Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Täällä seurataan urheilua
joey_t:
Snookerin MM-kisojen välieräottelu Mark Selby vs Ronnie O'Sullivan alkaa. Tässä on siis mukana kaksi todella isoa lajinimeä. Ehkäpä Ronnie on jonkintasoinen suosikki voittamaan koitos mutta Selby ei tule päästämään häntä helpolla. Selby pelaa pitkää uuvuttavaa turvapeliä.
Selby voitti ekan turvapelin ja pääsi pussitusten makuun. Koittaa nyt rakentaa sarjaa.
Lifti:
Ronnien pelikuntoon vaikuttaa kaikista eniten että missä kunnossa sen kaksisuuntainen on. Jos hyvin hoidossa ja muutenkin laatikko balanssissa niin aivan mahtava ukko pussittamaan ja piilottamaan palloa.
joey_t:
Eka minisession jälkeen Ronnie johtaa 3-1, tauon jälkeen pelaavat tänään vielä neljä framea. Mutta voittoon on vielä pitkä matka, siihen vaaditaan voitto 17 framesta.
Oikeastaan molemmat pelasivat aika vaatimattomasti. Tuli paljon ohilyöntejä tosin myös paljon kikkejä. Ronnie oli toki selkeästi parempi. Mutta Selby on todella vittumainen vastus, hän jaksaa pelata pitkiä turvapelejä eikä anna ikinä periksi. Tässä on kaksi eniten makuuni olevaa snooker-ammattilaista vastakkain, fanitan toki myös Judd Trumpia mutta hän ehti jo karsiutua tässä turnauksessa.
joey_t:
Aurinko paistaa kauniisti ja on tulossa oikein sievä ilta. Työviikkokin on ohi, virittäydyn pikkuhiljaa reissua Raksilaan. Siellä on ohjelmassa pesäpalloa. Oulun Lippo pelaa Ykköspesiksen runkosarjan viimeisimmän pelinsä, vastustajana Alajärven Ankkurit. Myöhemmin jatketaan nousukarsinnoilla, tuleeko vastaan Puijo vai Alajärvi, se ei ole vielä tiedossa.
Noin viikko sitten Lippo aiheutti pienimuotoista kuohuntaa alan piireissä vahvistamalla joukkuettaan. Lipon rivistöön liittyivät Teemu Isoketo Vimpelistä sekä eräs sotkamolais-lähtöinen pelaaja joka on viime aikoina pelannut Siilinjärvellä. Unohdin nimensä. Isoketo on pelaillut viime vuosina Vimpelissä mutta kuluneen kauden alussa ei suostunut joukkueen koronatilanteen takia tekemiin palkkaleikkauksiin. Niinpä hän on keskittynyt siviilityöhönsä ja pelaillut Suomensarjassa. Aina joskus käy niin että pesäpallo lajina menettää jonkin lupaavan pelaajan yleisurheilulle, jääkiekolle tai jollekin muulle lajille mutta Isoketo on pysynyt kansallislajin parissa. Isoketo tunnetaan huipputason kopparina ja todella nopeana etenijänä. Monet Superpesiksen joukkueet olivat kateellisia Ykköspesistä pelaavalle Lipolle joka onnistui saamaan Isokedon riveihinsä. Vielä tostaiseksi Isoketo ei ole pelannut sarjapeliä Lipon joukkueessa. Pelaako tänäänkään, siitä ei ole tietoa, kokoonpanoja ei ole vielä julkistettu. Eiköhän tuo asia selviä Raksillassa.
Hip hop, pesis on pop. Turpakäräjiä, suuria tunteita ja tiukkoja tilanteita luvassa taas kerran!
Vieras0087:
^Sellainen kuuluisa pesäpalloilija kuin Raimo Vilen (https://fi.wikipedia.org/wiki/Raimo_Vil%C3%A9n) tulee mieleen myös huippu pikajuoksijana. Raimo Vilen voitti pesäpalloilijana SM-sarjan etenijäkuninkuuden Työväen Maila-Pojissa vuonna 1965 44 tuodulla juoksulla ja sitten hän siirtyi yleisurheiluun. Vuonna 1972 Raimo Vilen juoksi 100 metriä käsiajanotolla aikaan 10,0, mikä oli Euroopan ennätys. Samaan aikaan oli Euroopassa vuonna 1972 yltänyt Italian Pietro Mennea, Neuvostoliiton Valeri Borzov ja Kreikan Vasilis Papageorgopoulos ( http://www.kysy.fi/kysymys/raimo-vilen-ja-100).
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta