Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Mitä kirjaa luet/kuuntelet?
Kyybel:
--- Lainaus käyttäjältä: Mustelmann - Heinäkuu 09, 2023, 00:17:56 ---Menossa on vanha kunnon Taru sormusten herrasta. Kyseessä on painos, joka on ollut hallussani vuodesta 2001. Kirja on hyvässä kunnossa ja itse tarinakin vie yhä mukanaan.
--- Lainaus päättyy ---
Pitäisi aloittaa sama...ostin muutama vuosi sitten kirpparilta mutta vielä pölyttyy hyllyssä.
Ehkä vielä tänä kesänä voisi aloittaa
RobertLey:
Vaihteeksi tuli luettua vähän kaunokirjallisuuttakin (vaiko dekkareita ovat..?)
Unto Katajamäki: "Kosolan kujanjuoksu" sekä "Maanpetturit"
Molempien keskiössä on muuan toimittaja Leo Virta, taustaltaan koulupoikana Valkoisessa Armeijassa taistellut mutta kuitenkin keskitietä etsivä lehtimies joka kuitenkin tahtomattaan joutuu aina murroskausien aikoina tapahtumien keskiöön.
"Kosolan kujanjuoksussa" liikutaan elävästi Lapuan ja Vaasan maisemissa - jos kohta Helsingissä sekä lopulta Mäntsälässäkin. Vikki Kosolan, Artturi Leinosen, Vuorimaan ja jopa Eljas Erkonkin hahmot yms on kuvattu hyvinkin elävästi eikä ihme sillä Katajamäki on merkinnyt lähdeluettelonsa kirjojen loppuun ja sieltähän niitä tuttuja muistelma-, ja dokumenttiteoksia löytyy. - Tarkkaa mutta vetävää kuvausta.
"Maanpettureissa" liikutaan sodan jälkeisessä punaisen valpon terrorisoimassa sekä kommunistien masinoimien poliittisten lakkojen riivaamassa Suomessa; Leo Virta on jo keski-ikäinen, pääkaupungissa asuva, vaimonsa ja poikansa Helsingin pommituksissa menettänyt ja kyynistynyt mies joka joutuu tutustumaan oman taustansa vuoksi silloisen poliisin "kuulustelumenetelmiin", juopottelevaan kommunistiseen sisäministeri Yrjö Leinoon ynnä muihin tuon ajan poliitikkoihin sekä poliisiupseereihin aina presidenttitasolle saakka. - Seurahuone "turkkilaisine huoneineen", "englantilaisen kabinetteineen" ravintola Royalin kautta aina Kallion Oivaan on kuvattu autenttisesti. Taustoina käytetty mm Yrjö Leinon sekä Emil Skogin muistelmia, Jukka Rislakin "Erittäin salainen. Vakoilu Suomessa" sekä Paasikiven päiväkirjoja vv 1944-1956.
Hyviä toiminnallisia romaaneita.
VanGils:
Viljo Rauta: Isoviha
Muistutus siitä, että venäläiset ovat olleet samanlaisia kautta historian.
Mustelmann:
--- Lainaus käyttäjältä: VanGils - Heinäkuu 10, 2023, 09:19:28 ---Viljo Rauta: Isoviha
Muistutus siitä, että venäläiset ovat olleet samanlaisia kautta historian.
--- Lainaus päättyy ---
Onko Venäjä koskaan tuonut maailmaan mitään hyvää? Tuhoaminen tuntuu olevan siellä suositumpaa kuin uuden luominen.
No tulihan sieltä Lada, vodka, Tetris-videopeli ja pari kuuluisaa kirjailijaa, mutta siinäpä se.
Kapu:
Pekka Jaatinen: Kuolema Suursaaressa
14.9.44 tunnelma Suursaaressa kiristyi ja saksalaiset häädettiin.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta