Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Jos joskus näet jonkun kämpässä kameroita...
Kellopeliappelsiini:
Käännyn ympäri.
Olisi kohtuullista ilmoituksessa/ajanvarauksessa kertoa kamerasta, ettei turhaan tule kökköpuheita.
Vieras0263:
Mielestäni ilmoituksessa olisi aiheellisinta silloin ilmoittaa asiasta, jos kyse olisi tallentavasta kameravalvonnasta itse säänneltynä. Ihmisethän näkevät Verisure-tarran ovessa. He voivat vapaasti päättää, astuvatko kynnyksen yli. Ihmisiä on tiedotettu ja tämän keskustelulangankin myötä nyt ainakin valistettu. Ilmoitustani on sitä paitsi vieläpä aiemmin kehoitettu tiivistämään, mitä osittain olen aiemmin pyrkinytkin tekemään. Liikaa huomiomerkintöjä veisi mielenkiinnon lukea ilmoitusta alusta loppuun ja kiinnostua sen pohjalta.
MUOKS::: Ajanvarauksen yhteydessä voin toki kertoa, jos jollekulle asia herättää yleisempää huolta.
Pointti tässä valistuksessa on siis, ettei ihmisten kannata aina ensimmäisenä säikähtää sitä minkä edessään näkevät.
Turskapappa:
Jos joskus näen jonkun kämpässä kameroita, lähden pois enkä palaa koskaan ko. huoran luokse.
Yleensä tapaan hotellihuoneessa. Sinne päästäkseen joutuu menemään kameroiden ohi. Kyse on eri asiasta. Kamera on huoneen ulkopuolella. Sama koskee huorien kämppiä. Jos yleinen kamera ulkona, siitä vaan. Sisällä niitä ei parane olla.
Vieras0263:
Kukin tekee niin kuin parhaaksi tykkää. :)
Jouduin hankkimaan Verisure-hälytysjärjestelmän kämpilleni viime vuonna, kun jouduin hankkimaan eräälle Arvon Herra Känniääliölle lähestymiskiellon ja perään maistraatin turvakiellon. Porttikiellon vakuus piilee ennen kaikkea paperilapun lisäksi myös siinä, että osaa puolustaa omaa kotiaan eli omaa reviiriään tarvittaessa uhka- ja vaaratilanteiden varalta. Ei ole kivaa huomata joku kaunis päivä, kun kotiin on murtauduttu tai joku käy kimppuun eikä kukaan tule auttamaan, jos ei ole SOS-painikkeita sun muita.
Hyvä hätätapauksissa on kameratodisteiden lisäksi myös se, että hälytyksen yhteydessä aktivoituu myös aina tuo saatanan kovaääninen sireeni, joka saa silloin jo naapuritkin reagoimaan ratsuväkineen päivineen, jos meinaa päästä joskus helvetti irti jonkun ei-toivotun viheliäisen varalta. Se on ihan oikein sellaiselle silloin, jos tekee elämänsä pahimman virheen ja häiriköi.
Avoimuus kannattaa joskus.
dijon:
--- Lainaus käyttäjältä: SielujenRakastelua - Lokakuu 25, 2020, 18:15:28 ---Mielestäni ilmoituksessa olisi aiheellisinta silloin ilmoittaa asiasta, jos kyse olisi tallentavasta kameravalvonnasta itse säänneltynä. Ihmisethän näkevät Verisure-tarran ovessa. He voivat vapaasti päättää, astuvatko kynnyksen yli. Ihmisiä on tiedotettu ja tämän keskustelulangankin myötä nyt ainakin valistettu. Ilmoitustani on sitä paitsi vieläpä aiemmin kehoitettu tiivistämään, mitä osittain olen aiemmin pyrkinytkin tekemään. Liikaa huomiomerkintöjä veisi mielenkiinnon lukea ilmoitusta alusta loppuun ja kiinnostua sen pohjalta.
MUOKS::: Ajanvarauksen yhteydessä voin toki kertoa, jos jollekulle asia herättää yleisempää huolta.
Pointti tässä valistuksessa on siis, ettei ihmisten kannata aina ensimmäisenä säikähtää sitä minkä edessään näkevät.
--- Lainaus päättyy ---
Mikä vitun verisure-tarra? Niin meinaat, että random-ketju jossakin random-foorumilla riittää tiedoksiannoksi, kun sulla kuitenkin näkyy olevan ilmoitus RE:lläkin.
Siinä vaiheessa, kun nimimerkki on tehnyt "hälytyksen", kohde on jo poistunut ja verisure kaivaa kasvokuvat cachesta ja mikään ei vakuuta random-asiakasta siitä, etteikö nimimerkki halutessaan voisi hakea kuvia cachesta ominpäinkin.
_
dijon on sinappi
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta