SeksiSaitti
Seksisaitti => Ajankohtaisia uutisia => Aiheen aloitti: Viola - Joulukuu 22, 2024, 14:20:33
-
Kansalaisaloite "My voice, My choise" -kampanjan avulla eurooppalaisilla on mahdollisuus tehdä naisten elämästä vapaampaa, turvallisempaa ja parempaa riippumatta siitä missä päin unionia ja minkälaisissa olosuhteissa naiset elävät.
Rekisteröity 10.5.2024. Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2019/788 mukaiseksti (tiedoksianto numerolla C(2024) 2353)
https://citizens-initiative.europa.eu/initiatives/details/2024/000004_fi?fbclid=PAZXh0bgNhZW0CMTEAAabdSnG2Fb62iLx2NpzTC-wN3MQmQv2xSeWM1OATAte7IMaXugNahKp9MOY_aem_Do4Uyo3dcovygsLqHoM6Fw
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/FI/TXT/?uri=CELEX:32024D1158
-
En halua olla maksamassa EU:n jäsenvaltioiden kansalaisten teettämiä abortteja.
-
Ström, sinä teet aivan kuten omasta mielestä tuntuu.
Tämä on vapaaehtoista.
Viime yönä saatu miljoona allekirjoitusta täyteen.
Kun naiset voivat hyvin, se korreloituu miesten hyvinvointiin.
-
Komissiolta pyydetään rahoitusta joten se ei ole vapaaehtoista.
-
Toisaalta tuo rahapuoli kääntyy aika nopeasti hyötyjen puolelle - jää kaikki asiattomasti hoidettujen keskeytysten haitat ja muut lieveilmiöt vähemmälle ( tulehdukset, verenvuodot ja kuolemat).
Lisäksi ei toivotuissa lapsista huolehtiminen ei niin pahasti rasita systeemiä yms.
Onhan tuo katolilaisissa maissa aika härskin tekopyhää menoa koko suhtautuminen raskauden keskeytykseen.
-
Kyse onkin siitä, että EU:n komissiolta pyydetään rahoitusta.Kukin jäsenvaltio tehköön kuten parhaaksi näkee omilla rahoillaan.