Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Liikunnalliset harrasteet
Ronja:
Jäin viikkotavoitteesta, mutta juoksulenkin jälkeen on kyllä ihan mahtava fiilis!
Vieras0265:
Parhaillaan tunnin mittaisella aamulenkillä. Vähän liukasta.
Ara:
Juoksua 5-6 kert viikossa ja lihaskuntoa ja kehonhuoltoa pari kertaa viikkoon ja tietysti hyötyliikuntaa
Ronja:
No niin. Mietin notta mihin topiciin kirjoitan, mutta tännehän tää joutaa. Rapsaa nastalenkkareista siis pukkaa.
Tuli ostettuna nastajuoksu kengät, Icebug newrun BUGrip. Neutraaliin askellukseen. 7mm dropilla.
Pohjassa 17 nastaa, jotka ovat selkeästi pienemmät kuin esim. Inov8 nastajuoksulenkkareissa.
Lesti tuntui ensimmäistä kertaa sovittaessa leveältä, mutta tilanne korjaantui kun vaihdoin paksumman sukan, mikä näin talvikelillä onkin fiksumpi vaihtoehto. Lenkkarissa on pinnoite alareunassa, joten oletan sen kestävän myös pientä kosteutta keväisemmillä keleillä.
Lenkkari on malliltaan hyvin paljon samankaltainen kuin Asics lenkkarit, joita normaalisti käytän, joten lähdin hyvillä mielin testaamaan näitä varovaiset 8 km hölkäten.
Hölkätessä lesti tuntui hyvältä. Nastat antavat kivan pidon lumipintaisesta tiestä aina lumiseen jääpolanteeseen tai auton ajouraan. Edes ihan jäälläkään en vetänyt lippoja, eikä askel edes lipsunut, mutta toki huomaa sen, että ollaan peilijäällä.
Itse olisin kaivannut pronaatiotukea, mutta tähän hätään en sellaisia löytänyt huolelisemmallakaan googlettamisella. Lisäksi useat mallit olivat loppuunmyytyjä.
Nauhat menevät vaihtoon, lenkin aikana solmin nauhoja neljästi uudelleen kiinni.
Kaikki nastat olivat lenkin jälkeen tallella, vaikka osan matkaa taitoin jäisellä ja osittain paljaallakin asfaltilla.
Summa summarum; hyvät lenkkarit talvijuoksuun ja lenkkeilyyn kävellen. Ihan hirmu pääkallokeleille lähtisin ennemmin Inov8:lla juoksemaan nastojensa puolesta, mutta nää sattui kyllä jalkaan paremmin. Hinta-laatu-suhteeltaan hyvät lenkkarit. Jatkoon.
HuliVili:
^ Hieno ja käytännöllinen rapsa, kiitos ja kumarrus! Oon itsekin etsinyt aiemmin hyviä nastalenkkareita ja nämä on selvästi kokeilemisen arvoiset. Asicsin kenkiä käytän paljon joten samantyyppisinä nämä varmaan sopii jalkaan helposti.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta