Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka

Täällä seurataan urheilua

<< < (366/388) > >>

orjamies:
Pentti Matikainen on kuollut
MTV:n mukaan jääkiekkolegenda Pentti Matikainen on kuollut.

HarryPotter:
Inter - Fluminense -peliä tulee seurattua  :drinking:

Ribbeli:

  Hurrikuljettaja Solberg on tekemässä sellaista,johon Kalle Rovanperä ei ole pystynyt?

joey_t:
Siirsin toisesta ketjusta


--- Lainaus käyttäjältä: Granado - Heinäkuu 20, 2025, 01:30:15 ---
--- Lainaus käyttäjältä: joey_t - Heinäkuu 19, 2025, 21:20:48 ---Ilona Mononen <3

--- Lainaus päättyy ---

Ilona Mononen on kyllä yksi niitä harvoja valopilkkuja tämän kesän suomalaisessa yleisurheilussa Silja Kososen, Krista Tervon ja Saga Vannisen ohella, kun suurin osa meidän ns. ykköskorin yleisurheilijoista on loukkaantumisten takia telakalla. Urheiluruudussa tuli alkukesällä henkilökuva Ilona Monosesta, ja hän kertoi että talven harjoituskaudella on keskitytty paljon juuri loppukiriin. Siihen, että Mononen kykenisi muuttamaan juoksun rytmiä lopussa. Ja siinä on kyllä onnistuttu erinomaisesti, sillä viime kaudellahan Ilona Monosella ei ollut loppukiriä oikeastaan juuri ollenkaan. Hän painoi vain samalla juoksurytmillä maaliin asti. Nyt Bergenissä ja juhannuksena siinä Eurooppa Cupissa nähtiin aivan erilainen Ilona Mononen, joka voitti molemmat juoksut hienon pitkän loppukirinsä ansiosta-

--- Lainaus päättyy ---
Juuri näin. Tuossapa on ne ilon aiheemme yleisurheilussa jokseenkin tarkkaan lueteltuina. Telakalla olevista kestävyysjuoksija Nathalie Blomqvist on suhteessa jotakuinkin samantasoinen juoksija kuin Mononen esteissä, kunhan vaan nainen tervehtyisi. Wilma Murto on myöskin telakalla joskin on hieman epäselvää kuinka suuri osa vaivoistaan on fyysisiä ja kuinka paljon henkisiä. Murto sekoilee myös valmentajavalinnoissaan.

Entä miehet? Meillä ei ole montaa urheilijaa joita kannattaa lähettää loppukaudella MM-kisoihin. Keihäänheittäjiä toki löytyy muttei niin tasokkaita että finaalipaikka olisi mitenkään selviö, parempaa menestystä lienee turha edes haaveilla. Juuri päättyneissä junnujen EM-kisoissa Kasperi Vehmaa sai pronssia pituushypyssä ja Eemil Porvari keihäässä. Kuitenkin parempana tuloksena pidän Antti Sainion neljättä sijaa 400 metrin aidoissa. On epäselvää riittääkö Sainion tulos MM-kisapaikkaan. Vielä jotakin 10 vuotta sitten MM-kisoissa Sainion juuri juoksemalla ajalla olisi finaalissa saanut ihan hyvän sijoituksen mutta lajikehitys on ollut niin valtavaa että nyt kisapaikkakaan ei ole selviö.

Kävin tänä kesänä Paavo Nurmi Gamesissa Turussa. Odotin innolla Mustafa Muusen juoksua 5000 metrillä, Muuse puhui rikkovansa Lasse virenin SE-ajan. Muuse pysyi kärkiporukassa kolmisen kilometriä ja keskseytti. Valitti jalkaansa ja puhui jopa loukkaantumisesta joskin itselleni tuli mieleen että onkohan Muuse yliarvioinut kuntonsa ja kun paukut loppuu syyksi esitetään jalan kipeytymistä tms.

Lifti:
Usyk otti taas kaikki vyöt matkaansa kun Daniel nukahti kesken nyrkkeilyn. Viidennessä erässä Daniel tipahti kaksi kertaa perseelleen kuin peruna säkki.

46v pappa Manny "Pac-Man" neljän vuoden istuskelun jälkeen teki comebackin mm vyöstä ja omiin silmiini voitti erät 7-5. Mutta tasuri tuli eli 6-6 29v mestaria vastaan. On se saatanan kova pappa tuo Filippiinien Manny  :inlove:

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta