Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Istanbul  (Luettu 5182 kertaa)

Poissa Tero69

  • Jr. Member
  • Viestejä: 52
  • * Kelpo kaveri
Istanbul
« : Elokuu 12, 2022, 14:58:07 »
Hei :weightlifting:

Miltä istanbulin markkinat näyttää? Onko kenelläkään kokemusta?

Poissa Pioneeri

  • Full Member
  • Viestejä: 421
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Istanbul
« Vastaus #1 : Elokuu 07, 2025, 10:19:48 »
Kiinnostaa myös...
Aina etsimässä

Poissa Portrait

  • Newbie
  • Viestejä: 5
  • * Kelpo kaveri
Vs: Istanbul
« Vastaus #2 : eilen kello 11:42:46 »
Täällä myös kiinnostusta, olisi elokuussa tarkoitus matkustaa. Olisiko jollain tietoa miltä sivustoilta seuraa kannattaisi etsiä kun google antaa vähän vaihtelevia vaihtoehtoja joiden kautta vaikuttaisi että kontaktointi olisi vain suuri pettymys.

Paikalla Lifti

  • Vaari
  • Sr. Member
  • Viestejä: 11613
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Vs: Istanbul
« Vastaus #3 : eilen kello 12:37:10 »
Sellainen pro tip joka itselleni toiminut oikeastaan joka maassa missä itse olen käynyt. Kannattaa taksikuskeilta kysyä että mistä escortteja löytyy. Jos ei ensimmäinen tiedä niin seuraava tietää. Yhden ainoan kerran olen joutunut kysymään viidenneltä suharilta. Ne yleensä ymmärtää että keikkaa ei tule ilman matkustajaa.

Tämä ei tietenkään toimi jos haluaa kaiken etukäteen suunnitella/huorien paneminen hävettää ja toiselle ihmiselle puhuminen aiheesta pelottaa.
Vanhuus ei tule yksin, se tulee löysän munan kanssa.

Poissa mattssonni

  • Sr. Member
  • Viestejä: 1682
  • ****** Rakastajien aatelia
Vs: Istanbul
« Vastaus #4 : eilen kello 15:51:29 »
Tämän lajin puitteissa ei ole kokemusta Istanbulista, mutta muutamia kertoja on tullut käytyä ja tässä joitakin yleisiä havaintoja:

Ensinnäkin Liftin neuvo^ on yleisesti ottaen hyvä, mutta juuri Istanbulissa olisin tässä suhteessa varovainen siinä, mihin näistä tietävän taksikuskin kyydissä päätyy.

Toisekseen Istanbul on tämän skenen osalta kokenut suuren muutoksen 2020-luvulla. Karakoyn alueella Zurafa- ja Kadem-kaduilla toimi aina 2020-luvun alkuun asti oikein historiallisesti tunnettu punaisten lyhtyjen alue, joka oli toiminut 1800 -luvulta. Mutta viitisen vuotta kortteli pistettiin ihan uusiksi ja nykyisen alueella on erilaisia design- ja taideliikkeitä ym. Ja hyvä niin.
Tämä juttu kannattaa lukea: https://pulitzercenter.org/stories/dimming-red-lights-turkey

Muista lajin perinteisestä alueista "Little Russianakin" tunnettu Aksaraya on yhä venäläisturistien suosiossa. En ole alueella juurikaan liikkunut niin havaintoja on vähän, mutta ainakin ilta-aikaan siellä yksin liikkuvaa länsimaisen näköistä miestä (ehkä muunkin maalaista) kyllä lähestytään aktiivisesti ihan pyytämättä tämän lajin ehdotusten merkeissä vaikkei olisikaan siinä tarkoituksessa liikkeellä (riittää, että on mies ja mukana ei ole naista  ;D), mutta lähestyjät eivät ole itse palveluntarjoajia vaan paikallisia miehiä, jotka tarjoutuvat ihan hyvää hyvyyttään  ;D viemään eksoottisiin paikkoihin ja hyviin juhliin. Jokainen voi sitten itse päätellä, kannattaako lähteä tuntemattoman kadulla iholle tulleen englannin ja saksan sekoitusta puhuvan partaisen keski-ikäisen turkkilaismiehen autoon, kun tarkkaa määränpäätäkään ei suostuta kertomaan... Voihan toki olla, että siinä missaa elämänsä seikkailun  ;D Haittapuolena on se, että ne kaverit ovat aika sinnikkäitä (toimivat varmaankin provisiopalkkaisina sisäänheittäjinä) ja kohtelias "ei kiitos" ei välttämättä saa yhtä kohteliasta reaktiota.

Wikisexguiden mukaan toiminta olisi nykyisin keskittynyt Taksim-aukion alueelle, erityisesti Tarlabasi Bulevardille, mutta itse en siellä ainakaan ilta-aikaan liikkuisi. Ja Tarlabasi bulevardin pohjoispuolen jättäisin väliin päiväaikaankin. (ylipäätään, Karaköyltä kannattaa kävellä Galatan tornin kautta Taksim-aukiolle, mutta siitä onkin mielestäni hyvä kääntyä takaisin tai sitten itään kohti Bosporin salmen rantaa. Mutta ei pohjoiseen, Taksimilta eteenpäin homma kävelyretki ei varsinaisesti enää parane).

Kaupunki itsessään on hieno ja viihtyisä, euroja käyttävällä erittäin edullinenkin (pl. turistipaikat ja nähtävyydet) ja siellä on nähtävää montaa reissua varten. Naistenvaate -tarjonta, erityisesti alusvaate- ja yöasutarjonta on mielikuvituksellinen niin kuin tuhannen ja yhden yön kaupungilta sopii odottaakin. Kaupungissahan sijaitsee Topakapin palatsi, jossa sijainneessa haaremissa oli yli 300 huonetta ja jossa ehdittiin satojen vuosien ajan hioa aistikkaat asut ja niillä hurmaaminen aivan huippuunsa. Sen perintöä lienee Turkin kehittynyt naisten alusvaateteollisuus ja että kaupunki täynnä naisten alusvaateiliikkeitä ja muita aistikkaita asuja myyviä liikkeitä. Sieltä kannattaa kyllä tuoda tuliaisia nykyisille tai tuleville tyttöystäville, Suomessa ei myydä mitään sen tapaistakaan. Tai siis Suomessa ei edes tiedetä, että sellaisia asuja on olemassa. Tämä myös vinkkinä palveluntarjoajille, jotka mahdollisesti haluaisivat tehdä työasujen shoppailureissun. Istanbulista saa sellaisia työvaatteita, että Suomessa asiakkaalta lähtee taju jo pelkästään sellaisen näkemisestä :-)
« Viimeksi muokattu: eilen kello 16:01:45 kirjoittanut mattssonni »
Harva asia on mustavalkoinen, useimmiten niissä on monia, vähintäänkin harmaan, sävyjä.