Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Turskaluuri  (Luettu 2265 kertaa)

Poissa Ler551

  • Newbie
  • Viestejä: 26
  • * Kelpo kaveri
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #40 : Joulukuu 31, 2025, 18:59:51 »
Kannattaa myös irtisanoa kotivakuutus koska turhahan se on, jos ei tähänkään mennessä ole sattunut mitään.

Suosittelen todella hyviä vakuutuksia jos tulella leikkiminen kuuluu harrastuksiin

Poissa Kesava

  • Sr. Member
  • Viestejä: 2061
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #41 : Joulukuu 31, 2025, 20:09:20 »
Kannattaa myös irtisanoa kotivakuutus koska turhahan se on, jos ei tähänkään mennessä ole sattunut mitään.

Suosittelen todella hyviä vakuutuksia jos tulella leikkiminen kuuluu harrastuksiin
Minä taas suosittelen kotivakuutusta vakkei tulella leikkiminen kuuluisikaan harrastuksiin. Esim. kaikenlainen elektroniikka kuten jääkaappi, liesi, jne. voi aiheuttaa tulipaloja ja vesivahinkoja ilman leikkimistäkin. Tai yläkerran naapuri voi nukahtaa suihkuun lattiakaivon päälle.

Myös se luotettavinkin ihminen voi pimahtaa, katkeroitua, sairastua henkisesti jne, ja haluta vahinkoa sinulle. Saati joku ventovieras tai puolituttu.
Perfektionisti.

Poissa Makkonen

  • Full Member
  • Viestejä: 211
  • * Kelpo kaveri
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #42 : Joulukuu 31, 2025, 21:22:49 »
Moi kävin joulun jälkeen vakkarilla, ja kertoi että joku suomalainen nainen oli laitellu sille viestiä että tietää miehensä käyneen hänen luona ja oli kysellyt tietääkö että miehellä on vaimo ja lapsia, oli laitellut viesti kuva kaappauksia watsappiin. Sanoi ettei oo hänen asia mitään vastailla tälle naiselle ja pisti estoon.
Toinen tapaus oli ollu "vuosi sitten" vaimo oli vissiin piilottanut jäljittimen tms ukkonsa autoon ja oli sit taksilla tullut parkkikselle ja jotenki  yhdistellyt 1+1 ja muija oli rikkonut miehen auton ikkunoita.

Eli ainakin se prepaid, clone kik watssap tms ja niihin eri avattaret, nicit  kuin omassa henk koht somessa, maili osoitteita voi tehdä "100 päivässä" samoin ig tilin, fasen luoda toiselle prepaid numerolle ja mikä tärkein puhelimen asetuksiin viestien piilotus näytöltä, sormenjälki tunnistus avaus.
Jos tosisaan oikein salaa, niin se erillinen luuri jonka imei tunnistuksella ei voi mitenkään jäädä kiinni, jos vielä oman luurinsa "unohtaa" kellariinsa.
Tuossa jo mainitsin pahimman skenen, jos oma vaimo piilottaa autoon lähettimen, ja seurailee mihin se ukko yleensä parkkeeraa jos vakkarin luona useinkin vierailee.
Dirty old man

Poissa Kesava

  • Sr. Member
  • Viestejä: 2061
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #43 : Joulukuu 31, 2025, 21:44:47 »
^Nuo jäljittimet ja seurailut ilman asianomaisen lupaa ovat myös rikollista toimintaa.
Perfektionisti.

Poissa Ler551

  • Newbie
  • Viestejä: 26
  • * Kelpo kaveri
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #44 : Joulukuu 31, 2025, 23:44:55 »
Se on kyllä totta että pimahtaneita saattaa olla, luurin kummalla puolella tahansa.

Parempaa uutta vuotta 🥰

Poissa velihopea

  • Hero Member
  • Viestejä: 825
  • ****** Rakastajien aatelia
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #45 : eilen kello 02:08:19 »
Keskusteluun nyt voi vielä sen todeta, että mustasukkaisuus saattaa saada selväjärkisimmänkin ihmisen pimahtamaan täysin. Ei tarvita kuin se väärään aikaan luuriin tullut viesti ns. epämääräiseltä taholta ja alkaa kumppanilla äkkiä pyöriä päässä vaikka mitä. Omaa kokemustakin tuosta löytyy. Erillisen luurin saa aina jonnekin jemmattua ja pois päältä kun ei ole tarvis käyttää. Mutta kukin tyylillään ja riskillään näitäkin juttuja harrastaa.

Poissa Teroterava

  • Sr. Member
  • Viestejä: 1014
  • ***** Huikea tyyppi
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #46 : eilen kello 02:36:57 »
Joillekkin noita ongelmia näköjään tuppaa kasaantumaan. Silloin kannattaa jo miettiä, että olisko vika itsessä.

Yhteydenotot omalta kohdalta olleet aina omalla siviilinumerolla tai sähköpostilla, jossa on oikea nimeni. Koskaan mitään ongelmia kohdannut.

Jatkakaa foliohattuilua, mahtaa olla hankalaa tuollaisen elämän kanssa.
woke, suvakki, antifa, intersektionaalisuus

Poissa Kesava

  • Sr. Member
  • Viestejä: 2061
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #47 : eilen kello 09:49:26 »
^Onko työpaikan sähköposti?  ::)
Perfektionisti.

Poissa Stands

  • 3 kk bannit 4.2.2025 alkaen
  • Hero Member
  • Viestejä: 709
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #48 : eilen kello 19:03:43 »
Laitetaan nyt tähän ihan tosi elämän esimerkikki prepaidin hyödyllisyydestä.

Menet sovittuun tapaamiseen hupakolle ja ovella ei ole vastassa ilmoituksen mukainen nainen, kuvat ei pidä paikkansa ja käännyt ovelta.
Ajomatkalla kotiin tulee viesti "olet velkaa tapaamisesta"
Mitään en vastaa..vähän ajan päästä tulee viesti "pari kaveria tulee perimään".

Ainakin itsellä tässä kohtaa on prepaid kullan arvoinen.
"I don't think you understand. I didn't come to rescue Rambo from you. I came here to rescue you from him"

Poissa saapasjalkakolli

  • Full Member
  • Viestejä: 444
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #49 : eilen kello 19:33:41 »
^ Kieltämättä kätevää ja antaa vapauden myös kehittää omaa viestintää:

"Hienoa! Kerrotko vielä minkä kokoiset kaverit ovat tulossa, että osaan kaivaa sopivan kokoiset kuopat"
Toiset panee elääkseen, toiset elää pannakseen

Poissa Kepupullo

  • Jr. Member
  • Viestejä: 65
  • * Kelpo kaveri
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #50 : eilen kello 23:13:12 »
Ei tässä skenessä kannata liikaa luottaa kehenkään. Prepaid ja oma harrastuspuhelin käyttöön.

Tämä on juuri näin. Suurin osa hupakoista ja varmaan asiakkaistakin on toki asiallisia, järkeviä ihmisiä.

Sitten on se toinen aines molemmin puolin aitaa. On päihdeongelmaisia, mt-potilaita tai ihan vain puhtaasti vittumaisia ihmisiä. Informaatiota asiakkaista ja huorista vaihtuu ”tiskin alla” enemmän kuin olisi suotavaa. Ja jotkut kilipäät kirjoittelevat kaikenlaista skeidaa niin huorista kuin turskistakin pitkin nettiä. Tuskin olisi mukavaa löytää oma nimensä jostain suoli24- tai ylilauta-keskustelusta.

Jos samaa puhelinta (vaikka tuplasimmillä) käyttää niin huorissa kuin vaikkapa töissäänkin, voidaan puhelin jäljittää helposti IMEI-koodin avulla. Tähän nyt harva hupakko tai turska pystyy, mutta viranomaiset helpostikin. Erillinen puhelin ja liittymä näihin hommiin on paras, ja akku irti kun ei ole aktiviteetin tarvis.
Tämä juurikin. Ei niinkään pelkästään se paritukseen sekaantumisen riski, vaan sekin että palveluntarjoajissa voi olla monenlaista, kuin myös asiakkaissakin. Siksikin prepaid on hyvä. Jotkut kun voi alkaa pommittaa viesteillä, uhkailemaan, painostamaan ja levittämään perättömiä turskasta toisille pt:ille.
Silti uskallan väittää, et suurin osa pt:istä ja asiakkaista on asiallisia ja homma sujuu hyvin, eikä niin ole väliä vaikka ois oikealla numerollaan/nimellään liikkeellä. Mutta miksi ottaa turhia riskejä, kun helpompikin vaihtoehto on olemassa, jos paska sattuukin osumaan tuulettimeen?
Laitetaan nyt tähän ihan tosi elämän esimerkikki prepaidin hyödyllisyydestä.
Menet sovittuun tapaamiseen hupakolle ja ovella ei ole vastassa ilmoituksen mukainen nainen, kuvat ei pidä paikkansa ja käännyt ovelta.
Ajomatkalla kotiin tulee viesti "olet velkaa tapaamisesta"
Mitään en vastaa..vähän ajan päästä tulee viesti "pari kaveria tulee perimään".
Ainakin itsellä tässä kohtaa on prepaid kullan arvoinen.
Siinäpä just hyvä esimerkki.


« Viimeksi muokattu: eilen kello 23:18:45 kirjoittanut Kepupullo »

Poissa Kunnollinen Tullimies

  • Jr. Member
  • Viestejä: 52
  • * Kelpo kaveri
Vs: Turskaluuri
« Vastaus #51 : eilen kello 23:27:29 »
Prepaid ehdoton. Puhelimen kanssa ei niin justiin. Kaapin perukoilta joku vanha käytöstä poistettu puhelin, sille hard reset ja prepaid-sim sisään. Pitäisi riittää pitkälle... kai? Uuden puhelimen osto turskaluuriksi on aika turhaa.

Täällä in paljon hyviä esimerkkejä prepaidille. Kuka vain voi tehdä hunaja-ansan. Ilmoitus nettiin ja kiristelee lähestyneitä uuvatteja jotka omalla numerollaan ilmaantuu tekstailemaan. Hupakon omistama luuri voi päätyä vääriin käsiin (hukkaaminen tai varkaus) ja sieltäkin tulee taas mahdollisuus kiristämiselle.