Kyllä kortilla voi maksaa mutta kyllä käteinen on tässä lajissa aina varmin. Ihan jo siksikin, että silloin on helpompi valvoa kulutustaan ja pysyä budjetissaan. Kortti (varsinkin luotollinen) on noissa paikoissa käyttäjälleen tosi petollinen maksuväline, enkä tarkoita tässä nyt mitään huijauksia. Käteisen kanssa on helpompi asettaa itselleen etukäteinen kulutuskatto ja kun tietää, että rahaa on taskussa vain tietty määrä käytettävissä, sen kulumisen kanssa on luonnostaan tarkempi kun haluaa, että ilta ei lopu kesken.
Edellisestä kerrasta on sen verran aikaa etten muista tarkkoja hintoja mutta muistelen että hintataso on Helsingin vastaavien paikkojen tasoa ja Börsibaarissa ehkä Turun ja Tampereen vastaavien paikkojen tasoa. Eli ei erityisen edullinen. Eli olisiko sisäänpääsy ollut pari kymppiä (lähistön hotelleista saattaa saada kuponkeja, joilla ilmainen sisäänpääsy). Perusjuomat (oluet yms.) asiakkaalle kympin luokkaa, lady drinkit luokkaa 20-50 euroa, pullo luokkaa 80-200 euroa ja sitten privaattien perusmaksut 60-80 eurosta ylöspäin + tytöille maksettavat ekstrat. Muissa kuin Börsissä sitten vielä vähän kalliimpaa. Ekstrat riippuvat ihan tytöstä ja asiakkaasta, ne pitää aina neuvotella tapauskohtaisesti. Lähtökohtana kuitenkin on, että seksiä noissa paikoissa ei tarjota.
Nyrkkisääntönä voisi sanoa, että 100-200 eurolla viettää Suomessa ja Tallinnassa oikein kivan klubi-illan ja 200-300 eurolla jo superkivan :-)
Tallinnan klubien etuna on, että siellä kaikki tytöt ovat järjestäen todella kauniita ja näyttäviä.