Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Ukrainan sota/Nato-keskustelu
Entto:
--- Lainaus käyttäjältä: VanGils - Maaliskuu 22, 2022, 10:13:17 ---Se tunne, kun huomaa menettäneensä kolmessa viikossa 450 panssarivaunua ja suurimman osan niistä ilman taistelua.
--- Lainaus päättyy ---
Ja nyt eivät ilmeisesti saa uusiakaan tehtyä
komponenttipulan vuoksi.
No, eiköhän heiltä löydy vanhaa varastoa.
Hara:
^Onkohan ne käyttökunnossakaan. Tuskin ainakaan modernisoituja.
Sen verran on kokemusta neuvostoliittolaisesta panssareista, tiedän ettei niitä ole tehtykään kunnossapidettäviksi. Suunniteltu käyttöikä on jossain muutaman sadan kilometrin tienoilla :D Ajetaan kerran rintamalle ja jää sinne romuksi.
Pekonen:
^Veikkaan että modernisoimattomia T-72:sia löytyy vaikka millä mitalla joistain varastoista.
Niillä ei tee juuri mitään kun vastassa on vihollinen jolla on modernia kalustoa, javelineja ja NLAW;eja, tuhoojalennokeista puhumattakaan. Jos saavat nämä vanhat kamppeensa vielä käyntiin niin Ukrainassa niistä kyllä tulee romurautaa.
Voi olla että miehistöpula näihin romuihin voi olla akuutimpi ongelma.
Itseä ei kyllä tuollaiseen rauta-arkkuun saisi millään ilveellä vartoomaan perskarvojen kärähtämistä.
Pekonen:
...n panssareissa ammukset on miehistötilassa latauskarusellissa toisin kuin esim. amerikkalaisten abramsissa, missä ammukset on omassa tilassaan tornin takaosassa räjähdyksen kestävän luukun takana.
Tästä johtuu että venäläisen panssarin saadessa osuman se sytyttää ammusten ruutipanokset ja vaunu palaa kuin sytytetty täysi tulitikkuaski ja usein torni lentää kauas pois. Tästä syystä jenkkien nimitys T-72:lle on "Jack in the box", vieteriukko.
https://youtu.be/65Z8xp6BvzM
Vieras0342:
--- Lainaus käyttäjältä: certiina - Maaliskuu 22, 2022, 11:15:17 ---Kyllä nämä muutamat meidän johtajat ovat olleet varsinaisia raukkoja , YYA:ajan suomettamia kusipäitä . Ymmärtävätköhän minkälaisia karhunpalveluksia ovat tulleet tehneeksi .
Todellakin Tarja kai Erkin kanssa tosiaan ruotsalaisten myötävaikutuksella vesittivät oikein kahteen kertaan EU:n muiden jäsenmaiden yrityksen saada aikaan EU:n omat turvatakuut , nyt Sauli niiden perään tuntuu haikailevan .
Paremmathan tietenkin oikeat NATO:n turvatakuut täysjäsenilleen ovatkin , kunhan nyt eivät suomalaiset veitikat niihin saa värkkäiltyä minlkäänlaisia erikoisehtoja .
Niin tietenkin ja kunhan saavat nyt hommattua sen jäsenyyden , ei siitäkään ole täyttä varmuutta . Tähän ei voi tuota logoakaan voi lisätä on niin totinen paikka .
--- Lainaus päättyy ---
Erkin ja Tarjan takia olemme kusisessa tilanteessa. Eikä kumpikaan suomettaja osaa edes hävetä saati sitten pyytää anteeksi.
Missä on lehdistön vaikeat kysymykset Erkille ja Tarjalla?
Erkki on kirjoittanut monia muistelmia, mutta ei muista mitään oligarkkien pakotteiden pois ottamisesta.
Entiseen presidenttiin lehdistö ei uskalla koskea eikä esittää asiallia kysymyksiä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta