Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Ukrainan sota/Nato-keskustelu
Mr.NiceGuy:
ketä on nämä takahuoneen konjakkia juovat pojat? Nyt alkaa olla sokeaa settiä täällä.
Kellopeliappelsiini:
--- Lainaus käyttäjältä: saapasjalkakolli - Joulukuu 06, 2025, 20:15:28 ---
Ihmisten ongelma on se, että he eivät näe millainen maailma oikeasti on, koska se ei ole sitä mitä telkkarista kerrotaan. Se on paljon moniulotteisempi ja monimutkaisempi ja häijympi. Tätä maailmaa ei todellakaan hallitse hyvät ihmiset, emmekä me ole hyvissä käsissä, eikä mitään hyvää ole luvassa, ei ainakaan vapautta ja viisautta.
Me ollaan synnytty kusetukseen ja kusetus on kaikki mitä me tiedetään, ja sen sisältä on vaikea mitään muuta ymmärtää. Se on tavallisen kansan risti on olla tietämätön ja tietämättömyydessään ylimielinen.
--- Lainaus päättyy ---
Aika pian sodan alkamisen jälkeen kerrottiin mm
Venäjän sotavoimat luhistuu ja on väsyneitä
Venäjä sotakalusto loppuu ja tuodaan 2. maailmansodan aikaisia laitteita
Venäjän rahat on loppu
Putin kuolee sairauteen
Jne...
Niin vaan ... porskuttaa ja sotavoimat kehittyy. Eurooppa ei pysty auttamaan, rahat menee Afrikkaan, vihreään siirtymään ja pullonkorkkeihin.
Eurooppa on heikko, se valloitetaan sisältäpäin. Hölmö on se, joka luulee että idän ja Afrikan nuoret miehet ei näe kuinka heikkoja ollaan, itseasiassa valloittajan merkit on jo ilmassa mm raiskaukset jotka on valloittajan "käyntikortti" kautta aikain.
Rajat pitäisi sulkea, mutta olemme niin suvaitsevaisia että suvaitsemme itsemme perseraiskauksen.
saapasjalkakolli:
^ Ikävä kyllä juuri näin. Sitä harvoin huomataan sanoa, että nämä raiskaukset eivät ole ihan tavallisia raiskauksia, vaan nimen omaan sitä samaa sodankäyntiä mitä nämä todellisuudessa palkkasotilaat ovat tottuneet tekemään siellä mistä tulevat.
Puhutaan vain erilaisesta kulttuurista ja naisten asemasta niissä kulttuureissa, vaikka tosiasia on, että tässä vaikuttaa eniten vääräuskoisten asema, ja oikeasti suomalainen mies tulee näiden arvoasteikossa vasta kaukana heidän naistensa jälkeen.
Ei ne näe meitä tasa-vertaisinaan.
Aapeli60:
Väärään suuntaan lanka menossa, vaikka ihan tärkeitä huomioita.
Teroterava:
What the US wants from Ukraine: Leave Donbas, one way or another.
--- Lainaus ---Peace talks between the U.S. and Ukraine have stumbled over one main issue: how to force Ukraine to give up what the Kremlin has failed to seize during the war — the entirety of the Donbas region.
“On the territory issue, Americans are simple: Russia demands Ukraine to give up territories, and Americans keep thinking how to make it happen,” a senior European official familiar with the negotiation process told POLITICO on condition of anonymity to discuss a sensitive matter.
“The Americans insist that Ukraine must leave the Donbas … one way or another,” the official added.
--- Lainaus päättyy ---
https://www.politico.eu/article/us-wants-from-ukraine-leave-donbas-one-way-or-another/
Mikäköhän on ollut on hinta.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta