Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Ukrainan sota/Nato-keskustelu
Pekonen:
--- Lainaus käyttäjältä: Teroterava - Marraskuu 08, 2025, 01:46:01 ---
--- Lainaus käyttäjältä: Pekonen - Marraskuu 08, 2025, 01:36:25 ---Trump pisti Venäjän öljy-yhtiöt lujille
--- Lainaus päättyy ---
Aijaa.
--- Lainaus ---Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on antanut Unkarille rajoittamattoman luvan poiketa Venäjälle asetetuista öljy- ja kaasupakotteista, kertoo Unkarin ulkoministeri Péter Szijjártó viestipalvelu X:ssä.
Szijjártó kertoo Unkarin olevan kiitollinen päätöksestä, joka takaa Unkarin energiaturvallisuuden.
Jo aiemmin kerrottiin, että Trump harkitsee antavansa Unkarin pääministerille Viktor Orbánille erillisluvan ostaa öljyä Venäjältä, vaikka tuoreet pakotteet kieltävät sen muilta. Asiasta kertoivat uutistoimistot AFP ja Reuters.
--- Lainaus päättyy ---
https://www.hs.fi/maailma/art-2000011613253.html
Milloin trumpistit heräävät vai heräävätkö koskaan? Sama syndrooma kun persuilla 2014 Venäjän hyökätessä Krimille.
--- Lainaus päättyy ---
Trump todellakin laittoi Venäjän ökjy-yhtiöt lujille. Piste.
Oletko Tero pannut merkille miten Suomessakin esim. Teboilille käy? Oletko?
Ne on lopultakin suurelta osin euromaat jotka sitä Venäjän öljyä ovat erilaisten bulvaanien kautta ostaneet eli turha täällä on mitenkään jeesustella omalla puhdasotsaisuudella. Eurooppa ei yksinkertaisesti saa mitään aikaiseksi ilman Yhdysvaltain tukea.
Trump on vanha höppänä johon imartele tehoaa ja toisaalta Trump ei halua henkisen liittolaisensa Orbanin menettävän valtaansa jollaisen riski on jos Unkarissa tulee energiakriisi venäläisen öljyn loppumisen takia. Maailmanpolitiikka on raadollista peliä.
Ei Suomikaan mikään puhdasotsainen hyvistä ole ollut täsdä pelissä. Meillä on ollut venäläisoligarkin omistama huoltoasemaketju kunnes Trumpin ansiosta sille tulee noutaja. Mutta vielä tänne tulee esim. Harjavaltaan venäläisoligarkki Potanin eli käytännössä Putinin omistamalle NorNickelille päivittäin Venäjältä junalasteittain nikkelirikastetta jalostettavaksi. Kukaan ei vain ota asiaa esille kun se on niin hyvä bisnes.
Pertti Ström:
--- Lainaus käyttäjältä: Ribbeli - Marraskuu 14, 2025, 06:18:04 ---
Meidän Presidenttiä on kehuttu neuvottelutaidoistaan,jospa Aleksi hoitaisi sodan pois?
On tuhlattu valtava määrä rahaa,jotta tarttis tehrä jottain..
--- Lainaus päättyy ---
Lännen pitäisi käyttää huomattavasti enemmän varoja Venäjän sotilaalliseen nujertamiseen. Näillä panostuksilla tulemme torjumaan heitä Suomen itärajalla, Baltiassa ja Puolassa.
Gynther:
Mitä ne täällä tekee, niillä on hakkuuvalmiita tukkimetsiä omasta takaa aivan riittävästi. Ne, jotka lietsoo, että Venäjä seuraavaksi sitä ja tätä, eivät todellakaan ymmärrä miten maailma pyörii oikeasti. Luoja miten yksinkertaista ja ohjaukselle altista porukkaa on Suomikin pullollaan.
Jussi1965:
Hauska yksityiskohta oli, että Neste myi Teboilille polttoaineita... missä kritisoidaan niitä..?
Ahmattilainen:
--- Lainaus käyttäjältä: Gynther - Marraskuu 23, 2025, 15:09:38 ---Mitä ne täällä tekee, niillä on hakkuuvalmiita tukkimetsiä omasta takaa aivan riittävästi. Ne, jotka lietsoo, että Venäjä seuraavaksi sitä ja tätä, eivät todellakaan ymmärrä miten maailma pyörii oikeasti. Luoja miten yksinkertaista ja ohjaukselle altista porukkaa on Suomikin pullollaan.
--- Lainaus päättyy ---
Kun Venäjän presidentti Putin joulukuun 2021 puheessaan ja sen taustoissa mainitsi, Venäjän valtapiiriin kuuluvat kaikki maat, joiden maaperällä on venäläisen sotilaan saapas astunut, ei ole luottoa. Samalla Ukrainan olemassa olo valtiona kiellettiin Kremlin toimesta. Kun ja jos rauha tulee, kääntyy Venäjän armeijan "sotaharjoitukset" kohti muuta Euroopan valtiota, joka on Venäjän "turvavyöhykkeellä".
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta