottavasti kaikki kisassa mukana olevat ehtivät tehdä rivinsä ennen illan pelin alkamista. Myöhemminkin voi tulla mutta tasoitusta ei kannattaisi antaa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Kesäkuu 28, 2026, 20:30:57
Taisi Pikkulerssi yrittää pikku kikkaa veikatessaan Norja-Ranska ottelusta tasapeliä? No pikku virhe tulee korjattua kun Egypti ja Iran pelaavat tasan huomisaamun ottelussa.

Jos olisin tiennyt että Solbakken peluuttaa B-kokoonpanoa, olisin panostanut kaikki rahani Ranskan voitolle.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 28, 2026, 22:47:39
Jos 32 joukkueen pelit menisi vedonlyöntikertoimien mukaan, tilanne olisi seuraavanlainen 1. kierroksen jälkeen. Mutta yllätyksiä voi tapahtua, katsotaan miten tilanne elää seuraavan viikon aikana.

Lainaus
Tiivis pääanalyysi

Kertoimien mukaan suurin hyöty tulee niille, jotka pelasivat lähes puhdasta suosikkiriviä. Siksi Pataässä pitää kärjen, vaikka moni takaa-ajaja sai täydet ennakkopisteet. Marie93 ja MariaEnkeli nousevat vahvasti, koska molemmat ovat täysin kertoimien linjalla.

Suurin pettymys ennakossa tulee niille, jotka hakivat useita yllätyksiä samaan kierrokseen: Bbw-Pihla, Penaattori, Lift ja Klikklak menettävät kertoimien mukaisessa skenaariossa paljon pisteitä. Se ei tarkoita, että rivit olisivat huonoja, mutta ne vaativat kentällä selviä yllätyksiä.

Tässä arvioitu pistetilanne

Lainaus
Pelaajakohtainen analyysi
Pataässä — 79 p

Pataässä pelaa täysin kertoimien mukaista suosikkiriviä ja saa ennakossa täydet 32 lisäpistettä. Tämä on johtajan kannalta kylmäpäisesti oikea ratkaisu: ei anneta takaa-ajajille ilmaisia aukkoja.

Marie93 — 77 p

Marie93 ottaa myös täydet osumat kertoimien mukaan. Lähtötilanne oli kaksi pistettä Pataässää heikompi, joten kärki ei mene kiinni, mutta ero ei kasva.

MariaEnkeli — 75 p

MariaEnkeli on kierroksen iso nousija suhteessa lähtöpisteisiin. Täysi suosikkirivi nostaa hänet ennakossa kolmanneksi, mikä on hyvä asema ennen kovempipisteisiä kierroksia.

HammerJackson — 74 p

HammerJacksonilla oli erinomainen lähtöasema, mutta kaksi riskivalintaa maksaa ennakossa neljä pistettä. Riskit olivat Norsunluurannikko Norjaa vastaan ja Ecuador Meksikoa vastaan. Jos toinen osuu, rivi pysyy mukana; jos ei, takaa tullaan ohi.

Ahmattilainen — 74 p

Ahmattilainen poikkeaa suosikkirivistä vain yhdessä kohteessa: Kroatia Portugalia vastaan. Tämä on maltillinen riski. Ennakossa hän jakaa neljännen sijan, ja jos Kroatia yllättää, sijoitus voi parantua selvästi.

jan#91 — 74 p

jan#91 pelaa täysin kertoimien mukaista riviä ja saa täydet lisäpisteet. Lähtöpisteet olivat alempana, mutta täydellä kierroksella hän nousee kärkiporukkaan.

joey_t — 73 p

joey_t hakee eroa kahdesta kohteesta: Senegal Belgiaa vastaan ja Australia Egyptiä vastaan. Nämä ovat järkeviä riskikohteita, mutta kertoimien mukaisessa ennakossa ne vievät neljä pistettä.

Pikkulerssi — 73 p

Pikkulerssillä on samantyyppinen kahden riskin takaa-ajorivi: Senegal ja Kroatia. Lähtöasema oli hyvä, mutta ennakkoskenaariossa hän putoaa hieman kärjestä.

Granado — 73 p

Granadon ainoa poikkeama on Marokko Hollantia vastaan. Tämä on hallittu riskihaku. Jos Marokko yllättää, Granado saa nopeasti eroa muihin, mutta suosikkiskenaariossa pisteitä jää kaksi ottamatta.

Kellopeliappelsiini — 73 p

Kellopeliappelsiini teki hyvin maltillisen takaa-ajorivin. Ainoa riski on Australia Egyptiä vastaan. Tämä ei romahduta riviä, mutta se ei myöskään riitä kunnolla kuromaan kärkeä kiinni, jos kaikki suosikit voittavat.

Tantraaja — 73 p

Tantraaja saa täydet lisäpisteet, koska rivi on täysin kertoimien mukainen. Lähtöpisteitä oli kuitenkin 41, joten nousu kärkeen vaatii jatkokierroksilla joko muiden virheitä tai omia osuvia erovalintoja.

VanGils — 72 p

VanGils pelaa täysin suosikkirivin ja saa täydet 32 pistettä. Lähtötilanne oli hieman takana, mutta ennakossa hän nousee jo aivan iskuetäisyydelle keskikärkeen.

Entto — 69 p

Entolla on kolme poikkeamaa suosikeista: Senegal, Kroatia ja Australia. Nämä ovat kaikki ymmärrettäviä riskikohteita, mutta kolmen riskin yhdistelmä on jo selvästi aggressiivinen. Kertoimien mukaisessa ennakossa se maksaa kuusi pistettä.

Palkokasvi — 67 p

Palkokasvi poikkeaa kahdessa kohteessa: Bosnia-Hertsegovina USA:ta vastaan ja Algeria Sveitsiä vastaan. Varsinkin Bosnia-haku on raju. Tämä rivi vaatii yllätyksiä, muuten nousu jää vajaaksi.

Klikklak — 66 p

Klikklakilla on neljä riskihakua: Marokko, Norsunluurannikko, Ecuador ja Senegal. Tässä on selvä takaa-ajon maku. Ongelma on, että kaikki riskit eivät ole yhtä hyviä; etenkin usean altavastaajan kasaaminen samaan riviin nostaa epäonnistumisen todennäköisyyttä.

Morjens — 66 p

Morjens hakee kovaa osumaa: Etelä-Afrikka, Paraguay ja Norsunluurannikko. Paraguay Saksaa vastaan on tämän rivin suurin pommi. Jos Saksa hoitaa normaalisti, sieltä tulee heti kahden pisteen menetys lähes koko porukkaan nähden.

Penaattori — 65 p

Penaattorilla on viisi riskivalintaa: Etelä-Afrikka, Senegal, Algeria, Australia ja Ghana. Tämä on jo selvästi takamatkalta pelattu riskirivi, vaikka lähtöpisteet olivat vielä hyvät. Kertoimien mukaisessa ennakossa hän tippuu pahasti.

Lift — 63 p

Lift hakee neljää eroa: Marokko, Norsunluurannikko, Algeria ja Ghana. Rivi on rohkea, mutta painottuu melko koviin altavastaajiin. Jos yllätyksiä tulee, Lift voi nousta, mutta suosikkien voittaessa rivi kärsii.

Villerius — 58 p

Villeriuksella on neljä poikkeamaa: Etelä-Afrikka, Kongon demokraattinen tasavalta, Kroatia ja Australia. Englannin kaataminen Kongolla on erittäin kova haku. Lähtöasema oli jo heikko, joten riskiä oli pakko ottaa, mutta ennakossa se ei kanna.

Bbw-Pihla — 54 p

Bbw-Pihlalla on eniten riskivalintoja: kuusi kappaletta. Mukana ovat muun muassa Etelä-Afrikka, Ecuador, Bosnia-Hertsegovina, Kroatia ja Ghana. Tämä on puhdas takaa-ajorivi, mutta kertoimien mukaan liian repaleinen.

Teroterava — 45 p

Teroteravalta puuttuu veikkaus kokonaan. Jos pisteitä ei voi saada ilman jätettyä riviä, hän jää ennakossa 45 pisteeseen ja putoaa käytännössä pois tämän kierroksen kärkipelistä.

Ja tästä selviää ketkä meni kertoimet (ennakkosuosikit) edellä

Lainaus
Ennakoitu pistetilanne, mukana myös osumat /16:

79p: Pataässä — 16/16

77p: Marie93 — 16/16

75p: MariaEnkeli — 16/16

74p: HammerJackson — 14/16
74p: Ahmattilainen — 15/16
74p: jan#91 — 16/16

73p: joey_t — 14/16
73p: Pikkulerssi — 14/16
73p: Granado — 15/16
73p: Kellopeliappelsiini — 15/16
73p: Tantraaja — 16/16

72p: VanGils — 16/16

69p: Entto — 13/16

67p: Palkokasvi — 14/16

66p: Klikklak — 12/16
66p: Morjens — 13/16

65p: Penaattori — 11/16

63p: Lift — 12/16

58p: Villerius — 12/16

54p: Bbw-Pihla — 10/16
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MariaEnkeli - Kesäkuu 28, 2026, 23:43:18
Nää on kyllä kivoja analyyseja ☺️
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Granado - Kesäkuu 29, 2026, 00:33:19
^Kellopeliappelsiinin analyyseja on kyllä mukava lukea. Itsellä jäi tuo alkusarjan seuraaminen jotenkin melko vähiin. Syynä olivat otteluiden hankalat lähetysajat ja alkulohkojen mielenkiinnottomuus. Aivan turhia pelejä ja joukkueiden tasoerot olivat liian suuria. Odotin Ranskan ja Norjan väliseltä ottelulta paljon, mutta kun Norja peluutti B- miehistöään, niin kiinnostus koko kisoja kohtaan koki haaksirikon. Minusta tuntuu, että koko kisat alkoivat uudelleen vasta nyt, kun pelataan tätä ensimmäistä pudotuspeli kierrosta.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 29, 2026, 19:58:20
Brasilia - Japani. Ei ole kuulemma mikään läpihuutojuttu Brasilialle. Toivottavasti saadaan seurata hienoa peliä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Kesäkuu 29, 2026, 20:55:56
Veikkaukseni kannalta ratkaisee suuntaa seuraavan kierroksen strategialle
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pataässä - Kesäkuu 29, 2026, 22:15:55

... ei anneta takaa-ajajille ilmaisia aukkoja.


Taisi tekoäly antaa samalla neuvoja myös palveluntarjoajille. ::)
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Bbw-Pihla - Kesäkuu 30, 2026, 02:34:15
Jestas kun meni jännäksi (ja rumaksikin) matsi! Veikkaukseen laitoin Saksan voittamaan, mutta pelin edetessä huomasin toivovani Paraguayn voittoa. Kova suoritus kyllä!
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Villerius - Kesäkuu 30, 2026, 08:27:56
Saksa ja Hollanti OUT  :laught:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 30, 2026, 10:27:08
Siinä putosi kaksi joukkuetta joita on veikkauskisassa povattu mitalisteiksi. Mitalistiveikkauksien lukumäärät, maan jälkeen veikkaukset kulta hopea pronssi:
Espanja   13   4   1
Ranska   2   11   5
Brasilia   2   1   1
Hollanti   2   0   1
Argentiina   1   1   6
Englanti   1   1   6
Saksa   0   2   0
Portugali   0   1   0
Norja   0   0   1
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Penaattori - Kesäkuu 30, 2026, 12:09:49
^Kellopeliappelsiinin analyyseja on kyllä mukava lukea.
Kiva, että olet päästänyt hänet bannasta.  :D
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Granado - Kesäkuu 30, 2026, 12:25:43
^Voi jo ajat sitten. Kuten myös sinutkin. Elämä tuntui jotenkin tyhjältä ilman teräviä ja syväluotaavia älykkäitä huomioitasi Suomen ja maailman tapahtumista  :boozing:.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Granado - Kesäkuu 30, 2026, 16:47:41
Saksa ja Hollanti OUT  :laught:

Saksalaiset kyllä hallitsivat peliä ja loivat varsinaisella peliajalla ihan tarpeeksi tilanteitakin voittaakseen, mutta niinhän siinä usein käy, että kun et tee niitä voittoon tarvittavia maaleja, niin vastustaja ne sitten tekee. Rankkarikisa nyt on tietenkin melko lailla tuuripeliäkin, mutta jotenkinhan se ratkaisu on tällaisessa turnauksessa haettava. Hollannin puolustava pelityyli oli pettymys ja suuri hämmästyskin. Hyvin sujuneen alkusarjan jälkeen päävalmentaja valitsi sitten tällaisen taktiikan. Ja lopputulos oli kotimatka. Marokko piti palloa ja loi hyviä tilanteitakin, joten mielestäni Marokko ansaitsi voittonsa siinä rankkarikisassakin. Saitin kisaveikkauksessa veikkasin Marokon voittoa, vaikka pidin etukäteen ottelua kyllä aika ympäripyöreänä. Oikeastaan Hollantia hienoisena ennakkosuosikkina. Ajattelin, että tämä on minun lähes ainut keino saada kisaveikkauksen kärkeä kiinni. Ja tällä kertaa se pieni riskinotto kannatti  :).
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Lift - Kesäkuu 30, 2026, 17:29:04
Paraguayn voitto kyl sellanen paukku että en kuvitellut edes mahdolliseksi. Marokon voiton aavistin oikein  :boozing:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Kesäkuu 30, 2026, 17:56:12
^ Morjens osasi hienosti haistaa Paraguayn yllätysvoiton. Tiesi varmasti että Orlando Gill on erinomainen rankkareiden torjuja.

Tänään toivotaan Norjan voittoa ja Ruotsi saisi potkia muukalaislegionaan hevonvittuun näistä kisoista mutta materiaali ei valitettavasti siihen riitä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Kesäkuu 30, 2026, 21:47:49
Vitsit! Norjalle tämä kääntyi.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Morjens - Kesäkuu 30, 2026, 21:59:41
Saksan peli ei ole vakuuttanut ja just tota yllätys tasuria hain. Mulla oli Marokon voitto myös valittuna, mutta menin viime hetkellä vaihtamaan.
Vähän samat ajatukset, kuin Granadolla että pakko yrittää pienellä riskillä.
Norsunluurannikko kuului myös siihen strategiaan  😎
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Moonshine - Kesäkuu 30, 2026, 22:09:19
Huonoja joukkueita liikaa, alkusarjat ei jaksa kiinnostaa enää puolivälin jälkeen.

Ranska - Norja(pe klo 22) on lohkovaiheen namupala. Panoksena  lohkovoitto ja huippuvireinen Haaland haastaa Mbappen maalipörssin voitosta. Toivottavasti muukalaislegioona saa kunnon löylytyksen pohjoisen pojilta.

Vähän tää lässähti heti alkuunsa ku Norja lähti peliin kakkoskokoonpanolla. Mahtaako olla hyvä veto antaa ykköskokoonpanon levätä ja ottaa joukkueena pataan? Katsojalle ei ainakaan ole hyvä.


Kyllähän se kannatti! RO!!
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 01, 2026, 10:37:24
Ranskan maailmanmestaruudeltahan tämä vaikuttaa, valitettavasti. Ranskan dominanssi kv-jalkapallossa alkaa olla jo melko tympeää seurattavaa, mutta minkäs teet kun Deschampsin tasoisella valmentajalla on käytettävissään noin perkeleen kova pelaajamateriaali? Neljännesvälierässä tulee vastaan Paraguay, jonka ihmeteolle Saksaa vastaan on nostettava hattua, mutta Ranskaa vastaan ei kerta kaikkiaan tule riittämään, ei millään. Toisaalta puolivälierässä Ranska-Paraguayn voittaja kohtaa Kanada-Marokon voittajan, eli Ranska - Marokko olisi sinne tarjolla. Yrityksen puutteesta Marokolla ei siinä ottelussa ainakaan jäisi kiinni, ja tasokin saattaa hyvänä päivänä riittää voittoon.

Yllätysmestaria näissä kisoissa aina näin ulkopuolisena toivoo, kun Suomi ei ole mukana, mutta aika vaikea sellaista on tuolta kaaviosta löytää. Ranskan pystynevät uskottavasti sillä puolella kaaviota haastamaan ainoastaan Espanja, Marokko ja ehkä Yhdysvallat, jos se pääsee hurmostilaan. Argentiina läpsyttelee luultavasti puolivaloilla välierään, jossa sen todennäköisin vastustaja on Brasilia tai Englanti, joita kumpaakin vastaan Argentiina on ennakkosuosikki. Mutta onpahan tulta ja tappuraa tiedossa, jos jompikumpi näistä välieristä toteutuu. Joka tapauksessa siltä tämä vahvasti haisee, että finaalissa kohtaavat Ranska ja Argentiina. Taas vaihteeksi.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 01, 2026, 21:00:26
Ja juuri kun pääsi sanomasta, että Englanti on Brasilian ohella vahvin kandidaatti Argentiinan semifinaalivastustajaksi, Englanti meinasi kompastua Kongon Demokraattiseen Tasavaltaan.  ;D Näyttäisi kyllä siltä, että Harry Kane pelasti Englannin, mutta noutajahan niille tulee kunnon jengiä vastaan pelatessa, jos jo (kaikella kunnioituksella) Kongon DT:n kanssa on noin nihkeää.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 01, 2026, 21:08:36
^ Veikkaan Englannille vaikeuksia seuraavalla kierroksella Meksikoa vastaan Aztecalla.

Onneksi nyt ei mennyt jatkoille, niin ehtii rauhassa saunaan ennen seuraavaa peliä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 01, 2026, 22:52:54
Pudotuspelien 1. kierros puolivälissä, tilannekatsaus. Vähän vanhan kertausta, mutta toki joillakin yllätyshaut muuttaneet tilannetta

Lainaus
Pataässä pitää edelleen johdon, mutta ero kärjessä on kaventunut. Granado on kierroksen paras tähän mennessä 7/8 osumalla, koska Marokko-haku osui.

Suurimmat erottelut tulivat heti kahdesta yllätyksestä:

Saksa – Paraguay 2
Hollanti – Marokko 2

Nämä pudottivat monelta suosikkirivin pelaajalta kaksi tai neljä pistettä. Erityisesti Granado, Lift ja Klikklak hyötyivät Marokosta. Paraguayta veikkasivat harvemmat; siitä hyötyivät ainakin Morjens ja toteutuneen laskennan osalta ne, jotka uskalsivat Saksaa vastaan.

Pelaajakohtainen analyysi
Lainaus
Pataässä — nyt 59p, ennuste 75p

Pataässä on edelleen johdossa, vaikka Saksa ja Hollanti kaatuivat. Ensimmäisestä puolikkaasta tuli 6/8, eli kaksi yleistä suosikkimokaa. Loput 8 ovat kaikki kertoimien mukaisia suosikkeja, joten jos suosikkilinja pitää, Pataässä nousee 75 pisteeseen.

Asetelma on johtajan kannalta hyvä. Hän ei ole ottanut turhia riskejä, eikä ole avannut takaa-ajajille ylimääräisiä ovia.

Granado — nyt 57p, ennuste 73p

Granado on tämän kierroksen iso onnistuja tähän mennessä. Marokko-haku Hollantia vastaan osui, ja siksi hänellä on ensimmäisistä kahdeksasta 7/8. Ainoa iso miinus tuli Saksasta.

Loput 8 peliä ovat Granadolla kertoimien mukaisia suosikkeja. Jos ne osuvat, hän päätyy 73 pisteeseen ja pysyy aivan kärjen tuntumassa. Granadon rivi on tässä vaiheessa erittäin hyvä yhdistelmä: yksi osunut riski ja loppu turvallista.

Marie93 — nyt 57p, ennuste 73p

Marie93 osui ensimmäisestä puolikkaasta 6/8. Miinukset tulivat Saksasta ja Hollannista, kuten monella muullakin suosikkipelaajalla. Loput 8 ottelua ovat kaikki kertoimien mukaisia suosikkeja.

Ennuste on 73 pistettä. Hän pysyy hyvin mukana, mutta ei saa enää loppukierroksella eroja muihin suosikkirivin pelaajiin. Nousu riippuu siitä, kompastuvatko riskipelaajat.

Pikkulerssi — nyt 57p, ennuste 69p

Pikkulerssi sai alusta 6/8, mutta lopuissa peleissä on kaksi riskihakua: Senegal Belgiaa vastaan ja Kroatia Portugalia vastaan. Kertoimien mukaan nämä ovat miinuksia, joten ennuste jää 69 pisteeseen.

Jos Senegal ja Kroatia molemmat yllättävät, Pikkulerssi voi nousta jopa 73 pisteeseen. Tämä on siis selvä takaa-ajorivi: riski voi pudottaa, mutta onnistuessaan se nostaa takaisin kärjen tuntumaan.

joey_t — nyt 57p, ennuste 69p

joey_t aloitti pudotuspelit 6/8. Lopun riskit ovat Senegal Belgiaa vastaan ja Australia Egyptiä vastaan. Molemmat ovat järkeviä riskikohteita, mutta kertoimien mukaan ne laskevat ennustetta.

Perusennuste on 69 pistettä. Jos molemmat riskit osuvat, joey_t voi nousta 73 pisteeseen. Varsinkin Australia–Egypti on hänelle tärkeä erottelupeli.

Ahmattilainen — nyt 56p, ennuste 70p

Ahmattilainen on nyt 56 pisteessä ja osumat ovat 6/8. Lopun ainoa selvä riski on Kroatia Portugalia vastaan. Muuten rivi on suosikkilinjaa.

Kertoimien mukaan ennuste on 70 pistettä. Jos Kroatia yllättää, Ahmattilainen nousee 72 pisteeseen ja voi nousta ohi useasta suosikkipelaajasta. Tämä on hyvä maltillinen riskirakenne.

Entto — nyt 55p, ennuste 65p

Entto on osunut ensimmäisestä puolikkaasta 6/8, mutta lopussa on kolme riskihakua: Senegal, Kroatia ja Australia. Tämä tekee rivistä selvästi aggressiivisen.

Kertoimien mukainen ennuste on vain 65 pistettä, mutta jos kaikki kolme riskihakua osuvat, Entto voi nousta 71 pisteeseen. Rivi ei ole kuollut, mutta se tarvitsee loppupuolikkaalta yllätyksiä.

Kellopeliappelsiini — nyt 55p, ennuste 69p

Kellopeliappelsiini sai toteutuneista peleistä 6/8. Alun yllätyksistä ei tullut erityistä hyötyä, koska hänellä oli Saksa ja Hollanti kuten monella muullakin.

Lopun ainoa riskihaku on Australia Egyptiä vastaan. Kertoimien mukaan ennuste on 69 pistettä, mutta Australian voitolla nousu olisi 71 pisteeseen. Tämä on hallittu takaa-ajoriski, mutta yksinään se ei välttämättä riitä kärjen saavuttamiseen.

MariaEnkeli — nyt 55p, ennuste 71p

MariaEnkeli on osunut 6/8. Hänellä loput 8 ovat kaikki kertoimien mukaisia suosikkeja, joten ennuste nousee 71 pisteeseen.

Tämä on vakaa rivi. Hän ei saa eroja riskikohteista, mutta hyötyy paljon, jos Senegal-, Kroatia-, Australia- ja Ghana-haut epäonnistuvat muilta.

jan#91 — nyt 54p, ennuste 70p

jan#91 sai ensimmäisestä puolikkaasta 6/8. Loput 8 ovat täysin suosikkilinjaa, joten ennuste on 70 pistettä.

Linja on turvallinen. Hänellä ei ole loppukierroksella omaa nousupiikkiä, mutta jos suosikit pitävät, hän nousee monen riskipelaajan ohi.

HammerJackson — nyt 54p, ennuste 70p

HammerJackson kärsi alussa paljon. Ensimmäisestä kahdeksasta tuli vain 4/8. Miinuksia tuli Saksan ja Hollannin lisäksi myös Norsunluurannikko-haussa ja Ecuador-haussa.

Loput 8 ovat kuitenkin kaikki kertoimien mukaisia suosikkeja. Siksi ennuste palauttaa hänet 70 pisteeseen. Johtoasemasta katsottuna alku oli huono, mutta peli ei ole vielä karannut.

Tantraaja — nyt 53p, ennuste 69p

Tantraaja on osunut 6/8 ja pelaa loput 8 täysin kertoimien mukaisesti. Ennuste on 69 pistettä.

Rivi on turvallinen, mutta lähtöpisteitä oli hieman vähemmän kuin kärjellä. Siksi Tantraaja tarvitsee jatkokierroksilla todennäköisesti jonkin osuvan erovalinnan, jos tavoitteena on nousta aivan kärkeen.

Penaattori — nyt 53p, ennuste 61p

Penaattori sai alusta 5/8. Lopussa on peräti neljä riskihakua: Senegal, Algeria, Australia ja Ghana. Kertoimien mukaisessa skenaariossa tämä pudottaa ennusteen 61 pisteeseen.

Jos riskit osuvat, tilanne muuttuu rajusti. Kaikkien neljän onnistuessa Penaattori voisi nousta 69 pisteeseen. Tämä on kuitenkin jo erittäin riskipitoinen rivi, ei hallittu maltillinen kiri.

VanGils — nyt 52p, ennuste 68p

VanGils on osunut 6/8. Loput 8 ovat kaikki suosikkeja, joten ennuste on 68 pistettä.

Rivi on siisti ja turvallinen. Nousu voi tulla lähinnä sitä kautta, että edellä olevien riskit epäonnistuvat. Oma erovalinta puuttuu loppukierrokselta.

Klikklak — nyt 52p, ennuste 66p

Klikklak osui ensimmäisestä puolikkaasta 5/8. Marokko-haku onnistui, mutta Norsunluurannikko ja Ecuador menivät väärin. Lopussa ainoa riski on Senegal Belgiaa vastaan.

Kertoimien mukaan ennuste on 66 pistettä. Jos Senegal voittaa, Klikklak nousee 68 pisteeseen. Alkukierroksen riskipeli ei siis mennyt täysin pieleen, mutta se ei myöskään tuonut täyttä hyötyä.

Lift — nyt 51p, ennuste 63p

Lift sai alusta 6/8, ja Marokko osui hyvin. Toisaalta Norsunluurannikko meni väärin. Lopussa riskit ovat Algeria Sveitsiä vastaan ja Ghana Kolumbiaa vastaan.

Kertoimien mukaan ennuste on 63 pistettä. Jos Algeria ja Ghana molemmat yllättävät, Lift voi nousta 67 pisteeseen. Tämä on rohkea rivi, mutta vaatii aika kovia yllätyksiä.

Palkokasvi — nyt 51p, ennuste 63p

Palkokasvi on osunut 6/8. Lopun riskit ovat Bosnia-Hertsegovina USA:ta vastaan ja Algeria Sveitsiä vastaan. Varsinkin Bosnia-haku on kova.

Ennuste on 63 pistettä. Jos molemmat riskit osuvat, pisteet nousevat 67:ään. Rivi hakee nousua, mutta riski on selvä.

Morjens — nyt 50p, ennuste 66p

Morjens sai ensimmäisestä puolikkaasta 5/8. Paraguay-haku Saksaa vastaan oli erinomainen osuma, mutta Etelä-Afrikka, Hollanti ja Norsunluurannikko veivät pisteitä.

Loput 8 ovat kaikki kertoimien mukaisia suosikkeja. Ennuste on 66 pistettä. Morjensin alku oli ristiriitainen: yksi iso onnistuminen, mutta liikaa muita riskitappioita.

Villerius — nyt 42p, ennuste 54p

Villerius on osunut vain 4/8. Alun riskit eivät kantaneet: Etelä-Afrikka, Kongon demokraattinen tasavalta ja suosikkikaadot eivät tuoneet riittävästi pisteitä.

Lopussa riskit ovat Kroatia Portugalia vastaan ja Australia Egyptiä vastaan. Kertoimien mukaan ennuste on 54 pistettä. Jos molemmat osuvat, nousu olisi 58 pisteeseen, mutta kärkeen matka on jo pitkä.

Bbw-Pihla — nyt 40p, ennuste 50p

Bbw-Pihla on saanut alusta vain 3/8. Rivi oli erittäin riskipitoinen, mutta tähän mennessä riskit eivät ole osuneet riittävästi.

Lopussa on vielä kolme riskihakua: Bosnia-Hertsegovina, Kroatia ja Ghana. Kertoimien mukaan ennuste on 50 pistettä. Jos kaikki kolme yllätystä osuisivat, hän nousisi 56 pisteeseen, mutta sekin jättäisi paljon matkaa kärkeen.

Pikayhteenveto

Lainaus
Pataässä johtaa edelleen, mutta Granado on noussut vahvasti Marokko-osumalla. Jos loput suosikit pitävät, kärki näyttää tältä:

75p: Pataässä
73p: Granado, Marie93
71p: MariaEnkeli
70p: Ahmattilainen, HammerJackson, jan#91
69p: joey_t, Pikkulerssi, Kellopeliappelsiini, Tantraaja



Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Heinäkuu 02, 2026, 07:17:31
Höh, olin nukahtanut n.80 minuutin kohdalla kun Senegal johti 2- 0.
Herättyäni totesin Belgian voittaneen.
Veikkaus pieleen siltä osin.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Marie93 - Heinäkuu 02, 2026, 10:56:19
Oli kyllä huikean dramaattinen loppu tuossa Belgia-Senegal pelissä. Belgia oli kädenlämpöinen 80min kunnes alkoi tapahtua.. Itsekin meinasin jo lähteä nukkumaan, mutta onneks en lähteny  :inlove:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 02, 2026, 11:11:59
Belgian ja Senegalin kohtaaminen osoitti jälleen, että jalkapallo on parhaimmillaan suurta draamaa. Myönnän, että Senegalin kohtalo kävi hieman sääliksi.

Tulevien kisojen veikkauksiin mietin, että pitäisikö mitalikolmikon veikkaukset tehdä vasta alkulohkojen päätyttyä, kun pudotuspelikaavio selviää. Itsellä ainakin koko kolmikko osui samalle puolelle kaaviota, joten ei ollut teoriassakaan enää mahdollinen. Tätä voi viisaammat miettiä 🤔
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Penaattori - Heinäkuu 02, 2026, 13:16:55
Tulevien kisojen veikkauksiin mietin, että pitäisikö mitalikolmikon veikkaukset tehdä vasta alkulohkojen päätyttyä, kun pudotuspelikaavio selviää. Itsellä ainakin koko kolmikko osui samalle puolelle kaaviota, joten ei ollut teoriassakaan enää mahdollinen. Tätä voi viisaammat miettiä 🤔
Ei pitäisi.  ;)  Pidetään peli reiluna, ei anneta osalle porukkaa tasoitusta. Kaikki muutkin ovat veikanneet mitalikolmikon jo ennen turnauksen alkamista.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 02, 2026, 13:36:35
Tulevien kisojen veikkauksiin mietin, että pitäisikö mitalikolmikon veikkaukset tehdä vasta alkulohkojen päätyttyä, kun pudotuspelikaavio selviää. Itsellä ainakin koko kolmikko osui samalle puolelle kaaviota, joten ei ollut teoriassakaan enää mahdollinen. Tätä voi viisaammat miettiä 🤔
Ei pitäisi.  ;)  Pidetään peli reiluna, ei anneta osalle porukkaa tasoitusta. Kaikki muutkin ovat veikanneet mitalikolmikon jo ennen turnauksen alkamista.

Ei niin, sillä

"Kaavio on yleisön ja joukkueiden tiedossa jo ennen turnauksen alkua, sillä jokaiselle lohkovaiheen sijoitukselle on määrätty oma paikkansa kaaviossa."

Se ettei etsi tietoa on huono syy.

Eri asia sitten kuinka moni käytti tietoa tai taktikoi sillä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 02, 2026, 13:54:30
Belgian ja Senegalin kohtaaminen osoitti jälleen, että jalkapallo on parhaimmillaan suurta draamaa. Myönnän, että Senegalin kohtalo kävi hieman sääliksi.

Tulevien kisojen veikkauksiin mietin, että pitäisikö mitalikolmikon veikkaukset tehdä vasta alkulohkojen päätyttyä, kun pudotuspelikaavio selviää. Itsellä ainakin koko kolmikko osui samalle puolelle kaaviota, joten ei ollut teoriassakaan enää mahdollinen. Tätä voi viisaammat miettiä 🤔
Kun viimeksi oli veikkaus - jääkiekon MM jonka Suomi voitti - koitin kysellä ideoita näihin jalkapallon MM-kisojen veikkauksen mitalikolmikon pisteyttämiseen. Ideoita ei juuri tullut. Aiemmin pisteytys oli ollut niin että pisteitä sai vain jos veikkasi mitalistia tasan oikealle sijalle mutta asiaa muutettiin niin että jotakin pisteitä saa myös jos mitalistiksi on veikannut joukkuetta joka saa jonkun muun mitalin kuin veikatun.

En tiedä onko tällä kertaa pudotuspelikaavio selvillä myöhemmin kuin aiemmissa kisoissa kun maita on ollut vähemmän. Mutta. Jos sattuu pitämään vaikka Ranskaa ja Argentiinaa kisojen kahtena parhaana ja huomaa samalla että ovat kaaviossa samalla puolen, maiden veikkaaminen sijoille 1 ja 2 ei välttämättä olisi huono idea vaikka maat kohtaisivat toisensa vaikkapa jo puolivälierissä. Molemmat ei välieriin eikä finaaliin tulisi selviämään mutta kun veikkaat kumpi ei selviä, voit veikata väärin.

Kaikki hyvät kehitysideat veikkauksiin otetaan kyllä vastaan.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 02, 2026, 14:17:32
Oma kommentti oli siis lähinnä keskustelun herättelyksi. Kumpikin on mulle ihan fine eikä tämä ole niin vakavaa. Vai olikos tässä kuinka kovat palkinnot luvassa... 😅
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Lift - Heinäkuu 02, 2026, 14:19:56
Oma kommentti oli siis lähinnä keskustelun herättelyksi. Kumpikin on mulle ihan fine eikä tämä ole niin vakavaa. Vai olikos tässä kuinka kovat palkinnot luvassa... 😅

Mulle on ainakin tärkeetä et oon paras Lifti! Ei uskaltanu serkkupoeka osallistua ollenkaan!
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 02, 2026, 15:36:03
Oma kommentti oli siis lähinnä keskustelun herättelyksi. Kumpikin on mulle ihan fine eikä tämä ole niin vakavaa. Vai olikos tässä kuinka kovat palkinnot luvassa... 😅
Lähinnä tämä osanottamisen tuoma ilo. Jotakin pientä lisää kisaseurantaan.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 02, 2026, 16:01:42
Oma kommentti oli siis lähinnä keskustelun herättelyksi. Kumpikin on mulle ihan fine eikä tämä ole niin vakavaa. Vai olikos tässä kuinka kovat palkinnot luvassa... 😅
Lähinnä tämä osanottamisen tuoma ilo. Jotakin pientä lisää kisaseurantaan.
Ehdottomasti lisää mielenkiintoa kisoihin, kiitosta vaan teille
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Penaattori - Heinäkuu 02, 2026, 18:20:52
^Voi jo ajat sitten. Kuten myös sinutkin. Elämä tuntui jotenkin tyhjältä ilman teräviä ja syväluotaavia älykkäitä huomioitasi Suomen ja maailman tapahtumista  :boozing:.
Minä taas en ole laittanut sinua koskaan ignoreen, sillä en missään tapauksessa halua jäädä paitsi maailman luokan talousanalyysejäsi (eritysesti Espanjan osalta) ja huikean suveneeria tietotekniikkaosaamistasi.  :)
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Ribbeli - Heinäkuu 02, 2026, 19:09:26
^Voi jo ajat sitten. Kuten myös sinutkin. Elämä tuntui jotenkin tyhjältä ilman teräviä ja syväluotaavia älykkäitä huomioitasi Suomen ja maailman tapahtumista  :boozing:.
Minä taas en ole laittanut sinua koskaan ignoreen, sillä en missään tapauksessa halua jäädä paitsi maailman luokan talousanalyysejäsi (eritysesti Espanjan osalta) ja huikean suveneeria tietotekniikkaosaamistasi.  :)
Penaattori ja Granado ovat Äijiä,joita saitilla tarvitaan.. :headbang:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Morjens - Heinäkuu 02, 2026, 19:57:31
Kellopeliappelsiinin yhteenvedot on mielenkiintoista luettavaa  :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 03, 2026, 07:21:13
Hörpin aamukahvia ja katselen Sveitsi-Algeria peliä.

Samalla olen katsellut ottelupareja neljännesvälieriin. 6/8 selvinnyt jo ja Sveitsi on menossa seitsemänteen otteluun. Eipä nuo helpoilta veikattavilta näytä, toivottavasti saadaan jakaumaa veikkauksiin. Kolumbia - Ghana loppuu huomisaamuna vähän ennen seitsemää ja eka neljännesvälierä alkaa huomenna klo 20. Siinä välissä pitää kaikkien ehtiä jättää veikkauksensa. Taidan keittää uuden kupin kahvia.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 03, 2026, 08:03:32
Jos illan ottelussa Egypti voittaa Australian - mutta näinhän ei voi käydä - minä ja Kellopeliappelsiini romahdetaan syvälle.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Heinäkuu 03, 2026, 08:44:41
Mun nousutoiveeni lepää siinä että joku unohtaa laittaa ¼-välierien veikkaukset.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 03, 2026, 12:17:44
Jos illan ottelussa Egypti voittaa Australian - mutta näinhän ei voi käydä - minä ja Kellopeliappelsiini romahdetaan syvälle.

Ei huolta

Lainaus
Vihje: Australia hoitaa 66,5 prosentin todennäköisyydellä joko tasapelin tai voiton 90 minuutin jälkeen, joten lapulle otetaan Australian +0,5 maalin tasoitus tai X2-pelikohde 1,55 rajakertoimella.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 03, 2026, 15:44:28
Ennen viimeisiä 1. kierroksen pudotuspelejä, mielenkiinnosta vähän mallinnin mitalikolmikkoa (yritän ehtiä tekemään tämän myös ennen seuraavia tikettejä, ennenkuin kukaan ehtii laittaa veikkauksen sisään huomenna aamulla) harjoituksena ja testinä.

Lainaus
Tilanne on muuttunut verrattuna aiempaan puolivälianalyysiin: Belgia, USA, Espanja, Portugali ja Sveitsi ovat jo menneet jatkoon. Näiden jälkeen mitaliveikkauksissa Saksa ja Hollanti ovat jo lopullisesti kuolleita valintoja, mutta Espanja–Portugali-kaaviokohta alkaa olla koko veikkauksen kannalta iso solmukohta.

Lainaus
Käytän harjoitusennusteena seuraavaa mitalikolmikkoa, koska nykyisissä voittajakertoimissa kärki on Ranska +180, Argentiina +400, Espanja +650, ja välieräkertoimissa Ranska, Argentiina ja Espanja ovat myös vahvimmassa korissa.

Tämä ei ole lopullinen veikkaus tulevasta podiumista, vaan laskentamalli, jolla nähdään, kenelle mitaliveikkaukset ovat nyt edullisia.

Lainaus
1. Mitalistiveikkausten jakauma
Mestaruusveikkaukset
13 kpl: Espanja
2 kpl: Brasilia
2 kpl: Ranska
2 kpl: Hollanti
1 kpl: Englanti
1 kpl: Argentiina

Selvä enemmistö on Espanjan mestaruuden varassa. Tämä on Pataässän, Marie93:n, MariaEnkelin, Granadon, Tantrajaan, VanGilsin ja monen muun yhteinen linja.

Hopeaveikkaukset
11 kpl: Ranska
4 kpl: Espanja
2 kpl: Saksa
1 kpl: Brasilia
1 kpl: Englanti
1 kpl: Portugali
1 kpl: Argentiina

Ranska kakkosena on koko porukan yleisin yksittäinen mitalipaikkavalinta.

Pronssiveikkaukset
6 kpl: Englanti
6 kpl: Argentiina
5 kpl: Ranska
1 kpl: Brasilia
1 kpl: Hollanti
1 kpl: Norja
1 kpl: Espanja

Pronssissa porukka jakautuu pääasiassa Englannin ja Argentiinan välille.

Lainaus
2. Kaavion kannalta olennaiset huomiot
Espanja–Portugali on iso solmukohta

Espanja ja Portugali kohtaavat seuraavaksi neljännesvälierissä eli round of 16 -vaiheessa. Se tarkoittaa, että jan#91:n Espanja mestariksi + Portugali hopealle -rivi ei voi enää toteutua täydellisenä, koska toinen putoaa heti keskinäisessä ottelussa. Sky Sportsin kaaviossa tämä ottelu on merkitty Portugal vs Spain -pariksi.

Ranska, Brasilia ja Englanti ovat samalla puolella kaaviota

Ranska, Brasilia ja Englanti ovat kaikki samalla kaavion puoliskolla. Tämä tarkoittaa, että kaikki kolme eivät voi olla finaalissa tai mennä vapaasti mitalisijoille. Esimerkiksi Brasilia ja Ranska voivat molemmat saada mitalin, mutta ne eivät voi kohdata loppuottelussa.

Tämä vaikuttaa erityisesti:

Villerius: Brasilia – Espanja – Ranska
Kellopeliappelsiini: Brasilia – Ranska – Espanja
Entto: Espanja – Brasilia – Ranska
Morjens: Espanja – Ranska – Brasilia

Näissä Brasilian ja Ranskan välinen kaavioreitti on hankala.

Saksa- ja Hollanti-veikkaukset ovat kuolleita

Saksa- tai Hollanti-mitalit eivät enää voi tuoda pisteitä. Se osuu erityisesti näihin:

Lift: Saksa hopealle
HammerJackson: Saksa hopealle
Bbw-Pihla: Hollanti mestariksi
jan#91: Hollanti pronssille
Palkokasvi: Hollanti mestariksi

Lainaus
Harjoituspodium:

1. Ranska
2. Argentiina
3. Espanja

Pisteytys:

Voittaja oikein = 7p
Kakkonen oikein = 5p
Kolmas oikein = 3p
Mitalisti väärällä sijalla = 2p

5. Pelaajakohtainen tilanne mitaliveikkauksen kannalta
Pataässä

Pataässällä on vahva perusrivi: Espanja, Ranska, Englanti. Ongelma on se, että harjoitusmallissa Espanja ei ole mestari eikä Ranska hopealla. Pataässä saa silti pisteitä, mutta ei täyttä osumaa.

Hyvä skenaario: Espanja voittaa ja Ranska on finaalissa.
Huono skenaario: Ranska voittaa ja Argentiina on finaalissa.

Marie93

Marie93:lla on hyvä mitalirakenne: Espanja, Ranska, Argentiina. Kaikki kolme ovat edelleen relevantteja, ja väärän sijan pisteitä tulee helposti.

Hyvä skenaario: Espanja–Ranska-finaali ja Argentiina pronssille.
Harjoitusmallissa: 6 pistettä.

Granado

Granado on samassa tilanteessa kuin Marie93: Espanja, Ranska ja Argentiina ovat kaikki elossa. Tämä on yksi vakaimmista mitaliriveistä.

Riski: Espanjan putoaminen Portugalille laskisi rivin arvoa heti rajusti.

Ahmattilainen

Ahmattilainen on mitalipisteiden kannalta erittäin hyvässä asennossa harjoitusmallissa. Argentiina hopealle osuu suoraan malliin, ja Espanja sekä Ranska tuovat väärän sijan pisteet.

Harjoitusmallin voittaja: Ahmattilainen kuuluu suurimpiin hyötyjiin.

joey_t

joey_t:n etu on Ranska mestariksi. Koska Ranska on nykykertoimien selvä ykkössuosikki, tämä on mitaliveikkauksen kannalta vahva ase.

Iso plussa: Ranska mestarina toisi 7 pistettä yksinään.

Kellopeliappelsiini

Kellopeliappelsiinillä on mielenkiintoinen mutta kaavion kannalta ongelmallinen rivi: Brasilia, Ranska, Espanja. Brasilia ja Ranska ovat samalla puoliskolla, joten Brasilia mestariksi + Ranska hopealle ei voi toteutua. Molemmat voivat silti saada mitalin, mutta ei tuossa järjestyksessä.

Hyvä skenaario: Brasilia voittaa, Espanja pronssille.
Todellinen ongelma: Ranska–Brasilia-kaaviokonflikti.

HammerJackson

HammerJacksonin Saksa-hopea on jo kuollut. Argentiina mestariksi voi vielä kantaa, mutta harjoitusmallissa Argentiina on vasta toinen.

Hyvä skenaario: Argentiina voittaa koko kisan.
Huono puoli: Saksa vie yhden mitalipaikan nollille.

jan#91

jan#91:n rivi on pahasti kaavion puristuksessa: Espanja mestariksi ja Portugali hopealle ei voi enää onnistua, koska joukkueet kohtaavat heti seuraavalla kierroksella. Lisäksi Hollanti on jo ulkona.

Tämä on mitaliveikkauksista yksi vaikeimmista jäljellä olevista.

Lift

Liftillä Saksa-hopea on mennyt, mutta Ranska mestarina on vahva. Jos Ranska voittaa koko turnauksen, Lift saa silti kunnollisen mitalibonuksen.

Harjoitusmallissa: 7 pistettä.

Pikkulerssi

Pikkulerssi tarvitsee Englannilta todella pitkän matkan ja Norjalta poikkeuksellisen turnauksen. Rivi on erottuva, mutta riskitaso on korkea.

Hyvä skenaario: Englanti finaaliin tai mestariksi, Norja yllätysmitalille.
Todennäköinen malli: vähän pisteitä.

Mitaliveikkausten kannalta parhaassa asemassa ovat tällä harjoitusmallilla:

Ahmattilainen
joey_t
Marie93
Granado
Tantraaja
VanGils

Pataässä johtaa edelleen kokonaiskuvassa, mutta hänen mitaliveikkauksensa ei ole harjoitusmallissa erityisen tuottoisa. Se antaa pisteitä, mutta ei suojaa kunnolla, jos Ranska ja Argentiina nousevat finaalipariksi.

Kellopeliappelsiinin tilanne on kaksijakoinen: Brasilia-mestaruus toisi hänelle selkeän eron muihin, mutta Brasilia ja Ranska ovat samalla kaavion puoliskolla, joten hänen ykkös- ja kakkossijansa eivät voi toteutua täsmälleen. Tämä rajoittaa maksimipotentiaalia.

Lainaus
Mitalipiste-ennuste
Pelaaja   Veikkaus   Odotetut mitalipisteet
Ahmattilainen   Espanja, Argentiina, Ranska   9p
joey_t   Ranska, Espanja, Englanti   9p
Lift   Ranska, Saksa, Englanti   7p
Marie93   Espanja, Ranska, Argentiina   6p
Granado   Espanja, Ranska, Argentiina   6p
Tantraaja   Espanja, Ranska, Argentiina   6p
VanGils   Espanja, Ranska, Argentiina   6p
Kellopeliappelsiini   Brasilia, Ranska, Espanja   5p
Pataässä   Espanja, Ranska, Englanti   4p
MariaEnkeli   Espanja, Ranska, Englanti   4p
Teroterava   Espanja, Ranska, Englanti   4p
Klikklak   Espanja, Ranska, Englanti   4p
Penaattori   Espanja, Englanti, Ranska   4p
Morjens   Espanja, Ranska, Brasilia   4p
Entto   Espanja, Brasilia, Ranska   4p
Villerius   Brasilia, Espanja, Ranska   4p
Bbw-Pihla   Hollanti, Espanja, Argentiina   4p
Palkokasvi   Hollanti, Ranska, Argentiina   4p
HammerJackson   Argentiina, Saksa, Ranska   4p
Pikkulerssi   Englanti, Espanja, Norja   2p
jan#91   Espanja, Portugali, Hollanti   2p
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Heinäkuu 03, 2026, 16:16:35
"Brasilia ja Ranska ovat samalla puoliskolla, joten Brasilia mestariksi + Ranska hopealle ei voi toteutua. Molemmat voivat silti saada mitalin, mutta ei tuossa järjestyksessä."

Tekoäly puhuu taas pehmoisia. Brasilia ja Ranska eivät ole samalla puoliskolla ja voivat kohdata toisensa finaalissa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 03, 2026, 20:19:54
"Brasilia ja Ranska ovat samalla puoliskolla, joten Brasilia mestariksi + Ranska hopealle ei voi toteutua. Molemmat voivat silti saada mitalin, mutta ei tuossa järjestyksessä."

Tekoäly puhuu taas pehmoisia. Brasilia ja Ranska eivät ole samalla puoliskolla ja voivat kohdata toisensa finaalissa.

Kyllä. Ranskan mahdollisia välierävastuksia, mikäli Ranska sinne saakka selviää, ovat Belgia, Yhdysvallat, Portugali ja Espanja. Brasilialla mahdollisia välierävastuksia sinne saakka selvitessään on seitsemän, kunnes tämän illan ja yön pelit on pelattu. Sveitsi voitti jo oman pelinsä ja taitaakin olla sillä nurkalla kaaviota ehkä Kolumbian ohella ainoa jengi, joka pystyy realistisesti laittamaan edes kampoihin Argentiinalle. Argojen putoaminen ennen välieriä olisi järisyttävä yllätys, sellaista vitsiporukkaa kapverdeineen ja australioineen siltä laidalta kaaviota löytyy. Brasilialla on paljon sitkeämmät kannot kaskessaan, koska sen pitää ensin voittaa Norja ja sen jälkeen vielä Meksiko-Englanti -pelin voittaja, jos välieriin mielii.

Todennäköisimmät välierät ovat minun nähdäkseni Ranska-Espanja ja Brasilia/Englanti-Argentiina, todennäköisin finaali Ranska-Argentiina ja todennäköisin maailmanmestari Ranska. Pronssiottelut ovat aina sellaista läpsyttelyä, että niiden voittajaa on melkein turha veikatakaan. No, tokihan pienempi jalkapallomaa sellaiseen lähtee varmasti huomattavasti motivoituneempana kuin jalkapallojättiläiset. Jos pronssiottelu olisi vaikka Espanja-Englanti, niin saattaisi tulla melkoista hurlumheitä, koska ei kumpaakaan mikään kusinen pronssi oikeasti kiinnostaisi. Ehkäpä mielenkiintoisin mahdollinen pronssiottelu tarjolla olevista olisi Norja-Yhdysvallat, koska kumpikin haluaisi takuuvarmasti voittaa sen pelin välieräpettymyksestään huolimatta. Norja siksi, ettei maa ole oikein mitään muutakaan merkittävää maajoukkuejalkapallossa ikinä saavuttanut ja Yhdysvallat siksi, että mitali kotikisoista olisi heille kunnia-asia, vaikka eivät siitä kirkkaimmasta mitalista pääsisikään pelaamaan.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Heinäkuu 03, 2026, 22:09:22
^ Olen vähän eri mieltä tuosta pronssipelin arvostuksesta MM-kisoissa. Jos siinä kohtaavat esimerkiksi futiksen suurmaat Englanti ja Espanja niin takuuvarmasti pelaajille maistuu pronssimitali. Ei MM-skabat sentään ole verrattavissa mihinkään lätkän jokavuotisiin mömmökisoihin joissa krapulaiset kanukit ottaa pronssipelissä pataan Tanskalta tai Norjalta koska ei voisi vähempää kiinnostaa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 04, 2026, 06:55:09
Lainaus
Käytännön peliohje seuraavalle kierrokselle

Johtoryhmä: Pataässä, Marie93, Granado, MariaEnkeli

Päälinja:
Ranska
Brasilia
Englanti
Espanja
Argentiina

Ei kannata hakea isoja pommeja. Johdon voi menettää helpommin kuin kasvattaa.

Keskikärki: jan#91, Ahmattilainen, HammerJackson, joey_t, Tantraaja, Pikkulerssi, Kellopeliappelsiini

Tässä ryhmässä pitää miettiä, missä oma mitalirivi antaa etua.

Ahmattilainen ja joey_t: ei tarvitse yliyrittää, mitalirivi auttaa.
Kellopeliappelsiini: Brasilia ja Ranska ovat elintärkeitä.
HammerJackson: Argentiina on iso avain.
jan#91: tarvitsee eroa, Portugal on looginen mutta riskinen haku.
Pikkulerssi: Englannin pitää mennä pitkälle.

Takaa-ajajat: 66p ja alle

Suosikkirivi ei enää riitä. Tarvitaan 1–2 osuvaa eroa jo tässä kierroksessa.
Parhaat riskikohteet ovat todennäköisesti:
Kanada – Marokko
USA – Belgia
Sveitsi – Kolumbia
Portugal – Espanja
Huonoimmat riskikohteet ovat:
Paraguay – Ranska
Brasilia – Norja
Argentiina – Egypti
Näissä altavastaajan hakeminen on enemmän toive kuin järkevä taktiikka.

Tiivis johtopäätös

Pataässä johtaa, mutta ei ole turvassa. Mitalipisteolettama nostaa erityisesti Ahmattilaisen ja joey_t:n vaarallisiksi. Marie93 ja Granado ovat myös käytännössä aivan kärjen rinnalla.
Kellopeliappelsiinin kannattaa jatkaa Brasilia–Ranska-akselilla. Hän ei saa riittävästi hyötyä tavallisesta suosikkirivistä, mutta Brasilian menestys on hänen selkein erottava mahdollisuutensa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 04, 2026, 07:26:35
^Niinpä kai. Oma arvioni on se että jos haluaa menestyä veikkauskisassa, kannattaa veikata oikein. Osa peleistä kuten vaikkapa Sveitsi - Kolumbia on ihan kolikonheittoa. Mutta näillä mennään.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 04, 2026, 08:05:41
^ Oikein veikkaamalla voittaa. Jos jostain syystä olet veikannut väärin, joudut veikkaamaan lisää väärin, mutta ne väärät veikkaukset voi muuttua oikeiksi.

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: VanGils - Heinäkuu 04, 2026, 10:19:18
Espanjalla on parhaat fanit  :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Morjens - Heinäkuu 04, 2026, 10:26:07
Espanjalla on parhaat fanit  :drinking:

Huhhuh... Ei jää mestaruus ainakaan kannustusjoukoista kiinni.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Lift - Heinäkuu 04, 2026, 12:08:27
Oli kyllä huikea tuo Kap Verden taistelu Argentiinaa vastaan. Kisojen yksi komeimmista maaleista Kap Verden 2-2 tasoitus.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 04, 2026, 15:32:08
^ Olen vähän eri mieltä tuosta pronssipelin arvostuksesta MM-kisoissa. Jos siinä kohtaavat esimerkiksi futiksen suurmaat Englanti ja Espanja niin takuuvarmasti pelaajille maistuu pronssimitali. Ei MM-skabat sentään ole verrattavissa mihinkään lätkän jokavuotisiin mömmökisoihin joissa krapulaiset kanukit ottaa pronssipelissä pataan Tanskalta tai Norjalta koska ei voisi vähempää kiinnostaa.

Ai siksikö esimerkiksi Brassit muistelevat vieläkin järkyttyneinä 0-3 -pronssiottelutappiotaan Hollannille vuoden 2014 kotikisoissa, siinä missä 1-7 -kylvetys Saksalta välierässä on käytännössä unohdettu, koska olihan sen jälkeen kuitenkin vielä mahdollisuus mitaliin?

Jääkiekon keväthöntsistä ei tosiaan kannata puhua edes samalla viikolla jalkapallon MM-kisojen kanssa. Jopa salibandy arvostaa omia maailmanmestaruuskisojaan sen verran, että järjestää ne vain joka toinen vuosi ja kaikki parhaat pelaajat ovat lähtökohtaisesti paikalla. Jalkapallon MM-kisojen pronssiottelu on silti aivan turha pakkopulla, jonka lakkauttamista eivät kauan surisi ketkään muut kuin FIFAn talous- ja korruptio-osaston olmit. Sille on syynsä, miksi pronssiottelua ei esimerkiksi EM-kisoissa pelata, ja muissakin maanosamestaruuskilpailuissa niistä ollaan jo luovuttu tai hiljalleen luopumassa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 04, 2026, 18:08:58
Kellopeliappelsiini lähtee hakemaan isoa kalaa neljännesvälieristä? Miettii siellä millaisella riskillä kärjen voisi saada kiinni taikka ainakin lähestyä sitä. Muut ovat jo jättäneet rivinsä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 04, 2026, 18:25:59
Lauantai on työpäivä, vasta nyt pääsee koko aiheeseen perehtymään... Kiitos huolenpidosta  :inlove:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MariaEnkeli - Heinäkuu 04, 2026, 22:11:09
Lauantai on työpäivä, vasta nyt pääsee koko aiheeseen perehtymään... Kiitos huolenpidosta  :inlove:

Vittu kun työt häiritsee! 😤
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 04, 2026, 23:02:24
Kummelit tippui jatkosta ansaitusti - toisaalta kummankin peli oli aika surkeaa. Patongit saa helpon vastuksen, jolleivat joudu pillkuihin Paraguayn kanssa  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 04, 2026, 23:09:59
^^ Sepä se, osaltaan niiden takia tämäkin postaus tulee vasta ekan pelin jälkeen.

Mutta juu, tätä tarkoittaa kunkin veijarin osalla neljännesvälierät. Ja kun viitataan tuleviin otteluiden voittajiin/suosikkeihin, on käytetty vedonlyöntikertoimia.

Ja virheitä (kuten asiaan perehtynyt ja tekstin lukenut P-lerssi ansiokkaasti edellä huomautti) voi esiintyä. Jos pisteissä on eroavaisuuksia saitin pistelaskentaan, niin virallinen pisteytys löytyy veikkausketjusta

Neljännesvälierien veikkausanalyysi

Lainaus
Neljännesvälieriin lähdetään tilanteesta, jossa kärki on vielä tiivis. Pataässä johtaa 75 pisteellä, mutta Marie93 ja Granado ovat vain kahden pisteen päässä. Neljän pisteen sisällä on jo neljä pelaajaa ja kuuden pisteen sisällä iso nippu lisää.

Neljännesvälierissä jokaisesta oikeasta voittajasta saa 3 pistettä, eli kierroksella on jaossa enintään 24 pistettä. Käytännössä kaikki eivät kuitenkaan voi tehdä isoja eroja, koska osa otteluista on veikattu lähes täysin samalla tavalla.

Veikkausjakauma

Lainaus
Ottelu   
Kanada – Marokko   3   17   Marokko
Paraguay – Ranska   0   20   Ranska
Brasilia – Norja   14   6   Brasilia
Meksiko – Englanti   7   13   Englanti
Portugali – Espanja   1   19   Espanja
USA – Belgia           10   10   Täysin tasan
Argentiina – Egypti   20   0   Argentiina
Sveitsi – Kolumbia   9   11   Kolumbia niukasti

Paraguay–Ranska ja Argentiina–Egypti eivät tee eroja käytännössä lainkaan. Kaikki ovat Ranskassa ja Argentiinassa. Näissä peleissä ei nousta eikä pudota suhteessa muihin, ellei tapahdu jättiyllätystä, jolloin koko porukka ottaa yhtä aikaa osumaa.

Toinen huomio: Portugali–Espanja on melkein yhtä yksimielinen. Lift on ainoa, joka on veikannut Portugalia. Jos Portugali voittaa, Lift saa yksin +3 koko porukkaan nähden. Samalla Espanjan putoaminen sotkisi monen mitaliveikkauksen pahasti, koska Espanja on todella monella mestarina tai mitalistina.

Missä erot oikeasti syntyvät?

Lainaus
1. Meksiko – Englanti

Tämä on kierroksen ensimmäinen iso jakopeli.

Kärjen kannalta tämä on erityisen kiinnostava, koska moni aivan kärkipäästä on Englannissa. Meksikoa ovat hakeneet muun muassa jan#91, VanGils, Morjens, Klikklak, Entto, Villerius ja Kellopeliappelsiini.

Jos Meksiko voittaa, takaa-ajoporukka ottaa heti 3 pistettä kiinni isoon osaan kärkeä.

Tämä on neljännesvälierien paras “hallittu yllätyspeli”. Ei mikään järjetön haku, mutta tarpeeksi erilainen, että sillä voi oikeasti liikkua taulukossa.

Lainaus
2. USA – Belgia

Tämä on koko kierroksen tasaisin veikkauspeli.

Tässä syntyy väkisin eroja, koska puolet porukasta saa pisteet ja puolet ei. Pataässä, joey_t, Marie93, HammerJackson ja Ahmattilainen ovat Belgian puolella. USA ovat hakeneet muun muassa Granado, MariaEnkeli, jan#91, Tantraaja, Pikkulerssi, VanGils ja Kellopeliappelsiini.

Tämä peli voi heilauttaa kärkeä selvästi. Jos Belgia voittaa, Pataässän asema vahvistuu. Jos USA voittaa, useampi takaa-ajaja saa suoran kolmen pisteen lyönnin johtajaan nähden.


Lainaus
3. Sveitsi – Kolumbia

Tämä on melkein tasapeli myös veikkauksissa.

Tässä ei ole selvää massavalintaa, mutta kärjen sisällä erot ovat mielenkiintoisia. Marie93, Granado, jan#91 ja Tantraaja ovat Sveitsissä. Pataässä, joey_t, MariaEnkeli, HammerJackson, Ahmattilainen, Pikkulerssi, VanGils ja Kellopeliappelsiini ovat Kolumbiassa.

Jos Sveitsi voittaa, Marie93 ja Granado saavat tärkeän iskun Pataässään nähden.
Jos Kolumbia voittaa, Pataässä pitää ainakin tässä pelissä etunsa Marie93 ja Granadoon nähden.

Kärjen tilanne

Lainaus
Pataässä johtaa kahdella pisteellä, ja hänen rivinsä on hyvin perusvarma:

Marokko
Ranska
Brasilia
Englanti
Espanja
Belgia
Argentiina
Kolumbia

Sama rivi löytyy myös joey_tä, HammerJacksonilta ja Ahmattilaiselta. Tämä on tärkeä huomio: nämä pelaajat eivät voi neljännesvälierissä tehdä eroa toisiinsa. He joko nousevat ja kaatuvat tällä kierroksella yhdessä.

Marie93 on vain kaksi pistettä Pataässästä, mutta eroaa hänestä käytännössä vain Sveitsi–Kolumbia-pelissä. Marie93 tarvitsee Sveitsin voiton, jos hän haluaa ottaa Pataässän kiinni jo tällä kierroksella.

Granadolla on enemmän liikkumavaraa. Hänellä on Pataässään nähden eroa USA–Belgia- ja Sveitsi–Kolumbia-peleissä. Jos USA ja Sveitsi voittavat, Granado saa Pataässään nähden 6 pistettä ja voi nousta kärkeen.

jan#91 on viiden pisteen päässä kärjestä, mutta rivi on aggressiivisempi. Hänellä on Meksiko, USA ja Sveitsi. Jos nämä osuvat, nousu voi olla iso. Jos taas suosikit pitävät, jan#91 menettää asemia.

Takaa-ajajien parhaat nousupaikat

Lainaus
Tämän kierroksen tärkeimmät nousupelit ovat:

Meksiko yli Englannin
USA yli Belgian
Sveitsi yli Kolumbian
Norja yli Brasilian

Näistä Norja yli Brasilian on kovin riskihaku. Norjaa ovat veikanneet Tantraaja, Penaattori, Lift, Bbw-Pihla, Villerius ja Pikkulerssi. Jos Norja voittaa, nämä pelaajat ottavat heti 3 pistettä Brasiliaa veikanneisiin nähden. Samalla Brasilian putoaminen sotkisi usean pelaajan mitaliveikkauksia.

Meksiko ja USA ovat järkevämpiä eronhakupaikkoja, koska ne eivät ole yhtä isoja yllätyksiä kuin Norja Brasiliaa vastaan. Siksi juuri nämä kaksi ottelua voivat olla kierroksen tärkeimmät taulukon kannalta.

Mitaliveikkausten vaikutus

Lainaus
Neljännesvälierien ottelupisteet ovat vain yksi osa kokonaisuutta. Mitaliveikkaukset alkavat nyt painaa koko ajan enemmän.

Erityisesti nämä ottelut vaikuttavat myös mitaliriveihin:

Brasilia – Norja

Brasilia on useammalla mitalistina. Jos Brasilia putoaa, se ei ole vain yhden ottelun kolmen pisteen tappio, vaan samalla osa mitalipistepotentiaalista katoaa.

Portugali – Espanja

Espanja on todella monella mestarina tai vähintään mitalikolmikossa. Portugalin voitto olisi koko veikkauksen kannalta iso pommi, vaikka neljännesvälieräriveissä sitä on hakenut vain Lift.

Meksiko – Englanti

Englanti on myös monella mitaliveikkauksessa. Meksikon voitto tekisi heti eroja neljännesvälieräpisteissä ja samalla pudottaisi osalta pelaajista mitalipisteiden mahdollisuuksia.

Yhteenveto

Lainaus
Pataässä lähtee kierrokselle edelleen hyvästä asemasta, koska hänen rivinsä on vahva ja monessa pelissä enemmistön mukana. Marie93 ja Granado ovat kuitenkin niin lähellä, että yksikin erottava peli voi muuttaa kärjen järjestyksen.

Takaa-ajajien kannalta paras tilanne olisi, että Meksiko ja USA voittavat. Silloin taulukko tiivistyy nopeasti. Jos taas Englanti ja Belgia hoitavat omat pelinsä, kärki saa todennäköisesti lisää suojaa.

Kierroksen luonne on siis selvä:
suosikkien osuessa kärki pitää paikkansa, mutta Meksikon, USA, Sveitsin tai Norjan voitot voivat avata taulukon kunnolla uudestaan.

Pahoittelen huonoa suomenkieltä.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 05, 2026, 08:53:37
Katson tilannetta aika suppeasti, keskittyen vain kärkeen ja unohtaen loput. Juuri nyt näyttää siltä että kärkisijasta taistelee nelikko Pataässä, Marie93, Granado, MariaEnkeli. Koska veikkauksensa ovat aika samankaltaisia, muodostuu vaikutelma jossa kärkinelikko kyttää toistensa virheitä. Ensi yön kaksi matsia ovat nelikon keskinäisen aseman kannalta merkityksettömiä koska heistä kaikki ovat veikanneet Brasilian ja Englannin voittoa.

Mutta. Jos Meksiko voittaa Englannin, nelikosta tulee viisikko jan#91:n liittyessä seuraan. Mutta jos toisin käy, jan#91 putoaa kauas kauas kauas.

Neljännesvälierissä ratkaisupelejä ovat USA-Belgia ja Sveitsi-Kolumbia. Voittajavalinnat
Pataässä Belgia, Kolumbia
Marie93 Belgia, Sveitsi
Granado USA, Sveitsi (jan#91:llä sama)
MariaEnkeli USA, Kolumbia

Mitalistiveikkauksensakin ovat hyvin samankaltaisia. Koko nelikolla kärkikaksikko on Espanja, Ranska tässä järjestyksessä, kolmanneksi Marie93 ja Granado veikkasivat Argentiinaa, Pataässä ja MariaEnkeli Englantia.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 05, 2026, 22:16:04
Illan peleillä voi olla "dramaattisia" vaikutuksia pistetilanteeseen. Jos kärkeen haluttaisiin lisää jännitystä, Meksikon voitto kaventaisi pistetilannetta huikeasti ja sillä olisi merkitystä myös mitaliveikkauksen pisteisiin, samoin jos Norskit kampittaisin Brassit.

Pelaajien maksimipisteet mitalisijoituksista ajatuksella ko henkilön veikkaukset osuu nappiin tällä hetkellä. Näillä alkaa olla myös merkitystä seuraavan kierroksen veikkauksissa (toki jo tälläkin kiekalla).

En nyt tietenkään lähtenyt tarkistamaan menikö nuo laskelmat nappiin (supertietokoneelta otti kevyet 2min 30sec miettiä eri variaatioita, joten saahan siihen exeliä kukin pyöritellä. Mutta jos huomaat virheen, voin pyytää korjausta ja katsotaan miten se vaikuttaa. Varsinkin tuossa 11pts ryhmässä voi olla virheitä?

Lainaus
Mitaliveikkauksen mahdolliset maksimipisteet tällä hetkellä, jos jokaisella menisi oma veikkaus tästä eteenpäin mahdollisimman hyvin putkeen:

15 p
Villerius – Brasilia 1., Espanja 2., Ranska 3.
Entto – Espanja 1., Brasilia 2., Ranska 3.
Penaattori – Espanja 1., Englanti 2., Ranska 3.
Ahmattilainen – Espanja 1., Argentiina 2., Ranska 3.
Kellopeliappelsiini – Brasilia 1., Ranska 2., Espanja 3.

12 p
Pikkulerssi – Englanti 1., Espanja 2. Norja ei voi enää samaan aikaan osua kolmoseksi.

11 p
joey_t – Ranska 1., Englanti 2., Espanja 3.
Klikklak – Espanja 1., Englanti 2., Ranska 3.
Marie93 – Espanja 1., Argentiina 2., Ranska 3.
Pataässä – Espanja 1., Englanti 2., Ranska 3.
Morjens – Espanja 1., Brasilia 2., Ranska 3.
Tantraaja – Espanja 1., Argentiina 2., Ranska 3.
MariaEnkeli – Espanja 1., Englanti 2., Ranska 3.
Granado – Espanja 1., Argentiina 2., Ranska 3.
Teroterava – Espanja 1., Englanti 2., Ranska 3.
VanGils – Espanja 1., Argentiina 2., Ranska 3.

10 p
Lift – Ranska 1., Englanti 3. Saksa on ulkona.
HammerJackson – Argentiina 1., Ranska 3. Saksa on ulkona.

8 p
Bbw-Pihla – Espanja 2., Argentiina 3. Hollanti on ulkona.
Palkokasvi – Ranska 2., Argentiina 3. Hollanti on ulkona.

7 p
jan#91 – Espanja mestariksi. Portugali ja Espanja eivät voi molemmat osua, koska ovat vastakkain.

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MariaEnkeli - Heinäkuu 05, 2026, 23:06:58
Vaikka olen Brasiliaa veikannut niin toivon kuitenkin Norjan voittoa. Koska Pohjoismaat 💪
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 05, 2026, 23:19:28
Brassit tuhlasi heti pilkun, toisaalta Norjan puolustus ainakaan aikaisemmissa peleissä ei ole loistanut.

Toivottvasti tulee hyvä peli ja Turskat lähtee laulukuoroon  :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Penaattori - Heinäkuu 06, 2026, 00:42:36
NORJA JOHTOOOOOON!!!!!

GOOOOOOAAAAALLL!!!!!
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 06, 2026, 00:55:07
Vitu Norja
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 06, 2026, 00:56:30
Haaland se tekee kovalla prosentilla byyrejä  :drinking: ja olihan noita paikkoja Brasseillakin  :whipping:

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 06, 2026, 01:11:10
Heja Norge, nyt soudetaan 💪
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Heinäkuu 06, 2026, 01:13:23
Näytettiin vähän brasseille mallia miten pelataan tehokasta fudista. Norjahan on meidän suosikkinaapuri ja sukulaiskansa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Heinäkuu 06, 2026, 06:50:47
Norja ja Englanti jatkoon.
Molemmat veikkaukset väärin.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 06, 2026, 06:58:44
Vitu Englanti
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 06, 2026, 08:15:42
En nyt tietenkään lähtenyt tarkistamaan menikö nuo laskelmat nappiin (supertietokoneelta otti kevyet 2min 30sec miettiä eri variaatioita, joten saahan siihen exeliä kukin pyöritellä. Mutta jos huomaat virheen, voin pyytää korjausta ja katsotaan miten se vaikuttaa. Varsinkin tuossa 11pts ryhmässä voi olla virheitä?
Eilen en asiaa huomannut ja viime yönä tilanne päivittyi. Onkohan tässä nyt virheitä?

15p:
Penaattori 1.Espanja 2.Englanti 3.Ranska
Ahmattilainen 1.Espanja 2.Argentiina 3.Ranska
12p:
Pikkulerssi 1.Englanti 2.Espanja 3.-
11p:
joey_t 1.Ranska 2.Englanti 3.Espanja
Klikklak, Pataässä, MariaEnkeli, Teroterava 1.Espanja 2.Englanti 3.Ranska
Marie93, Tantraaja, Granado, VanGils 1.Espanja 2.Argentiina 2.Ranska
10p:
Entto 1.Espanja 2.- 3. Ranska
Lift 1.Ranska 2.- 3.Englanti
HammerJackson 1.Argentiina 2.- 3.Ranska
9p:
Morjens 1.Espanja 2.- 3.Ranska
8p:
Villerius 1.- 2.Espanja 3.Ranska
Bbw-Pihla 1.- 2.Espanja 3.Argentiina
Palkokasvi 1.- 2.Ranska 3.Argentiina
Kellopeliappelsiini 1.- 2.Ranska 3.Espanja
7p:
jan#91 1.Espanja 2.- 3.-
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 06, 2026, 15:22:42
Norja ja Englanti jatkoon.
Molemmat veikkaukset väärin.
Näin pääsi käymään 😅

Norjan menestys ei tosin itseäni harmita...
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 06, 2026, 20:00:10
Neljännesvälierien puolivälin tilannekatsaus. Edelleenkään en lähtenyt tarkistamaan menikö kaavioiden tulkitseminen oikein, pisteytys vaikuttaisi olevan ok.

Lainaus
Pataässä – 84p
Johto säilyi. Neljästä pelistä tuli 9 pistettä, eli Brasilia meni väärin, mutta muuten rivi piti. Englannin jatkopaikka oli tärkeä myös mitaliveikkauksen kannalta, koska Englanti on pronssilla. Asema on edelleen vahva, mutta ero ei revennyt.

Marie93 – 82p
Vain kaksi pistettä kärjestä. Ottelupisteitä tuli 9, ja mitalirivi on edelleen erittäin kilpailukykyinen: Espanja, Ranska ja Argentiina ovat kaikki elossa. Brasilian putoaminen ei vahingoittanut mitaliveikkausta.

Granado – 82p
Täysin Marie93 kanssa samassa pistetilanteessa ja mitalirakenteessa. Espanja–Ranska–Argentiina on edelleen elossa, mikä tekee Granadosta yhden vahvimmista kokonaispaketeista.

Tantraaja – 81p
Kierroksen isoja onnistujia tähän mennessä. Kaikki neljä ensimmäistä ottelua oikein, mukaan lukien Norja Brasiliaa vastaan. Mitalirivi Espanja–Ranska–Argentiina on myös täysin elossa, joten nousu ei ole pelkkää neljännesvälieräpisteiden varassa.

Pikkulerssi – 81p
Erittäin kova neljän pelin jakso: 12 pistettä. Norjan voitto oli iso osuma, ja samalla Norja pysyi elossa pronssiveikkauksessa. Englannin voitto oli vielä isompi mitalirivin kannalta, koska Pikkulerssillä Englanti on mestarina. Riskirivi elää edelleen.

MariaEnkeli – 80p
Vahva asema jatkuu. Neljästä pelistä 9 pistettä. Englannin jatkopaikka piti pronssiveikkauksen mukana, ja Espanja–Ranska-runko on edelleen hyvässä asennossa.

Ahmattilainen – 79p
Tasainen suoritus: 9 pistettä neljästä pelistä. Brasilian putoaminen ei satuta mitaliriviä. Espanja, Argentiina ja Ranska ovat kaikki vielä mukana, eli mitalipotentiaali on edelleen vahva.

HammerJackson – 79p
Sai 9 pistettä, mutta mitaliveikkauksessa Saksa on jo ulkona. Argentiina mestariksi ja Ranska pronssille ovat edelleen elossa, joten peli ei ole ohi, mutta yksi mitalipaikka on jo menetetty.

joey_t – 78p
Perusvarma 9 pisteen alku neljännesvälieriin. Ranska ja Englanti etenivät, mikä oli mitalirivin kannalta tärkeää. Espanja on myös vielä mukana, joten joey_t mitalirivi on edelleen ehjä.

jan#91 – 76p
Tuli vain 6 pistettä, koska Brasilia ja Meksiko menivät väärin. Mitalirivissä Hollanti on jo ulkona, mutta Espanja ja Portugali ovat vielä elossa. Portugalin peli Espanjaa vastaan on jan#91 hankala, koska molemmat eivät voi jatkaa.

Kellopeliappelsiini – 75p
Neljän pelin saldo jäi 6 pisteeseen. Brasilian putoaminen oli iso isku, koska Brasilia oli mestariksi veikattuna. Ranska ja Espanja ovat vielä mitalirivissä elossa, mutta mestaruusveikkaus on nyt menetetty.

VanGils – 74p
Sai 6 pistettä. Mitalirivi Espanja–Ranska–Argentiina on edelleen täysin elossa, joten vaikka neljännesvälierien alku ei ollut paras mahdollinen, kokonaispeli on edelleen hyvässä kunnossa.

Lift – 72p
Sai 9 pistettä, kiitos muun muassa Norjan ja Englannin. Mitaliveikkauksessa Saksa on jo ulkona, mutta Ranska mestariksi ja Englanti pronssille ovat edelleen elossa. Portugalin voitto Espanjasta olisi Liftin oma iso erottava haku seuraavaksi.

Morjens – 72p
Vain 6 pistettä neljästä pelistä, ja Brasilian putoaminen vei pronssiveikkauksen. Espanja ja Ranska ovat kuitenkin vielä elossa, joten mitalipisteitä voi edelleen tulla, mutta täydet mitalisaumat eivät enää ole mahdollisia.

Palkokasvi – 72p
Hyvä 9 pisteen alku. Hollanti on mitalirivistä jo ulkona, mutta Ranska ja Argentiina ovat elossa. Jos Ranska ja Argentiina menevät pitkälle, Palkokasvi voi vielä saada mitalipuolelta apuja.

Entto – 71p
Tuli vain 6 pistettä. Brasilian putoaminen osui pahasti, koska Brasilia oli hopealle veikattuna. Espanja mestariksi ja Ranska pronssille ovat edelleen elossa, mutta mitalirivi ei voi enää osua täydellisesti.

Penaattori – 70p
Sai 9 pistettä ja hyötyi Norjan sekä Englannin osumista. Englannin jatkopaikka oli mitaliveikkauksen kannalta tärkeä, koska Penaattorilla Englanti on hopealla. Espanja ja Ranska ovat myös edelleen mukana.

Klikklak – 69p
Heikoin tarkistetuista riveistä tähän mennessä: vain 3 pistettä neljästä pelistä. Kanada, Brasilia ja Meksiko menivät väärin. Positiivista on se, että mitalirivi Espanja–Ranska–Englanti on edelleen kokonaan elossa.

Villerius – 63p
Sai 9 pistettä, mutta Brasilian putoaminen oli todella paha isku, koska Brasilia oli mestarina. Espanja ja Ranska voivat vielä tuoda mitalipisteitä, mutta mestaripotti meni.

Bbw-Pihla – 62p
Täysi 12 pistettä neljästä ensimmäisestä pelistä. Hieno kierros tähän mennessä, mutta mitaliveikkauksessa Hollanti on jo ulkona. Espanja ja Argentiina ovat edelleen elossa.

Teroterava – 45p
Neljännesvälieräriviä ei ollut mukana tarkistettavassa aineistossa, joten pisteitä ei voi varmistaa. Mitaliveikkauksessa Espanja, Ranska ja Englanti ovat kaikki edelleen elossa, joten teoriassa mitalipuolelta voi vielä tulla pisteitä.

Yhteenveto

Kärki ei romahtanut, mutta taulukko tiivistyi. Pataässä johtaa edelleen, mutta Marie93 ja Granado ovat vain kahden pisteen päässä. Tantraaja ja Pikkulerssi nousivat vahvasti mukaan taisteluun täydellä 12 pisteen kierrosalulla.

Suurin yksittäinen muutos ei ollut pistetaulukossa vaan mitaliveikkauksissa: Brasilian putoaminen vei mestarisaumat Villeriukselta ja Kellopeliappelsiinilta, hopeasauman Entolta ja pronssisauman Morjensilta.

Seuraavaksi katse kääntyy peleihin Portugali–Espanja, USA–Belgia, Argentiina–Egypti ja Sveitsi–Kolumbia. Niistä etenkin USA–Belgia ja Sveitsi–Kolumbia voivat tehdä vielä isoja eroja, koska rivit ovat jakautuneet niissä selvästi enemmän.

Maksimit mitaliveikkauksista / pelaaja

Lainaus
15p: Ahmattilainen, Penaattori

12p: Pikkulerssi

11p: joey_t, Klikklak, Marie93, Pataässä, Tantraaja, MariaEnkeli, Granado, Teroterava, VanGils

10p: Entto, Lift, HammerJackson

9p: Morjens

8p: Villerius, Bbw-Pihla, Palkokasvi, Kellopeliappelsiini

7p: jan#91

Tarkistin kaavion FIFA:n otteluohjelmasta ja pudonneet joukkueet FIFA:n otteluraporteista. Laskennassa on huomioitu, että Brasilia, Saksa ja Hollanti ovat jo ulkona, sekä kaaviorajoitukset: esimerkiksi Espanja ja Portugali eivät voi molemmat tuoda mitalipisteitä, koska ne pelaavat vastakkain, ja Englanti ja Norja eivät voi molemmat olla mitaleilla, koska ne kohtaavat seuraavaksi samassa kaavion haarassa. FIFA:n mukaan Brasilia putosi Norjalle 1–2, Englanti voitti Meksikon 3–2, Saksa putosi aiemmin Paraguaylle ja Hollanti Marokolle.

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Penaattori - Heinäkuu 07, 2026, 00:04:28
Esp - Por ottelusta taisi tulla pojot kaikille muille paitsi Liftille. No, ei mikään suuri voitto ja olis se kai helposti voinu päättyä toisinkin. Aika tylsä matsi, tosin vain sivusilmällä tuli katottua.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Lift - Heinäkuu 07, 2026, 02:20:12
Esp - Por ottelusta taisi tulla pojot kaikille muille paitsi Liftille. No, ei mikään suuri voitto ja olis se kai helposti voinu päättyä toisinkin. Aika tylsä matsi, tosin vain sivusilmällä tuli katottua.

Joo lyö vaan lyötyä. Pakko oli kokeilla riskejä jos meinasi nousta...
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Penaattori - Heinäkuu 07, 2026, 20:34:48
Ketään ei näköjään veikannu Egyptiä, ei edes Lift. Alkaa näyttämään ettei kenellekään pojoja ARG - EGY ottelusta.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Heinäkuu 07, 2026, 20:43:45
Eiköhän Argentiina sieltä vielä nouse rinnalle ja ohi, mutta toivottavasti ei, niin saadan Norjalle helpompi vastus välieriin.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 07, 2026, 21:28:25
Messi, Messi ja Messi  :drinking: ja olihan taas mahtava peli, joka aaltoili hyvin paljon

Seuraavissa matseissa ei kannata antaa 2 eteen  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 07, 2026, 21:54:02
Jos joku olisi veikannut Egyptin voittoa niin varmasti harmittaisi. Olipa melkoinen peli.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 07, 2026, 22:21:46
Sitkeä nippu tuo ARG. Kaivoivat jo itsensä melko syvään kuoppaan, mutta niin ne vaan käänsivät pelin. Illan pelissä luvassa myös tiukkaa otatusta
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: MarkoX - Heinäkuu 07, 2026, 22:24:29
Toivottavasti Argentiina putoaa puolivälierissä jatkosta..
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 07, 2026, 23:58:41
On mennyt oudoksi pallon potkiminen. Rike tapahtuu toisessa päässä kenttää, peliä ei vihelletä poikki ja 18sec myöhemmin vastustaja tekee maalin, joka pyyhitään pois videotuomion perusteella. Aikamoista.

Ei kait mitenkään ole mahdollista, että peli olisi pistetty poikki rikkeen tapahtuessa, käydään tarkistamassa videolta tilanne ja jatketaan peliä jomman kumman vaparilla?

Ja vastaava toiseen suuntaan - ei videotarkastusta....?
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 08, 2026, 09:04:35
Neljännesvälierissä veikkaajat saivat seuraavasti pisteitä

24p:    Bbw-Pihla
21p:    Marie93, Tantraaja, Palkokasvi
18p:    Villerius, joey_t, Penaattori, Pataässä, Granado, Ahmattilainen, Pikkulerssi, HammerJackson
15p:    Entto, Klikklak, Morjens, jan#91, MariaEnkeli
12p:    Lift, Kellopeliappelsiini, VanGils
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 08, 2026, 11:00:43
^ Kirivaihde jäi piippuun, nyt ei ole enää kuin huonoja valintoja jäljellä, ns toivotaan toivotaan veikkauksia
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 08, 2026, 11:07:39
Messi saisi jo ihan rehellisesti painua helvettiin. Loistava pelaaja ja upea ura, mutta tämä on aivan perseestä, että FIFA on päättänyt keinolla millä hyvänsä tehdä kiiltokuvapojastaan kaikkien aikojen kiistattomasti suurimman jalkapalloilijan. Eiköhän se suostutella jatkamaan uraansa vielä seuraavat neljä vuotta lupaamalla, että Argentiina järjestetään maailmanmestariksi myös 2030 ja Messi pääsee tasoihin Pelén kanssa maailmanmestaruuksissa. Eihän se silloin 43-vuotiaana enää nuorempien perässä pysy millään, mutta kunhan nyt käy kentällä käyskentelemässä ja potkimassa vastustajia napit edellä pohkeille, tuomarit pitävät huolta lopusta.

Millä logiikalla ensinnäkin haetaan VAR:in kautta rike toisesta päästä kenttää Egyptin maalin hylkäämiseksi, mutta sitten ratkaisuhetkillä VAR ei edes vilkaise, kun Salah kaadettiin rangaistusalueella ja siitä seurasi Argentiinan voittomaaliin johtanut vastahyökkäys? FIFA:n omien sääntöjen mukaan rikkeen täytyy tapahtua hyökkäysvaiheessa, että maalin voisi sen perusteella hylätä. Onko pallonriisto omalla päätyrajalla "hyökkäysvaihe"? Se on selkeä homma, että siinä oli rike, mutta se olisi pitänyt viheltää tai ainakin viedä VAR-tarkastukseen heti. Ei vasta sitten, kun Egypti teki maalin. Mitenköhän pitkälle taaksepäin kelailtiin VAR-kopissa mahdollista rikettä siinä vaiheessa, kun Egypti iski pallon uudestaan verkkoon?

Kannattaa veikkaukseen osallistujien suoraan laittaa Argentiina maailmanmestariksi saakka. Se näkyy olevan päätetty korkealla taholla, että niin siinä käy.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 08, 2026, 17:49:16
Olen ajatellut tuota Argentiina mestariksi juttua mutta vähän eri näkökulmasta. Pudotuspeleissä Argentiina on kohdannut jalkapallokääpöitä Kap Verde ja Egypti ja on ollut todella lujilla kummankin niistä kanssa. Ajattelen että tuollaisesta tulee vielä jotakin todella suurta.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 08, 2026, 19:58:17
Olen ajatellut tuota Argentiina mestariksi juttua mutta vähän eri näkökulmasta. Pudotuspeleissä Argentiina on kohdannut jalkapallokääpöitä Kap Verde ja Egypti ja on ollut todella lujilla kummankin niistä kanssa. Ajattelen että tuollaisesta tulee vielä jotakin todella suurta.

Ei Egypti ole mikään "jalkapallokääpiö". :laught: Okei, ei se ole mikään Espanja tai Brasilia myöskään, mutta jostain Kap Verdestä tai vaikkapa Suomesta ei voi puhua samana päivänäkään Egyptin kanssa, joka on muun muassa voittanut Afrikan mestaruusturnauksen 7 kertaa. Se on vankkaa kansainvälistä keskikastia kun futismaajoukkueista puhutaan, ja eilenkin hävisi Argentiinalle vain tuomareiden avustuksella.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Heinäkuu 08, 2026, 21:11:06
^ Ihan itse Egypti sössi jatkopaikan päästämällä kolme maalia lopussa. Ei se Salahin kaatuminen mielestäni ollut pilkun arvoinen suoritus. Palloonhan sinä ensiksi osuttiin. Egyptin maalin hylkäys oli kyllä vähän kaukaa haettu mutta sellaista se on, ja 2-0 maali tuli kuitenkin pian sen jälkeen.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 08, 2026, 22:39:24
^ Jep, Egypti oikeastaan passivoitui kokonaan 2-0 tilanteessa ja varsinkin Romeron kavennuksen jälkeen tuli kunnon kokovartalokipsi  :whipping:

Egyptin vastahyökkäykset oli hyviä, muuten oli lähes kaikessa jäljessä Argentiinaa - vaikkei Argentiina edes pelannut kovin hyvin, oikeastaan aika huonosti hyvin pitkään.

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 09, 2026, 12:32:35
^ Ihan itse Egypti sössi jatkopaikan päästämällä kolme maalia lopussa. Ei se Salahin kaatuminen mielestäni ollut pilkun arvoinen suoritus. Palloonhan sinä ensiksi osuttiin. Egyptin maalin hylkäys oli kyllä vähän kaukaa haettu mutta sellaista se on, ja 2-0 maali tuli kuitenkin pian sen jälkeen.

Rankkarin tuomitsemisen osalta ei sinänsä ole millään lailla oleellista, osutaanko ensiksi palloon vai ei. Oleellista on se, tapahtuuko rike vai ei. Ei vastustajaa saa rikkoa, vaikka olisikin ensin osunut palloon. Tuossa kyseisessä tilanteessa oli ensin ihan puhdas pallonriisto ja sen jälkeen rike. Ei siellä saa esimerkiksi ensin ottaa palloa pois ja sen jälkeen repiä paidasta ja todeta että no, mä osuin palloon ensin.  :D

Viitseliäämmät ovat jo peranneet tuonkin matsin läpi tilanne tilanteelta ja tulleet siihen tulokseen, että tuomaritoiminta suosi Argentiinaa järjestelmällisesti ja läpi koko ottelun. Esimerkiksi Egyptin pallonhallinta katkaistiin vihellyksellä aina, kun siihen tarjoutui kuinka hähmäinen mahdollisuus tahansa, kun taas vastaavissa tilanteissa Argentiinaa vastaan ei vihelletty käytännössä ollenkaan. Ihan turha sitä on yrittää kiistää. FIFA on jo vuosikymmeniä ollut yksi korruptoitunut mätäpaise, jolle ei merkitse mikään muu mitään kuin raha, ja Messi on FIFAn kultapoju.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 09, 2026, 20:17:35
Iltayöstä pelataan taas ja kaikki alussa kisaan lähteneet veikkaajat ovat jättäneet rivinsä ja on kiva huomata että kukaan ei ole jättänyt kesken. Poislukien Teroterava joka bannien takia ei pysty osallistumaan.

Pelimies Kellopeliappelsiini ei luovuta ilman taistelua. Vilkaisin juuri että mikäli hänen pve-rivinsä toteutuu, mies nousee kisan kakkoseksi joten riskirivillä mukaanlähtö on perusteltua. Turnausta on vielä kahdeksan peliä ja pisteitä on paljon jaossa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 09, 2026, 22:09:04
^^ Vaikea uskoa, että Argentiina voittaisi tuolla pelillä kultaa - saas nähdä pääseekö edes mitalipeleihin
Tuosta löytyy tilastot, eipä niistä oikein Egyptin hyvyyttä näe  :whipping:

https://www.flashscore.fi/ottelu/jalkapallo/argentiina-f9OppQjp/egypti-bejDn7NN/yhteenveto/tilastot/yhteensa/?mid=bodsDyte

Koko maailma pyörii rahan ympärillä - ei vain futis  :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 09, 2026, 23:02:11
Iltayöstä pelataan taas ja kaikki alussa kisaan lähteneet veikkaajat ovat jättäneet rivinsä ja on kiva huomata että kukaan ei ole jättänyt kesken. Poislukien Teroterava joka bannien takia ei pysty osallistumaan.

Pelimies Kellopeliappelsiini ei luovuta ilman taistelua. Vilkaisin juuri että mikäli hänen pve-rivinsä toteutuu, mies nousee kisan kakkoseksi joten riskirivillä mukaanlähtö on perusteltua. Turnausta on vielä kahdeksan peliä ja pisteitä on paljon jaossa.

Aika toivotaan toivotaan tuo on, mutta kuten sanottua PELIMIES (https://youtu.be/2csrtTBc1RY?si=hZBc1wMGt_-lcVYz) on erimies 🎯
Ja peluri (https://youtu.be/AHqmXNRi1BY?si=rZc5uqNoyrE69GwM) ei voi pelata jos pelkää...
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 10, 2026, 00:07:04
Marokko pelaa 0 - 0, mutta saas nähdä saako Gallian kukot verkot tötterölle  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 10, 2026, 23:02:54
Belgia tasoitti ja voisi oikeastaan haastaa enemmän Espanjan puolustusta, koska siellä näyttäisi olevan tilaa  :whipping:

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Lifti - Heinäkuu 11, 2026, 09:55:12
Onhan tämä Haaland aikamoinen veijari  :inlove:

https://youtube.com/shorts/NqwRBelCPNU?is=TiKGpc1XqeaOUFMT
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 12, 2026, 00:04:09
Kolme leijonaa laittaa Turskat laulukuoroon  :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Ilotikku - Heinäkuu 12, 2026, 01:32:53
^ Ei laita. Jos jotain, niin tuo saatanan VAR-systeemi pilaa kaiken ja kyttää engelsmannien filmaukset Norjan turmioksi.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Marie93 - Heinäkuu 12, 2026, 03:23:32
VAR on kyllä pilannu futiksen  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 12, 2026, 04:18:48
^ Joo, ja kameroiden valta se vaan tuntuu lisääntyvän  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 12, 2026, 06:34:49
Tästä ei Sveitsi enää nouse  :sheep:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Ribbeli - Heinäkuu 12, 2026, 08:27:02
VAR on kyllä pilannu futiksen  :whipping:
Minulla taasen aivan päinvastainen näkemys asiaan..
VAR-protokollaa käytetään silloin, kun pelissä tapahtuu selkeä ja ilmeinen tuomarivirhe tai vakava huomaamatta jäänyt tapahtuma.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Morjens - Heinäkuu 12, 2026, 09:22:16
VAR on kyllä pilannu futiksen  :whipping:

Täysin sama maa mieltä.
Egypti-Argentiina paras esimerkki.


Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Morjens - Heinäkuu 12, 2026, 10:46:43
VAR on kyllä pilannu futiksen  :whipping:
Minulla taasen aivan päinvastainen näkemys asiaan..
VAR-protokollaa käytetään silloin, kun pelissä tapahtuu selkeä ja ilmeinen tuomarivirhe tai vakava huomaamatta jäänyt tapahtuma.

Sielläkin kameran takana on ihminen, eli sitä absoluuttista oikeudenmukaisuutta jos halutaan hakea, niin koko ottelu pitäisi analysoida jälkikäteen videonauhoilta ja päättää voittajasta myöhemmin.
Miksi Englannin maalia ei hylätty? Maalipotku osui vaijeriin ja putosi Englannin pelaajan jalkoihin?
Norjalta hylättiin maali kevyin perustein.
Saksalta vietiin myös maali todella kevyin perustein.
Egyptin maalin hylky oli naurettavuuden huippu.

Olen samaa mieltä että selkeisiin tuomarivirheisiin VAR on hyvä ja siihen se alunperin tarkoitettiinkin.
Nyt kuitenkin ihan täyttä pelleilyä ja tuhoaa tämän upean lajin mielettömyydellään.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Penaattori - Heinäkuu 12, 2026, 11:03:46
Norja oli parempi ja olisi ansainnut voiton, mutta FIFA oli päättänyt toisin ja leipoi Englannin väkisin jatkoon.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 12, 2026, 17:55:00
VAR on kyllä pilannu futiksen  :whipping:
Minulla taasen aivan päinvastainen näkemys asiaan..
VAR-protokollaa käytetään silloin, kun pelissä tapahtuu selkeä ja ilmeinen tuomarivirhe tai vakava huomaamatta jäänyt tapahtuma.

Niinhän siellä säännöissä lukee. Ja kuitenkin VARia käytetään maailmanmestaruuskisojen pudotuspelivaiheessa maalin hylkäämiseen, koska maalin tehneen altavastaajajoukkueen pelaaja hipaisi 18 sekuntia ennen maalin syntymistä vastustajan varvasta pallonriistotilanteessa toisessa päässä kenttää ilman, että sillä oli sitten niin minkäännäköistä vaikutusta vastustajan pelisuoritukseen. Tai maalin hylkäämiseen teatraalista ja naurettavaa kaatumista lukuun ottamatta täysin normaalin kulmapotkuväännön perusteella, ja kaiken kukkuraksi pallo ei ollut edes vielä pelissä tuon "rikkeen" tapahtuessa. Löytääkö joku sääntökirjasta kohdan, jonka mukaan maali voidaan hylätä minkään sellaisen perusteella, mikä on tapahtunut pelin ollessa poikki? Se on ihan oikeasti nyt hylättävä postuumisti joka ikinen kulmapotkusta koskaan tehty maali, koska minä en muista nähneeni edes Suomen Nelosessa kulmapotkutilannetta, jossa tuollaista vääntöä ei ennen potkun lähtemistä olisi ollut. Englannin olisi pitänyt saada ainakin kaksi keltaista korttia filmaamisesta, eli siitä kulmapotkutilanteesta ja sitten siinä ensin rankkariksi vihelletyssä tilanteessa, jossa englantilainen tunki ihan itse jalkansa norjalaisen juoksulinjalle ja sitten lensi rähmälleen.

VAR-systeemin mustaa valkoiselle kirjatut käyttöperusteet ovat ihan ok, mutta kun sitä ei käytetä vain ilmiselvien, tuomarin silmien ohi menneiden käsivirheiden ja törkytaklausten poimimiseen, vaan myös ja pääasiassa juuri tällaiseen korruptionhajuiseen paskaan. Ehkä tekoälyn kehittymisen myötä siitä voisi tulla lopultakin tasapuolinen järjestelmä, kun tekoälyä ei kiinnosta, vaikka vastustajan pohkeelle napit edellä menneen pelaajan paidassa lukisikin "Messi". No, nyt FIFA sai haluamansa Falklandin sodan uusinnan välierään. Saa nähdä, annetaanko Messille vielä välierässäkin apuja tarvittaessa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 13, 2026, 00:00:52
Norja oli parempi ja olisi ansainnut voiton, mutta FIFA oli päättänyt toisin ja leipoi Englannin väkisin jatkoon.

Aika tasabuukki tilastojen valossa - Haalandin olisi voinut ottaa vaihtoon aikaisemmin  :whipping:

https://www.flashscore.fi/ottelu/jalkapallo/englanti-j9N9ZNFA/norja-8rP6JO0H/yhteenveto/tilastot/yhteensa/?mid=UyLHmWuh

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Heinäkuu 13, 2026, 00:52:15
Jos Sørloth osaisi syöttää Haalandilla olisi ollut helppo työ laittaa 2-0. Ja se maalin hylkääminen oli täysin käsittämätön päätös. Ei voi hyväksyä tällaista pelleilyä Fifalta sanoo Lerssi.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 14, 2026, 09:11:04
Lainaus
Jäljellä on yhteensä 23 ottelupistettä: välieristä 10, pronssiottelusta 6 ja finaalista 7 pistettä. Lisäksi tulevat mitaliveikkauspisteet.

Pelaajakohtainen analyysi

Pataässä – 109 p

Pataässä on selvä voittajasuosikki. Hän sai neljännesvälierissä 6/8 ja puolivälierissä täydet 4/4 oikein. Strategia on ollut tasainen ja kurinalainen: ei kierroksen paras neljännesvälierissä, mutta täydellinen suoritus juuri silloin, kun pistearvo kasvoi.

Mitaliveikkaus Espanja–Ranska–Englanti voi tuottaa enintään 11 pistettä. Espanjan ja Ranskan kohtaaminen välierässä estää alkuperäisen järjestyksen toteutumisen. Kokonaiskatto on noin 143 pistettä. Johtoasemassa järkevin puolustusstrategia olisi Ranska ja Englanti: se seuraisi suosikkeja ja samalla suojaisi Espanja-mitaliveikkauksen epäonnistumista. Pataässän voittamiseen tarvitaan käytännössä sekä hänen otteluvirheitään että haastajan parempaa mitalitulosta.

Marie93 – 106 p

Marie93 on vain kolme pistettä kärjestä ja siten täysin rinnakkainen voittajaehdokas. Neljännesvälierien 7/8 oli erinomainen ja puolivälieristä tuli 3/4. Strategia on ollut suosikkipainotteinen, mutta erittäin tarkka.

Mitalikolmikko Espanja–Ranska–Argentiina antaa enintään 11 pistettä. Paras mahdollinen lopputulos olisi Espanja–Argentiina–Ranska. Marie93:n tärkein erotteleva joukkue Pataässään nähden on siis Argentiina. Espanja ja Argentiina olisi aggressiivinen mutta looginen voittostrategia. Turvallisempi Espanja–Englanti-linja pitäisi hänet lähellä, mutta ei tarjoaisi yhtä selvää irtiottoa.

Lainaus
HammerJackson – 104 p

HammerJackson nousi aivan kärjen tuntumaan täydellisellä 4/4-puolivälieräkierroksella. Neljännesvälieristä tuli 6/8. Strategia on ollut vahva erityisesti korkeampien pistearvojen otteluissa.

Mitaliveikkaus Argentiina–Saksa–Ranska voi tuottaa enintään 10 pistettä. Paras jäljellä oleva lopputulos on Argentiina–Espanja–Ranska. HammerJacksonin kilpailuasema on poikkeuksellinen, koska hänen Argentiina-mestaruutensa erottaa hänet lähes kaikista kärkipelaajista. Luonteva korkean riskin linja on Espanja ja Argentiina. Molemmat ovat lieviä altavastaajia, mutta niiden toteutuessa hän saisi sekä ottelupisteitä että suuren mitaliedun.

Granado – 103 p

Granado on kuusi pistettä kärjestä. Hänellä on neljännesvälieristä 6/8 ja puolivälieristä 3/4. Strategia on ollut tasaisen varma ilman suuria romahduksia, mutta nyt pelkkä suosikkien seuraaminen ei välttämättä riitä.

Mitaliveikkaus Espanja–Ranska–Argentiina antaa enintään 11 pistettä. Paras podium on Espanja–Argentiina–Ranska. Espanja ja Argentiina muodostavat johdonmukaisen hyökkäyslinjan. Vähintään toinen eroava valinta suhteessa Pataässään olisi käytännössä tarpeellinen.

Pikkulerssi – 103 p

Pikkulerssi on yksi vaarallisimmista haastajista. Hän sai neljännesvälierissä 6/8 ja puolivälierissä täydet 4/4. Strategia on ollut rohkeampi kuin monella kärkipelaajalla, mutta tulokset ovat pysyneet hyvinä.

Mitaliveikkaus Englanti–Espanja–Norja voi edelleen tuottaa 12 pistettä. Englanti mestariksi ja Espanja toiseksi voivat toteutua täsmälleen. Siksi Espanja ja Englanti on hänelle lähes itsestään selvä välierälinja. Se sisältää vain yhden altavastaajan, mutta tarjoaa enemmän mitalietua kuin Pataässän veikkaus. Pikkulerssi on kuuden pisteen takamatkasta huolimatta ehkä kärjen vaarallisin mitaliveikkaushaastaja.

Tantraaja – 102 p

Tantraaja osui neljännesvälierissä 7/8 ja puolivälierissä 3/4. Hän on ollut yksi pudotuspelien tasaisimmista veikkaajista. Strategia on perustunut pääosin vahvoihin ennakkosuosikkeihin, mutta mukana on ollut onnistuneita erottavia ratkaisuja.

Mitaliveikkaus Espanja–Ranska–Argentiina voi tuottaa enintään 11 pistettä. Seitsemän pisteen ero on vielä pieni, mutta vähintään yksi onnistunut erovalinta tarvitaan. Espanja ja Argentiina olisi selkeä hyökkäyslinja. Espanja–Englanti olisi turvallisempi, mutta jättäisi paljon myöhempien kierrosten varaan.

Ahmattilainen – 100 p

Ahmattilainen on yhdeksän pistettä kärjestä. Pudotuspelisaldo 6/8 ja 3/4 on hyvä, mutta ei aivan kärkipelaajien tasoa. Hänen vahvin aseensa on mitaliveikkaus.

Espanja–Argentiina–Ranska on ainoa edelleen täysin mahdollinen 15 pisteen mitalirivi hänen veikkauksessaan. Se vaatii Espanjan ja Argentiinan välierävoitot, Espanjan mestaruuden ja Ranskan pronssin. Siksi Espanja ja Argentiina on selvä strateginen valinta. Jos koko podium toteutuu, Ahmattilainen saa jopa neljä mitalipistettä enemmän kuin useimmat kärkipelaajat. Hän on todellinen haastaja, vaikka yhdeksän pisteen ero edellyttää jo onnistunutta loppukilpailua.

joey_t – 99 p

joey_t on kymmenen pistettä kärjestä. Hän on saanut pudotuspeleissä 6/8 ja 3/4 oikein. Strategia on ollut varsin maltillinen ja suosikkeihin nojaava.

Mitaliveikkaus Ranska–Espanja–Englanti antaa enintään 11 pistettä. Paras jäljellä oleva podium on Ranska–Englanti–Espanja. Tässä on joey_t:n mahdollisuus: Ranska ja Englanti ovat samalla markkinoiden suosikit, joten hänen mitaliveikkauksensa tarjoaa erilaisen mestarin ilman, että välierissä tarvitsee ottaa keinotekoista riskiä. Hän tarvitsee Ranskan pitkän menestyksen sekä Pataässän muutaman virheen, mutta voittomahdollisuus on edelleen todellinen.

MariaEnkeli – 98 p

MariaEnkelillä on neljännesvälieristä 5/8 ja puolivälieristä 3/4. Alku pudotuspeleissä oli hieman kärkipelaajia heikompi, mutta puolivälierissä suunta parani.

Mitaliveikkaus Espanja–Ranska–Englanti on sama kuin Pataässällä, joten siitä ei synny etua kärkeen. Maksimi on 11 pistettä. Yhdentoista pisteen ero täytyy kuroa umpeen otteluveikkauksilla. Espanja ja Englanti sopisi mitaliriviin, mutta todellinen kilpailustrategia riippuu Pataässän valinnoista. Ainakin yhdessä välierässä pitäisi käytännössä veikata eri tavalla kuin kärki.

Morjens – 97 p

Morjens nousi puolivälierissä täydellä 4/4-tuloksella. Neljännesvälierissä tulos oli 5/8. Strategia on siis parantunut turnauksen loppua kohti, mikä on oikea suunta pistearvojen kasvaessa.

Mitaliveikkaus Espanja–Ranska–Brasilia voi antaa enintään 9 pistettä. Brasilian putoaminen heikentää loppukilpailuasemaa. Paras mitalipolku edellyttää Espanjan mestaruutta ja Ranskan pronssia. Espanja on lähes pakollinen valinta, ja toisessa ottelussa Argentiina tarjoaisi tarvittavan eron. Kahdentoista pisteen takamatka ja heikompi mitalikatto tekevät voitosta mahdollisen mutta epätodennäköisen.

Penaattori – 95 p

Penaattori on tehnyt vahvan nousun: 6/8 neljännesvälierissä ja täydet 4/4 puolivälierissä. Strategia on ollut onnistuneesti rohkea juuri ratkaisevissa peleissä.

Mitaliveikkaus Espanja–Englanti–Ranska voi edelleen tuottaa täydet 15 pistettä. Siihen tarvitaan Espanjan ja Englannin välierävoitot, Espanjan mestaruus ja Ranskan pronssi. Espanja ja Englanti on selvästi oikea linja. Neljäntoista pisteen ero on suuri, mutta täydellinen mitalirivi antaisi neljän pisteen edun Pataässään nähden. Penaattori tarvitsee lisäksi vähintään kaksi merkittävää otteludifferentialia loppukilpailussa.

Klikklak – 93 p

Klikklak sai neljännesvälierissä 5/8 ja puolivälierissä 3/4. Suoritus on ollut kohtalainen, mutta kärkeen nähden liian tasainen ilman selkeää huippukierrosta.

Mitaliveikkaus Espanja–Ranska–Englanti on sama kuin johtajalla ja antaa enintään 11 pistettä. Siksi 16 pisteen eroa ei voi kuroa kiinni mitaliveikkauksella. Klikklakin täytyy hakea otteluista selviä eroja, käytännössä mahdollisesti Espanja ja Argentiina. Molempien onnistuminen voisi tuoda yhdellä kierroksella kymmenen pisteen eron Ranska–Englanti-veikkaajaan.

jan#91 – 93 p

jan#91:n pudotuspelit ovat olleet keskitasoa: 5/8 ja 2/4. Strategia ei ole tuottanut loppuvaiheessa tarvittavia onnistumissarjoja.

Mitaliveikkauksessa vain Espanjan mestaruus on enää mahdollinen täysosuma, koska Portugali ja Hollanti ovat pudonneet. Maksimi on 7 pistettä. Kuudentoista pisteen takamatka ja heikko mitalikatto pakottavat voimakkaaseen riskinottoon. Espanja ja Argentiina olisi looginen yritys päästä takaisin kilpailuun. Voitto vaatisi käytännössä lähes täydellisen loppukilpailun ja kärjen selviä virheitä.

Entto – 92 p

Entto sai neljännesvälierissä 5/8 ja puolivälierissä 3/4. Strategia on ollut vakaa, mutta suurta nousukierrosta ei ole tullut.

Mitaliveikkaus Espanja–Brasilia–Ranska voi tuottaa enintään 10 pistettä. Paras lopputulos edellyttää Espanjan mestaruutta ja Ranskan pronssia. Siksi Espanja on välierässä välttämätön valinta. Argentiina toisessa ottelussa olisi tarpeellinen riskiratkaisu. Seitsemäntoista pisteen ero tekee kokonaisvoitosta hyvin epätodennäköisen.

VanGils – 92 p

VanGils aloitti pudotuspelit heikohkolla 4/8-tuloksella, mutta paransi puolivälierissä 3/4:ään. Strategia on ollut suosikkipainotteinen, mutta alkuvaiheen virheet ovat jättäneet paljon kurottavaa.

Mitaliveikkaus Espanja–Ranska–Argentiina antaa enintään 11 pistettä. Paras reitti on Espanja–Argentiina–Ranska. Espanja ja Argentiina tarjoavat ainoan kunnollisen hyökkäyslinjan. Voittomahdollisuus on lähinnä teoreettinen ilman täydellistä loppukilpailua.


Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 14, 2026, 09:26:10
Lainaus
Palkokasvi – 88 p

Palkokasvi oli neljännesvälierissä erinomainen 7/8, mutta puolivälierissä tuli vain 1/4. Strategia on ollut erittäin ailahteleva: yksi parhaista kierroksista ja heti perään yksi heikoimmista.

Mitaliveikkaus Hollanti–Ranska–Argentiina voi tuottaa enintään 8 pistettä. Paras mahdollinen podium olisi Englanti–Ranska–Argentiina, joten mitalien kannalta Ranska ja Englanti olisi luonteva linja. Se on kuitenkin sama kuin markkinoiden peruslinja eikä auta 21 pisteen takamatkan kuromisessa. Voitto on matemaattisesti mahdollinen, mutta käytännössä erittäin kaukana.

Lift – 87 p
Lift sai neljännesvälierissä 4/8 ja puolivälierissä 3/4. Strategia parani puolivälierissä, mutta lähtöasema oli jo liian kaukana kärjestä.

Mitaliveikkaus Ranska–Saksa–Englanti antaa enintään 10 pistettä. Paras jäljellä oleva podium on Ranska–Argentiina–Englanti. Siksi Ranska ja Argentiina olisi johdonmukainen valinta. Se sisältää myös yhden eron markkinasuosikkeihin. Voitto vaatisi käytännössä kaikkien loppuotteluiden osumista ja kärjen romahtamista.

Bbw-Pihla – 82 p

Bbw-Pihla teki neljännesvälierissä täydet 8/8, mikä oli koko joukon paras suoritus. Puolivälierissä tulos putosi 2/4:ään. Strategia on ollut rohkea ja parhaimmillaan erittäin tarkka, mutta lähtötilanne ennen pudotuspelejä oli liian heikko.

Mitaliveikkaus Hollanti–Espanja–Argentiina antaa enintään 8 pistettä. Paras jäljellä oleva podium olisi Englanti–Espanja–Argentiina, joten Espanja ja Englanti sopivat siihen. Teoreettinen maksimisaldo on 113 pistettä, mikä riittäisi vain tasapeliin Pataässän vähimmäissaldon kanssa. Käytännössä kokonaisvoitto ei ole enää realistinen.

Kellopeliappelsiini – 81 p

Kellopeliappelsiini sai neljännesvälierissä 4/8, mutta puolivälierissä 0/4. Strategia epäonnistui ratkaisevällä kierroksella täysin.

Kellopeliappelsiini on siis matemaattisesti ulkona kokonaisvoitosta.

Villerius – 76 p

Villerius osui neljännesvälierissä 6/8, mutta puolivälierissä vain 1/4. Strategia oli vielä ensimmäisellä kierroksella toimiva, mutta Brasiliaan vahvasti sidottu mitaliveikkaus ja heikko puolivälieräkierros ratkaisivat tilanteen.

Villerius on matemaattisesti ulkona voitosta.

Teroterava – 45 p

Kokonaiskilpailun kannalta veikkaus on päättynyt.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 14, 2026, 10:33:59
Kiitos taas Kellopeliappelsiineille analyyseistä.

Ainoa vakioveikkaaja joka ei vielä toistaiseksi ole jättänyt välieräveikkausta on johdossa oleva Pataässä. Hän lukee varmasti tarkkaan ylläolevat analyysit ja pohdiskelee sitten minkä merkin jättää kumpaankin peliin. Tässä vaiheessa kisaan ilmoittautui myös uusi veikkaaja Pepperjack ja näinollen välieriin on jätetty 20 veikkausta.

Ranska-Espanja on aivan avoin, kummankin joukkueen voittoa on veikattu kymmenessä kaavakkeessa. Englanti-Argentiina on 8-12 eli todellisten jalkapalloasiantuntijoiden mukaan Argentiina on hienoinen suosikki.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 14, 2026, 12:00:39
Juu, oletin että Pataässä pelaa analyyseistä huolimatta vedonlyöntien suosikkeja tässä vaiheessa kisaa.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pataässä - Heinäkuu 14, 2026, 15:46:32
Ainoa vakioveikkaaja joka ei vielä toistaiseksi ole jättänyt välieräveikkausta on johdossa oleva Pataässä. Hän lukee varmasti tarkkaan ylläolevat analyysit ja pohdiskelee sitten minkä merkin jättää kumpaankin peliin. Tässä vaiheessa kisaan ilmoittautui myös uusi veikkaaja Pepperjack ja näinollen välieriin on jätetty 20 veikkausta.
Juu, oletin että Pataässä pelaa analyyseistä huolimatta vedonlyöntien suosikkeja tässä vaiheessa kisaa.

Ehkä olisi pitänyt jatkaa hyväksi havaitulla linjalla. Mutta tilanne on niin tasainen, että käytännössä mitaliveikkaukset taitavat ratkaista voittajan, joten ajattelin vähän niitäkin pisteitä. Eli ei välttämättä ihan maksimipisteitä, mutta hyvät pisteet joka tapauksessa.

VAR on kyllä pilannu futiksen  :whipping:
Minulla taasen aivan päinvastainen näkemys asiaan..
VAR-protokollaa käytetään silloin, kun pelissä tapahtuu selkeä ja ilmeinen tuomarivirhe tai vakava huomaamatta jäänyt tapahtuma.

Lisään tuohon listaan vielä, että VAR:ia käytetään myös, kun ei-toivottu veikkaustulos uhkaa toteutua. ::)

Siksi minusta VAR on toiminut erinomaisesti. Ovat toimineet täysin etukäteen sovitun mukaisesti eikä ollut lopulta edes kovin kallis palvelu, kun ennen kisoja palveluksista sovittiin. Lisäksi kommunikaatio on toiminut hienosti, minun on vain tarvinnut laittaa linkki veikkauksiini täällä ja aamulla herätessäni sovitut tulokset ovat olleet valmiina. 8)
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Granado - Heinäkuu 14, 2026, 17:34:42
Tänään kohtaavat välierässä kaksi minun turnauksen suosikkijoukkuettani. Toivon tietysti Espanjan voittoa, mutta pidän kyllä Ranskaa selvänä ennakkosuosikkina, koska Lamine Yamal ei ole loukkaantumisensa jälkeen vielä kummoisessa pelikunnossa. Lamine Yamalia vaivaa ilmeisesti sitkeä takareisivamma, ja nuori mies on kuin varjo entisestään. Talvella Lamine Yamal oli aivan pitelemätön La Ligassa ja Mestarienliigassa, ja kantoi FC Barcelonaa monissa otteluissa reppuselässään. Tietenkään sota ei yhtä miestä kaipaa, kuten sanotaan, mutta kyllä Lamine Yamalin vajaakuntoisuus sataa Ranskan laariin. Espanjalla on tietysti paljon muitakin hyviä pelaajia, mutta jotakin Espanjan pelissä on jäänyt vajaaksi. Palloa kyllä syötellään nätisti ja hallitaan pallollista peliä, mutta maalit ovat jääneet vähiksi. Ranskalla puolestaan näitä ratkaisijoita riittää. Kisaveikkausta tehdessäni en laiskuuttani viitsinyt alkaa tutkimaan sitä ottelukaaviota, ja veikkasin että loppuottelussa pelaavat Espanja ja Ranska. Nämähän olivat samalla puolella ottelukaaviota, eivätkä olisi mitenkään voineet kohdata toisiaan loppuottelussa. Tänään ne kohtaavat välierässä. Kisaveikkaus meni siten vähän persielleen, mutta ei se ole niin kovin vakavaa  :).
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pikkulerssi - Heinäkuu 14, 2026, 22:56:50
Olipa mitäänsanomaton puoliaika. Toivottavasti pelin taso nousee tai muuten nukkumatti vie voiton.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 14, 2026, 22:57:21
Vähän tylsää katseltavaa tuo peli
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 14, 2026, 23:08:35
Jahas, saas nähdä joutuuko Gallian kukot laulukuoroon&pronssipeliin tänään  :whipping:

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Ribbeli - Heinäkuu 15, 2026, 07:33:04


  Jospa Epsanjan pojat sais loppuotteluun vastustajakseen Loordit ja Loordit voittaisivat maailmanmestaruuden 60 vuoden jälkeen?
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Granado - Heinäkuu 15, 2026, 15:10:52
Espanja pelasi kyllä eilen mallikkaasti ja kurinalaisesti, ja sai Ranskan näyttämään heikolta. Ranskahan oli tehnyt tämän turnauksen aikaisemmassa kuudessa ottelussa 16 maalia ja päästänyt vain yhden, mutta eilen Espanja teki kaksi maalia Ranskan verkkoon eivätkä Gallian kukot sitä ainuttakaan. Ranskan otteluohjelma on kyllä ollut tässä turnauksessa helppo ja vastustajat eivät ole olleet sieltä kovimmasta päästä, mutta kyllä Espanjan eilinen ylivoimainen esitys minut silti yllätti. On kyllä hieno ajatella, että Espanja pelaa sunnuntaina toista kertaa MM-kisojen loppuottelussa, ja on minun papereissani voittajasuosikki tuli vastaan sitten Englanti tai Argentiina  :).
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 15, 2026, 20:55:19
^ Jaa, kyllä yhdessä pelissä voi käydä miten vaan  :whipping: - Espanjan puolustukseen on ihan mahdollista iskeä ja jos Englanti pääsee finaaliin, Espanjan "Cuccurakäkkäräpää" on ihan pulassa.

Tinaako Messi verkot taas tötterölle ja kolme leijonaa joutuu kapakan kautta pronssipeliin?
Hankala sanoa, molemmat on pelannut ailahtelevasti. Englannin peli Kroatiaa vastaan on ollut yksi kisojen parhaista, mutta
on matkalla ollut vaikeaakin. Argentina on kanssa ailahdellut kuilun partaalla.

Joka tapauksessa toivottavasti tulee hyvä matsi  :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 15, 2026, 21:23:17
Jännä nähdä miten käy, tiukka peli odotettavissa. Veikkasin Englantia tässä voittoon, vaikka toivonkin Argentiinaa...
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Entto - Heinäkuu 15, 2026, 21:58:39
Argentiina kun vetää FIFA-kortin esiin, peli on Englannin osalta pelattu.

Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Ribbeli - Heinäkuu 15, 2026, 22:59:36


  Loordit jatkoon..Bobby Charltonista,Harry Kaneen.. :headbang:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 16, 2026, 00:07:01
Tulee hieno finaali, Espanja suosikkina, mutta tuo sitkeä Argentiinan joukkue ei vaan anna periksi.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 16, 2026, 00:36:47
^ Tiukkaa tulee olemaan, ehkä Messi ratkaisee senkin pelin  :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Granado - Heinäkuu 16, 2026, 00:39:41
^^Tämäkin turnaus saa arvoisensa huipennuksen, kun hallitseva jalkapallon Euroopan mestari Espanja ja hallitseva maailmanmestari Argentiina kohtaavat finaalissa  :drinking:.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 16, 2026, 17:04:08
Veikkauksia alkaa tipahdella kahteen jäljellä olevaan peliin liittyen. Joka ainoassa kupongissa lukee että Espanja voittaa mestaruuden. Mutta kuulkaas, kerron tämän nyt tässä, lukekaa tarkkaan ja ottakaa oppia lukemastanne. Argentiina tulee voittamaan mestaruuden, vie tikkarin Espanjan suusta.

Pronssipeli on hankalampi ennustaa. Tässä isona kysymyksenä on molempien joukkueiden motivaatio koska välierätappio oli sekä Ranskalle että Englannille karvas pettymys. Se on sitä etenkin Ranskalle koska Qatarin 2022 finaalitappio Argentiinalle on ollut joukkueen kantama avoin haava, jota tämä turnaus oli tarkoitus parantaa. Pronssi voittaminen ei sitä korvaa. Eikä Englantikaan ole tyytyväinen asetelmaan johon joutuivat. Noiden molempien maiden tulisi pelata ja tosissaan koska ottelussahan on aivan valtavan kova panos: 6p Seksisaitin veikkauskisassa! Ja onhan ottelulla vaikutus myös mitaliveikkaukseen. Onhan noilla joukkueilla kovia kavereita myös vaihtopenkillä ja heidän halunsa voittaa pronssia isompi kuin ykköstähtien. Ehkäpä ratkaisun avain on siinä kumpi joukkueista peluuttaa enemmän nuoria nälkäisiä vaihtomiehiään.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 16, 2026, 22:04:26
Piti laittaa jo ennen Argentiinan välierämatsia, mutta sopii kait tähänkin rakoon

On yllämme raitapaidat Argentiinan
on pelimme nopeata, kiihkoisaa
jos palkinnoksi toivomme me Malviinan,
emme paitsiosääntöä voi noudattaa
Oi kenraali, sä seisot Evitan parvekkeella
ja kuorot tahdistetut huuman nostattaa
ja mylvii nautojenkin laumat Pampaksella
ne huutaa Malviinaa, vain Malviinaa
Me lyömme vanhalla Englannin
on laidat vahvat ja hyökkäyspää
ja onneksi saimme peliin tuomarin,
joka baseballia vain ymmärtää
Oi kenraali, sä seisot Evitan parvekkeella
ja kuorot tahdistetut huuman nostattaa
on kadonneitten kuoro vaikeneva,
ei huuda Malviinaa, ei Malviinaa
On yllämme raitapaidat Argentiinan
on pelimme nopeata, kiihkoisaa
jos palkinnoksi toivomme me Malviinan,
emme paitsiosääntöä voi noudattaa
Oi kenraali, sä seisot Evitan parvekkeella
ja kuorot tahdistetut huuman nostattaa
on kadonneitten kuoro vaikeneva
on kadonneitten kuoro vaikeneva (https://youtu.be/9sGYLMDjWfw?si=C4FWMjiBVysTmnaz)

Kappaleessa viitataan Argentiinan vuoden 1978 jalkapallon MM-kisoihin. Tuolloin maan sotilasjuntta käytti kisoja ja maajoukkueen raitapaitoja häikäilemättömästi propagandatarkoituksiin, mikä vertautuu sanoituksessa sotaan ja poliittiseen peliin.

Malviinat ja kenraali: "Malviina" viittaa Falklandinsaariin (argentiinalaisittain Islas Malvinas), joista Argentiina kävi sodan Britanniaa vastaan 1982. (Muistan tämän melkein kuin eilisen päivän).

"Kenraali Evitan parvekkeella" viittaa maan sotilasjohtajiin ja entiseen kansanjohtajaan Eva Peróniin ("Evitaan"), jonka palvelemaa diktatuuria ja kansankiihotusta kansa seurasi.

"Kadonneitten kuoro vaikeneva": Viittaa sotilasjuntan aikana tapahtuneisiin poliittisiin murhiin ja ihmisten "katoamisiin" (niin sanottuihin desaparecidos), jotka vaiennettiin julkisessa huumassa.

Täytyy myöntää, Eppuja kuunnellut paljon ja nyt vasta googlailin mitä tuo mukava rallatus mitä kännipäissään on tullut luukutettua pitää sisällään.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Pataässä - Heinäkuu 18, 2026, 21:24:07
Veikkauksia alkaa tipahdella kahteen jäljellä olevaan peliin liittyen. Joka ainoassa kupongissa lukee että Espanja voittaa mestaruuden. Mutta kuulkaas, kerron tämän nyt tässä, lukekaa tarkkaan ja ottakaa oppia lukemastanne. Argentiina tulee voittamaan mestaruuden, vie tikkarin Espanjan suusta.

Pronssipeli on hankalampi ennustaa. Tässä isona kysymyksenä on molempien joukkueiden motivaatio koska välierätappio oli sekä Ranskalle että Englannille karvas pettymys. Se on sitä etenkin Ranskalle koska Qatarin 2022 finaalitappio Argentiinalle on ollut joukkueen kantama avoin haava, jota tämä turnaus oli tarkoitus parantaa. Pronssi voittaminen ei sitä korvaa. Eikä Englantikaan ole tyytyväinen asetelmaan johon joutuivat. Noiden molempien maiden tulisi pelata ja tosissaan koska ottelussahan on aivan valtavan kova panos: 6p Seksisaitin veikkauskisassa! Ja onhan ottelulla vaikutus myös mitaliveikkaukseen. Onhan noilla joukkueilla kovia kavereita myös vaihtopenkillä ja heidän halunsa voittaa pronssia isompi kuin ykköstähtien. Ehkäpä ratkaisun avain on siinä kumpi joukkueista peluuttaa enemmän nuoria nälkäisiä vaihtomiehiään.

Pronssipeli onkin nyt ehkä jopa se kaikkein tärkein ja ratkaisevin peli. Ranskan voittaessa taitaa peli olla enää kahden kauppa eli HammerJacksonin (Argentiina) ja Ahmattilaisen (Espanja). Itse en voi enää voittaa veikkaamalla Ranskaa, joten olen veikannut Englannin voittoa, vaikka muuten olisin tainnut valita Ranskan. Onneksi se on pronssipeli, niissä kun saattaa sattua ja tapahtua kaikenlaista.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 18, 2026, 21:52:31
^Jep, sulle tämä Pataässä menee mikäli Englanti vie pronssin. Ja jos ei, mainitsemasi kaksikko ratkaisee voiton.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 18, 2026, 23:03:33
Jude ja Kane aloittaa vaihdossa, jotka on tehneet suurimman osan byyreistä  :whipping:

Jotenkin toivoisi 3 leijonan voittoa, mutta en tiedä onko siellä motia pelata pronssista vai pelaillaanko peli vaan läpi?

No mutta se nähdään kohta  :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 18, 2026, 23:30:46
Mitalipelien alla mahdolliset scenaariot. Ja kuten aikaisemmin, näissä voi olla virheitä

Lainaus
PRONSSIPELI JA FINAALI – NÄIN VEIKKAUS RATKEAA

Jäljellä ovat pronssiottelu Ranska–Englanti, josta saa 6 pistettä, sekä finaali Espanja–Argentiina, josta saa 7 pistettä. Lisäksi lopulliseen tulokseen lisätään ennen turnausta jätetyn mitalikolmikon pisteet.

Kun kaikki neljä mahdollista lopputulosyhdistelmää lasketaan, veikkauksen voivat voittaa enää Pataässä, HammerJackson tai Marie93.

1. Ranska voittaa pronssia ja Espanja maailmanmestaruuden

Lopullinen mitalikolmikko:

Espanja
Argentiina
Ranska

Marie93 saa molemmat viimeiset ottelut oikein sekä mitaliveikkauksestaan 11 pistettä.

Marie93: 111 + 13 + 11 = 135p
Ahmattilainen: 132p
Granado: 130p
HammerJackson: 129p

Veikkauksen voittaa Marie93.

2. Ranska voittaa pronssia ja Argentiina maailmanmestaruuden

Lopullinen mitalikolmikko:

Argentiina
Espanja
Ranska

HammerJackson saa molemmat ottelut oikein. Hänen mitaliveikkauksensa Espanja–Ranska–Englanti tuottaa tässä tilanteessa 4 pistettä.

HammerJackson: 114 + 13 + 4 = 131p
Pataässä: 125p
joey_t: 124p
Marie93 ja Pikkulerssi: 123p

Veikkauksen voittaa HammerJackson.

3. Englanti voittaa pronssia ja Espanja maailmanmestaruuden

Lopullinen mitalikolmikko:

Espanja
Argentiina
Englanti

Pataässä saa pronssiottelun oikein ja mitaliveikkauksestaan 10 pistettä.

Pataässä: 114 + 6 + 10 = 130p
Ahmattilainen ja Marie93: 127p
Granado: 125p
HammerJackson: 124p

Veikkauksen voittaa Pataässä.

4. Englanti voittaa pronssia ja Argentiina maailmanmestaruuden

Lopullinen mitalikolmikko:

Argentiina
Espanja
Englanti

Pataässä saa molemmat viimeiset ottelut oikein. Mitaliveikkaus Espanja–Ranska–Englanti tuottaa 5 pistettä.

Pataässä: 114 + 13 + 5 = 132p
HammerJackson: 126p
joey_t: 119p
Ahmattilainen, Marie93 ja Pikkulerssi: 115p

Veikkauksen voittaa Pataässä.

LOPULLISET VOITTOSKENAARIOT

Ranska pronssille + Espanja mestariksi = Marie93 voittaa

Ranska pronssille + Argentiina mestariksi = HammerJackson voittaa

Englanti pronssille + Espanja mestariksi = Pataässä voittaa

Englanti pronssille + Argentiina mestariksi = Pataässä voittaa

Pataässä voittaa siis kahdessa neljästä mahdollisesta lopputulosyhdistelmästä. HammerJackson tarvitsee Ranskan pronssin ja Argentiinan mestaruuden. Marie93 ainoa voittotie on Ranskan pronssi ja Espanjan maailmanmestaruus.

Tasapeliä veikkauksen voitosta ei synny yhdessäkään neljästä skenaariosta.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 19, 2026, 00:56:51
3 Leijonaa on liekeissä  :drinking: Tosin Ranska kävelee kentällä  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 19, 2026, 02:07:24
Nyt oli kunnolla ilotulitusta 10 maalia  :drinking: ja mikä nousu Ranskalta, vaikkakin turpaa tuli lopulta.

Maaleja olisi voinut tulla vieläkin enemmän, oikein kunnon "koulupeli" hyvin vuotavalla ja vapaalla puolustuksella. 
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Villerius - Heinäkuu 19, 2026, 09:58:13
 :laught: :boozing: :laught: :whipping:

Vittu mää en jalkapallosta näemmä tiedä yhtään mitään perkele  :laught: :sheep:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Penaattori - Heinäkuu 19, 2026, 10:20:32
Pataässä veti ässän hihasta ja veikkasi oikein Englannin pronssille.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 19, 2026, 10:56:25
Kun yksi ottelu on pelaamatta, mielestäni vaihtoehdot ovat nämä. Mitäs Kellopeliappelsiinin tekoäly on asiasta mieltä?

Espanja – Argentiina   1
130p:    Pataässä
129p:    Ahmattilainen
127p:    Marie93
124p:    Granado
121p:    MariaEnkeli
119p:    Pikkulerssi
118p:    jan#91, Tantraaja, VanGils
116p:    Penaattori, Morjens, HammerJackson
109p:    joey_t, Bbw-Pihla
108p:    Klikklak
106p:    Entto
101p:    Lift
95p:    Palkokasvi
93p:    Kellopeliappelsiini
90p:    Villerius
55p:    Teroterava
12p:    Pepperjack

---
Espanja – Argentiina   2
132p:    Pataässä
128p:    HammerJackson
119p:    joey_t
115p:    Marie93, Pikkulerssi
114p:    Ahmattilainen
112p:    Granado
110p:    Klikklak
109p:    MariaEnkeli
108p:    Lift
106p:    jan#91, Tantraaja, VanGils
105p:    Bbw-Pihla
104p:    Penaattori, Morjens
102p:    Palkokasvi
100p:    Kellopeliappelsiini
94p:    Entto
86p:    Villerius
50p:    Teroterava
5p:    Pepperjack
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 19, 2026, 11:22:02
Samaa tarjoilee, pisteissä pientä viilausta, pitäisi ajaa veikkaukset vielä yhteen keskusteluun, ehkäpä sen teenkin iltasella.

Lainaus
ENGLANTI VOITTI PRONSSIA – KAKSI JÄLJELLÄ OLEVAA SKENAARIOTA

Pronssiottelusta 6 pistettä saivat Pataässä, jan#91, MariaEnkeli, Lift ja Bbw-Pihla.

Jäljellä on enää finaali Espanja–Argentiina. Finaalin voittajasta saa 7 pistettä, minkä lisäksi pisteisiin lisätään ennakkoon jätetyn mitalikolmikon pisteet.

ESPANJA VOITTAA MAAILMANMESTARUUDEN

Lopullinen mitalikolmikko:

Espanja
Argentiina
Englanti

130p: Pataässä

127p: Ahmattilainen, Marie93

125p: Granado

124p: HammerJackson

121p: jan#91, MariaEnkeli

119p: Pikkulerssi, Tantraaja, VanGils

116p: Morjens, Penaattori

109p: joey_t

108p: Klikklak

106p: Entto

105p: Bbw-Pihla

101p: Lift

95p: Palkokasvi

93p: Kellopeliappelsiini

90p: Villerius

55p: Teroterava

22p: Pepperjack

Jos Espanja voittaa finaalin, veikkauksen voittaa Pataässä 130 pisteellä. Ahmattilainen ja Marie93 jakavat toisen sijan 127 pisteellä.

ARGENTIINA VOITTAA MAAILMANMESTARUUDEN

Lopullinen mitalikolmikko:

Argentiina
Espanja
Englanti

132p: Pataässä

126p: HammerJackson

119p: joey_t

115p: Ahmattilainen, Marie93, Pikkulerssi

113p: Granado

110p: Klikklak

109p: jan#91, MariaEnkeli

108p: Lift

107p: Tantraaja, VanGils

104p: Morjens, Penaattori

103p: Kellopeliappelsiini

102p: Palkokasvi

98p: Bbw-Pihla

94p: Entto

86p: Villerius

50p: Teroterava

10p: Pepperjack

Jos Argentiina voittaa finaalin, veikkauksen voittaa Pataässä 132 pisteellä. HammerJackson sijoittuu toiseksi 126 pisteellä ja joey_t kolmanneksi 119 pisteellä.

Englannin pronssivoitto ratkaisi samalla sen, että Pataässä voittaa koko veikkauksen finaalin tuloksesta riippumatta. Finaali ratkaisee enää Pataässän lopullisen pistemäärän sekä muut palkintosijat.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: joey_t - Heinäkuu 19, 2026, 12:27:58
Ensin epäilee että ero tulee mitaliveikkauspisteistä. Näin ne minulla on. Tässä näkyy mitaliveikkauksen pisteet. Nikin jälkeen kokonaispisteet, voittajapisteet, hopeajoukkuepisteet, pronssijoukkuepisteet

Argentiina voittaa
Entto   2   2   0   0
Villerius   5   0   5   0
joey_t   8   0   5   3
Klikklak   5   2   0   3
Marie93   4   2   0   2
Lift   3   0   0   3
Penaattori   4   2   2   0
Pataässä   5   2   0   3
Morjens   2   2   0   0
Bbw-Pihla   7   0   5   2
jan#91   2   2   0   0
Tantraaja   4   2   0   2
MariaEnkeli   5   2   0   3
Granado   4   2   0   2
Teroterava   5   2   0   3
Ahmattilainen   4   2   2   0
Pikkulerssi   7   2   5   0
Palkokasvi   2   0   0   2
Kellopeliappelsiini   2   0   0   2
VanGils   4   2   0   2
HammerJackson   7   7   0   0

Espanja voittaa
Entto   2   2   0   0
Villerius   5   0   5   0
joey_t   8   0   5   3
Klikklak   5   2   0   3
Marie93   4   2   0   2
Lift   3   0   0   3
Penaattori   4   2   2   0
Pataässä   5   2   0   3
Morjens   2   2   0   0
Bbw-Pihla   7   0   5   2
jan#91   2   2   0   0
Tantraaja   4   2   0   2
MariaEnkeli   5   2   0   3
Granado   4   2   0   2
Teroterava   5   2   0   3
Ahmattilainen   4   2   2   0
Pikkulerssi   7   2   5   0
Palkokasvi   2   0   0   2
Kellopeliappelsiini   2   0   0   2
VanGils   4   2   0   2
HammerJackson   7   7   0   0
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Kellopeliappelsiini - Heinäkuu 19, 2026, 18:01:45
^ Todennäköisesti. Olen pyytänyt hakemaan tiedot aikaisemmasta keskustelusta ja siinä siirossa AI helposti hukkaa tietoja.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Ahmattilainen - Heinäkuu 19, 2026, 18:07:00
Loppusuoran päässä ollaan kisoja. Kun lähdin veikkaukseen mukaan, lähdin aika hataralla tietopohjalla, kun en ollut tiiviisti seurannut sarjoja, pelaajia tai nousevia kykyjä.  Juttelin tekoälyn kanssa ja loput tuli intuitiolla. Kohtuu hyvinhän nuo arvaukset on menneet.

On mukava havaita uusien maiden nousu, kuten Norja ja Afrikan maat, järisyttämässä vanhoja isoja jättejä. Belgiakin on saanut vahvistettua varsin pysyvää asemaa suurten joukkoon.

Pikkuisen olin pettynyt Englannin ”liian hyvään menestykseen”. Jostain syystä inhokkijoukkue siitä on minulle tullut.Yleisesti on itselle jäänyt hieman valju fiilis tämän turnauksen ja pelien tasosta. On joukossa ollut upeita yksilösuorituksia ja oivallisia taktisia vetoja. Mutta silti hieman pettynyt olo.  Illan peliin olen veikannut Espanjaa voittajaksi, mutta on nyt jonkinlainen etiäinen Argentiinan voitolle. Toivottavasti nähdään tasokas ja jännittävä finaali.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 19, 2026, 23:10:16
Argentiina ei vielä ole antanut yhtään eteen Espanjalle, joten tilannehan on siltä osin hyvä 2-puoliajan tiimille  :drinking:

Tosin keskikentälle tarvitaan enemmän painetta ja ukkoa, jotta saadaan edes jotain uhkaa maalille. Nyt on ollut pirun varovaista peliä ja keskittynyt ottamaan Spaniolot kiinni  :whipping:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: jan#91 - Heinäkuu 19, 2026, 23:25:14
Ainoa asia, jonka kisaveikkauksessa oon haistellut oikein on tämä Espanjan ylimarssi. Alistivat Ranskan välierässä ja vaikka kuinka toivon argojen voittoa, niin eihän niillä näytä olevan mitään jakoa. La Roja on ollut aivan ylivoimainen joukkue näissä kisoissa 💪

Tosin peli kesken ja kaikkea voi tapahtua, aina ei parempi voita. Katsotaan...
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 20, 2026, 00:30:55
No voi vittu mikä ylläri, että Argentiinaa vastaan tehty maali hylätään jonkun kuudestoistaosarikkeen takia. Ja totta kai se "rike" vielä vihellettiin vasta, kun pallo oli mennyt maaliin.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 20, 2026, 00:46:00
Punaiset on ollut selkeästi parempi ja tulihan se maalikin viimein  :drinking:

Ilman punaistakin Argentiina on pyöritelty ihan liikaakin
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Peräjorma - Heinäkuu 20, 2026, 01:06:35
Argentiina oli ylivoimaisesti saamattomin finaalijoukkue ikinä. Eihän tuollaista surkeaa limanippua pysty tuomarikaan auttamaan. Pitäisi edes päästä sinne vastustajan boksiin pallon kanssa, että tuomari voisi antaa lahjarankkareita.  :laught:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: HarryPotter - Heinäkuu 20, 2026, 01:36:54
Ihme ettei Trumpille annettu turnauksen parhaan pelaajan palkintoa  :laught: :drinking:
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: Granado - Heinäkuu 20, 2026, 02:43:41
La Roja on uusi miesten maailmanmestari. La Roja on hallitseva miesten Euroopan mestari. Naisten jalkapallossa La Roja on hallitseva maailmanmestari. Neljän vuoden kuluttua jalkapallon MM-kilpailut pelataan Espanjassa, Portugalissa ja Marokossa. Mutta onneksi tässä välissä on vielä naisten jalkapallon MM-kilpailut ja Euroopan mestaruuskilpailut sekä miesten Euroopan mestaruuskilpailut. GRACIAS, ESPANA  :drinking:.
Otsikko: Vs: Jalkapallon MM2026 keskustelua
Kirjoitti: VanGils - Heinäkuu 20, 2026, 08:58:09
Vamos Espana, campeona del mundo 2026   :drinking: