Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Ukrainan sota/Nato-keskustelu
Unilukkari:
--- Lainaus käyttäjältä: teme696 - Helmikuu 10, 2023, 13:02:43 ---..eduskunnan käsittelyn jälkeen asia ei olisi enää Suomen käsissä vaan annettaisiin Erdoganille ja Orbanille valtaa tehdä omaa ulkopolitiikkaa pitäen Suomea keppihevosena.
--- Lainaus päättyy ---
Heh, mitä?
Kaikki tietää ja pelin henkeen kuuluu, että jokaisen jäsenen hyväksyntä tarvitaan. Pelikortit ovat joka tapauksessa Erdoganin ja Orbanin kannalta edulliset, jos vitkutella haluavat.
Jos taas ratifiointi olisi Suomella omalta osalta hoidettu, Turkilta ja Unkarilta poistuisi käytöstä se selitys, että heidän toiminnallaan ei voi olla kiire, koska "eihän Suomi itsekään ole vielä ratifioinut osaltaan sopimusta".
Loppu karusellille.
teme696:
Näyttää, että Halla-aho ei halua vahvistaa Natoa Ruotsin jäsenyydellä...Sauli Niinistö, Sanna Marin ja ulkopoliittinen johto on ollut koko Nato-prosessin ajan asian kanssa yksimielinen sen suhteen, että Natoon kuuluu mennä yhdessä Ruotsin kanssa. Myöskään puolustusvaliokunnan pj. Häkkänen ei näe, että asialla olisi perusteita kiireelle ja painottaa, että eduskunnan tulisi äänestää asiasta ilman hätiköintiä. Halla-ahon ja persujen linja on johdonmukaista Riikka Purran linjalle..persuissa halutaan, että pohjolan puolustus jää heikoksi idästä tulevaa uhkaa kohden ilman Ruotsin mukanaoloa läntisessä puolustusliitossa.
Vieras1776:
Suomen perinteinen linjahan on perinteisesti ollut Ruotsin seuraaminen, ehkä vihervasemmiston vasen laita elää edelleen sitä aikaa. ;D
teme696:
Persujen mielestähän kaikki heistä vasemmalle onkin vihervasemmiston vasenta laitaa..myös presidentti Sauli Niinistö. :inlove:
Kesava:
Minkähän takia tästä ketjusta poistettiin mun viesti? Onkohan joku itkuiikka taas pahoittanut mielensä kun vasenta laitaa ei kehuttukaan...
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta