Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka

Vs: Politiikka

<< < (4620/4834) > >>

joey_t:

--- Lainaus käyttäjältä: orjamies - Huhtikuu 14, 2025, 08:46:52 ---Noniin 1 ja todennäköisesti viimeinen kerta ehdokkaana nähty. 9 ääntä jos nyt ei tarkastuksessa

löydy lisää. tämä ylitti reilusti odotukset ! kiitoksia vaan jos joku täältä äänesti.

Stadin pormestari kisa sai " tuhannet " persut äänestämään kokoomusta, sinäänsä ymmärrän

ja se paikka sentään tuli. jotenkin nään seuraavat vaalit käännekohtana jos siinä tulos on

suunnilleen tämä,nään ainoana päätelmänä puolueen voi lopettaa ja kravaatti osasto kokoomukseen

muut sitten joko sohvalle tai marginaali puolueisiin. 3 suurta lienee seuraava hallitus.

--- Lainaus päättyy ---
Tuo siis Persujen tilanteesta. Heitän oman arvioni sekä itse puolueesta että myöskin maamme talousnäkymistä.

Alue/kuntavaalit ovat yleensäkin Persuille vaikeat jolloin vaalitulos näyttää rumalta mutta nyt tilanne on sellainen että myös EK-vaaleissa Persujen tulos tulee heikkenemään huomattavasti. Tälle keskeinen syy on hallituksen leikkauspolitiikka ja Riikka Purran toiminta. Vaikka noin yleisellä tasolla myönnetään että velkaantumiskehitystä on pystyttävä jarruttamaan eikä asiaan ole oikein muutakaan lääkettä kuin juuri se mitä Purra tekee - kun kuti osuu omalle kohdalle, asia tuntuu ikävältä ja on mukavampi kannattaa jotakin opposition edustajaa joka arvostelee juuri sitä hallitusratkaisua joka sattui itseä. Vaikka mitään parempaa taikka mukavampaa ratkaisua ei oikein kellään ole esittää tilanteessa joka on käytännössä toivoton.

Vaikka itse pidänkin nykyhallituksen toimia oikeansuuntaisina, myönnän että tämän seuraus voi olla se että Persut puolueena kuihtuu pois. Kuitenkin uskon että Suomessa on tilaa myös toiselle oikeisto-konservatiiviselle puolueelle joka ei ole Kokoomus eli on Kepu tai Persut. Voi olla että jatkossa Kepu menee hallitukseen Kokkareiden ja jonkun muun kanssa jonka seurauksena taas kerran Kepun suosio laskee ja oppositio-Persujen nousee. Tämä tilanne sitten vaihtelee vaaleista toiseen kenties?

Sitten taloudestamme yleisemmin. Ikääntyvä väkirakenteemme asettaa talouden tervehdyttämiselle todella kovan, jopa kenties mahdottoman, haasteen. Näen kaksi suurta asiaa joista kummastakin voisi olla saatavilla jopa aika paljon mutta luultavasti ei saada mitään. Nämä ovat:

1. Sote-menot. Säästöt haalitaan lakkauttamalla yöpäivystyksiä ja muuta vastaavaa toimintaa. Tästä ei tule mitään erityisen merkittävää säästöä. Mutta. Juha Sipilä aikoinaan kertoi että sote-alan työntekijöistä noin joka kolmas on jonkinsortin esimies joka tekee itse hoitotyötä vain vähän taikka ei lainkaan. Joku noissa sote-alan rakenteissa on pahasti vialla: ihmisiä tarvitaan hoitotyöhön, paljon pienempi määrä esihenkilöitä pitää riittää. Vai mitä pitäisitte koulualasta jossa joka kolmas olisi esihenkilö ja opetustyötä tekisi vain ne loput? Tällaisten rakenteiden uudelleenorganisointi ei ideologisesti ole minkään puolueen agendalla eikä sitä puolueet ole tainneet edes tunnistaa ongelmaksi. Minkäänlainen sote-ratkaisu ei ratkaise tätä pulmaa eikä sen ratkaisu taida olla edes mahdollista. Kukapa sote-esimies haluaa että työnsä olisi jatkossa hoitamista paperinpyörittelyn ja palavereissa kampaviinerien syömisen asemesta? Eikä AY-liikkeetkään hyväksy mitään tämän tyyppistä.

2. Ruotsin malli jossa asuntovelalliset eivät lyhennä lainaa käytännössä lainkaan. Näin perheillä olisi huomattavasti enemmän rahaa kuluttamiseen, työllisyys kasvaisi ja sisämarkkinat virkistyisivät. Jotakin ajatuksellisesti tosi väärää tuollaisessa mallissa mielestäni kuitenkin on mutta juuri noinhan usein kadehdittu Ruotsikin toimii.

Penaattori:

--- Lainaus käyttäjältä: ThomasDundee - Huhtikuu 14, 2025, 15:24:50 ---^Oli täysin asiallinen. Penaattorin lähes koko viestihistoria tällä saitilla on niin omituinen, pelkkää asiatonta vittuilua ja kuvitteellisten vihollisten provosointia, että hänen vointinsa on aidosti herättänyt huolta eräässä toisessakin ketjussa äskettäin.

--- Lainaus päättyy ---
Dundeella selvästikin menee dundeisiin kun kaikki ei komppaakaan hänen ja parin muun kirjoittajan puhdasoppista feministista propagandaa ja disinformaatiota.

Annikan asiattomat postaukset saa minun puolesta jäädä, ne kun sai dundeenkin taas paljastamaan omat kaksoistandardinsa. Oleellista ei siis olekaan, mitä kirjoitetaan vaan kuka kirjoittaa ja kenestä, ja että esitetään oikeita mielipiteitä.

Dundeen mielestä asiallista siis on toisen kirjoittajan mielenterveydestä vihjailu, asiatonta taas tilastojen ja faktojen postaaminen lähteineen.

Mistä muuten dundee ylipäänsä tietää, että annika olisi palveluntarjoaja, tai edes naispuolinen kirjoittaja? Ainoastaan kaksi viestiä ja molemmat negatiivista palautetta muille kirjoittajille. Pikemminkin tulee mieleen jonkun alter ego, mutta jätetään enempi spekulointi nyt tähän...

Ja ei, dundeen pettymykseksi minäkään en ole se joka on antanut annikalle punaista palleroa.

P.S: Ja hei Dundee, meillä molemmilla näkyy tossa avataren alapuolella saman verran vihreää (”nauttii muiden arvostusta”), joten ei mun viestit ja viestihistoria ainakaan sen asiattomampi tai omituisempi ole kuin sullakaan. 

Villerius:
Helsinkiläiset voivat olla syystäkin ylpeitä. Hänet valittiin.  :headbang:

ThomasDundee:

--- Lainaus käyttäjältä: Penaattori - Huhtikuu 14, 2025, 20:14:55 ---Dundeella selvästikin menee dundeisiin kun kaikki ei komppaakaan hänen ja parin muun kirjoittajan puhdasoppista feministista propagandaa ja disinformaatiota.


--- Lainaus päättyy ---

Täysin naurettavaa. Missä kohtaa minä olen esittänyt feminististä propagandaa, disinformaatiota tai edes avannut omia poliittisia näkemyksiäni? Olen siis mielestäsi vasemmistolainen ja feministi, koska pidän kirjoituksiasi epäasiallisina? Vai siksi, että olen arvostellut perussuomalaisten politiikkaa?

Btw, olen monistakin asioista kanssasi samaa mieltä. Saattaisit yllättyä.

Ja kyllä tällä saitilla on myös persuja, jotka osaavat kirjoittaa asiallisesti.

Penaattori:

--- Lainaus käyttäjältä: ThomasDundee - Huhtikuu 14, 2025, 21:04:43 ---
--- Lainaus käyttäjältä: Penaattori - Huhtikuu 14, 2025, 20:14:55 ---Dundeella selvästikin menee dundeisiin kun kaikki ei komppaakaan hänen ja parin muun kirjoittajan puhdasoppista feministista propagandaa ja disinformaatiota.


--- Lainaus päättyy ---

Täysin naurettavaa. Missä kohtaa minä olen esittänyt feminististä propagandaa, disinformaatiota tai edes avannut omia poliittisia näkemyksiäni? Olen siis mielestäsi vasemmistolainen ja feministi, koska pidän kirjoituksiasi epäasiallisina?

--- Lainaus päättyy ---
Missä kohtaa olen väittänyt sinua vasemmistolaiseksi?

Feministiksi mielestäni tunnustauduit tuossa aiemmassa viestissäsi. Vai etkö siis olekaan feministi, korjaa toki jos olen ymmärtänyt väärin?


--- Lainaus käyttäjältä: ThomasDundee - Huhtikuu 09, 2025, 02:29:01 ---^Mä näen asian just toisinpäin. Kirjailija ihmettelee, kuten minäkin, miksi Suzanne Innes-Stubb ei pidä itseään feministinä, vaikka hän on sellainen. Jos kannattaa feministisiä arvoja, kuten Suzanne Innes-Stubb, niin kyllä silloin on feministi, vaikka tästä terrmistä ei tykkäisikään.  Feminismi-termillä on niin negatiivinen leima, että monet eivät halua identifioitua feministiksi, vaikka sinänsä kannattavatkin feministisiä arvoja. Tätä negatiivista leimaa kuvaa hyvin tuo Annin mainitsema "Suuri Ideologia". Mikä hemmetin "Suuri Ideologia"? Ei kai feminismi väitä olevansa mikään suuri ideologia.  Kyse on jumalauta vain tasa-arvon kannattamisesta.

--- Lainaus päättyy ---

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta