Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka

Vs: Politiikka

<< < (74/4744) > >>

Villerius:

--- Lainaus käyttäjältä: kocour - Lokakuu 22, 2019, 19:31:30 ---^Ja sinun joskus jotakin muutakin kuin sitä sontasiioniasi  :D.

--- Lainaus päättyy ---
Sontaa kun viereisille pelloille näin syksyisin ajetaan niin pakkohan se on keskittyä siihen.
 ;)

Kesava:

--- Lainaus käyttäjältä: lprman1 - Lokakuu 22, 2019, 16:45:12 ---^Suomi on saanut EU:n komissiolta nootteja ja vuosia liian alhaisesta perusturvasta verrattuna mediaanituloon.

--- Lainaus päättyy ---
On tullut noottia myös liian suurista julkisista menoista. Vähän ristiriitaisia huomautuksia. Eli pitäiskö sitä perusturvaa nyt sitten pikemminkin leikata? Vai laitetaanko tehottomasta julkisen sektorin virkamiehistä yms. suojatyöpaikoissa olevista puolet kilometritehtaalle (Rinteen hallituksen massiivisesta avustaja-armeijasta olisi hyvä aloittaa)?

EU-komissio huolestui Rinteen hallituksen rahankäytöstä

Euroopan komissio on antanut Suomelle varoituksen, jonka mukaan Suomen ensi vuoden budjetti voi olla Euroopan unionin budjettikurisääntöjen vastainen.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/eu-komissio-huolestui-rinteen-hallituksen-rahankaytosta-valtiojohto-puolustaa-menolisaykset-maaraaikaisia-ja-tarpeellisia/2dc6430b-553a-448e-b6e2-e4894af2689c

Vieras0041:
Esimerkillistä toimintaa vasemmistonuorilta Kainuussa.  8) Nuorissa on tulevaisuus ja onneksi tämänkin maan nuoret ovat fiksua porukkaa.


--- Lainaus ---Vasemmistonuoret järjestää Kainuun ensimmäisen ilmastomarssin

Kunnianhimoisempaa ilmastopolitiikkaa vaaditaan Kajaanissa lauantaina 2.11.

Kainuun ensimmäinen ilmastomarssi järjestetään lauantaina 2.11. kello 12.30. Järjestäjänä on Vasemmistonuoret, joka tarttuu aktiivisilta kajaanilaisilta lähteneeseen aloitteeseen. Ilmaston puolesta marssimaan kutsutaan järjestöt, yhteisöt, yritykset ja yksityishenkilöt.
--- Lainaus päättyy ---

KU: https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4156847-vasemmistonuoret-jarjestaa-kainuun-ensimmaisen-ilmastomarssin

Ei tullut onneksi yllätyksenä, että tämä aloite saatiin eduskunnan käsittelyyn....onko eduskunnalla selkärankaa äänestää paremman tulevaisuuden puolesta niin se jää nähtäväksi. Mutta kansan puolesta suunta on oikea....näitä ilmastonmuutoksen torjuntaan liittyviä aloitteita tarvitaan lisää.


--- Lainaus ---Avohakkuut historiaan -kansalaisaloite tänään eduskunnalle

Yli 60 000 nimeä kerännyt aloite koskee valtion metsiä.

Yli 60 000 suomalaisen allekirjoittama Avohakkuut historiaan -kansalaisaloite luovutetaan eduskunnalle tänään tiistaina. Aloitteessa vaaditaan avohakkuiden lopettamista valtion metsissä. Siirtyminen jatkuvapeitteiseen kasvatukseen edistäisi aloitteen mukaan sekä ilmastonmuutoksen torjuntaa että luonnon monimuotoisuuden köyhtymisen pysäyttämistä.

Aloitteen takana on joukko ympäristöjärjestöjä. Ne vaativat sen käsittelemistä eduskunnassa perusteellisesti. Järjestöjen mielestä Metsähallituksen vastikään ilmoittama jatkuvapeitteisen kasvatuksen kokeilu on askel eteenpäin, mutta riittämätön. Se koskee vain 15 000 hehtaaria noin yhdeksän miljoonan hehtaarin metsäalueella. Järjestöjen mukaan ei ole mitään syytä odottaa kokeilun tuloksia jatkuvapeitteisen kasvatuksen laajempaa käyttöönottoa varten.
--- Lainaus päättyy ---

https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/4156287-avohakkuut-historiaan-kansalaisaloite-tanaan-eduskunnalle

Vieras0041:
Liikenteeseen ja autoiluun tulossa hyviä ja kaivattuja uudistuksia.  8) Varsinkin ruuhamaksujen tulo isoihin kaupunkeihin sekä polttoaineen hinnan ja veron nousu ovat todella hyvä uudistuksia.

Ruuhkamaksut, taksikorjaus, polttoainevero – tällaisia muutoksia hallitus suunnittelee liikenteeseen.

https://www.is.fi/politiikka/art-2000006283310.html

Villerius:
Esimerkillistä toimintaa HKScanilta. Ylimääräistä porukkaa pois ja tehostetaan toimintaa.

https://yle.fi/uutiset/3-11030832

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta