Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Kehittynyt drooni voi tunnistaa öljysäiliön – oliko Nesteen jalostamo vaarassa?  (Luettu 146 kertaa)

Poissa Ribbeli

  • Sr. Member
  • Viestejä: 2224
  • **** Nauttii muiden arvostusta

  Viime perjantain vaaratiedote drooneista on jättänyt auki useita kysymyksiä. Miksi tilanteeseen reagoitiin niin voimakkaasti, vaikka yksikään drooni ei tiettävästi loukannut Suomen ilmatilaa?

 Toukokuun alussa Latviaan putosi kaksi Venäjän puolelta tullutta droonia. Toinen drooneista vahingoitti neljää tyhjänä ollutta öljysäiliötä Rezeknen kaupungissa. Puolustusvoimat puolestaan kertoi perjantaina ennen aamukuutta, että Suomeen suuntautuvien lennokkien odotettu kohdealue oli Helsingin ja Porvoon välinen alue. Siellä sijaitsee energiayhtiö Nesteelle kuuluva Suomen ainoa öljynjalostamo.

 Olisiko drooni, jonka navigointitietoja on häiritty ja johon on ohjelmoitu kuvantunnistukseen öljysataman säiliöitä, voinut korjata reittiään ja osua erehdyksessä jalostamoon?

 Tämä on hyvä kysymys,enkä pidä sitä yhtään mahdottomana.

 Kerro sinä myös mielipiteesi.

Poissa Pekonen

  • Sr. Member
  • Viestejä: 4479
  • ******* Saisi mikroaaltouunilla pillua
Asiaa tarkemmin tuntematta se on mielestäni täysin mahdollista.
Venäläiset yrittivät peittää pommikoneidensa muotoja autonrenkailla siinä sen kummemmin onnistumatta, droonit iskivät niihin silti.
Woke:"If You don't reinforce my illusions you are a bad person. Support my selfishness or I will hate you".