Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka

Vs: Politiikka

<< < (1391/4842) > >>

Kesava:

--- Lainaus käyttäjältä: Villerius - Kesäkuu 06, 2021, 12:11:32 ---
--- Lainaus käyttäjältä: teme696 - Kesäkuu 06, 2021, 10:46:21 ---Parempaa verokikkailua.

https://veropolitiikka.blog/2019/09/16/perussuomalaiset-varakkaiden-asialla/amp/

--- Lainaus päättyy ---
Tämähän ei ole mitään kikkailua vaan ihan normaalia toimintaa. Tämä on ihan yleinen käytäntö ollut jo vuosia ja siinä ei ole mitään laitonta. Päin vastoin hyvin kannattavaa toimintaa. Suosittelen.

--- Lainaus päättyy ---
Niin, jos tätä nyt halutaan verrata Marinin tapaukseen (kuten teme tuolla kommentillaan ilmeisesti viittasi), niin:

Marin:

a) Syyllistyy veropetokseen ja Marinin saamat ateriaedut ovat todettu laittomiksi

b) Puhuu ja ajaa agendaa jonka mukaan hyvätuloisten pitäisi maksaa vieläkin enemmän veroja kuin nyt. Hänen oma toimintansa kuitenkin on ollut juuri päinvastaista.

Vallin:

a) Ei ole tehnyt mitään laitonta eikä ole syyllistynyt veropetokseen.
b) Ajaa Viron mallin mukaista veropolitiikkaa SUomeenkin ja toimii tämän agendansa mukaisesti itsekin.

teme696:
Veikko Vallin ja agenda.  :laught:

Jarno Liski vois ottaa tutkittavaksi Vallinin pöytälaatikkofirmat. Saattais olla, että asiat ei kestäis päivän valoa.

Villerius:

--- Lainaus käyttäjältä: teme696 - Kesäkuu 06, 2021, 12:18:40 ---No kikkailua se on mutta ei laitonta. Kuten ei ollut Marinin ateriaedun käyttäminenkään.

Suosittelet siis harmaalla alueella toimimista ja verojärjestelyä käyttäen pöytälaatikkoyrityksiä?

--- Lainaus päättyy ---
No kikkailua se tosiaan ole eikä siis laitontakaan. Marinista olen vain todennut sen, että hänen saamansa veroetu on/oli verotettavaa tulon, joka siis piti paikkaansa. Se, miten vnk toimi, poliisi siis tutkinnee miten sen asian laita taas oli.

En ole puhunut pöytälaatikko firmoista tietääkseni sanaakaan, joten älä laita sanoja suuhuni, vaikka tahdot usein niin tehdä.  ;)

Villerius:

--- Lainaus käyttäjältä: teme696 - Kesäkuu 06, 2021, 12:28:02 ---Veikko Vallin ja agenda.  :laught:

--- Lainaus päättyy ---
Aina kun menee ihon alle, tulos on sinulla sama.

joey_t:

--- Lainaus käyttäjältä: Apunicki - Kesäkuu 06, 2021, 11:08:20 ---
--- Lainaus käyttäjältä: joey_t - Kesäkuu 06, 2021, 10:58:38 ---
Se että sulla on pelkkiä arveluita ei yllätä ketään.
Varmaan voi olla niin että 95% Suomessa luetuista rikossyytteistä johtaa tuomioon. Kerropas seuraavaksi mikä on prosenttiosuus tässä ketjussa puhuttujen rikossyytteiden osalta. Jos sulla ei ole tuohonkaan heittää kuin pelkkä arvelu niin sitä ei kenenkään kiinnosta lukea.

--- Lainaus päättyy ---
Huomasit varmaan jo tuon Iltalehden tekemän selvityksen tuomioista?

--- Lainaus päättyy ---
Huomasin.
Aika paljon olenkin tarvinnut rautalangan vääntöä saadakseni sinut tajuamaan juttujesi typeryyden. En lupaa että autan sinua jatkossakin.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta