Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Mitä ihmettelet ?  (Luettu 706947 kertaa)

Poissa velihopea

  • Sr. Member
  • Viestejä: 1057
  • ****** Rakastajien aatelia
Vs: Mitä ihmettelet ?
« Vastaus #3620 : eilen kello 23:20:03 »
Lainaus maikkarin nettisivuilta:

Laissa poliisin voimakeinoista ja kulkuneuvon pysäyttämisestä pykälässä 12 sanotaan seuraavasti:

"Käytettäessä kiilaamista tie- tai maastoliikenteeseen käytettävän kulkuneuvon pysäyttämiseen on kiilaamisen kohteena olevalle annettava riittävä mahdollisuus kulkuneuvonsa pysäyttämiseen. Kiilaamista ei saa käyttää suurilla nopeuksilla liikuttaessa. Kulkuneuvojen toisiinsa koskettamista on pyrittävä välttämään. Kiinniajamista voidaan käyttää tilanteissa, joissa ajonopeudet ovat suhteellisen alhaiset.”

Kusipäistä hommaa poliisilta ja veikkaan, että se aiemmin ketjussa mainittu pesismailakin mopopojan pysäyttämiseen johtaa lähinnä mailasankarin omaan linnatuomioon. Mutta eiköhän tuon kiilauksen tehneen ämmän ura virkahenkilönä päättynyt tuohon.

Poissa JPC

  • Hero Member
  • Viestejä: 744
  • ******* Saisi mikroaaltouunilla pillua
Vs: Mitä ihmettelet ?
« Vastaus #3621 : eilen kello 23:25:53 »
Mulla on noita kakspyöräisiä, muutama. Puoleni olen valinnut jo vuosikymmeniä sitten.

Videon kattelin pari kertaa. Näyttäis että kyttäpaskatti siinä ei ole aivan osaavissa käsissä, tai tienpenkka onkin pettänyt. Tai sitten on ihan oikeasti haluttu teilata mopopoika.

Videolla autokin koukkaa ojan kautta ja varmasti siitäkin vaurioita valtion omaisuuteen tulee.
Mutta varmaankaan siellä sika(emakko)opistolla ei opeteta ajamaan ojaan.