Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Vs: Politiikka  (Luettu 3328570 kertaa)

Poissa Lifti

  • Vaari
  • Sr. Member
  • Viestejä: 11895
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Vs: Politiikka
« Vastaus #26200 : tänään kello 13:11:02 »
Ei hyvää päivää, kuinka sekaisin Suomen politiikan pellet ovat.  :headbang:

Bensapopulismi kukoistaa, eikä yksikään poliitikko ole maininnut sanaa markkinamekanismi. Vaalien alla kansa pitäisi lahjoa taas heidän omilla rahoillaan, velaksi.

Suomesta puhuttaessa en yhtään ihmettelisi vaikka todellisena valttina toimisi "jokaisen on otettava kotiinsa yksi somppu jota palvelet, huollat, ruokit ja annat 300€ viikkorahaa."

Itseasiassa tuollaisella "unelmalla" saadaan vassarit menemään töihin :headbang:
« Viimeksi muokattu: tänään kello 13:19:53 kirjoittanut Lifti »
"Full stomach, empty balls" is the code a lot of women have forgotten. We're not super complicated.

Poissa joey_t

  • Sr. Member
  • Viestejä: 7570
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Vs: Politiikka
« Vastaus #26201 : tänään kello 16:21:29 »
Lisäksi AFD haluaisi elvyttää taloussuhteet sodan ollessa käynnissä.

AFD:n sankari Putler yrittää työntää Saksan ja muun Euroopan täyteen laittomia maahantunkeutujia Valko-Venäjältä.

Onneksi Saksan itäpuolella on tuleva Euroopan suurvalta Puola :drinking:

Sinä nyt kiertelet ja kaartelet, ei AfD kaavaile millään tasolla mitään uutta hyökkäystä minnekään toiseen maahan eikä mihinkään.

Saksassa tutkitaan voidaanko AfD puolue kieltää äärioikeistolaisena. Jos oikeus noin toteaa, AfD on kiellettävä ja tästä kiellosta luultavasti aiheutuisi muille puolueille AfD:stä vielä suurempia ongelmia kuin nyt on. Itseasiassa ongelma ei ole AfD vaan ne ihmiset jotka vaaleissa äänestävät AfD:tä ja niitä on Saksassa paljon. Niitä ihmisiä ei voi kieltää eikä rasistikortin tai putin-kortin heiluttelu auta. Itse asiassa AfD jopa pitää Venäjää syyllisenä Ukrainan sotaan mutta haluaa että sota loppuisi ja Venäjältä saisi taas halpaa kaasua.

Nuo ihmiset ovat kyllästyneet Saksan maahanmuuttopolitiikkaan, energiapolitiikkaan, teollisuuden katoamiseen Saksasta. "Standort Deutschland" ei ole enää mikään vahvuus josta maan yhteydessä voidaan puhua. AfD lupaa parantaa näitä asioita.

AfD pitäisi päästää valtaan Saksassa ja katsoa miten sitten käy. Nähtäisiin että Venäjän kauppa ei käynnisty, maahanmuuttajia ei karkoiteta Saksasta ihonvärin perusteella. VolksWagen ei peruisi irtisanomisiaan Saksassa. Ei tällaiset asiat ole mahdollisia, ei pitäisi luvata asioita joita ei voi tehdä. Lyhyen vallassaolonsa aikana ja sen jälkeen AfD:n suosio hiipuisi, Saksan osin itse aiheuttamansa ongelmat eivät ole korjattavissa helpolla jos mitenkään mutta jatkossa voidaan toimia toisin. Ja tätähän Saksa yrittääkin, maahanmuuttopolitiikkansa on muuttunut nuivemmaksi kuin se oli vaikkapa Angela Merkelin aikana.
älkää kaatako piimäpurkkia porstuassa mennessänne

Poissa Pertti Ström

  • Sr. Member
  • Viestejä: 1858
  • ***** Huikea tyyppi
Vs: Politiikka
« Vastaus #26202 : tänään kello 16:54:03 »
Afd ei hyökkää, mutta heidän toverinsa Putler kyllä sen tekee.Ei rahaa rysyjen sotakassaan ruplaakaan enää.
Svobodná republika Žižkov

Poissa joey_t

  • Sr. Member
  • Viestejä: 7570
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Vs: Politiikka
« Vastaus #26203 : tänään kello 17:25:10 »
Afd ei hyökkää, mutta heidän toverinsa Putler kyllä sen tekee.Ei rahaa rysyjen sotakassaan ruplaakaan enää.
Venäjä on itse pahis, ei kahta puhetta. Muttet sinä oikein ole käsityksessä mistä puhut. Vaikka Venäjän suurin tulonlähde Saksasta eli fossiilinen energia on tyrehtynyt lähes täysin, Saksa tuo yhä Venäjältä tiettyjä raaka-aineita ja tuotteita, jotka eivät ole pakotteiden piirissä. Kuten lannotteita, perusmetalleja, kemikaaleja ja kalaa. Lisäksi Venäjällä toimii edelleen noin 250 saksalaista yritystä jotka maksavat liiketoiminnastaan veroja Venäjälle. Ei tähän AfD:tä tarvita mutta näiden kohteiden kritisointi ei kiinnosta sinua?

Venäjä saa vientituloja jopa Suomesta. Merkittävin tulonlähde on nikkeli.
älkää kaatako piimäpurkkia porstuassa mennessänne

Poissa Pertti Ström

  • Sr. Member
  • Viestejä: 1858
  • ***** Huikea tyyppi
Vs: Politiikka
« Vastaus #26204 : tänään kello 17:42:35 »
Kaikki nämä ovat tiedossani, mutta ei enempää Putlerin sotakassaan kuten AFD haluaa.
Svobodná republika Žižkov

Poissa Aapeli60

  • Sr. Member
  • Viestejä: 1861
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Politiikka
« Vastaus #26205 : tänään kello 17:48:51 »
Eikös afd haluaisi lopettaa Ukrainan tukemisen vai olenko kuunnellut liikaa Ylen/hesarin asiantuntijoita.