Antti Lindtman oli suosikki Demareiden johtoon jo aiemmin..nyt on pääministerin paikka tarjolla. Onnea Lindtmanille. 

Uutiset:
Vieras0041



Nauttii muiden arvostusta

Vieras0043



Nauttii muiden arvostusta


Vieras0087



Nauttii muiden arvostusta
Antti Lindtman oli suosikki Demareiden johtoon jo aiemmin..nyt on pääministerin paikka tarjolla. Onnea Lindtmanille.
.
Kesava



Nauttii muiden arvostusta
Itse olin ajatellut, että Antti Rinne luopuu puheenjohtajuudestaan ensi kesän demarien puoluekokouksessa. Hän olisi voinut tehdä sen kunniakkaasti vetoamalla vaikka lääkärien suosituksiin heikkenevän terveytensä vuoksi.Tää oli hauska. "Kunniakkaasti vetoamalla...".

Ja sitten Antti Lindtman olisi tarttunut ruoriin. Mielestäni meillä on niin hyvä hallitus, että se ansaitsee kunnon kipparin. Mutta näin ei käynyt. Valitettavasti. Antti Rinteen olisi mielestäni syytä nyt heti antaa viestikapula Antti Lindtmanille. Ja hallitus pääsisi todella tarttumaan hyvän hallitusohjelmansa toteuttamiseen. Että ei aikaa ja energiaa menisi tällaisten tyhjänpäiväisten asioiden vatvomiseen.Lindtmanhan kieltäytyi työministerin tehtävistä perhesyihin vedoten, miksi hän nyt haluaisi pääministerin paikalle joka on vielä kuormittavampi posti? Tuskin se perhetilanne vajaassa puolessa vuodessa on niin totaalisesti muuttunut.
Ja edelleen. Kaikille sikaniska persuduunareille. Suomen perustuslain ja valtiosäännön mukaan hallituksen ei tarvitse nauttia persujen luottamusta, eikä edes kokoomuksen, vaan eduskunnan enemmistön luottamusta. Ja sitä se varmasti tekee nytkin. Ja tulee tekemään seuraavat kolme ja puoli vuotta. Työ jatkuu, tekijät vaihtuvat. Persujen on vaan parasta kirjoitella sille omalle joulupukilleen niitä toiveitaan vielä neljänä seuraavana joulunakinSaahan sitä vihreä akateemisesti kvasisivistynyt sikaniskaälymystö pitää päänsä tukevasti perseessänsä ja kieltäytyä näkemästä mitä ympärillä tapahtuu..
Ensi vuoden budjettiriihessä tulee sellainen vääntö ja rähinä, että viimeistään ensi syksynä aletaan kasata jo uutta hallitusta.
Mutta vihesvassarit ne vaan lähettää joulupukillle toiveita että jos tästä vielä jotenkin...vaikka tää hallitus on jo vajaassa puolessa vuodessa ajanut maan sekasortoon. Ainakin Li vielä uskoo joulupukkiin ihan vilpittömästi. 
Vieras0032



Nauttii muiden arvostusta
pakko sen verran lisätä, että tämä hallitus on parasta, mitä Suomen kansalle on vuosikymmeniin tullut. Aivan käsittämättömän hienoa innovaatiota ja tasa-arvoista politiikkaa...
Hienoa työtä hallitukselta taas kyselytunnilla. Paras hallitus pitkään aikaan....ja se näkyy kun on oikeat puolueet päättämäsä asioista ja jarrut saavat mölytä oppositiossa.
Rinteen hallitus jatkaa hyvällä tiellä.
Rinteen hallitus aloittanut hyvin...
Hyvään suuntaan on Rinnne tätä maata viemässä.

Vieras0036



Nauttii muiden arvostusta
Vieras0087



Nauttii muiden arvostusta
Vieras0023


Näyttää hyvää esimerkkiä
Mutta on myös se toinen mahdollisuus. Kun Anneli Jäätteenmäki jäi silloin vuonna 2003 kiinni valehtelusta siinä Irak-geississä, niin puolustusministerinä ollut Matti Vanhanen nousi pääministeriksi. Demarit olivat silloin ohjaimissa, ja ilmoittivat "epävirallisesti" kepulle, että he eivät tue Anneli Jäätteenmäen jatkamista pääministerinä. Hallituskriisin välttämiseksi Jäätteenmäen oli erottava vapaaehtoisesti. Kepu voisi nyt tehdä samalla tavalla demareille. Vuoroin vieraissa. Itse ajattelen sillä tavalla, että Rinteen tulisi väistyä ja demareiden kierrättää sillä tavalla ministereitä että Sanna Marin nousisi pääministeriksi. Demareiden puoluekokoukseen on aikaa vaan rapiat puoli vuotta ja sitten valitaan puolueelle uusi puheenjohtaja. Ja Antti Lindtman on hyvä toppuuttelemassa persuja ja kokoomusta eduskuntaryhmän puheenjohtajana.
Sitä paitsi Sanna Marin kuului silloin viisi vuotta sitten Jutta Urpilaisen tukijoukkoihin, kun Antti Rinne yllättäen syrjäytti valtiovarainministeri Urpilaisen puoluekokouksessa puheenjohtajan pallilta.
Seuraavassa puoluekokouksessa Kokkareiden puheenjohtajaksi valitaan Antti Häkkänen, Kai Mykkänen tai Elina Lepomäki.
Ja Antti Lindtman on hyvä toppuuttelemassa persuja ja kokoomusta eduskuntaryhmän puheenjohtajana.
Vieras1703



Nauttii muiden arvostusta



Vieras0041



Nauttii muiden arvostusta
^Kokoomuksen puoluelehtenä IL tykkää tilanteesta ja tekee juttuja sen mukaan. Jotkut tollot saattaa ottaa ne jopa tosissaan.Onneksi on Kansan Uutiset.