Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Vs: Politiikka
Vieras0240:
^ ^^ Onnittelut. Hieno juttu kaikille :)
Stora Enso järjestää yt-neuvottelut. 550 irtisanotaan
https://yle.fi/uutiset/3-11986613
teme696:
--- Lainaus käyttäjältä: herra48 - Kesäkuu 17, 2021, 21:36:35 ---^ Metsäteollisuus sanoutui irti yleissitovuudesta jo ajat sitten. Joten tälläisilla yksipuolisilla päätöksillä ei ole hirveästi merkitystä. Enemmän tekevät jäsenilleen vahinkoa tällä änkyröinnillä.
--- Lainaus päättyy ---
No sillä nimenomaan on merkitystä. Liitot neuvottelevat työehtosopimukset jatkossakin. Ainoa asia on vain, että koska työnantajajärjestöt eivät ole vastapuolella niin tiedonpuute työnantajapuolella sopimusten tekemisestä on vajaavainen.
--- Lainaus ---Paperiliitto on se, joka neuvottelee jäsentensä työehdoista. Liiton tavoitteena on saada kaikki sopimukset valmiiksi marraskuun loppuun mennessä. Neuvottelut alkavat elokuun alussa.
– Aikataulua on lyöty jo aika hyvin pitkälle lukkoon etenemisestä niiden yritysten kanssa, jotka ovat halukkaita sopimaan hyvässä hengessä. Ja enemmistö haluaa selvästi sitä, Vanhala kertoo tilanteesta.
Hän uumoilee, että joidenkin kanssa tulee vaikeuksia.
– On myös yhtiöitä, joiden ideologinen halu kaataa ay-liikettä menee kaiken järjen edelle. Mutta täytyy todeta, että pääsääntöisesti valtaosa haluaa sopia Paperiliiton kanssa, ja se on hyvä uutinen.
Yritysten osaamista tes-toiminnassa on epäilty, kun työnantajajärjestö ei ole enää niiden tukena.
– Teemme sopimuksia kimpassa, ja jeesaamme asioissa, jotka ovat vaikeita. Paperiliiton edunvalvontaan kuuluu sekin, että haluamme auttaa niitä työnantajia, joiden kanssa keskustelu on järkevää ja fiksua.
--- Lainaus päättyy ---
Vieras0240:
--- Lainaus käyttäjältä: teme696 - Kesäkuu 17, 2021, 21:54:01 ---No sillä nimenomaan on merkitystä. Liitot neuvottelevat työehtosopimukset jatkossakin
--- Lainaus päättyy ---
Mitä ne neuvottelee kun ei ole työpaikkoja? Hauskaa kyllä kieltämättä on, että kun liitot omalla panoksellaan tuhoaa työpaikat, niin he ovat kuitenkin niitä pois potkittujen sankareita. Vitun idiootit ;D ;D ;D
Kellopeliappelsiini:
Juu niinkuin Bill totesikin, paperihommista saadaan lisää hoitajia vanhuksille, kiihtyvällä vauhdilla. Paperiliitto on siinä yksi merkittävä tekijä, että näin on tapahtunut ja tulee tapahtumaan, kiihtyvällä tahdilla.
Entto:
Teme voi googlata Elannon hevosmiesten kohtaloa.
Sama odottaa joitakin paperimiehiä.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta