Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Ukrainan sota/Nato-keskustelu
Teroterava:
IS kysyi Stubbilta, mikä saa tämän luottamaan siihen, että Yhdysvallat on sitoutunut turvatakuisiin, kun Yhdysvallat ei ole allekirjoittajana julkilausumassa.
– Siinä vaiheessa kun amerikkalainen kenraali nousee pystyyn ja kertoo, mitä ne käytännössä Yhdysvaltojen puolelta tarkoittavat ja kun amerikkalaiset pääneuvottelijat toteavat, että heidän näkökulmastaan nämä ovat nyt loppuunkäsitelty, niin sen vahvempaa turvatakuuta ei Yhdysvalloilta voi saada. Olen myös tietoinen siitä turvatakuupaketista, jossa on neljä ei kokonaisuutta. Olen hyvin vakuuttunut tästä kokonaisuudesta.
– Tässä täytyy myöntää, että loppupeleissä on kyse siitä, onko Ukraina valmis luovuttamaan alueita ja siitä saa vastineena Yhdysvalloilta turvatakuut. Siihen tämä kaikki kulminoituu.
Stubbin yritys koittaa olla joku Martti Ahtisaari meni nyt kyllä aivan päin persettä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta