Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Uskonto ja hengellisyys
Made:
Mielestäni on aika hienoa että jotkut ihmiset saa voimaa siit uskonnosta tai hengellisyydestä, mutta surullista kun se tekee toiset hyvin ahdasmielisiksi kiihkoilijoiksi.
Mä en itse usko sellaiseen jumalaan joka on tän maailman luoja ja samalla auttais ihmisiä rukouksissa tms. Maailmankaikkeus on vaan ihan liian suuri jotta me oltais jotenkin muita tärkeämmässä roolissa täällä. Silti kieltämättä kyllä liian paljon sattumia on lonksahtanut paikoilleen, joten kai tänne oli tarkoitettu syntyä elämää näkemään tätä? Jotenkin tuntuu sellaiselta nerokkaalta keksinnöltä tää kaikki kuitenkin?
Oman elämän tarkoitusta ja hengellisyyttä voi sen sijaan etsiä vaikka hupakoissa käymällä. Ei se sieltäkään löydy sen enempää kuin raamattua lukemallakaan, mutta mieli käskee sitä kuitenkin etsimään ja ymmärtämään ja ajoittain voi siltä tuntuakkin että sieltä se nyt löytyi. :)
Vieras0038:
Heitän tähän keskusteluun vielä pikku jokerin...
Parikymmentä vuotta sitten ollessani reilu parikymppinen olin todella lähellä kuolemaa. Mut elvytettiin takaisin tähän maailmaan.
Tuossa tilanteessa ehdin lähteä - tai siis sieluni ehti lähteä tästä maailmasta pois. Mitä sitten tapahtui?
Ensin tuli aivan saatanan kylmä. Ja aivan vitunmoinen pimeys. Mutta pikkuhiljaa alkoi näkyä valoa. Aivan kuin putken päästä.
Kun sitten pääsin siihen valoon niin se ei ollut taivas. Se ei ollut myöskään helvetti. Se oli jonkinlainen välitila, jossa
ei ollut ketään. Siellä oli aivan vitun kauheaa olla - se tuntui paikalta, jonka voisin nimetä vaikka kadotukseksi, koska
siellä ei ollut ketään ja sielläkin oli vitun kylmä. Ihankuin olisin ollut Skotlannin nummilla yksin ilman vaatteita ja täysin eksyksissä. Lisäksi sieltä näytti olevan reittejä tai "madonreikiä" suoraan helvettiin...
No tuossa tilanteessa ei ollut mitään hävittävää, joten kädet ristiin (joo mulla oli kädet) ja "rakas taivaanisä auta mut pois täältä" ja aivan samalla hetkellä siirryin täydelliseen valoon ja rakkauteen. Siellä hengitettiin rakkautta. Se oli aivan vitun siistiä. Se oli maailman paras paikka. Ja sain nähdä oman tulevan asumukseni siellä. Se oli todella hieno mutta täysin tyhjä. Se oli ikäänkuin talo tai palatsi mutta se edusti arkkitehtuuria mitä ei ole milloinkaan maan päällä nähty. Tämän nähtyäni todella kirkkaan valon takaa puhui ääni selvällä suomen kielellä "Sinun aikasi ei ole vielä..." Ja samalla hetkellä mut paiskattiin siihen samaan putkeen mitä pitkin olin siihen paikkaan päätynytkin...
Heräsin sairaalan teho-osastolta aika vitun tokkurassa ja tämä asia ei tullut aivan samantien mieleen vaan se palautui pikkuhiljaa flashbackkeinä toipuessani.
Tuon kokemukseni jälkeen en ole pelännyt elää tätä elämää. Voin vain toivoa, että yläkerran herra antaa hutsuissajuoksemiseni anteeksi. Mutta kohtelen hutsuja aina ihmisinä, arvostaen ja rakkaudella. Uskon ja toivon, että yläkerran herra uskoo vilpittömyyteni tässä asiassa ja suostuu ottamaan minut siihen paikkaan, jossa kävin kun "aikani vihdoin koittaa..."
Sellasta. Saa vetää herneet nenään. Läheisteni ja työnantajani mukaan olen ihan terveiden kirjoissa ja kovassa tikissä myös henkisesti. On tää maailma vaan ihmeellinen paikka.
Made:
^ Ai hitto kova tarina! Tuli vähän kylmätväreet kun luin!
Vieras0009:
^
Ei oikestaan. Googleta "light after death" ja voit lukea tuhansia saman kaltaisia tarinoita.
Ihmisen aivot kehittää satuja kuoleman hetkellä pehmentääkseen sitä tressi tilannetta ja tarina otetaan "muistoista".
Kunigazz:
--- Lainaus käyttäjältä: Hetvield - Syyskuu 14, 2019, 17:58:35 ---
--- Lainaus käyttäjältä: Kunigazz - Syyskuu 14, 2019, 17:46:54 ---
--- Lainaus käyttäjältä: Hetvield - Syyskuu 14, 2019, 17:19:58 ---Mitä se Jumala sainoisikaan, kun panet toisen vaimoa..niinhh😁
--- Lainaus päättyy ---
Sitä paitti minä sain tänään vahvistuksen että oot siellä seksityrmässä, niin miten voit olla täällä huutelemassa?😁 vai joko sie piru vie pääsit karkaamaan toistamiseen 🤣🤣
--- Lainaus päättyy ---
Ai, sä kuulit mun tuskanhuudot, etkä tullu siltikään auttamaan. Taisit olla liian lumoutuneena😁.
--- Lainaus päättyy ---
Oli tilanne vähän päällä niin ei pystyny ;D
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta