Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka

Niinistön seuraaja

<< < (59/110) > >>

Mustelmann:
Luuleeko muuten joku, että sotatilassa presidentti tekisi muka suuriakin päätöksiä sen suhteen, miten vihollisen kanssa toimitaan? Jos sota joskus tulee, armeijan ylipäällikön virka siirtyy puolustusvoimien komentajalle risteilyohjusta nopeammin. Presidenttihän ei Suomessa siirtele muoviukkoja strategiakartalla, kuten idässä on tapana.

Vieras1776:
^

 :laught:

https://www.presidentti.fi/presidentin-toimi/tehtavat/#Puolustusvoimien%20ylip%C3%A4%C3%A4llikk%C3%B

"Presidentti nimittää upseerit ja päättää puolustusvoimien liikekannallepanosta. Jollei eduskunta liikekannallepanosta päätettäessä ole kokoontuneena, se on heti kutsuttava koolle. Sodasta ja rauhasta presidentti päättää eduskunnan suostumuksella.

Presidentti päättää sotilaskäskyasioina sotilaallisen puolustuksen keskeisistä perusteista, sotilaallisen puolustusvalmiuden merkittävistä muutoksista ja sotilaallisen puolustuksen toteuttamisen periaatteista samoin kuin rajajoukkojen puolustusvalmiuden merkittävistä muutoksista. Lisäksi presidentti päättää muista laajakantoisista tai periaatteellisesti merkittävistä sotilaskäskyasioista.

Ylipäällikkönä presidentti voi myös ottaa päätettäväkseen minkä tahansa puolustusvoimain komentajan, rajavartiolaitoksen päällikön tai muun sotilasesimiehen ratkaistavaksi osoitetun sotilaskäskyasian.

Mustelmann:
^ Erinomainen tietoisku, mutta ei kumoa väitettäni. Rauhan aikana ylipäällikkyys on presidentillä, mutta sodassa merkittävimmät päätökset tekee pv:n komentaja. Siitä on toki pitkähkö aika, kun presidentin ja komentajan työnjakoa on viimeksi määritelty käytännössä.

Kapu:
^^Kyllä. Apuna presidentti käyttää Tp-utvaa.

Thor Patsas:

--- Lainaus käyttäjältä: Penaattori - Tammikuu 21, 2024, 10:52:39 ---Mikähän olisi Suomen PV:n taistelutahto jos Li Andersson olisi ylipäällikkönä? LI varmaan määräisi sotilaat lakkoon Venäjän hyökätessä.

--- Lainaus päättyy ---

Todennäköisesti. Lisäksi Li ja toverit syyttäisivät vielä niitä sotilaita ihmisten tappajiksi jotka kuitenkin tarttuisivat aseisiinsa taistellakseen hyökkääviä venäläisiä vastaan.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta