Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Vuolajärvi: s-työntekijöiden kokemukset keskiöön st:tä koskevassa keskustelussa  (Luettu 1955 kertaa)

Poissa Tiia

  • Tiia Forsström
  • Sr. Member
  • Galleria (19)
  • Viestejä: 1164
  • ******* Saisi mikroaaltouunilla pillua
Loistava tutkija Niina Vuolajärvi kirjoittaa sosiologien verkkojulkaisussa: https://ilmiomedia.fi/artikkelit/seksityontekijoiden-kokemukset-tulee-nostaa-keskioon-seksityota-koskevassa-keskustelussa/

"Polarisoitu kuva seksityöstä joko riistona tai voimaantumisena on irrallaan seksityöntekijöiden jokapäiväisistä kamppailuista seksityötä säätelevän eriasteisen kriminalisoinnin, turvattomuuden ja stigman kanssa. Valtion rooli seksikaupassa tapahtuvan riiston mahdollistajana tulee tunnistaa. Eurooppalainen tiukka rajapolitiikka sekä eriasteiset seksityön kriminalisoinnit asettavat seksityöntekijät heikkoon oikeudelliseen asemaan ja altistavat heidät väkivallalle ja hyväksikäytölle. Ideologisten taistelujen sijaan seksityöntekijöiden oikeuksia edistävät liikkeet, seksityöntekijöiden omat tulkinnat työstään ja siinä tapahtuvassa hyväksikäytöstä tulee nostaa poliittisen keskustelun keskiöön. Tämä on ainoa tapa taata seksityöntekijöiden perusoikeudet ja turvallisuus – riippumatta niistä moninaisista syistä ja olosuhteista, joiden vuoksi ja joissa he seksityötä tekevät."

Hyvä, pitkä artikkeli ja kiva kun Niinalta tulee tekstiä välillä myös suomeksi.
✨Turussa 7.8.✨


Uusimpia kuvia

Poissa Seepeli

  • Sr. Member
  • Viestejä: 11462
  • ******* Saisi mikroaaltouunilla pillua

Täytyy kanssa kehua artikkelia. 👍 Toivottavasti se luetaan laajasti.
Amator

Poissa Stan

  • Sr. Member
  • Viestejä: 5603
  • ******* Saisi mikroaaltouunilla pillua
^^Hyvä ajatuksia herättävä artikkeli, kannattaa ehdottomasti lukea👍

Poissa KaroliinaQ

  • Jr. Member
  • Viestejä: 55
  • ** Piristää muiden päivää
Nostan tän artikkelin uudestaan esille.
Since 1989

Poissa joey_t

  • Sr. Member
  • Viestejä: 7511
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Luin tuon jutun. Poimintoja artikkelista:

"Romaniassa keskipalkka on noin 500 euroa kuussa, kun taas täyden palvelun seksityöstä Pohjoismaissa saa 70–250 euroa tunnilta."

"Tilanteessa, jossa siirtolaisuuteen liittyvä velka voi olla kymmeniä tuhansia euroja, seksityöhön liittyy usein hyväksikäytön elementtejä. Seksityö ei kuitenkaan itsessään tuota hyväksikäyttöä vaan syyttävä katse tulisi suunnata Euroopan tiukkaan siirtolaispolitiikkaan ja siitä johtuvaan laillisten siirtolaisuuden väylien puutteeseen."
älkää kaatako piimäpurkkia porstuassa mennessänne