Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Seksisaitin Puskaradio -visa
Vieras0263:
--- Lainaus käyttäjältä: Aurora Mature - Heinäkuu 06, 2021, 23:59:13 ---Kuuntele kokeneen ihmisen neuvoa: pyydä ylläpitoa poistamaan koko homma. Näin tulee joka tapauksessa käymään aika pian.
--- Lainaus päättyy ---
Äh, en jaksa märehtiä. Hoitakoon homman himaan hoitotakuun puitteissa, ken hoitaa, jos hoitaa.
--- Lainaus käyttäjältä: Aurora Mature - Heinäkuu 06, 2021, 23:59:13 ---Etsi somenyrkkeilukumppanisi jostain muualta.
--- Lainaus päättyy ---
Ei käy. Haluan saada huolella turpaan ja kunnon nöyryytyksen.
Luulin aluksi, että puskaradio-teemasta voisi heittää jonkinlaista läppää, mutta se onkin tosikkoja varten koko aihe. Aihetta koskeva läppäni oli siis herjaa, sori vaan.
Luulo ei kuitenkaan ole tiedon väärti, sanotaan. Luulin siis tässäkin asiassa liikoja.
Pyysin jo päästä suljetulle osastolle hoitoon ko. luulosairauden tähden. Varaavat oikein leposidepaikan. Valkotakkiset lupasivat auttaa. ;D
--- Lainaus käyttäjältä: Aulis - Heinäkuu 06, 2021, 22:10:10 ---Aloittajan kirjoitustyyli vaihtelee sekavasta lähes ymmärrettävään.
Siitä päätellen hänen mainostama huumehuuruinen menneisyys ei ehkä olekaan historiaa vielä.
--- Lainaus päättyy ---
Juu juu, piikitin heroiinia suoniin viime yönä sadatta päivää putkeen ja possutkin rupesivat kaakattamaan ja kanat viheltelemään. ;D
Hottis puuma:
Antaapa olla.. ::)
Vieras1776:
Mikä tämän ketjun idea on? Vittuilua varten osoitettu areena jää yleensä tyhjäksi, koska konteksti puuttuu.
Vieras0242:
Toivottavasti tälläkin kertaa. Selän takana vittuilu -ketjuista ei internetissä sinällään ole pulaa, joten sellaista kaipaava varmasti löytää kodin. En ihan ymmärrä miten tällainen ketju saittia yhtään parantaisi.
Vieras0263:
--- Lainaus käyttäjältä: Tonava - Heinäkuu 07, 2021, 11:05:03 ---Mikä tämän ketjun idea on?
--- Lainaus päättyy ---
Ideana oli selvittää, voisiko tästä kansallisesti todellisesta enemmän-tai-vähemmän-milloin-missäkin -ilmiöstä, eli puskaradiosta, eli juoropuheiden levittämistavasta ja -kanavasta, heittää jotakin parodiaa tai leikkimielistä vitsailun aihetta huumorintajuisesti.
Ei näköjään voi, osoittivat tämän langan lähes yksimieliset reaktiot.
Puskaradio ei ole siis vitsailunaihe, jonka alla pystyisi heittää huumoria. Se on tosikkomaisen aito ja vakavamielinen aihepiiri, ilmeisesti. Siitä ei siis saa vitsailla eikä edes leikillä heittää kyseenalaiseksi perusideaa juorujen ja huhujen levittämistä ja joskus värittämistäkin kohtaan.
Niinhän se kait meneekin, että puskaradio on uskottava tietolähde, joka voittaa livetapaamiset kahden kesken naamatusten, mitä siis tulee jostakusta henkilöstä saatavaan informaatioon.
Ja siis koska ilmeisesti puskaradioon näköjään melko laajasti tietyissä piireissä luotetaan, ei sitä tiedonvälityskanavaa ole soveliasta asettaa huonoon valoon mollaamalla se maanrakoon luotettavuutensa suhteen.
Joo. Tämä tulikin jo selväksi.
--- Lainaus käyttäjältä: M15t3rG - Heinäkuu 07, 2021, 11:11:11 ---Toivottavasti tälläkin kertaa. Selän takana vittuilu -ketjuista ei internetissä sinällään ole pulaa, joten sellaista kaipaava varmasti löytää kodin. En ihan ymmärrä miten tällainen ketju saittia yhtään parantaisi.
--- Lainaus päättyy ---
Siitä on se hyöty, että juorupuheitahan toisaalta voitaisiin kritisoidakin eikä niellä yleisellä tasolla niin sanatarkasti. Ja oli tarkoitus vähän niin kuin vihjata, ettei niissä aina ole täysin perää eli todellista tietoa juorujen kohteena olevan nykytilanteesta esimerkiksi. Asettamalla puskaradion toiminta kriittiseen tarkasteluun voidaan saada aikaan enemmän ymmärrystä siitä, miksi toisista levinneitä huhuja ja puheita ei läheskään aina pidä ottaa niin vakavasti ja tosissaan, jos ne eivät edes ole aina täysin totta.
Näin toimittuna varsinkin perättömiltä ja epäselviltä huhuilta on mahdollista helpommin katkaista siivet. Ja se onkin hyvä tarkoitus, jota on ilo edistää jatkossakin puolustaakseen oikeutta saada jakaa sitä todenperäisempää ja rehellisen avointa tietoa huhujen kohteena olevalta ja hänen elämäntilanteelta nykyään. :sheep:
Jatkakaa.[/b][/i]
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta