Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka

Jos joskus näet jonkun kämpässä kameroita...

<< < (20/33) > >>

Vieras0140:
Ihan ot, mutta kerrotaankohan muuten nykyään peruskoulun opetuksessa jo sitä, että kaikkien ihmisten sukupuoli ei vain ole määriteltävissä mieheksi tai naiseksi..? Ainakin vanhempi ikäluokka tuntuu olevan ihan pihalla tästä asiasta. No, onneksi maailma muuttuu.

Kellopeliappelsiini:
^Mun mielestä tämä nuorempi ikäluokka on ihan kujalla aiheesta.

Sukupuolia on kaksi: mies tai nainen.

Ja kyllä, valitettavasti tätä sukuopuolen "moninaisuutta" toitotetaan jo alakoulu ikäisille. Ei ihme että meillä on niin paljon mielenterveysongelmia nuorilla kun he eivät tiedä mitä heidän pitäisi olla.

Vieras0242:
Nettietiketin mukaan tässä vaiheessa lienee syytä pistää pop cornit valmistumaan. Niille voi olla pian käyttöä... 😋

Vieras0263:
(Sori OT minunkin puolestani)

Anteeksi vain, mutta muunsukupuolisuus ei liity tähän teemaan mitenkään, koska en katso olevani mitään miehen ja naisen väliltä enkä myöskään sen akselin ulkopuolelta, vaan janan toisessa päässä itseäni omin silmin ja omana itsenäni katsoessa itseäni vilpittömin mielin totean olevani ihan vain nainen edelleenkin (ja olen sitä virallisestikin jo ollut yli kaksi ja puoli vuotta henkilöpapereissa, sekä vuoden alussa toivon mukaan vihdoin ja viimein ihan oikeasti pääsemässä vaginoplastiaan).

Unohtikohan eräs tässä keskustelussa aiemmassa viestissään sen, että elämämme ei perustu ainoastaan johonkin menneisyyteen saati sen biologiaan vaan elämä virtaa käsissämme ennen kaikkea tässä ja nyt sekä lisäksi sillä elämällä on biologian lisäksi myös psykologinen ja tässä tapauksessa eli sukupuolikokemuksessa sukupuoli-identiteetillinen osa-alue kokonaisuudessa. Niinpä kokonaisuus voi määrittyä jollakulla toisella tyystin toisenlaiseksi subjektiiviseksi kokonaisuudeksi kuin mitä jollekulle teistä vanhan kansan turskissa on jossakin vanhan kansan vanhentuneessa kansakouluopetuksessa opetettu.

Olen yrittänyt aikoinaan lähes parikymppiseksi asti esittää miehen roolia siinä syntymäkehossa, mutta loppujen lopuksi niin tuloksetta kuin mitä voin sisimmässäni tuntea. Hormonihoidot estrogeeneillä ovat muokanneet kroppaani feminisoiden sitä parhaansa mukaan, ja sen pitäisi näkyä kuvissa. Vaginoplastian jälkeen viimeistään ei pitäisi olla mitään sellaista kehossani maskuliinisista piirteistä jäljellä eli sellaista mitä en toivoisi kehossani olevan.

Ja psykiatrinen moniammattillinen tutkimus- ja hoitotiimi on minut todennut nykyään jo yli vuoden seurannalla täysin terveeksi mieleltäni ilman mielisairauksia ja lisäksi myös täysin päihteettömäksi huumeseuloilla ja muilla. Toisin sanoen, jos minulla olisi esim. mielenterveys- ja päihdeongelmia, en varmaankaan kunnolla kykenisi esim. kirjoittamaan näin pitkiä ja tarkemmin argumentoituja viestejä tai pystyisi opiskelemaan tällä hetkellä vaativampia avoimen yliopiston opintoja, motivoitumaan kiinnostavista asioista, tekemään tällaista toimialaa tai suunnitelemaan tulevaisuutta joustavasti ja sopeutumiskykyisesti.

Ja tämän päivän kuvia katsellessanne ja katsellessani: Näytänkö minä muka joltakin v*tun mieheltä? :D

Anteeksi, kun tulen töksäyttäen ja sanon juurikin sen mitä moni muu minun sijaan saattaisi peitellä ja pelätä sanovansa. Mutta minä, arvon Lady, tajuan kyllä oman arvoni vaikka tuomiopäivään asti ja pidän tasan tarkkaan omasta itsestäni, omasta kunniastani ja omanarvontunnostani kiinni, että edelleen olen nainen siinä missä muutkin naiset, jos nyt ei sille perinnöllisyysbiologialle koko ajan anneta liian suurta arvoa. Ihmisellä on myös psykologinen ja sielullinen ulottuvuus, ja kun maalliset jätökset kehoineen lakkaavat minun tapauksesta joskus mahdollisesti ikääntyneenä olemasta, niin sieluni ei häviä mihinkään. Se sykkii ja elää niin en sydämessä, joihin olen jättänyt itsestäni pysyvän muistijäljen eli positiivissävytteisen muiston. ;)

Aivan niin kuin Aleksis Kivikin sanoi elämänsä viimeisinä sanoinaan: "Minä elän." Ja hän jäi elämään.

Minä olen nainen, koska vain tiedän sen sydämessäni ja sisimmässäni. :)

Minä elän.

Lifti:

--- Lainaus käyttäjältä: Anniina - Lokakuu 30, 2020, 11:11:45 ---Ihan ot, mutta kerrotaankohan muuten nykyään peruskoulun opetuksessa jo sitä, että kaikkien ihmisten sukupuoli ei vain ole määriteltävissä mieheksi tai naiseksi..? Ainakin vanhempi ikäluokka tuntuu olevan ihan pihalla tästä asiasta. No, onneksi maailma muuttuu.

--- Lainaus päättyy ---

Ei tarvi mennä vanhempaan ikäluokkaan. Siskon pojan (ala asteella) saatiin lapset ihan sekaisin. Oli mennyt niin pannukakuksi että lapset itki eikä tiennyt onko tyttö vai poika.

Vitun fanaatikot, odottakaa nyt edes yläasteelle asti ja antakaa lapsien olla lapsia ilman sukupuolipolitiikkaa. Lapsi saa olla vaikka lintulepakkoelefantti jos haluaa ja siihen ei kenenkään tarvitse selitellä että voit olla tyttö, poika tai sukupuoleton lintulepakkoelefantti.
Vitun runkut! Lapsi haluaa vain olla lintulepakkoelefantti!!

Hyvä että noista puhutaan mutta vois miettiä minkä ikäisille.

Useampi lapsi oli laittanut viestiä isille tai äitille että pelottaa ja haluaa kotiin.

Siitä sitten pääsi kätevästi vanhemmat tappelemaan keskenään, opettajan kanssa ja tämän sukupuoli/puolueettomuusfanaatikon kanssa kuinka heidän tyttö on jumalauta tyttö ja meidän pojasta ei mitään tyynyn purijaa tule.

Siskonpoika kysyi minulta että mikä hän on? Kysyin että eikös me olla kalsarikalleveljekset hurjassa merirosvolaivassa? Nyt poika puhuu koulussa että hän on merirosvokalsarikalle <3

Ja vittu mä haastan sen runkkarin joka rupeaa selittämään että haluatko olla tyttö, poika vai sukupuoleton merirosvokalsarikalle?

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta