SeksiSaitti
Seksi ja rentoutuminen => Maksullinen seksi => Aiheen aloitti: Mako75 - Huhtikuu 16, 2026, 16:16:19
-
En tiedä onko jo monessakin taloyhtiössä sama tilanne muuta eilen oli todella kuumottava tapaaminen airnb kanssa. Tarkemmin en asiaa kuvaa mutta asiat keskeytyi
Ja tuli aika selväksi että taloyhtiön ihmisillä on mitta täynnä. Jo tullessa oli pahat vibat mutta kuvittelin että vainoharhaisuutta ja mitä sitten. Noh ei ollut ja tosiaan ei ikinä enää airnb juttuihin paitsi jos joku mökki kyseessä. Taisi jokunen asiakas jäädä myös minun jälkeen eilen ilman...
-
Olisiko kuitenkin hyvä avata edes vähän mitä tilanteessa tapahtui?
Ei kai naapurit tulleet ovikelloa rimputtelemaan ja häiritsemään "kotirauhaa"?
Ja sitä, missä kaupungissa tämä tapahtui? Todella moni niin kotimainen kuin ulkkarikin tapailee airbnb-kämpissä. Jos se vaikeutuu, niin monella ei ehkä ole muuta vaihtoehtoa...tai ainakin kuvittelen niin.
-
Helsinki ja tuli pimputtamaa tai oikeastaan hakkaamaan ja olisi varmaan tullut virkavaltaakin ainakin puheitten mukaan. Lienee liittyy isolta osalta ulkomaalaisiin ja käsittääkseni oli sen verran lait opeteltu että patittamiseen viitattiin ja tuolla epäilyllä kai saa virkavallankin paikalle. Tässä tilanteessa ei olisi sinänsä ollut hätää mutta olen aika varma että on vain ajan kysymys milloin joku airnb vuoraajaa syytetään parituksesta. Toisaalta ymmärrän kyllä asoy henkilöitäkinei siinä. Mutta itse en koskaan halua samaan tilanteeseen.
-
Ei kai se ihan noin voi olla? Jos joku pt varaa Omppuhotellista huoneen ja tapaa siellä asiakkaita, niin onko sitten hotelliketju vastuussa siitä?
No, en ole lainoppinut, joten en enempää spekuloi asialla.
Toivottavasti tänne tulee fiksumpia kommentoimaan ko. aiheesta.
Kuumottava tilanne varmaan kuitenkin. Oliko rappukäytävässä naapureita kännykät kädessä kuvaamassa kun luikit matkoihisi?
-
Ei kai se ihan noin voi olla? Jos joku pt varaa Omppuhotellista huoneen ja tapaa siellä asiakkaita, niin onko sitten hotelliketju vastuussa siitä?
No, en ole lainoppinut, joten en enempää spekuloi asialla.
En minäkään ole lainoppinut, mutta joo, Omppuhotelli olisi tuossa tiukasti lukien parittaja (hyötyy seksityöstä).
Kuten esimerkiksi lähikauppias, joka myy seksityöläisella paketin kaurapuurohiutaleita (hyötyy seksityöstä). Tai seksityöläisen puoliso ja lapset, jotka sitä kaurapuuroa syövät (hyötyvät seksityöstä).
Vaikka täällä laki on ihan suht järkevä, niin parittajan määritelmässä on ongelma. Sen pitäisi olla "taho, joka käyttää työnantajan määräysvaltaa seksityöläiseen" eikä "joku joka hyötyy seksityöläisen ansioista".
-
Helsinki ja tuli pimputtamaa tai oikeastaan hakkaamaan ja olisi varmaan tullut virkavaltaakin ainakin puheitten mukaan. Lienee liittyy isolta osalta ulkomaalaisiin ja käsittääkseni oli sen verran lait opeteltu että patittamiseen viitattiin ja tuolla epäilyllä kai saa virkavallankin paikalle. Tässä tilanteessa ei olisi sinänsä ollut hätää mutta olen aika varma että on vain ajan kysymys milloin joku airnb vuoraajaa syytetään parituksesta. Toisaalta ymmärrän kyllä asoy henkilöitäkinei siinä. Mutta itse en koskaan halua samaan tilanteeseen.
Ulkomaalaisten kanssa voi olla kyllä riski, et poliisikin pelmahtais paikalle, mut kotimaisessa voi olla toinen.
Oon kuullu tapauksen, missä yhden neitokaisen toimesta taloyhtiö oli pitäny erikseen ihan oman yhtiökokouksen jatkuvista vierailijoista.
Kai naapureita sitten alkanu vähä ärsyttää se touhu. Mutta tuliko poliisi paikalle? No epäilen...
Eihän tossa mitää rikostakaan oo tapahtunu.
Paitsi vuokranantaja tietysti saa asunnosta vuokrat muutenki möipä vuokralainen sitten seksiä tai ei, mutta en tiedä koittasko ne siitä jotenki vääntää paritusta.
-
Kauan ennnen airnb:tä eräs skenen tunnettu tamperelainen häirikköturska stalkkasi yhden suositun tsekkihupakon vastaanottopaikan ja soitti poliisit tälle hupakolle hostelliin, koska oli niin kateellinen siitä kun tämä hupakko oli tullut tänne kaupunkiin vierailulle ja olin maininnut Wörkillä, että menen häntä tapaamaan. Siinä toivossa, että poliisit osuisi samaan aikaan paikalle. Näin ei käynyt, mutta hupakko häädettiin hostellista ja joutui vaihtamaan kesken vierailua toiseen paikkaan. Onneksi saatiin asia hoidettua.
-
Ei kai se ihan noin voi olla? Jos joku pt varaa Omppuhotellista huoneen ja tapaa siellä asiakkaita, niin onko sitten hotelliketju vastuussa siitä?
No, en ole lainoppinut, joten en enempää spekuloi asialla.
Toivottavasti tänne tulee fiksumpia kommentoimaan ko. aiheesta.
Kuumottava tilanne varmaan kuitenkin. Oliko rappukäytävässä naapureita kännykät kädessä kuvaamassa kun luikit matkoihisi?
Tässä n 15 vuotta sitten omppu hotellin aulassa oli järkkäreitä tarkistamassa sisääntulijoita ja että oikea määrä oli menossa huoneeseen. Silloinnomppu oli ulkomaan pt suosikki paikka. Itse olin silloin onneksi omilla menoilla. Ja sitä ennen oli julkisuudessa asiasta jotain juttua. Noh nyt tässä tilanteessa oli kyseessä kotimainen toimija ja hän oli jälkeenpäin kuullut kollegoilta että kyseistä paikkaa kannattaa välttää juurikin ulkomaalaisten toimijoiden aiheuttamasta ongelmasta ja siellä on oikeasti käyny poliisit.
-
Sanottakoon aluksi, että Airbnb toiminta aiheuttaa enemmän närää noin niinkuin yleisistikin Suomessa ihan ilman kytköksiä seksityöhön. Monissa taloyhtiöissä ollaan vain kypsiä ylipäätään koko juttuun. Suurimmaksi osaksi aivan sama kuka vieras siellä liikkuu ja millä asioilla, mutta jengi on vaan kypsä taloyhtiö, sekä kaupunki tasolla tuohon kasvavaan ilmiöön.
Rovaniemi taitaa Suomen kaupungeista olla eniten finaalissa asian kanssa?
Ulkomailla on useitakin paikkoja, joissa ilmapiiri muuttunut suorastaan vihamieliseksi Airbnb:tä kohtaan, ja mielenosoitukset toistuvia.
Joten, koska ilmapiiri tämä, Airbnb majoittujien pitäisi olla niin hissukseen kuin vain mahdollista yleisestikin.
Suurin osa Airbnb majoittujista ei tietenkään ole seksityöntekijöitä. Veikkaisin, että ihan vain muutama prossa. Mutta kun ärsytyskynnys ylitetty, niin seksityöntekijät ovat tietty helppo syyllinen. Vaikka niitä olisi 1 per 100 varausta. Helppo stigmatisoitu asia tarttua.
Samaanaikaan Airbnb piireissä myös jaetaan ns. vinkkejä mistä horon tunnistaa. No, ne on mm. mutkaton kommunikointi, kaikki hoidetaan asiallisesti ja erityinen tunnistaminen on kuulema, että asunto jätetään aina poikkeuksellisen tiptop kuntoon.
Eli siis voi kauhistuksen kauhistus, ihan hirveimmät majoittujat ikinä!!!
Itsellänikin sijoituskämppä, joten tuo huvittaa mua todellakin. Kunpa oiskin vain tuollaisia majoittujia! :laught:
Haluaisin sanoa, että suomalaiset horot edelleen tajuaisivat pelin hengen. Mutta OF osaltaan pilannut tämän, sekä jonkinlainen "mulla on oikeus mihin vaan" asenne joidenkin ehkä enemmän tyypillisemmmin tuoreemman aktivisti sukupolven horojen keskuudessa.
Tää on se kuvaaminen. Että missä vaan voi kuvata mitä vaan ja julkaista heti (kun jopa on itse vielä siellä kämpässä). Huoh. Älä koskaan julkaise kuvia mistään Airbnb kämpästä!! Ei ikuna. Toinen on nää kasvokuvalliset ilmot, jos haluaa vuokrata kämppiä duuniin, niin ettei majoittaja tunnistaisi. Oikeesti? Joko siinä pidetään vuokraajaa tyhmänä, tai ollaan itse tyhmiä. Toki ne ei ole toisensa poissulkevat asiat. ::)
Ja kaikki muukin somekirjoittelu suunnilleen reaaliaikaisesti kämpistä...kaikki nuo asiat edellä, tartteeko enää ihmetellä jos lentää ulos/saa bannit?
Tää ala kämppien suhteen ollut hyvin ongelmaton, kun on kunnioitettu "status quo" tilannetta & ääneen sanomattomia sopimuksia. Kun osaa noi asiat, niin mitään ongelmia ei ole ollut. :)
Olen käyttänyt yli 10 vee kämppiä joiden majoittajin kanssa ollut aika selkeä ääneen sanomaton sopimus. Me tiedetään että sä tiedät että me tiedetään, mutta se on ok, niin kaun kuin pidät homman puhtaana ja matalalla profiililla. Ole kämpässä kuin sua ei olisikaan. Pidä kämppä täysin poissa sun jutuista. Älä koskaan näe naapurita, joo, et voi elää kämpissä kuin normi majoittujat. Sun pitää olla täysin näkymätön ja kuulumaton. Eikä mitään kuvia siitä kämpästä (tää OF ongelma kun KOKO AJAN pitää tuottaa sitä sisältöä hinnalla millä hyvällä). Ja sit nää aktivistit, MULLA ON OIKEUS, ja sit kämpän kuvat oitis kymmnenen eri tytön kuvissa joka puolella somee...
Ulkkarit on sitten yksi haaste erikseen. Olin juuri Turusa majoituksessa mihin saapui ryhmämatkailijoita (kaksioon). Koko talo kuuli tasan heidän jo pelkän saapumisen...äänkäs elämä on monissa muissa maissa normi. Mutta Suomi on toiseessa ääripäässä. Ja sitten koska kimpassa jaettiin asunto alkoi armoton ralli. Ovia paiskottiin, joskus kälätettiin kovaan ääneen, tekivät vaihtoja käytävässä & kun ei kummallakaan ollut pokaa ravasivat äänivolyymilla 100 röökillä ulkona steikkarit vilkkuen jonkin silkkiaamutakin tapainen päällä pihalle.
Ja summerit soi ja ovet paukkui aamuyöhön asti.
Onko ihme että tosta tulee sanomista Suomessa, oli kyse seksityöstä tai ei? ::)
Mulla useat majoittajat mun uran aikana ovat aika suoraankin sanoneet, kun niiden viralliset säännöt tiukentuneet, että olet erittäin tervetullut jatkossakin. Ja ettei ne uudet vaatimukset koske mua, ja annettu tajouskoodeja yms. kun oon hyvä vakkariasiakas heille. Ja kyllä he tietävät mitä puuhailen.
Vinkit, mene kämpään pienin kassein ja hipihiljaa, Yön pimeydessä hae sitten hipihiljaa muut kamat. Ennen kuin koskaan poistut asunnosta, kuuntele etti kukaan naapuri ole rapussa. Älä koskaan törmää naapurihin. Ja ole aina hiljaa. epäinhimillisen hiljaa. Päivisinkin jos kuuntelet jotain, käytä kuulokkeita. Älä anna itsesi näkyä eikä kuulua. Älä koskaan misään tapauksssa kuvaa tai jaa somessa mitään kämpästä. Noin toimien yli 10 vee en ole saanut juurikaan muuta extra huomiota kuin aleja kämpistä ja toivomuksia että tulisin uudestaankin. Vaikka kyllä noi majoittajat nyt jo aikalailla tietää mistä kyse.
Ei tää rakettitiedettä ole. Helppo tehdä tätä hommaa win-win-win (majoittaja-horo-asiakas) kaikki voittaa.
Ihan vähän älliä ja pelisilmää vain tarttee olla, niin kaikki sujuu täydellisen hyvin. :headbang:
Muokkaus: Olen vältellyt Airbnb kämppiä jo pitkään. Siihen on monta syytä. Aluksi syyt oli lähinnä, että Airbnb:n henki aluksi oli enemmän sellainen, että majoittaja & majoittujat olivat enemmän tekemisissä keskenään Sohvasurffailustahan se koko alusta kai alkoi.
Ja nyt tilanne on mikä on, joten, mun majoitukset ei ole tässä duunissa Airbnb kämppiä. Ymmärrän, että olen ns. etuoikeutetussa asemassa, koska pystyin rakentamaan majoitus verkoston itselleni aikana, jolloin kämpät & seksityö ei ollut niin esillä.
Mutta tää on yksi seikka miksi mä en kannata aktivistimia seksityön suhteen ihan varauksetta. Monet asiat oli paljon helpompia seksityöntekijöille, kun asia ei ollut lööpeissä.
-
Venlalta hyvä kirjoitus 👌
Myöskin näin kotona toimiessa on fiksua pitää matalaa profiilia. Eilen viimeksi jouduin sanomaan parille asiakkaalle, että periaatteessa ehtisin heidät tapaamaan, mutta naapurisovun takia päivä on jo täysi.
-
Lisäisin vielä edelliseen.. mitä hiljempaa pystyy seksiä harrastamaan ja laukeamaan, niin sen parempi. Tervehdykset ja heipat suljetun oven sisäpuolella, ei käytävässä.
-
Voisin kuvitella, että jatkuva suihkuralli/wc-pöntön vetäminen myös aiheuttaa mielenkiinnon naapurustossa. Varsinkin, jos sattunut näkemään pihapiirissä, että yksinäinen ihminen saapuu pienine matkalaukkuineen kämppään.
Tässäkin varmasti pätee sääntö, mitä alempi kerros, sen parempi.
-
Mahtaako OF olla iso ongelma, vaikka kuvaisikin Airbnb-kämpissä. Hyvin epätodennäköistä, että joku talon muista asukkaista olisi tilannut juuri tämän neitokaisen OF:n. Tai jos on tilannutkin, niin joutuisi selittelemään muille naapureille, miten hän tunnisti, että videossa näkyvä sängyn pääty on juuri alakerran kämpästä.
-
Myöskin näin kotona toimiessa on fiksua pitää matalaa profiilia. Eilen viimeksi jouduin sanomaan parille asiakkaalle, että periaatteessa ehtisin heidät tapaamaan, mutta naapurisovun takia päivä on jo täysi.
En tiedä miksi minun pitäisi pitää täällä matalaa profiilia. En tee yhtään mitään laitonta enkä häpeä tätä hommaa. Asunto on omani, ei vuokralla, ja ok-talo joten ketään ei häiritse vessassa käynti. Tiellä kulkee muutama auto enemmän mutta se ei kuulu yhtään kenellekään.
-
^sama homma täällä, kaikki huutolaukeajat tervetuloa!
-
Ilmeisesti jäi epäselväksi, että puhuin omasta tilanteestani. En yleensä puhu muiden suulla, koska en muiden tilanteista mitään tiedä.
-
Kyllä jäi. "Kotona toimiessa" kuulosti, että yleisesti kotona toimiessa. Mutta asia selvä.
-
Mahtaako OF olla iso ongelma, vaikka kuvaisikin Airbnb-kämpissä. Hyvin epätodennäköistä, että joku talon muista asukkaista olisi tilannut juuri tämän neitokaisen OF:n. Tai jos on tilannutkin, niin joutuisi selittelemään muille naapureille, miten hän tunnisti, että videossa näkyvä sängyn pääty on juuri alakerran kämpästä.
En usko ja ei hyvää päivää mikä kirjoitus, airbnb kämpät on tarkoitettu lyhytaikaiseen vuokraamiseen eli elämiseen. Saat kuunnella ihan yhtälailla musiikkia ja katsoa telkkaria jne. aivan normaalin taloyhtiön järjestyssääntöjen mukaisesti tai sitten kuvata sitä hupihauskaa tanssivideota uuteen tiktok videoosi. Voi kamalaa jos joku tunnistaa asuntosi hupakon uusista kuvista tai instagram postauksestasi, sitä vartenhan sinä vokraat sitä että joku sitä käyttää elämiseen ja saat rahaa siitä
Kännibileporukoista ja eläimellisestä mökälöinnistä voi tulla hyvin nopeasti sanomista ja sietääkin tulla, aivan kuten normaaleissa taloyhtiöissäkin.
-
Kyllä jäi. "Kotona toimiessa" kuulosti, että yleisesti kotona toimiessa. Mutta asia selvä.
No joo, ehkä olisi pitänyt kirjoittaa että, kun asun kerrostalossa vuokralla ja toimin kotonani. Ja koska haluan säilyttää niin kotini, kuin välit naapureihinkin. Eipä tullut just heränneenä mietittyä, miten muut tulkitsee tekstin, kun itselle se oli selvä.
Lisäys: Kun on kertaaleen ilmiannettu yhdelle isännöitsijälle ja annettu porttari yhdelle työnantajalle, niin sitä mielellään toimii matalalla profiililla, että saa pitää asuntonsa ja työnsä.
-
Varaan aina ensisijaisesti kämpän mahdollisimman uudesta kerrostalosta, josta löytyy kellarista oma parkkihalli. Paremmat äänieristykset ja laukkujen roudaaminen ylös sujuu huomaamattomasti.
Mutta joo, onhan tämä taiteilua välillä.
-
Kannettavia, alle 10-kiloisia hierontatuoleja saa Torista tai kaukomaasta juomarahoilla. Samalla kun poliisi ampuu saranoita auki niin molemmille nopeasti kalsarit jalkaan ja ukko tuoliin.
-
mä kyllä koen nyt tarpeelliseks sanoa tähän keskusteluun että mun naama ja nimi on suht tunnetut näin seksityöhön liittyen ja mainostan myös omalla etunimelläni (vittu iteppä läksin) ja mulla ei ole koskaan ollut minkäänlaisia ongelmia majoittajien kanssa. mut toivotetaan tervetulleeks ja pyydetään palaamaan uudelleenkin. enemmän vaikeuksia on aiheuttanut se, kun keikkailen koirien kanssa, kerran pyydettiin kahdenkympin lisämaksua kun olin unohtanut ilmoittaa lemmikit etukäteen. moikkailen ihan rehdisti naapureita rapussa, laitan kysymyksiä majoittajille jos kysyttävää on ja joskus oon kiireessä jättänyt täynnä kortsuja ja talouspaperia olleet roskatkin viemättä ja parikymppiä tippiä pöydälle anteeksipyyntönä.
että en tiiä eikö majoittajat todellakaan oo jaksaneet selata ilmoituksia, eivät oo uskaltaneet järjestää kohtausta koska ovat ihan varmoja et soitan saman tien iltalehdelle, vai ovatko sit vaan todenneet että asialla ei oo heille väliä tai oon ollut niin kiva että se ei oo sit osoittautunut ongelmaks vaikka ovat asian päätelleet jälkikäteen.
-
^^^^ Nyt ihan vilpittömästä uteliaisuudesta, mitä voi ilmiantaa isännöitsijälle? Joku kertoi isännöitsijälle että asunnossa hupakoidaan (epäilyn, eihän sitä kai todistaa voi) ja isännöitsijä kertoi asunnon omistajalle joka voi siitä syystä irtisanoa asunnon? En oikeasti tiedä koska en ole vuosiin asunut kerrostalossa/vuokralla enkä silloinkaan toiminut hupakkona.
-
Ja isan kommenttiin, olen ihan vakuuttunut että majoittajalle KOIRA on taatusti pahempi asia kuin HUORA. Nimim. viiden koiran omistaja jolla kokemusta.
-
^^^^ Nyt ihan vilpittömästä uteliaisuudesta, mitä voi ilmiantaa isännöitsijälle? Joku kertoi isännöitsijälle että asunnossa hupakoidaan (epäilyn, eihän sitä kai todistaa voi) ja isännöitsijä kertoi asunnon omistajalle joka voi siitä syystä irtisanoa asunnon? En oikeasti tiedä koska en ole vuosiin asunut kerrostalossa/vuokralla enkä silloinkaan toiminut hupakkona.
Oli soitettu isännöitsijälle, että asunnossa myydään seksiä, porukkaa ravaa rapussa ja ovi käy tiuhaan tahtiin. Tämä ei edennyt pidemmälle, koska olin isännöitsijälle ilmoittanut, että olen puoli vuotta muualla ja siten asunto on tyhjillään. Oli siis puhtaasti kiusantekomielessä tehty ilmianto. Mutta ei ollut mitenkään miellyttävä keskustelu. Isännöitsijä oli päälle 5-kymppinen nainen, eikä jäänyt mitenkään epäselväksi, mitä mieltä hän on seksinmyynnistä.
Mä en ylipäätään ymmärrä, mikä hlvetin tarve blokatuilla asiakkailla on ruveta häiriköimään / kiusaamaan pt:tä. Eikö se nyt ole heidän itsensäkin edun mukaista, jos joku pt ei halua ottaa enää asiakkaaksi syystä tai toisesta, niin sitten ei vaan enää tavata. Siirtyy vaan seuraavaan, kyllä meressä kaloja riittää. Vuosikausia viimeisen päälle herrasmiesmäisesti käyttäytynyt vakkari muuttuu sormia napsauttamalla häiriköksi. Tästä syystä en päästä kotiini enää kuin Fonectanumeron omaavia.
-
Noh aukaisen asiaa puhuin jonkun aikaa taloyhtiön edustajan kanssa ja tosiaan jos kyseisessä paikassa olisi vain suomalaisia toimijoita niinkuin nyt oli hänellä oli Ässät vähissä kun puhui parittamisessa. Mutta kun kyseinen yhtiön usea airnb kämppä on ollut ulkomaisilla toimijoilla ovat saaneet sinne poliisit tekemään ratsiaa parittamiseen liittyen. Samoin jos oikein ymmärsin on ollut välikohtauksia.ja tosiaan kyse ei ollut vuokraajasta vaan taloyhtiön edustaja. Samoin jossain airn kämpissä on kuulemma valvonta kamerat niistä toki ihan rehellinen kyltti mutta tämä on jäänyt airnb ilmoituksesta pois. Mulle tuli sellainen trauma että ei ainakaan vähään aikaan airn kämppään, ja tiedän minulla ei ollut tuossa tilanteessa lain mukaan mitään uhkaa mutta fiiliksen vie ja tiedä mihin Facebookin vittuuntunut asukas aktivisti laittaa kuvan jne... ja uskon että jos pt olisivat olleet pelkästään suomalaisia niin ei taloyhtiössä oltaisi välttämättä edes havaittu asiaa
-
Jos vain päästäisiin eroon typerästä silari- ja huulitäytebuumista, niin tämäkin asia ratkeasi. Kerrostalojen käytävillä (ja junissa) ei näkyisi enää _tietynnäköisiä_ naisia, vaan viehättäviä nuorehkoja eurooppalaisia neitejä.
Noh, piti nyt hieman purkaa harmitusta tuota surullista ilmiötä kohtaan. Itse aiheesta on tullut juteltua ulkkari-pt:n kanssa. Kertoi kokemuksistaan, kuinka pienemmillä paikkakunnilla voi tosiaan olla hyvin kiusallista majoittua Airbnb:n kautta. Vaikka kukaan ei tule sanomaan. Nykyään Airbnb sisältää myös ammattimaisten yrittäjien vuokraamia asuntoja, jotka löytyvöt myös Bookingissa ja vastaavista välittäjäpalveluista. Noiden kautta vuokrattuna kämppä, joka ei toimi toisen ihmisen kotona, oli tälle henkilölle mieluisin valinta. Samaa valintaperiaatetta olen suosinut itsekin. Joitakin hupaisia tilanteita kerkesi käydä, ennenkuin kotimaan seksisuhde-matkailussa siirryin pois kotina toimivista asunnoista.
Musiikkia äänieristykseen nähden liian kovalla kuuntelevat airbnb-vieraat naapuriasunnossa tai ylhäällä/alhaalla olisi kyllä vittumaisia. Ja jos sieltä kuuluisi toistuvasti, ehkä useamman päivän ajan, ähkimistä, puhkumista ja ulvahtelua, niin ei tarvitsisi toistua kuin kahdesti että veisi havainnot asunnon omistajan tai taloyhtiön tietoon. Vivecan kirjoitus oli selkeä ohje kerrostalokäyttäytymisen perusteisiin (ja ihmettelen, jos lukija ei sitä sellaisena osannut oivaltaa) ja tuollaisella asenteella toimivaa yrittäjyyttä katsoo aiva toisin, kuin tätä mainittua ja esimerkkejäkin kimmoittanutta "minulla on oikeus! (Koska maksoin vuokran)"-persoonallisuuksia kohtaan. Kodit ovat kovin eri asia, kuin bilemökit hiiihtokeskuksissa kesäkaudella. Mutta jos maailmassa on vain minä, mun tutut ja mun pokat, niin ei ihme jos toisten ihmisten huomioiminen tuntuu vieraalta ajatukselta.
Esimerkki Turun ryhmämatkailijoista oli oivallinen. En muista tavanneeni tämänhenkisiä ihmisiä pt:inä, mutta näinpä ne ajat muuttuvat.
Majoituskäytänttöjen helpottuminen taitaa kuitenkin olla olennainen osatekijä siihen, että Etelä-Euroopan neidit (ml.Etelä-Amerikasta Espanjaan tai Portugaliin muuttaneet) löytävät tiensä Suomen perukoille. Toivottavasti eivät ohjaudu ihmisten koteihin vaan näihin majoitusyrittäjien asuntoihin. Alle 10v sitten oli tietyn Oy:n nimi aina asunnon postiluukussa, mutta silloin tsekit maksoivat vuokransa käteisellä ja päivittäin. Saivat samalla puhtaat pyyhkeet ja lakanat. Taisi firman kämpät mennä myyntiin jossain kohtaa - ja hyvä niin.
-
Tällaiset tilanteet majoitusten kanssa on silti äärimmäisen harvinaisia, vaikka tietysti hyvin ikäviä omalle kohdalle osuessaan. Mä olen käyttänyt kohta 7 vuotta airbnb-asuntoja ja mulle ei ole koskaan sattunut vastaavaa. Pitkä työkokemus auttaa varmasti valkkaamaan paremmin työhön soveltuvia kämppiä sekä toimimaan huomiota herättämättä. Tuollaiset kämpät, joissa pitää hakea asiakas alaovelta on esimerkiksi mulle no-no.
Mitenkään osoittelematta ketään, osa kollegoista toimii liiankin huolettomasti ja siitä saa muutkin sitten kärsiä. En usko onlyfansilla olevan mitään tekemistä asian kanssa, vaan juurikin sillä, että jätetään selviä merkkejä työstä asuntoon, kuten öljyiset lakanat tai haetaan ulko-ovelta minihame päällä kymmenen papparaista päivän aikana.
-
Niin kauan kun käy suomalaisilla ja itsenäisesti toimivilla horoilla, ei tarvitse kuumotella poliisia. Onhan se melko tunnelman tappaja kun naapuri hakkaa ovea huutaen poliisia ja paritusta. Turska voi vetää hupun päähänsä ja poistua paikalta, ellei sitten kantti kestä jatkaa hommia kaikesta huolimatta🤣
Eräs tuttu poliisi puhui, että ei ne airbnb- majoittajia kyttää ja vie oikeuteen, jos vuokraa (tietämättään tai tiedostaen) satunnaisesti asuntoa itsenäisille seksityöntekijöille. Lisämaksua ei saa pyytää seksityöntekijältä, pelkästään seksityön vuoksi. Toki ylimääräisistä liinavaatteista tms voi velottaa, mutta lähtökohtaisesti jos vuokra on kaikille sama, ei ongelmia tule.
Naapureita kannattaa kunnioittaa varsinkin hiljaisuuden ajan, mieluusti ihan päivälläkin. Varmasti osa majoittajista tietää mitä tuun sinne tekemään, mutta koitan olla mahdollisimman mukava asiakas ja majoittuja. Olen jopa hiton siisti, jätän asunnon aivan todella kauhistuttavan siistiin kuntoon (kuten Venla tuossa mainitsikin).😅
Jos siellä rapussa haisee suitsukkeet, rööki ja hierontaöljy, niin taatusti herättää naapureissa + majoittajassa vittuuntuneisuutta.
Tasan kerran olen lentänyt pihalle kesken keikan ja sekin oli hotelli. Päivän eka poka tuli kääntymään ovella, tästä noin 5min niin huoneen puhelin soi ja respa kehotti pakkaamaan kamat. Se oli kyllä ikimuistonen Jyväskylän reissu.
Olen sitä ennen ja sen jälkeen majoittunut hotelleissa onnistuneesti. Siellä kannattaa myös huomioida naapurit, eikä viilettää pitkin käytäviä stay upit vilkkuen tai vastailla pokille puhelimeen keskellä käytävää. Vaikka henkilökuntaa asia ei lähtökohtaisesti kiinnostaisi, saattaa naapurihuoneen lapsiperhettä kiinnostaa.
En pidä respojakaan tyhminä, taatusti mun hommat on joskus tajuttu, mutta aina olen päässyt kirjautumaan samoihin hotelleihin vuodesta toiseen ilman ongelmia.
Vaikka hommassa ei ole mitään laitonta, niin pyrin itse olemaan mukava, huomaamaton, en valita mistään ja huomioin naapurit. Näillä eväillä on pärjätty tähän asti. 😊👍🏾
-
Joo tässä syy ei ollut juuri tämä kyseinen suomalainen pt vaan varmasti aikaisempi jumppa. Mutta tuo oli hyvä huomio että tuo alhaalta ovelta haku oli se mikä tämän episodin aloitti. Oli 1 kerta hänelläkin kun käytti tätä kämppää ja tosiaan hänen k9llegaat oli (ehkä joku tästäkin ketjusta) jälkeenpäin sanoneet että tätä paikkaa kannattaa välttää.
-
Vaikka henkilökuntaa asia ei lähtökohtaisesti kiinnostaisi, saattaa naapurihuoneen lapsiperhettä kiinnostaa.
Kyllä, perheen iskä kuumeisesti miettii koko reissun miten saa selitettyä että pillimehun hakemisessa respasta menee kokonainen tunti
-
^Pillimehua lähti hakemaan, mutta pillumehut maistuu suussa 😬
-
Kävin naapurisivustolla päivittämässä omaa ilmoa ja huomasin ikävän asian.
Jotkut laittaneet ilmoituksen otsikkoon tarkan osoitteen missä ottavat vastaan sinä päivänä. Ilmoitus on etusivulla joka kyllä huomataan.
En tiedä onko kyseessä airbnb-kämppä. Joka tapauksessa taloyhtiön muut asukkaat tai samassa talossa liikehuoneistossa toimivat näkevät mitä heidän taloyhtiössä tehdään. Samanlaisia ilmoja nähnyt ennenkin, ilmo etusivulla ja otsikossa asunnon tarkka osoite.
Melko ajattelematonta ja toivon, ettei ainakaan suomihorot tee tuollaista.
-
Vaikka henkilökuntaa asia ei lähtökohtaisesti kiinnostaisi, saattaa naapurihuoneen lapsiperhettä kiinnostaa.
Kyllä, perheen iskä kuumeisesti miettii koko reissun miten saa selitettyä että pillimehun hakemisessa respasta menee kokonainen tunti
Perheen iskä lopettaa sen tossun alle piileskelyn ja toteaa kylmän viileästi "iskä lähtee nyt Peran kanssa kaljalle ja ottaa pari erää bilistä."
-
Kyllä tässä varmasti tulee sivuosumia syyttömille. Enkä nyt rehellisesti keksi mikä ongelma se olisi jos naapurissa tämmöstä harrastaa, jos toimii siististi ja fiksusti. Sikailijat ärsyttää aina, oli sitte palveluita myymässä tai normi viikonloppua viettämässä. Varmasti se poika porukan ryyppyreissu ärsyttää enemmän kun siisti kotimainen PT vastaanotto.
Itsekin olen sivuosumia saanut. Kerran taloyhtiön Ulla Taalasmaa tuli ärhentelemään kun hiippailin Airbnb kämppään. Ripitti mua siinä käytävällä, ja yllättyi kun lapset tuli avaamaan oven😅 olin nimittäin perheen kanssa normi lomalla.
Toinen sivuosuma keskieuroopan lomakohteessa, silloisen tyttöystävän kanssa hiippailtiin hotelliin, niin reipasta säntäsi joku karpaasi ja repi tyttöystävän niskaperseotteella hissistä kadulle. Ihmettelin mikä juttu kun en noista kyrilisistä aakkosista ymmärtänyt. Onneksi reipasta säntäsi toinen tyyppi ja hymyillen ohjasi hissiin ja tarjosi juomaliput pahoitteluna😅 vasta hississä tajusin että tyttökaveri oli respassa pukeutumisen perusteella tulkittu Tsekkiläiseksi palveluntarjoajaksi! Ja hotelli ei luonnollisesti hyväksynyt outoja tyttöjä reviirille. Niin.. saavutus se on tuokin että turisti (tyttöystäväni)sopeutuu noin hyvin katukuvaan🤣
Oikeilla hupakoontireissuilla en ole ongelmiin joutunut.😅
-
Toinen sivuosuma keskieuroopan lomakohteessa, silloisen tyttöystävän kanssa hiippailtiin hotelliin, niin reipasta säntäsi joku karpaasi ja repi tyttöystävän niskaperseotteella hissistä kadulle.
Toisinaan on mietityttänyt onko tämäntyyppisen cockblocking/whoreblocking käytöksen takana kuitenkin vain kateus ja vaille jäämisen kokemus. Joka piilotetaan milloin minkäkin syyn taakse, jolla käytös oikeutetaan ja perustellaan itselle ja muille. Lomareissulla etsin tiettyä paikallista asuntokompleksia ja päädyin viereiseen rappukäytävään, jossa seisoskeli vanha kunnon aulaportieeri. Kysyin osoitetta ja sälli ohjasi minua lähtemään ovesta oikealle. Intuitio väreili jotain epäilystä ja päädyin muutaman metrin jälkeen kääntymään toiseen suuntaan. Portieeri oli tullut ihan tiskinsä takaiselta asemapaikalta lasisen ulko-oven taakse katsomaan. Kävelin ohitse seuraavalle rappukäytävälle ja sieltä löytyi oikea paikka. On helppoa kuvitella miten viisikymppistä ovimiestä vituttaisi ohjata turistia sinne, missä itsekin mielellään varmaan kävisi, mutta palkka ei riitä. Ja joillakin se kateus on vain niin voimakas ja alati läsnä, että kaikki toisten hyvä koetaan olevan itseltä pois. Jos tämän pitää mielessä näiden "Ulla Taalasmaiden" kohdalla, olivat ne miehiä tai naisia, heidän käyttäytymisensä tuntuu tulevan astetta ymmärrettävämmäksi. Inhimillisesti. Mutta ei ettisesti.
-
Vaikka henkilökuntaa asia ei lähtökohtaisesti kiinnostaisi, saattaa naapurihuoneen lapsiperhettä kiinnostaa.
Kyllä, perheen iskä kuumeisesti miettii koko reissun miten saa selitettyä että pillimehun hakemisessa respasta menee kokonainen tunti
Perheen iskä lopettaa sen tossun alle piileskelyn ja toteaa kylmän viileästi "iskä lähtee nyt Peran kanssa kaljalle ja ottaa pari erää bilistä."
Koen, että mua nyt tahallaan väärinymmärretään.🤣🤣 Vaikka ajatus naapurihuoneen isän panemisesta kyl kiinnostaisi🤔🤔
Lähinnä oikeasti tarkoitin sitä, että jos muut hotellivieraat valittaa tästä siveettömästä toiminnasta, on henkilökunnan pakko puuttua tähän moraalittomaan liiketoimintaan.
Haluaisin lisätä vielä, että yritän toki aina olla niin mukavan tavallinen hotellivieras, että kukaan ei tajua minkä vuoksi siellä majotun. Hotelliöitä on kuitenkin tullut niin paljon, että taatusti mun puuhat on joskus tajuttu, mutta en ole saanut porttikieltoa 😁
En kyllä ikinä kokeillut mennä uudestaan siihen hotelliin josta lensin pihalle, siellä olisi jossain epävirallisessa listassa voinut olla mun nimi punakynällä merkattuna.
-
^^Mulla on käynyt aina ihan toisenlainen tuuri. En ole koskaan ottanut etukäteen selvää mistä pillua voi ostaa koska se olisi pois seikkailusta. Mulla on kaksi sääntöä kun lähden ulkomaille. Mulla ei ole valmiina yö paikkaa. En tiedä mistä pillua voi ostaa.
Joten molemmat asiat pitää selvittää paikanpäällä paikallisten kanssa.
Paras oli kyllä Espanjassa kun hyppäsin taksiin ja selitin paskalla Epsanjalla että pillua pitäisi saada. Taksikuski vaan nauroi, löi kaasujalan pohjaan ja huusi jotain "si, si, senjoritas, putas"
-
Vaikka henkilökuntaa asia ei lähtökohtaisesti kiinnostaisi, saattaa naapurihuoneen lapsiperhettä kiinnostaa.
Kyllä, perheen iskä kuumeisesti miettii koko reissun miten saa selitettyä että pillimehun hakemisessa respasta menee kokonainen tunti
Perheen iskä lopettaa sen tossun alle piileskelyn ja toteaa kylmän viileästi "iskä lähtee nyt Peran kanssa kaljalle ja ottaa pari erää bilistä."
Koen, että mua nyt tahallaan väärinymmärretään.🤣🤣 Vaikka ajatus naapurihuoneen isän panemisesta kyl kiinnostaisi🤔🤔
Lähinnä oikeasti tarkoitin sitä, että jos muut hotellivieraat valittaa tästä siveettömästä toiminnasta, on henkilökunnan pakko puuttua tähän moraalittomaan liiketoimintaan.
Haluaisin lisätä vielä, että yritän toki aina olla niin mukavan tavallinen hotellivieras, että kukaan ei tajua minkä vuoksi siellä majotun. Hotelliöitä on kuitenkin tullut niin paljon, että taatusti mun puuhat on joskus tajuttu, mutta en ole saanut porttikieltoa 😁
En kyllä ikinä kokeillut mennä uudestaan siihen hotelliin josta lensin pihalle, siellä olisi jossain epävirallisessa listassa voinut olla mun nimi punakynällä merkattuna.
Mulla oli exän kanssa sellainen sopimus että jos se heitetään ulos hotellista, minä soitan sinne ja tulppa punaisena rähjään tyyliin "Mitä helvetin KINK shame paskaa tämä on. Lähetän silloin tällöin avovaimoni hotelliin naimaan kunnolla kun se sellainen meidän yhteinen perverssio, että eikö teidän hotellissa saa jumalauta edes naida kunnolla."
-
Mulla oli exän kanssa sellainen sopimus että jos se heitetään ulos hotellista, minä soitan sinne ja tulppa punaisena rähjään tyyliin "Mitä helvetin KINK shame paskaa tämä on. Lähetän silloin tällöin avovaimoni hotelliin naimaan kunnolla kun se sellainen meidän yhteinen perverssio, että eikö teidän hotellissa saa jumalauta edes naida kunnolla."
:D
-
Mun exällä oli huora fantasia. No, sehän piti sitten toteuttaa: työpaikan joku seminaari oli hyvätasoisessa hotellissa noin viiden kilometrin päässä meidän kodista. Sovittiin, että ennen heidän ilta kinkereitä, vaan saavun huoneeseen, ei liikoja jutella,vain panen ja poistun.
No hän hepeneissään, ja pitkissä saappaissaan oman fantasiansa mukaisesti, ja minä sitten panin ja poistuin.
Respa oli vähän epäilevän näköinen tullessa ja mennessä,ja niin kuulemma myös myöhemmin.
Respat on hyviä vaistoamaan ei normi meininkiä, ainakin kun lähdin noin 10 minuutin kuluttua saapumistani ja posket punoittaen.
-
Ei kai se ihan noin voi olla? Jos joku pt varaa Omppuhotellista huoneen ja tapaa siellä asiakkaita, niin onko sitten hotelliketju vastuussa siitä?
No, en ole lainoppinut, joten en enempää spekuloi asialla.
En minäkään ole lainoppinut, mutta joo, Omppuhotelli olisi tuossa tiukasti lukien parittaja (hyötyy seksityöstä).
Kuten esimerkiksi lähikauppias, joka myy seksityöläisella paketin kaurapuurohiutaleita (hyötyy seksityöstä). Tai seksityöläisen puoliso ja lapset, jotka sitä kaurapuuroa syövät (hyötyvät seksityöstä).
No ei sentään, itse asiassa ei ollenkaan noin. Paritusta on, jos taloudellisen hyötymisen tarkoituksessa
1) järjestää huoneen tai muun tilan korvausta vastaan tapahtuvaa sukupuoliyhteyttä varten
2) vakiintuneena osana liiketoimintaansa majoittaa sellaiseen tekoon ryhtyvää ja siten olennaisesti edistää tekoa,
3) yhteystietoja välittämällä tai muuten markkinoi jonkun sellaiseen tekoon ryhtymistä tietäen, että hänen toimintansa olennaisesti edistää teon toteutumista,
4) muuten käyttää hyväkseen jonkun ryhtymistä sellaiseen tekoon tai
5) viettelee jonkun sellaiseen tekoon
Kaurapuuroa seksityöläiselle myyvä kauppias tai sitä syövä seksityöläisen perhe eivät ole määritelmän piirissä. Parituksessa taloudellisen hyödyn täytyy siis olla välitöntä, ei välillistä ja se on lisäksi melko tarkkaan rajattu juurikin tilojen antamiseen tai majoituspalvelun tarjoamiseen sekä markkinointiin ja välitystoimintaan. Mutta esim. seksinmyyjän kampaaja, kosmetologi, vaatemyyjä, kirjanpitäjä taksikuski eivät syyllisty paritukseen, vaikka palvelut ja tarvikkeet tulisivat suoranaisesti seksityön tarpeisiin ja maksettaisiin turskien lompakoista peräisin olevilla seteleillä.
Mitä Tomppajonesin ihmettelyyn tulee, hotelliketjulla on vastuuta, jos se on ollut tietoinen tai olisi voinut olla tietoinen tilanteesta. Jos Ompun huoneeseen menee vieraita ihmisiä tyyliin 20 kertaa päivässä, sen on vaikea sanoa, että ei ollut tietoinen. Toisaalta hotelliketjuille kyse on ennenkaikkea maineesta - mikään hotelliketju ei halua joutua julkisuuteen "huorahotellina". Se karkottaa muut asiakkaat.
Mitä itse ketjun asiaan tulee, ymmärrän kyllä seksinmyyntiin säännöllisesti käytettyjen aribnb -asuntojen naapurustoa. Jos sekä myyjä ja asiakkaat eivät hallitse matalan profiilin pitämistä ja asiakasvirta ei pysy kohtuullisessa rajassa, niin kyllä toiminta aika paljon häiriötä ja lieveilmiöitä voi aiheuttaa. Enpä haluaisi itse asua rapussa, jossa ovinaapuri olisi jatkuvassa ulkkarikaravaanien liukuhihna-käytössä (sellaisessa kämpässähän voi olla vaikka 4-6 asiakasta tunnnissa). Pelkkä trafiikki rapussa on silloin jo tosi tiheää ja häiritsevää. Kotirauha kuuluu nimenomaan niille talon asukkaille, ei kaupallisen toiminnan harjoittajille. Mutta yleensä näitä ongelmia tulee lähinnä siellä, missä homma ei ole pysynyt kohtuuden rajoissa ja kuosissa. Jos seksinmyyjät ovat vain yksi satunnainen airbnb -kämpän käyttäjäryhmä muiden joukossa ja he asiakkaineen osaavat pitää matalaa profiilia (+asiakasvirta ei ole liian intensiivinen), ongelmia esiintynee harvemmin.
-
Parituksessa taloudellisen hyödyn täytyy siis olla välitöntä, ei välillistä ja se on lisäksi melko tarkkaan rajattu juurikin tilojen antamiseen tai majoituspalvelun tarjoamiseen sekä markkinointiin ja välitystoimintaan. Mutta esim. seksinmyyjän kampaaja, kosmetologi, vaatemyyjä, kirjanpitäjä taksikuski eivät syyllisty paritukseen, vaikka palvelut ja tarvikkeet tulisivat suoranaisesti seksityön tarpeisiin ja maksettaisiin turskien lompakoista peräisin olevilla seteleillä.
Miten se on välittömämpää että vuokraan jollekin tilaa, vs. teen hänelle kirjanpitoa? Melkein sanoisin jopa että jos minulla on seksiluola, niin voihan joku innokas pariskunta vuokrata sitä useamman kerran kuussa. Mistä minä tiedän kenen kanssa he siellä ovat, jos en itse osallistu markkinointiin. Kirjanpitäjä sen sijaan aika varmasti tietää todellisen asian kun katsoo kuitteja.
Onko aivan varma, että esim. kirjanpitäjä ei joudu parituksesta syytteeseen? Oikein mahtavaa siis jos näin, mutta olen ymmärtänyt että juuri nämä riskit tekevät oikeasta yrittämisestä hankalaa, kun kukaan ei oikein halua auttaa. Haluan vain varmistaa, että tulkintasi on oikea.
-
Miten se on välittömämpää että vuokraan jollekin tilaa, vs. teen hänelle kirjanpitoa? Melkein sanoisin jopa että jos minulla on seksiluola, niin voihan joku innokas pariskunta vuokrata sitä useamman kerran kuussa. Mistä minä tiedän kenen kanssa he siellä ovat, jos en itse osallistu markkinointiin. Kirjanpitäjä sen sijaan aika varmasti tietää todellisen asian kun katsoo kuitteja.
Onko aivan varma, että esim. kirjanpitäjä ei joudu parituksesta syytteeseen? Oikein mahtavaa siis jos näin, mutta olen ymmärtänyt että juuri nämä riskit tekevät oikeasta yrittämisestä hankalaa, kun kukaan ei oikein halua auttaa. Haluan vain varmistaa, että tulkintasi on oikea.
Tuo luettelo^^ parituksen tunnusmerkeistä on suora sitaatti rikoslain 19:10 §:stä. Vain siinä olevat tunnusmerkit täyttävät toiminta on paritusta. Kyseisessä pykälässä on lueteltu parituksen tunnusmerkistö ja se mikä ei ole siinä mainittu, ei ole paritusta. Tilojen järjestäminen seksinmyyntiä varten on mainittu listalla, kirjanpitopalveluita ei ole. Laki on aika yksiselitteinen. Ongelmat liittyvät lähinnä näyttökysymyksiin. Esim. seksiluolan vuokraaminen pariskunnan omiin maksuttomiin leikkeihin ei ole paritusta, mutta jos he sitten siellä tarjoavatkin rahaa vastaan kolmenkimppaa, se on paritusta. Mutta se taas on sitten näyttökysymys, ei lain tulkintakysymys, että tiesitkö sinä tai olisiko sinun pitänyt tietää, että sinun maksuttomiin leikkeihin vuokraamaasi tilaa käytetiinkin maksullisten seksipalveluiden tarjoamiseen ja missä tarkoituksessa ja uskossa olit tilaa vuokrannut.
Mutta hotelliketjut eivät ensisijaisesti lähesty asiaa rikoslain kautta, vaan maineensa kautta. Kuten sanottu, mikään hotelliketju ei halua saada edes etäisesti mainetta "huorahotellina" vana haluaa mainesyistä pysyä kaukana edes sellaisista huhuista. Samoin taloyhtiön asukkaat eivät ensisijaisesti pohdi parituspykäliä, vaan sitä että se nyt vaan on aika häiritsevää, jos naapurihuoneiston kolmen hengen ulkkarikaravaanilla ramppaa 30 ukkoa päivässä seitsemänä päivävä viikossa aamupäivästä puoleen yöhön.
Ja vielä kirjanpitopalveluista: kirjanpitopalvelun tarjoaminen seksinmyyjälle ei itsessään ole paritusta vaikka siitä laskuttaisi tonnikaupalla ja kirjanpitäjä hyvin tietäisi, mitä toiminta on ja mistä raha tulee. Kirjanpitäjä voi joutua ongelmiin lähinnä rahanpesulain kautta. Kirjanpitäjäkin on rahapesulain tarkoittama ilmoitusvelvollinen. Jos on asetelma, jossa kirjanpitäjälle pitäisi herätä epäily, että seksinmyyntiin liittyy paritusta ja raha on paritustoiminnasta peräisin, hän voisi joutua vastuuseen rahanpesulain tarkoittaman ilmoitusvelvollisuuden laiminlyönnistä tai äärimmillään avunannosta rahanpesurikokseen. Mutta kirjanpitopalvelun tarjoaminen ei ole paritusta.
-
Miten se on välittömämpää että vuokraan jollekin tilaa, vs. teen hänelle kirjanpitoa? Melkein sanoisin jopa että jos minulla on seksiluola, niin voihan joku innokas pariskunta vuokrata sitä useamman kerran kuussa. Mistä minä tiedän kenen kanssa he siellä ovat, jos en itse osallistu markkinointiin. Kirjanpitäjä sen sijaan aika varmasti tietää todellisen asian kun katsoo kuitteja.
Onko aivan varma, että esim. kirjanpitäjä ei joudu parituksesta syytteeseen? Oikein mahtavaa siis jos näin, mutta olen ymmärtänyt että juuri nämä riskit tekevät oikeasta yrittämisestä hankalaa, kun kukaan ei oikein halua auttaa. Haluan vain varmistaa, että tulkintasi on oikea.
Tuo luettelo^^ parituksen tunnusmerkeistä on suora sitaatti rikoslain 19:10 §:stä. Vain siinä olevat tunnusmerkit täyttävät toiminta on paritusta. Kyseisessä pykälässä on lueteltu parituksen tunnusmerkistö ja se mikä ei ole siinä mainittu, ei ole paritusta. Tilojen järjestäminen seksinmyyntiä varten on mainittu listalla, kirjanpitopalveluita ei ole. Laki on aika yksiselitteinen. Ongelmat liittyvät lähinnä näyttökysymyksiin. Esim. seksiluolan vuokraaminen pariskunnan omiin maksuttomiin leikkeihin ei ole paritusta, mutta jos he sitten siellä tarjoavatkin rahaa vastaan kolmenkimppaa, se on paritusta. Mutta se taas on sitten näyttökysymys, ei lain tulkintakysymys, että tiesitkö sinä tai olisiko sinun pitänyt tietää, että sinun maksuttomiin leikkeihin vuokraamaasi tilaa käytetiinkin maksullisten seksipalveluiden tarjoamiseen ja missä tarkoituksessa ja uskossa olit tilaa vuokrannut.
Mutta hotelliketjut eivät ensisijaisesti lähesty asiaa rikoslain kautta, vaan maineensa kautta. Kuten sanottu, mikään hotelliketju ei halua saada edes etäisesti mainetta "huorahotellina" vana haluaa mainesyistä pysyä kaukana edes sellaisista huhuista. Samoin taloyhtiön asukkaat eivät ensisijaisesti pohdi parituspykäliä, vaan sitä että se nyt vaan on aika häiritsevää, jos naapurihuoneiston kolmen hengen ulkkarikaravaanilla ramppaa 30 ukkoa päivässä seitsemänä päivävä viikossa aamupäivästä puoleen yöhön.
Ja vielä kirjanpitopalveluista: kirjanpitopalvelun tarjoaminen seksinmyyjälle ei itsessään ole paritusta vaikka siitä laskuttaisi tonnikaupalla ja kirjanpitäjä hyvin tietäisi, mitä toiminta on ja mistä raha tulee. Kirjanpitäjä voi joutua ongelmiin lähinnä rahanpesulain kautta. Kirjanpitäjäkin on rahapesulain tarkoittama ilmoitusvelvollinen. Jos on asetelma, jossa kirjanpitäjälle pitäisi herätä epäily, että seksinmyyntiin liittyy paritusta ja raha on paritustoiminnasta peräisin, hän voisi joutua vastuuseen rahanpesulain tarkoittaman ilmoitusvelvollisuuden laiminlyönnistä tai äärimmillään avunannosta rahanpesurikokseen. Mutta kirjanpitopalvelun tarjoaminen ei ole paritusta.
Tästä on paljon vääriä käsityksiä edelleen. Muistetaan edelleen tämä koko lain määritelmä. Oleellista on taloudellinen hyöty:
"10 § (8.7.2022/723)
Paritus
Joka hankkiakseen itselleen tai toiselle taloudellista hyötyä
1)järjestää huoneen tai muun tilan korvausta vastaan tapahtuvaa sukupuoliyhteyttä tai siihen rinnastettavaa seksuaalista tekoa varten taikka kahdeksaatoista vuotta nuoremman lapsen kanssa tapahtuvaa sukupuoliyhteyttä tai sellaista seksuaalista tekoa varten, joka on omiaan vaarantamaan lapsen kehitystä,
2)vakiintuneena osana liiketoimintaansa majoittaa sellaiseen tekoon ryhtyvää ja siten olennaisesti edistää tekoa,
3)yhteystietoja välittämällä tai muuten markkinoi jonkun sellaiseen tekoon ryhtymistä tietäen, että hänen toimintansa olennaisesti edistää teon toteutumista,
4)muuten käyttää hyväkseen jonkun ryhtymistä sellaiseen tekoon tai
5)viettelee jonkun sellaiseen tekoon,
on tuomittava parituksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kolmeksi vuodeksi."
"Vuokranantajan vastuu: Korkeimman oikeuden (KKO 2005:17) mukaan vuokranantaja voi syyllistyä paritukseen, jos hän tietoisesti vuokraa tiloja seksikauppaa varten."
-
Tästä on paljon vääriä käsityksiä edelleen. Muistetaan edelleen tämä koko lain määritelmä. Oleellista on taloudellinen hyöty:
"10 § (8.7.2022/723)
Paritus
Joka hankkiakseen itselleen tai toiselle taloudellista hyötyä
1)järjestää huoneen tai muun tilan korvausta vastaan tapahtuvaa sukupuoliyhteyttä tai siihen rinnastettavaa seksuaalista tekoa varten taikka kahdeksaatoista vuotta nuoremman lapsen kanssa tapahtuvaa sukupuoliyhteyttä tai sellaista seksuaalista tekoa varten, joka on omiaan vaarantamaan lapsen kehitystä,
2)vakiintuneena osana liiketoimintaansa majoittaa sellaiseen tekoon ryhtyvää ja siten olennaisesti edistää tekoa,
3)yhteystietoja välittämällä tai muuten markkinoi jonkun sellaiseen tekoon ryhtymistä tietäen, että hänen toimintansa olennaisesti edistää teon toteutumista,
4)muuten käyttää hyväkseen jonkun ryhtymistä sellaiseen tekoon tai
5)viettelee jonkun sellaiseen tekoon,
on tuomittava parituksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kolmeksi vuodeksi."
"Vuokranantajan vastuu: Korkeimman oikeuden (KKO 2005:17) mukaan vuokranantaja voi syyllistyä paritukseen, jos hän tietoisesti vuokraa tiloja seksikauppaa varten."
Oleellista tässä on se, että pelkkä objektiivinen hyötyminen (esim. vuokran saaminen) ei yksin riitä, jos henkilö ei tiedä toiminnan luonteesta. Sitä tuossa korkeimman oikeuden ennakkopäätöksessäkin painotetaan: "Huoneen järjestäminen parituksen tekotapana ei tarkoita pelkästään sitä, että tila vuokrataan tai luovutetaan suoraan prostituoidulle itselleen tai että huoneen järjestäjä itse huolehtii prostituutioon kuuluvista käytännön järjestelyistä. Toimitilojen hallinnan luovuttaminen ylipäätään prostituutiota varten ja näin ollen muullekin kuin prostituoidulle itselleen voi täyttää rikoksen tunnusmerkistön. Olennaista paritusrikokselle on nimenomaan prostituution hyväksikäyttäminen, mikä huoneen järjestämisellä voi tapahtua myös välillisesti. - - Ratkaisevaa on vuokranantajan tietoisuus siitä, mihin tarkoitukseen tiloja tosiasiallisesti käytetään. Vuokranantaja syyllistyy paritusrikokseen tekijänä jo silloin, kun hän tietää tai kun hänen on täytynyt käsittää, että hänen vuokralle antamiaan tiloja, olipa ne muodollisesti vuokrattu vain majoitustoimintaa varten tai mihin muuhun käyttöön tahansa, tosiasiallisesti käytetään yksinomaan tai ainakin muutoin kuin satunnaisesti prostituution harjoittamiseen, ja että vuokran maksu ainakin pääasiallisesti rahoitetaan prostituutiosta saatavilla tuloilla."
Rangaistusvastuun edellytyksenä on tahallisuus tai tuottamus. Tuottamuksellista paritusta ei ole, jolloin sen tulee olla tahallista, jotta siitä voidaan rangaista. Tahallisuus: "Tekijä on aiheuttanut tunnusmerkistön mukaisen seurauksen tahallaan, jos hän on tarkoittanut aiheuttaa seurauksen taikka pitänyt seurauksen aiheutumista varmana tai varsin todennäköisenä. Seuraus on aiheutettu tahallaan myös, jos tekijä on pitänyt sitä tarkoittamaansa seuraukseen varmasti liittyvänä."
Summa summarum, kukaan ei voi huolimattomuuttaan syyllistyä paritukseen. Jos majoitat huoran tai vuokraat sille kämpän, niin pelkästään statuksen perusteella ei voida katsoa, että olet syyllistynyt paritukseen.
-
Aivan kauheeta! Seuraavalle tapaamiselle foliohattu mukaan.
-
Oleellista tässä on se, että pelkkä objektiivinen hyötyminen (esim. vuokran saaminen) ei yksin riitä, jos henkilö ei tiedä toiminnan luonteesta. Sitä tuossa korkeimman oikeuden ennakkopäätöksessäkin painotetaan: "Huoneen järjestäminen parituksen tekotapana ei tarkoita pelkästään sitä, että tila vuokrataan tai luovutetaan suoraan prostituoidulle itselleen tai että huoneen järjestäjä itse huolehtii prostituutioon kuuluvista käytännön järjestelyistä. Toimitilojen hallinnan luovuttaminen ylipäätään prostituutiota varten ja näin ollen muullekin kuin prostituoidulle itselleen voi täyttää rikoksen tunnusmerkistön. Olennaista paritusrikokselle on nimenomaan prostituution hyväksikäyttäminen, mikä huoneen järjestämisellä voi tapahtua myös välillisesti. - - Ratkaisevaa on vuokranantajan tietoisuus siitä, mihin tarkoitukseen tiloja tosiasiallisesti käytetään. Vuokranantaja syyllistyy paritusrikokseen tekijänä jo silloin, kun hän tietää tai kun hänen on täytynyt käsittää, että hänen vuokralle antamiaan tiloja, olipa ne muodollisesti vuokrattu vain majoitustoimintaa varten tai mihin muuhun käyttöön tahansa, tosiasiallisesti käytetään yksinomaan tai ainakin muutoin kuin satunnaisesti prostituution harjoittamiseen, ja että vuokran maksu ainakin pääasiallisesti rahoitetaan prostituutiosta saatavilla tuloilla."
Rangaistusvastuun edellytyksenä on tahallisuus tai tuottamus. Tuottamuksellista paritusta ei ole, jolloin sen tulee olla tahallista, jotta siitä voidaan rangaista. Tahallisuus: "Tekijä on aiheuttanut tunnusmerkistön mukaisen seurauksen tahallaan, jos hän on tarkoittanut aiheuttaa seurauksen taikka pitänyt seurauksen aiheutumista varmana tai varsin todennäköisenä. Seuraus on aiheutettu tahallaan myös, jos tekijä on pitänyt sitä tarkoittamaansa seuraukseen varmasti liittyvänä."
Summa summarum, kukaan ei voi huolimattomuuttaan syyllistyä paritukseen. Jos majoitat huoran tai vuokraat sille kämpän, niin pelkästään statuksen perusteella ei voida katsoa, että olet syyllistynyt paritukseen.
Nyt on varmaan silmät ristissä jo näin illalla niin et en ymmärrä, mutta ihan kuin tässä olisi ristiriitaisia lauseita.
Otetaan käytännön esimerkki. Olen oikeasti miettinyt seksiluolan vuokraamista. Siis ihan asiaan pyhitetty tila missä pikkasen lisävarusteita. Ei pelkkä asuinhuoneisto.
Tämmöistä käsittääkseni eräs PT vuokraa satunnaisesti toiselta PT:ltä, kun taasen toisella paikkakunnalla vastaavan tyylinen paikka on sääntöihinsä kirjoittanut että tilaa ei vuokrata ammattilaisille. Mutta siellä epäilen tämän kiellon johtuvan ainakin osin myös tilan sijainnista ja mahdollisesta häiriöstä naapureille.
Anyways, jos nyt tuommoisen liiketilan sisustaisin asiaankuuluvin vermein ja vuokraan sitä usealle henkilölle. Osa yksityishenkilöitä ja osa selkeästi palveluntarjoajia, koska vuokraavat niin usein. Onko riski tulla syytetyksi parituksesta?
-
Nyt on varmaan silmät ristissä jo näin illalla niin et en ymmärrä, mutta ihan kuin tässä olisi ristiriitaisia lauseita.
Otetaan käytännön esimerkki. Olen oikeasti miettinyt seksiluolan vuokraamista. Siis ihan asiaan pyhitetty tila missä pikkasen lisävarusteita. Ei pelkkä asuinhuoneisto.
Tämmöistä käsittääkseni eräs PT vuokraa satunnaisesti toiselta PT:ltä, kun taasen toisella paikkakunnalla vastaavan tyylinen paikka on sääntöihinsä kirjoittanut että tilaa ei vuokrata ammattilaisille. Mutta siellä epäilen tämän kiellon johtuvan ainakin osin myös tilan sijainnista ja mahdollisesta häiriöstä naapureille.
Anyways, jos nyt tuommoisen liiketilan sisustaisin asiaankuuluvin vermein ja vuokraan sitä usealle henkilölle. Osa yksityishenkilöitä ja osa selkeästi palveluntarjoajia, koska vuokraavat niin usein. Onko riski tulla syytetyksi parituksesta?
Pelkkä vuokraaminen seksityöntekijälle ei ole paritusta. Riski syntyy, jos vuokranantaja tietää tai hänen on täytynyt ymmärtää, että tilaa käytetään toistuvasti prostituutioon, ja hän silti jatkaa vuokraamista.
-
Tossa hankkeessa ei voi mennä mikään pieleen. Varustelet vimosen päälle huora luolan, vuokraat sitä lyhytaikaisesti useille tytöille, niin että varmasti turskaa ramppaa eestaas aamusta yöhön.
Tuumasta toimeen vaan kunhan ensin nukut yön yli👌