Dramaattinen poistuminen keskustslusta on aina ikävää
Yhtä ja oikeaa mielipidettä ei ole
Toisen mielipitee hyväksyminen voisi avata myös keskustelua
Yhtä ja oikeaa mielipidettä ei ole
Toisen mielipitee hyväksyminen voisi avata myös keskustelua

Uutiset:
Dramaattinen poistuminen keskustslusta on aina ikävääOma oikeassaolemisen kokemus voi silti olla vahva ja on turhauttavaa kun ihmisillä on erilaisia mielipiteitä. Voisiko väärät mielipiteet kieltää lailla vaikkapa määrittelemällä ne vihapuheeksi?
Yhtä ja oikeaa mielipidettä ei ole
Toisen mielipitee hyväksyminen voisi avata myös keskustelua
Saresma pitää erityisen huolestuttavana, että tällainen väkivalta on selvästi sukupuolittunut ja kohdistuu usein naisiin.
– Pojat ja miehet valikoivat ja etsivät uhreikseen tyttöjä ja naisia. Se on selvä osoitus, miten naisviha on yhä mukana yhteiskunnassa, Saresma sanoo.
– Tässä mielessä kyse on jopa terroristisesta toiminnasta, jos se saa tytöt pelkäämään kouluun menoa.
Ilmiötä voimistavat somessa olevat influensserit, jotka suhtautuvat naisiin avoimen vihamielisesti, pitävät naisen alistamista oikeutettuna ja jopa kehottavat väkivaltaan naisia kohtaan. Saresma mainitsee nimeltä yhdysvaltalaisen Andrew Taten.
Saresma sanoo, että raakojen väkivaltavideoiden julkaisu sosiaalisessa mediassa voitaisiin estää, jos somealustat lähtisivät talkoisiin mukaan.
– Kyllä ne pystyttäisin poistamaan moderointia lisäämällä. Suuntaus on valitettavasti ihan päinvastainen, kun muun muassa Donald Trump ja Elon Musk kannattavat äärimmäistä sananvapautta, jossa edes esimerkiksi rasistista vihapuhetta ei saisi kitkeä. Keinot kyllä olisivat, tahtoa ei ole, Saresma sanoo.
Saresma antaa sapiskaa myös yhteiskunnalle.
– Katsoisin asiaa myös yhteiskunnan ja kulttuurin tasolta. Yhteiskunnassa on edelleen paljon muun muassa parisuhdeväkivaltaa. Väkivalta nähdään edelleen ratkaisukeinoksi, ja on ikään kuin hyväksyttävää, että väkivalta on ok. Toki teot tuomitaan, mutta siitä huolimatta kulttuurinen toimintatapa säilyy, että naisia hakataan ja tapetaan.
– Näen että yhteiskunta ruokkii – tai ainakin antaa tilaa – tällaiselle käyttäytymiselle.
^“Kato, orava!
Naisten tai vaikka seksuaalivähemmistöjen kokema väkivalta ja siihen liittyvä viha ei ole mikään mielipidekysymys. Rasismi ei ole mielipidekysymys.Tästä samaa mieltä. Jyrkkä ei "Palestiinan" tunnustamiselle.
^“Kato, orava!No on se hyvä, ettei sitä miesvihaa esiinny ollenkaan.