Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Ukrainan sota/Nato-keskustelu
Aurora Mature:
Uuninpankkopoika panee asiat järjestykseen
http://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2022/03/05/kun-suomukset-putoavat-silmilta/
Jekyll:
Tuo Major non- NATO Ally (MNNA) voisi olla Suomelle tässä kohtaa sopiva ratkaisu. Ei kuuluttais Natoon, mutta yhteistyö syvenisi merkittävästi jenkkien kanssa. Suomi ei toisi Natoa Venäjän rajalle, mutta saisi tarvittaessa sotilaallista tukea Jenkeistä.
Major non-NATO ally -statuksen hyväksyntä vaaditaan vain Yhdysvaltain kongressilta, jonka vahvistaa myös maan presidentti.
Luulenpa, että tästä puhuvat tänään ruotsalaisten kanssa ja ensi viikolla sitten myös Suomen hallituksen kanssa.
Jekyll:
--- Lainaus käyttäjältä: Villerius - Maaliskuu 05, 2022, 08:52:08 ---Eipä mitenkään yllättänyt kuka sanoi selkeästi EI :laught:
Laura Huhtasaari on kyllä omaa luokkaansa. FACEPALM
Verkkouutiset kysyi meppien Nato-kannat – yhdeltä selkeä Ei
https://www.verkkouutiset.fi/verkkouutiset-kysyi-meppien-nato-kannat-yhdelta-selkea-ei/#7b931f43
--- Lainaus päättyy ---
Nato-jäsenyyttä pidetään helppona ja loogisena ratkaisuna, mutta pitää myös muistaa, että se lisää jännitteitä naapurin kanssa sekä velvoittaa myös Suomea taloudellisesti ja sotilaallisesti.
Suomella on kuitenkin esimerkiksi Euroopan suurin tykistö ja vieläpä hyvin koulutettu semmoinen. Puolustus on muutenkin kunnossa ja Venäjä tietää sen, eikä lähde kyllä heppoisin perustein Suomea valtaamaan.
Vieras1699:
Venäjä on meidät laskenut natoon kuuluvaksi jo kymmeniä vuosia , me itse vaan emme sitä ymmärrä .
Meille ei turvatakuut kelpaa , ei sitten mistään hinnasta ja sitä sopii aina joskus ihmetellä . :wanker:
Azazello:
Eiköhän tämä ole Natohakemuksen kannalta aika selkeää. Presidentti tapasi ensiksi eduskunnan ja valiokuntien puheenjohtajat ja puolueiden edustajat. Eilen Jenkkipressan. Tänään Marinin kanssa Ruotsin pääministerin.
Kysymys kuuluu, että ilmoitetaanko tänään eduskuntakäsittelyn aloituksesta vai onko sitä jo valmistetu ja hakemusta lähdetään ajamaan eteenpäin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta