Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka

Mitä mielessä?

<< < (304/330) > >>

HarryPotter:
Pimppihän se tietysti  :whipping:

Penaattori:

--- Lainaus käyttäjältä: Venla - Elokuu 13, 2024, 00:30:29 ---
Kuinka paljon tälläkin forkalla jaksetaan jauhaa täysin mitättömistä olemattomista asioista Suomen politiikasta.

--- Lainaus päättyy ---
Taas yksi forkan (politiikkaketjun) Paavo Noponen.  8)

--- Lainaus käyttäjältä: Venla - Elokuu 13, 2024, 00:30:29 --- Ja täysin vaieta esim. kansamurhista mitä koko ajan tapahtuu.

--- Lainaus päättyy ---
Ja kuitenkin sun kirjoitus keskittyi lähinnä siihen että kuinka kurjaa sinulla ja muilla länkkäreillä on kun Kiinassa ei enää ole niin kivaa kuin aikaisemmin ja teidän bileet siellä on ohi.

--- Lainaus käyttäjältä: Venla - Elokuu 13, 2024, 00:30:29 ---
Meillä ei Suomessa ole aidon oikeasti mitään ongelmia.

--- Lainaus päättyy ---
Juu, mitä nyt esim. väestön raju ikääntyminen, heikkenevä huoltosuhde, kasvava velkavuori ja hyökkäyssotaa käyvä naapurimaa. Mutta ainahan voi jatkaa unta siihen asti kun pakkoherätys tulee.

--- Lainaus käyttäjältä: Venla - Elokuu 13, 2024, 00:30:29 --- Jos joku haluaa muuta kuin esittää ja päteä ja provota, niin kannustan tarttumaan somessa omalla nimellään oikeisiin koviin ongelmiin mitä maailmassa ihmisyyttä vastaan joka ikinen sekuntti tapahtuu niin monissa maissa. Mutta riittääkö se rohkeus sitten kuitenkaan siihen?

--- Lainaus päättyy ---
No tere tulemast sitten vaikka politiikkaketjuun tarttumaan oikeisiin koviin ongelmiin. Omalla nimellä. Jos uskot että se jotain muuttaa. Vai tyydytkö Paavo Noposen rooliin?

P.S. Sekunti sanassa on vai yksi t.

Kapu:
Espoon Leppävaarassa kaksi sähköpotkulautaa törmäsi toisiinsa. Toinen ajoi kovalla vauhdilla päälle ja pakeni paikalta. Uhri kuoli tänään. Tietty vastuullisuus olisi paikallaan millä hyvänsä liikennevälineellä.

Lisäksi netistä voi tilata potkulautoja, jotka kulkevat 40 km/h.

Ripley:
Pillu se nyt ollut viimeisen tunnin aikana, voi muuttua vielä iltaan mennessä.

joey_t:

--- Lainaus käyttäjältä: Venla - Elokuu 13, 2024, 00:30:29 ---PS. Onko kukaan kuullut aikoihin oikeita uutisia Hong kongin tilanteesta? Niin, se taidettiin unohtaa ja hylätä. Siellä taidettiin käydä viimeiset oikeat veriset taistelut ihmisoikeuksien ja sananvapauden puolesta Kiinaa vastaan...ja sen jälkeen, vain hiljaisuus. Joten, hiljaisuus puhuu enemmän kuin uutiskuvat (joita ei aikoihin ole tullut). Miten nopeasti muut maat voivatkaan unohtaa/antaa anteeksi/sulkea silmänsä.
Kuinka paljon tälläkin forkalla jaksetaan jauhaa täysin mitättömistä olemattomista asioista Suomen politiikasta. Ja täysin vaieta esim. kansamurhista mitä koko ajan tapahtuu. Meillä ei Suomessa ole aidon oikeasti mitään ongelmia. Jos joku haluaa muuta kuin esittää ja päteä ja provota, niin kannustan tarttumaan somessa omalla nimellään oikeisiin koviin ongelmiin mitä maailmassa ihmisyyttä vastaan joka ikinen sekuntti tapahtuu niin monissa maissa. Mutta riittääkö se rohkeus sitten kuitenkaan siihen?

--- Lainaus päättyy ---
Maailmassa on paljon ihmisoikeuksia loukkaavia valtiotasoisia toimijoita kuten Kiina, Venäjä, Pohjois-Korea ja Palestiina. Asiaa ei voi tehdä hirveän paljoa paremmaksi edes toimien omalla nimellä mutta surullista on se että osa suomalaisistakin toimii ja jopa osoittaa mieltään demokraattista maailmaa vastaan toimivien terroristien puolesta. Yleensä tätä harjoittaa poliittinen vasemmisto jonka aivoitukset eivät yleensäkään ole järjenkäytöllä siunattuja.

Kiinasta tuli mieleen erään työkaverini matka Japaniin. Työkaverini on isokokoinen, pitkätukkainen parrakas kaveri ja matkaillessaan hän useinkin ajautui ylimääräiseen turvatarkastukseen. Japaninmatkallaan työkaverillani oli välilasku Kiinassa ja jatkolento lähti vasta seuraavana päivänä. Joten kaveri joutui yöpymään Kiinassa ja poistumaan lentekentän kansainväliseltä alueelta. Passintarkastuksessa kaveri huomasi seisovan jossakin huoneessa ainoana seuralaisenaan palvelutiskin takana passintarkastaja jonka kanssa työkaverillani ei ollut yhteistä kieltä. Virkailija tutki passia ja kävi laittamassa sen takaseinällä olevan piirongin alimpaan laatikkoon jonka jälkeen virkailija poistui huoneen takavosta. Kaverini kertoi jälkikäteen että tässä vaiheessa kuumotti.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta