Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka

Miesviha, naisviha, muukalaisviha ja etc.

<< < (10/79) > >>

Kellopeliappelsiini:

--- Lainaus käyttäjältä: NiinaK - Elokuu 19, 2021, 07:50:06 ---Toki hyvin marginaalinen ilmiö, mutta valitettavasti mahdollinen.

--- Lainaus päättyy ---

Maailma on kylmä ja kavala paikka, vaaroja kaikkialla. Kannattaa tosiaan sulkeutua neljän seinän sisään, laittaa verhot kiinni ja ilmoituksesta jättää pois kaikki mahdolliset yhteystiedot.

Unilukkari:

--- Lainaus käyttäjältä: Kesava - Elokuu 19, 2021, 00:03:20 ---Se että yle -tai siis joku nais"tutkija" suoltaa liirumlaarumia ja omia mielipiteitään "tutkimuksen" varjolla, ja väittää esim. parisuhdeväkivaltaa naisvihaksi, ei tee väitteestä totta.


--- Lainaus käyttäjältä: Letsmenoks - Elokuu 18, 2021, 23:44:19 ---Sanaa rakenteellinen on sitten hieman vaikeampi vääntää rautalangasta. Se joko selviää noista linkeistä tai ei selviä. En osaa vääntää siitä tähän räjäytyskuvaa.

--- Lainaus päättyy ---
Eli ei mitään konkreettista näyttöä mistään rakenteellisesta naisvihasta.
--- Lainaus päättyy ---

Naisviha on ensimmäisessä ylen uutisessa määritelty esimerkillä (joka ei varsinaisesti tieteessä käy määritelmästä, jonka perusluonne edellyttäisi objektiivisen, yleistettävän elementin olemassaoloa).

Määritelmä (tai mikälie) oli tämä:"Ajatellaan syntiinlankeemusta: Eeva oli paha ja söi omenan, ja hänestä johtuu kaikki kärsimys maailmassa. Se on hyvä esimerkki naisvihasta."

Naisvihaa on siis pelkistettynä yksittäinen tapahtuma, kuviteltu tai todellinen, joka saattaa naisen arvostelun kohteeksi - syystä tai syyttä. Oliko Eeva paha, söikö Eeva omenan; johtuuko kaikki kärsimys omenan syömisestä; onko tarinalla totuuspohjaa - kaikkia näitä väitteitä voisimme tutkia ilman asennetta tai mielipahaa, mutta niiden totuudellisuuden selvittäminen veisi samalla pohjan tieteenalalta, joka perustuu naisvihan oletukseen.


Jos naisvihaksi riittää tapahtumankuvaus ja siitä syntyneen kausaaliketjun kuvaaminen voi enää kysyä, kuka keksi liittää tähän kaikkeen vihan?

Olisiko raamatun tarina syntiinlankeemuksesta ollut miesvihan määritelmän lähtökohta, jos Aatami olisi ollut paha ja syönyt omenan ja hänestä johtuisi kaikki kärsimys maailmassa? Olisivatko miehet jo osoittaneet lauseen kaikkien väitteiden paikkaansa pitämättömyyden -  ja jatkaneet elämäänsä?

Kontrafaktuaalinen kysymys, johon tiede ei voi tarjota objektiivista vastausta. Vastauksen voi kuitenkin jokainen tuntea nahoissaan. Tuota tunnetta taas joku voisi erehtyä pitämään oman tieteenalansa presumptiona, joka naurettaisiin tieteen kentästä sen ääneen lausumisen hetkellä ulos. Miksi? Koska se ei palvele historiallisten esimerkkien uhrien jälkeläisten asemaa - tai oikeammin heidän asemaansa oman etunsa ajamiseen käyttävien asemaa. Henkilökohtainen todella on poliittista.


Saman kaavan löytää useammankin "rakenteellisen" ongelman taustalta. Kun kysyy "rakenteellisen" määritelmän perään, saa vastaukseksi esimerkin.

Kuten tämä ylen ensimmäisestä uutisesta poimittu osoittaa: "Naisvihaan liittyy Saresman mukaan sama illuusio: jos ilmiöstä ei puhuta oikealla nimellä vaan yritetään kätkeä tai kieltää sen olemassaolo, se lisää naisvihan ilmenemistä."

Jos joku onnistuu osoittamaan naisvihan (siis jonkun esimerkin) paikkaansa pitämättömäksi hän syyllistyy samalla esimerkin kätkemiseen tai kieltämiseen (!), joka lisää naisvihan (esimerkin) ilmenemistä.

Ainakin tämä tutkija trippailee ankarasti.

veeras:

--- Lainaus käyttäjältä: NiinaK - Elokuu 19, 2021, 07:01:40 ---
--- Lainaus käyttäjältä: Viola - Elokuu 19, 2021, 05:34:32 ---
--- Lainaus käyttäjältä: NiinaK - Elokuu 18, 2021, 23:34:59 ---
-Vastustan saitille pesiytynyttä sovinismia. Täällä se on normalisoitua ja joutuu silmätikuksi, jos asian ottaa puheeksi.

-Aika ajoin käyttämäni rajuhko kieli miehistä koetaan hyökkäävänä ja kiusaamisena. Olen pyrkinyt tuolloin käyttämään samoja perusteluja ja yhtä epämiellyttävää kieltä kuin osa miehistä täällä käyttää naisista. Tarkoituksena vähän ravistella. Jos kirjoitat naisista ikävästi ja alentavasti, niin hyväksyt sen, että niin saa kirjoittaa myös miehistä. Olen puhunut miesten pätevyyden arvioinnista ulkonäön perusteella. Miehen arvioimisesta peniksen koon tai pituuden mukaan. Tismalleen samaa soppaa täällä suolletaan naisista. Miksi se on täysin ok naisten kohdalla ja ei aiheuta mitään kouhuja? Sitten kun kirjoitat peniksestä miehen mittana, niin seurauksena on joukkolynkkaus.


--- Lainaus päättyy ---

Näen asian hieman eri tavalla.
Tämä saitti jonka aihe on maksullinen seksi, sillä alalla on normaalia arvioida tuotetta jonka haluaisi ostaa tai on ostanut. (rapsat)
Kun naisen pätevyyttä arvioidaan ulkonäön ja taitojen takia, se on tavallaan ostotuotteen arvioimista. Ei niinkään kohdistu itse naiseen henkilökohtaisesti ja sovinistisesti.
Nainen siis on asettautunut arvioinnin kohteeksi alkamalla tarjoamaan erilaisia seksuaalisia palveluja. Maksullinen seksi jossa tuote ostetaan aika pitkälti ulkoisen olemuksen perusteella sekä miehen tyydyttämiseen liittyvien taitojen takia.

Kuvitellaan tilanne missä mies tekee rapsan pt:stä jonka luona kävi....jos rapsasta poistettu kaikki ns sovinismiin liittyvä arviointi:” Pt:llä oli hyvä verbaalinen ulosanti. Hän muodosti sanoja taitavasti tavalla joka resonoi oman kielellisen tajuni kanssa...”

Sen sijaan jos rapsa pt:stä olisi tällainen:” Pt:n rinnat ja perse olivat huippuluokkaa. Pillu kiinteä ja tiukka ja liha timmiä joka puolelta...”

Kumman rapsan takia joku harkitsee ajan ostamista juuri tuon pt:n luokse?

--- Lainaus päättyy ---
Kiitos tosi hyvästä tekstistäsi. Joo, olen ihan samaa mieltä kanssasi. Rapsoihin luonnollisesti kuuluu myös ulkonäöstä puhuminen ja pt:n arvioiminen. Senkin voi kuitenkin tehdä asiallisesti tai sitten vähemmän asiallisesti. Mielipide saa kaikilla olla ja joskus se tosiaan voi olla negatiivinen. En näe mitään ongelmaa noiden rapsojen kirjoittamisessa, kunhan niitä ei tehdä kostoksi tai sellaisista, jotka ehdottomasti eivät sitä halua (poislukien huijarit ja hämäräjutut).
Rapsat ovat pieni osa tätä foorumia ja itse tarkoitan kirjoittelua täällä yleisesti. En itseasiassa tullut edes miettineeksi rapsoja tässä yhteydessä ennen kuin asian mainitsit. Hyvä kun toit asian esille. Tärkeä pointti.
En tarkoittanut kenenkään olevan naisvihamielinen kirjoittaessaan rapsan, vaikka arvioisikin ulkonäköä. Mutta kyllä tosiaan niissäkin rapsoissakin on eroja. Tulee mieleen vaikka Ylilääkärin rapsat ja ääriesimerkkkinä vaikka PratPritin pakotuskehuskelu. Esim PratPitin rapsaa pitäisin sovinistisena sen alentavan sävyn ja pakottamisen vuoki, en ulkonäön arvioinnin takia. Rapsaaja kirjoitti ylpeillen kohdelleensa pt:tä huonosti ja kertoi hänen vastusteluistaan.
Ymmärrettävää ja asiaan kuuluvaa on tosiaan ne rapsat, mutta mielestäni muita ihmisiä kunnioittava henkilö osaa kirjoittaa myös negatiiviset asiat asiallisesti ja miettii onko rapsa sellainen, jonka palautteen voisi antaa hypoteettisesti myös livenä/omalla nimellään. Mikäli näin, niin on varmasti julkaisukelpoinen kritiikkeineen.
Omalla kohdallani rapsojen kritisointi johtuu niiden yksityisyyteni vaarantamisesta. Minua ei kiinnosta jonkun random tyypin mielipide itsestäni, koska tiedän kuka olen ja miltä näytän. En halua itsestäsi rapsoja, jottei minun puhelinnumeroani (vaikkakin prepaid) tai osoitettani jaeta muille. Näin on käynyt aikaisemmin ja se oli aivan kamalaa. En toki tykkäisi lukea ikävästi kirjoitettua rapsaa itsestäni, mutta sen ymmärrän ettei kaikkia voi miellyttää.
Kyllä noihin rapsoihin kuitenkin liittyy sellainen valta-aspekti. Miehet, jotka eivät ikimaailmassa voisi siviilissä sanoa naisille moista, saattavat täällä kirjoittaa todella ällöttävästi vallasta huumaantuneena. Mielestäni rapsa on sovinistinen silloin, kun se on kirjoitettu tahallaan ilkeästi ja asiattomasti/valheellisesti vailla lupaa ja minkäänlaista itsereflektiota. Silloin sen tarkoitus on lähinnä loukata ja alentaa. Ei tarjota infoa. Pt:t ovat aikalailla vapaata riistaa ja valitettavan paljon löytyy sellaisia, jotka eivät kunnioita hyviä tapoja.
Mutta minä siis olen puhunut täällä sovinismista yleisesti. Vaikkapas politiikkaketjussa ja lukuisissa muissa. Tämä rapsa-asia tosiaan vasta tekstisi myötä tuli mieleeni ja olen kyllä samoilla linjoilla kanssasi ainakin yleisesti, jos en kaikissa yksityiskohdissa.

--- Lainaus päättyy ---

Onko tuosta tehty nettivihje poliisille?

Vieras0198:

--- Lainaus käyttäjältä: Gentleman - Elokuu 19, 2021, 01:02:07 ---Huvittavaa kuinka nykyään tunnutaan kiinnittävän enenevissä määrin huomiota erillisiin vihaamisen muotoihin. Milloin missäkin törmää aiheeseen jossa käsitellään vihaa ihmisryhmää, sukupuolta, seksuaalisuutta tai rotua kohtaan. Joko maailma on paljon vihaisempi paikka tai sitten asiat nousevat puheenaiheeksi kun jotain on vaan keksittävä. Voi myös olla, etten ole omassa elämässäni törmännyt nais tai miesvihaan.

--- Lainaus päättyy ---
Ymmärrän pointtisi. Olet varmaankin hyvä tyyppi, joka arvostaa naisia, eikä joudu kahnauksiin naisviha-asioissa tai muissakaan. Olet todennäköisesti omalla käytökselläsi saanut aikaan positiivisen "kuplasi" ja ehkä lähipiiriisi ei kuulu henkilöitä, joita nämä asiat koskisivat samalla tapaa kuin joitain muita ihmisiä. On tärkeää, että epäkohdista puhutaan, mutta ajoittain homma menee myös mielestäni överiksi. Esim.cancel-kulttuuri jenkeissä, kun porukkaa vaaditaan tilille jos on parikymmentä vuotta sitten pukeutunut intiaaniksi naamiaisissa. Suomessa monet saattavat elää aika suojattua elämää, johon blm ja muut vastaavat liikkeet eivät kuulu. Silloin ne ehkä tuntuvat tekemällä tehdyiltä, koska asia ei tunnu vaikuttavan omaan elämään ja Suomessa on monen asian suhteen parempi tilanne kuin jossain muualla.
Jos olisin mies, niin saattaisin olla suht. pihalla naisvihasta. Naisena olen kuitenkin kohdannut sitä niin paljon, että on ollut pakko ottaa selvää asioista ja omista oikeuksistaan. Sen takia tämä sydämen asia minulle on. Ongelma kuitenkin on joidenkin miesten käytöksessä, joten sen vuoksi toivoisin nimenomaan miesten valveutuvan asian suhteen.

Vieras1776:

--- Lainaus käyttäjältä: Unilukkari - Elokuu 19, 2021, 09:41:37 ---Naisviha on ensimmäisessä ylen uutisessa määritelty esimerkillä (joka ei varsinaisesti tieteessä käy määritelmästä, jonka perusluonne edellyttäisi objektiivisen, yleistettävän elementin olemassaoloa).

Määritelmä (tai mikälie) oli tämä:"Ajatellaan syntiinlankeemusta: Eeva oli paha ja söi omenan, ja hänestä johtuu kaikki kärsimys maailmassa. Se on hyvä esimerkki naisvihasta."

Naisvihaa on siis pelkistettynä yksittäinen tapahtuma, kuviteltu tai todellinen, joka saattaa naisen arvostelun kohteeksi - syystä tai syyttä. Oliko Eeva paha, söikö Eeva omenan; johtuuko kaikki kärsimys omenan syömisestä; onko tarinalla totuuspohjaa - kaikkia näitä väitteitä voisimme tutkia ilman asennetta tai mielipahaa, mutta niiden totuudellisuuden selvittäminen veisi samalla pohjan tieteenalalta, joka perustuu naisvihan oletukseen.


Jos naisvihaksi riittää tapahtumankuvaus ja siitä syntyneen kausaaliketjun kuvaaminen voi enää kysyä, kuka keksi liittää tähän kaikkeen vihan?

Olisiko raamatun tarina syntiinlankeemuksesta ollut miesvihan määritelmän lähtökohta, jos Aatami olisi ollut paha ja syönyt omenan ja hänestä johtuisi kaikki kärsimys maailmassa? Olisivatko miehet jo osoittaneet lauseen kaikkien väitteiden paikkaansa pitämättömyyden -  ja jatkaneet elämäänsä?

Kontrafaktuaalinen kysymys, johon tiede ei voi tarjota objektiivista vastausta. Vastauksen voi kuitenkin jokainen tuntea nahoissaan. Tuota tunnetta taas joku voisi erehtyä pitämään oman tieteenalansa presumptiona, joka naurettaisiin tieteen kentästä sen ääneen lausumisen hetkellä ulos. Miksi? Koska se ei palvele historiallisten esimerkkien uhrien jälkeläisten asemaa - tai oikeammin heidän asemaansa oman etunsa ajamiseen käyttävien asemaa. Henkilökohtainen todella on poliittista.


Saman kaavan löytää useammankin "rakenteellisen" ongelman taustalta. Kun kysyy "rakenteellisen" määritelmän perään, saa vastaukseksi esimerkin.

Kuten tämä ylen ensimmäisestä uutisesta poimittu osoittaa: "Naisvihaan liittyy Saresman mukaan sama illuusio: jos ilmiöstä ei puhuta oikealla nimellä vaan yritetään kätkeä tai kieltää sen olemassaolo, se lisää naisvihan ilmenemistä."

Jos joku onnistuu osoittamaan naisvihan (siis jonkun esimerkin) paikkaansa pitämättömäksi hän syyllistyy samalla esimerkin kätkemiseen tai kieltämiseen (!), joka lisää naisvihan (esimerkin) ilmenemistä.

Ainakin tämä tutkija trippailee ankarasti.

--- Lainaus päättyy ---

Tämä on mielestäni ylivoimaisesti asiallisin kirjoitus otsikon aiheesta tähän mennessä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta