Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Vs: Politiikka
joey_t:
Kolme nelikosta SDP, Kokoomus, Persut, Keskusta
Koko porukka pystyy hallitusyhteistyöhön oikein mainiosti. Kiistaa on lähinnä "arvoista" joilla ei hallituksessa ole mitään merkitystä kun ratkaistavat ongelmat ovat talouteen liittyviä. Suurin puolue SDP neuvottelee muiden kolmen kanssa, omille äänestäjille selitetty "emme mene samaan hallitukseen Persujen kanssa" ei tietenkään pidä enää paikkaansa. Tuosta nelikosta SDP:n ja Persujen äänestäjät ovat kaikkein lähimpänä toisiaan ja yhteistyö käyttää. Lindtman ei voi suurimman puolueen puheenjohtajana päästää Kokoomusta ja Keskustaa etulyöntiasemaan neuvotteluissa julistamalla sannamarin-maisesti että Persut eivät ole vaihtoehto. Lindtman ei voi olla liian liian ylimielinen koska myös Kokoomus-Persut-Keskusta on mahdollinen vaihtoehto seuraavan hallituksen kokoonpanoksi. Tämä toteutunee helpoiten vaikkapa sillä että Sanna Marin vedetään mukaan hallitusneuvotteluihin. Oikeasti demarileirissä tajutaan että woken ja intersektionaalisuuden aika on jo ohi.
Hyvää seuraa myös siitä että takiaispuolue RKP saadaan hallituksesta pois ja ei pääse sinne asettamaan omia äänestäjäryhmälleen tärkeitä kynnyskysymyksiä kuten "kaadamme hallituksen jos Vaasan sairaalan yöpäivystys lopetetaan". Pieni kieliryhmä ei voi sanella ehtoja sille miten tätä maata pyöritetään.
antero pee:
--- Lainaus käyttäjältä: Penaattori - Marraskuu 22, 2025, 19:44:15 ---Minja Koskela valittiin Vasemmistoliiton johtajaksi näytösluonteisesti vähän samaan tapaan kuin Putin on valittu moneen kertaan roistovaltion Venäjän johtajaksi.
--- Lainaus päättyy ---
Mikä jäätävä analyysi! Kerro Penaattori mihin mediaan kirjoitat? Tällainen kyky ei voi jäädä huomaamatta.
Pekonen:
^^Nyt voi olla järkeä että on suuri hallituspohja ja oppositio heikko niin teoriassa hallituksella riittäisi silloin paremmin paukkuja puskea talousuudistuksia läpi, edellyttäen että jokainen hallituksessa ihan oikeasti tajuaa kuinka vakava Suomen taloudellinen tilanne on ja millä keinoilla sitä on alettava korjaamaan.
Ehkä persut, vasemmistoliitto, vihreät ja rkp, ehdottomasti ainakin vihervasurit, oppositioon ja suuret puolueet hallitukseen. Oppositio olisi tällöin kivan hajanainen.
On vähän merkkejä siitä että Antti Lindtman on viemässä demareita rajusti oikealle ja ymmärtää paremmin talouden päälle kuin edeltäjänsä mihin ei tosin paljoa vaadita.
Seuraavalta hallitukselta vaaditaan paitsi tiukkaa menokuria ja valtavia leikkauksia julkisen puolen menoista, se ehto tullaan sanelemaan jo maan rajojen ulkopuolelta asti rahaliitosta kun ollaan, niin myös yksityispuolta ja yrityksille elvyttävää talouspolitiikkaa varsinkin pk-sektorille ettei se vallan kuihdu olemattomiin ja olisi työpaikkojakin olemassa. Tämä on vaikea yhtälö toteuttaa näinä EKP:n kireän rahapolitiikan aikoina kun muualla Euroopassa pelätään inflaatiota.
Onneksi täällä Norjassa on töitä ja maksetaan kunnolla
Teroterava:
Kepu pettää kannattajansa aina, joten todennäköisin hallitus on punavihreä hallitus jatkettuna keskustalla. Eli SDP, vihreät, vasemmistoliitto ja keskusta.
Pekonen:
Sen pitäisi olla jo kokemus osoittanut että vihervassareiden paikka on jossakin muualla kuin hallituksessa Suomea tuhoamassa. Teroterävän esittämä hallituskokoonpano lisäsi valtion menoja parikymmentä miljardia Rinteen/Marinin pääministerikaudella. "Rahaa on" ja "varallisuutta täytyy jakaa" koronatukien muodossa Etelä-Eurooppaan.Oli aika holtitonta menoa.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta