Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Open AI:n tekoälyt murtautuivat itsenäisesti internetiin  (Luettu 721 kertaa)

Poissa FlamingSword

  • Full Member
  • Viestejä: 350
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vaikka tekoälystä on valtavasti hyötyä ja apua, niin siihen liittyy myös oikeita riskejä.

"Suomessakin pitää herätä nyt tekoälyn riskeihin, sanoo ulkoministeri Elina Valtonen

- Ulkoministeri Elina Valtonen perustaa syksyksi työryhmän, joka selvittää tekoälyn ulko- ja turvallisuuspoliittisia vaikutuksia.

- Kansalaisten tietoisuutta tekoälyn riskeistä täytyy lisätä, Valtonen sanoo.

- Taustalla on muun muassa heinäkuinen tapaus, jossa Open AI:n tekoälyagentit murtautuivat itsenäisesti internetiin.

Jokaisen suomalaisen pitäisi ottaa selvää, mitä Hugging Face -tapauksessa tapahtui. Näin sanoo ulkoministeri Elina Valtonen (kok) työhuoneessaan Katajanokan Merikasarmilla.

Jos nyt mietit, mikä on Hugging Face ja mistä oikein on kyse, et takuuvarmasti ole yksin. Tekoälyagenttien kesällä tekemistä tietomurroista uutisoitiin kyllä, mutta ne eivät Suomessa muodostuneet kovin suureksi puheenaiheeksi.

Heinäkuussa paljastui, että tekoäly-yhtiö Open AI:n luomat tekoälyagentit pääsivät ulos testiympäristöstään ja murtautuivat Hugging Face -nimiselle verkkoalustalle, joka on tekoälykehittäjien jakelupaikka. Tehtäviään itsenäisesti suorittaneet agentit löysivät tavan keskustella toistensa kanssa. Sitten ne alkoivat auttaa toisiaan ja murtautuivat yhdessä internetiin.

Keskeistä on, että agentit toimivat itsenäisesti. Ihminen ei siis ohjaillut niitä. Open AI sai tietää tapauksesta vasta, kun Hugging Face ilmoitti, että sen sivustoon oli kohdistunut tietomurto.

Valtonen sanoo, että myös tavallisten suomalaisten on nyt tärkeää ymmärtää, ”mitä tässä on tapahtumassa”.

”Tämä tapaus avaa silmät sille, minkä kokoisesta toimijuudesta ja mahdollisesti ongelmasta on kyse. Ja miten rajallisesti itse agentteja kehittävät yhtiötkin ovat tietoisia siitä, mitä tapahtuu.”

Tekoälyssä on valtavasti mahdollisuuksia, Valtonen sanoo. Mutta se on myös potentiaalinen turvallisuusuhka."

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012236890.html

Aiheeseen liittyen myös Ylellä on hyvä artikkeli.

"Reuters: Villiintyneet Open AI:n tekoälyagentit olivat hakkeroineet verkkosivuja jo kerrottua aiemmin
OpenAI:n tekoälyagentit olivat käyttäneet saksalaista verkkosivua kiertääkseen rajoituksiaan ja jutellakseen keskenään. Open AI ei ollut kertonut tapauksesta."

https://yle.fi/a/74-20244693

Sci-Fi-elokuvissa, kuten Terminator ja Matrix, tekoälystä tuli valtava uhka ja tekoäly aloitti sodan ihmiskuntaa vastaan. Tuollaisen tapahtuminen tulevaisuudessa ei välttämättä ole mitään fiktiota. Esimerkiksi matematiikan professori Stephen Hawking, jonka varsinaisina tutkimusaloina oli teoreettinen fysiikka ja kosmologia, varoitti toistuvasti, että pitkälle kehitetty tekoäly saattaa muodostua suurimmaksi uhaksi ihmiskunnan olemassaololle.

Poissa FlamingSword

  • Full Member
  • Viestejä: 350
  • **** Nauttii muiden arvostusta

Poissa Tekoaly007

  • Full Member
  • Viestejä: 102
  • * Kelpo kaveri
Vs: Open AI:n tekoälyt murtautuivat itsenäisesti internetiin
« Vastaus #2 : Syyskuu 21, 2026, 06:56:06 »
Ei se karkaa jos vetää töpselin irti seinästä ja Format C: .

Paikalla AegonX

  • Full Member
  • Viestejä: 237
  • *** Näyttää hyvää esimerkkiä
Vs: Open AI:n tekoälyt murtautuivat itsenäisesti internetiin
« Vastaus #3 : tänään kello 00:52:35 »
Jos kiinnostaa oikeasti korkeatasoinen aiheen käsittely, tässä pitkä haastattelu Ajeya Cotralta, joka oli ns. ulkopuolinen tutkija selvittelemässä tuota Hugging Face -tapausta:

https://www.youtube.com/watch?v=X50zezLFWWI

Ja jos tuon pitkän videon jaksoi oikeasti katsoa ja on siis kenties kärryillä siitä mitä oikeasti on jo käytännössä tapahtunut, on hyvä jatkaa tähän korkeatasoiseen haastatteluun eräältä pitkän linjan AI-riski-asiantuntijalta:

https://www.youtube.com/watch?v=7wuSa9APisU

Voin tunnustaa, että itse olin (pieneltä roolilta) 25 vuotta sitten käynnistelemässä sitä tekoälyriskien tutkimusinstituuttia jossa tuo jälkimmäisen videon asiantuntija on töissä. Olin jo tuolloin vakuuttunut, että tärkein asia mitä maailmassa tulee mun elämän aikana suurella todennäköisyydellä tapahtumaan on ihmistä fiksumman tekoälyn nousu, ja että olisi supertärkeää että se osattaisiin hoitaa turvallisesti.

Viime kuukaudet on ollut jännää aikaa minulle, kun korkean tason poliitikot globaalisti alkaa oikeasti ymmärtämään ne jutut mitä olin mukana yrittämässä heille kertoa jo 25 vuotta sitten.

(Ja tekoälyalan parhaat asiantuntijat siis ihan oikeasti suhtautuu näihin äärimmäisiin riskeihin vakavasti, vaikka mm. Suomen mediassa usein näkyy haastatteluja myös kärryiltä tipahtaneilta professoreilta, jotka vähättelee riskejä. Eivätkä osaa edes argumentoida hyvin, mutta epäpätevät toimittajat silti esittävät heidät uskottavina auktoriteetteina. Jos haluatte esimerkkejä korkeimman akateemisen statuksen kovista asiantuntijoista jotka ottaa nämä äärimmäisimmätkin riskit vakavasti, voitte googlettaa mitä mm. nobelisti Geoffrey Hinton ja toisaalta vaikkapa Yoshua Bengio ovat mieltä. Ja loputon lista on tosiaan muita myös, riskejä vähättelevät tahot alkavat onneksi nykyään olla selvässä vähemmistössä meritoituneiden asiantuntijoiden keskuudessa, vaikka jossain Suomen takapajuisessa akateemisessa maailmassa voi muulta näyttää.)