Uutiset:

Kirjoittaja Aihe: Israel vs Gaza  (Luettu 4362 kertaa)

Poissa ThomasDundee

  • Hero Member
  • Viestejä: 856
  • ***** Huikea tyyppi
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #20 : Heinäkuu 24, 2025, 13:08:07 »
^^, ^^^ Tuota lähdekritiikkiä kannattaisi vähän opetella.

Poissa Villerius

  • Sr. Member
  • Viestejä: 16026
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #21 : Heinäkuu 24, 2025, 18:29:38 »
^
Mitenkään epäilemättä sinun lähteitäsi, mutta mitkä ne ovat?  ::)

Noin yleisesti ottaen toisten lähteiden torpedoiminen on varsin yksinkertaista,  kun ei kerro omiaan ihan vaikka vertilun vuoksi....
”Opi rakastamaan vihaa. Syleile sitä. Nauti siitä. Olet ansainnut sen. Jokainen on oikeutettu omaan mielipiteeseensä ja jokaisella tulisi olla mielipide sinusta. Vihaajat ovat positiivinen ongelma. Kukaan ei vihaa hyviä, he vihaavat parhaita.”
- Kobe Bryant

Poissa Banana

  • Full Member
  • Viestejä: 353
  • * Kelpo kaveri
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #22 : Heinäkuu 24, 2025, 20:44:08 »
Saikohan Hamas nyt mitä "tilasi"? Rauha siellä tulee kun palestiinalaiset rakastavat lapsiaan edes vähän enemmän kuin inhoavat MUITA USKONTOJA!

Poissa FortySexN2

  • Sr. Member
  • Viestejä: 2695
  • ******* Saisi mikroaaltouunilla pillua
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #23 : Elokuu 06, 2025, 20:49:15 »
Saksalaisen BILDin mukaan Hamas kontrolloi 100 % Etelä-Gazassa julkaistavista kuvista. Kun tiedonvälitystä ohjaillaan asevoimin, kyse ei ole journalismista vaan propagandasta. Silti monet länsimaiset mediat toistavat näitä kuvia ja tarinoita ilman kriittistä arviointia, usein tietämättään osallistuen aseistettuun tarinankerrontaan. Sopisiko näihin kuvaus hyväuskoiset hölmöt?

Poissa ThomasDundee

  • Hero Member
  • Viestejä: 856
  • ***** Huikea tyyppi
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #24 : Elokuu 06, 2025, 21:22:19 »
Saksalaisen BILDin mukaan Hamas kontrolloi 100 % Etelä-Gazassa julkaistavista kuvista.

Kai tiedät että Israel estää ulkomaisen lehdistön pääsyn Gazaan?

Poissa FortySexN2

  • Sr. Member
  • Viestejä: 2695
  • ******* Saisi mikroaaltouunilla pillua
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #25 : Elokuu 06, 2025, 21:47:13 »
Saksalaisen BILDin mukaan Hamas kontrolloi 100 % Etelä-Gazassa julkaistavista kuvista.
Kai tiedät että Israel estää ulkomaisen lehdistön pääsyn Gazaan?

Jep. Kun kuvat ovat lavastettuja ja lähtöisin alueelta, jossa vapaa tiedonvälitys on estetty, pitäisi medialla olla erityinen vastuu tarkastella sisältöjä kriittisesti.

Journalismi ei saa olla sokeaa toistoa, se vaatii lähdekritiikkiä, kontekstia ja eettistä harkintaa.


Paikalla Kellopeliappelsiini

  • Sr. Member
  • Viestejä: 2569
  • ****** Rakastajien aatelia
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #26 : Elokuu 07, 2025, 06:57:23 »
Surullista että edelleenkin pidetään Hamasin tiedonvälitystä puolueettomana.
I see what is right and approve, but I do what is wrong

#fuckpalestine

Poissa Alpo

  • Full Member
  • Viestejä: 150
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #27 : Syyskuu 06, 2025, 04:27:08 »
Hamasin kansanterveysministeri, hamasin sisäasiainministeriö, hamasin ulkoministeriö, hamasin puolustusministeriö, HS hamasin sanomat, yle hamasin tietotoimisto.
Miksi kukaan ei puhu hamasin tunnustamisesta , siitähän tässä on kysymys .

Poissa Teroterava

  • Full Member
  • Viestejä: 117
  • **** Nauttii muiden arvostusta
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #28 : Syyskuu 08, 2025, 21:44:13 »
Espanja kieltää poltto­aineen viemisen Israelin asevoimille satamiensa kautta.

Espanja julisti maanantaina pakotteita Israelia vastaan tarkoituksenaan saada kansanmurha Gazassa loppumaan. Asiasta uutisoivat muun muassa sanomalehdet El País ja La Vanguardia.

Pääministeri Pedro Sánchez kertoi, että Espanja kieltää aseiden, ammusten ja sotilastarvikkeiden myymisen Israelille lain nojalla ja pysyvästi – joskin tämä kielto on ollut voimassa käytännön tasolla jo vuodesta 2023.

Lisäksi Espanja estää Israelin asevoimille toimitettavien puolustus­tarvikkeiden ja polttoainelastien kulkemisen Espanjan satamien ja lentokenttien kautta.

https://www.hs.fi/maailma/art-2000011479407.html

Espanjasta voisi tässäkin asiassa moni muu maa ottaa mallia.

Paikalla Kellopeliappelsiini

  • Sr. Member
  • Viestejä: 2569
  • ****** Rakastajien aatelia
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #29 : Syyskuu 08, 2025, 21:50:27 »
Espanjan voisi pommittaa maatakiertävälle radalle.
I see what is right and approve, but I do what is wrong

#fuckpalestine

Poissa Alpo

  • Full Member
  • Viestejä: 150
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #30 : Syyskuu 09, 2025, 05:10:30 »
Tässä on kaksi puolta me ja islam. Espanja on asettunut islamistien puolelle ja siis väärälle puolelle, meidän tulee asettua kristittyjen puolelle koska länsimainen elämäntapa perustuu kristilliselle perustalle. Islam on diktatuurinen aate eikä sovi länsimaalaiselle.
Israel käy sotaa eturintamassa ja siellä tapahtuu ikäviä asioita, perääntyminen ei auta eturintama vaan tulee perässä lähemmäksi.

Poissa Lifti

  • Vaari
  • Sr. Member
  • Viestejä: 9931
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #31 : Syyskuu 09, 2025, 05:15:21 »
^ Siinä ne faktat tuli  :weightlifting:
Can I be your RILF (Retard I'd Like to Fuck)

Poissa AegonX

  • Full Member
  • Viestejä: 213
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #32 : Syyskuu 09, 2025, 08:09:01 »
Olisi tärkeää, että kukaan ei missään määrin asettuisi sen enempää Hamasin kuin Israelin nykyhallinnonkaan puolelle. Molemmat tahot tosiasiallisesti pyrkivät kansanmurhaamaan vastapuolensa varsin perusteellisesti, ja huijaavat propagandallaan monia hyväntahtoisia hölmöjä. Myöskin kaikista länsimaisista mediatoimijoista ja poliittisista puolueista suurin osa haluaa levittää jomman kumman puolen propagandaa ilman kritiikkiä (ja mielenosoituksissa näkyy nimenomaan aika höynäytettyä porukkaa).

On myös niin, että sekä Palestiinassa että Israelissa jatkuvasti käyvät harvinaisemmiksi ne yksilöt, jotka eivät tosiasiallisesti kannattaisi vastapuolen kansanmurhaamista. Sekä Palestiina että Israel alkavat olla selvästi barbaarisempia yhteiskuntia kuin esim. [sensuroitu]-Saksa, ja aito kriittisyys käy noissa yhteisöissä jatkuvasti omalle hyvinvoinnille vaarallisemmaksi.

Ehkä jompikumpi osapuoli onnistuu totaalisesti kansanmurhaamaan toisen lähimmän 30 vuoden aikana. On hyvin epätodennäköistä että massiivinen väkivalta alueella ainakaan millään muulla tavalla tällä aikajänteellä loppuisi.

(Pari vuotta sitten vielä ajattelin että konflikti saattaisi loppua myös siihen että arabit päättäisivät solmia rauhansopimukset nykyisillä rajoilla, kun Israel on joka tapauksessa niin vahva että tappelun jatkaminen tarkoittaa vain että Israel tulee jatkamaan laajentumistaan. Mutta Netanyahu on nyt tehnyt Israelin kannalta massiivisen virheen rupeamalla kansanmurhaamaan niin selvästi että Israel tulee jollain aikajänteellä oletettavasti menettämään kaikki länsimaat liittolaisina. Ja arabit näkevät nyt tämän, että Israel saattaa hyvinkin menettää liittolaisensa (kuten tulisikin tapahtua, vaikka en siis ole sen toisenkaan kansanmurhaajajengin puolella), ja tulevat varmasti jatkamaan tappelua nähdäkseen mihin voimansa riittävät yksin jäänyttä Israelia vastaan -- ja joudun arvioimaan että huomattavan mahdollinen lopputulema on että kaikki alueelta löytyvät miljoonat juutalaiset teurastetaan.)

Mielenkiintoista kyllä nähdä, mitä Israel tekee ydinaseillaan, jos käy selväksi että länsimaat eivät enää halua Israelia tukea ja kymmenet miljoonat arabit uhkaavat vyöryä ottamaan alueen haltuunsa. Arabimaiden pääkaupunkeihin ydinaseiden ampuminen ei siinä tilanteessa auta (kansa niissä tulee joka tapauksessa haluamaan kansanmurhata kaikki juutalaiset), mutta löytyykö tapa käyttää ydinaseita tuen kiristämiseen länsimailta?

"The Great Noticing" länsimaissa, eli herääminen siihen kuinka valtavasti täällä on valtaa Israel-mielisillä juutalaismiljardööreillä ja vaikutusverkostoilla, on myös helvetin jännä uusi ilmiö sekin. Kun nyt länsimaissa äänestäjät sekä vasemmalla että oikealla ovat yhdistymässä vastustamaan Israel-mielisiä, se tarkoittanee keskipitkällä aikavälillä että "äärioikeisto" varmemmin ja varmemmin nousee dominoivaan asemaan länsimaissa. ("Äärioikeiston" poissa vallasta pitäneet voimathan eivät missään vaiheessa ole olleet näitä varoitusvärifeministien kaltaisia itseään merkityksellisiksi luulevia manipuloituja sekopäitä, vaan heihin taidokkaasti vaikuttavia George Soroksen kaltaisia miljardöörejä -- Soros tosin on esimerkki juutalaismiljardööristä joka Israelin sijaan on asettunut Palestiinan puolelle, mutta taitaapa osua hänenkaltaisiinsakin tämä "The Great Noticing", eli ehkäpä loppujen lopuksi käy juutalaisille jopa valitettavan haitalliseksi se että he *eivät* ole organisoituneet yhtenäiseksi juutalaissalaliitoksi. (Itse siis en ole antisemitisti, vaan arvostan monia juutalaisia yksilöitä paljon, joskaan en mm. Sorosta.))

Poissa AegonX

  • Full Member
  • Viestejä: 213
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #33 : Syyskuu 09, 2025, 08:26:10 »
Tärkeä lisäpointti mikä ehkä on joidenkin lukijoiden hyödyllisintä kuulla:

Kun Israelin politiikka oletettavasti tulee lähivuosina muuttumaan vain julmemmaksi ja julmemmaksi, länsimaalaisten näyttäytymisessä Israelin liittolaisina on myös se ongelma, että koko *ihmiskunnan* enemmistö kautta mm. Intian, Aasian ja Afrikan rupeaa kokemaan länsimaalaiset pahoiksi sortajiksi, jos olemme Israelin liittolaisia.

Meidän ei oikeasti kannata haluta tulevaisuutta, jossa ihmiskunnan enemmistö liittoutuu mieluummin kommunistidiktatuuri Kiinan kuin länsimaiden kanssa. (Kiina osaa kyllä muokata politiikkaansa sopivassa määrin tilapäisesti kiltimmäksi jos sillä saa valloitettua maailman.)

Eli kamppailu "globaalin etelän" sieluista on oikeasti tärkeää (vaikka siinä touhussa ei kannatakaan mennä kaikkeen siihen naiiviuteen mihin vasemmistolaiset menevät). Ei kannata hyväksyä kansanmurhaamista mukamas välttämättömäksi osaksi sodankäyntiä barbaareja vastaan (vaikka siis sodankäyntiä barbaareja vastaan maailmassa tulee jatkossakin esiintymään ja siihen pitää olla valmis jotta ei joutuisi alistetuksi).

Poissa Lifti

  • Vaari
  • Sr. Member
  • Viestejä: 9931
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #34 : Syyskuu 09, 2025, 09:00:42 »
^ muuten ihan hyvä mutta kun tässä oikeassa elämässä se vaan menee niin että jompaakumpaa puolta tässä loppupeleissä tullaan puolustamaan. Joten kaksi paskaa vaihtoehtoa on tarjolla ja nyt pitäisi valita se vähemmän paska
Can I be your RILF (Retard I'd Like to Fuck)

Poissa AegonX

  • Full Member
  • Viestejä: 213
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #35 : Syyskuu 09, 2025, 10:38:24 »
^ muuten ihan hyvä mutta kun tässä oikeassa elämässä se vaan menee niin että jompaakumpaa puolta tässä loppupeleissä tullaan puolustamaan. Joten kaksi paskaa vaihtoehtoa on tarjolla ja nyt pitäisi valita se vähemmän paska

Ihan mahdollista on pidättäytyä auttamasta kumpaakaan, seisoa vaan vieressä kun hirviöt tappelee ja sanoa "voin auttaa jompaa kumpaa teistä jos täytätte sivistyneen elämän ehdot x, y ja z".

(Ja jos *olisi* niin, että toinen pitäisi valita, nimenomaan nyt viime vuodet ovat aiheuttaneet että niin suuri osa maailmasta tulee kääntymään selvästi Israelia vastaan, että on tosi huono idea jäädä Israelin toiminnan puolustajaksi -- ennen viime vuosia minäkin olisin btw valinnut Israelin jos olisi pakko. (Syy liittyy siihen, että suurin osa Israelissa asuvista juutalaisistahan muutti sinne itse asiassa arabimaista vainoja pakoon, sen jälkeen kun Israelin perustaminen aiheutti että arabit alkoivat murhailla kaikkia alueellaan asuvia juutalaisia jotka todellisuudessa olivat täysin syyttömiä kaikkeen Israelissa tapahtuvaan. Jonkinasteinen julmuus Israelilta on siis ymmärrettävää, koska arabit ovat osoittaneet että he käytännössä päätyvät murhaamaan kaikki hallitsemillaan alueilla asuvat juutalaiset, ja monet juutalaiset ymmärtävät sen perustotuuden maailmasta että ainoa keino kenenkään pitemmän päälle onnistua suojautumaan etnisiltä vainoilta on että kuuluu johonkin kansaan jolla on oma valtio.))

Poissa Alpo

  • Full Member
  • Viestejä: 150
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #36 : Syyskuu 09, 2025, 16:43:03 »
Kyllä me eurooppalaiset asetumme ilman muuta kristittyjen rintamaan islamia vastaan , meillä on oikeus puolustaa elämäntapaamme ja vissiin jonkinlainen velvollisuuskin .

... yritti ja onnistuikin vuosikymmenet orjuuttamaan itäeurooppaa mutta eipä pitäneet kynnet enään yhdeksänkymmenluvulla .

Nyt tänne hyväätarkoittavien hölmöjen avustuksella ja helvetinmoisella mediarummutuksella tunkee islamistit diktatuureineen ja tappolakeineen .
Me emme halua sarialakia kaksituhatta vuotta sitten laadittuja primitiivisiä heimosääntöjä .

Poissa Alpo

  • Full Member
  • Viestejä: 150
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #37 : Syyskuu 09, 2025, 17:40:23 »
Haa.. sana neuvostoliittolainen on näköjään osittain sensuroitu tuost edellisestä jutusta .

Ja jos Israel haluaisi tehdä gazassa kansanmurhan niin siihen menis muutama tunti ja siellä ei olisi enään kuin korkeintaan muutama konttaava elossa.
Että se siitä kansanmurhan tekemisestä.

Poissa AegonX

  • Full Member
  • Viestejä: 213
  • ** Piristää muiden päivää
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #38 : Syyskuu 10, 2025, 05:23:48 »
Ja jos Israel haluaisi tehdä gazassa kansanmurhan niin siihen menis muutama tunti ja siellä ei olisi enään kuin korkeintaan muutama konttaava elossa.
Että se siitä kansanmurhan tekemisestä.

Israel toivoo, että rajallinen määrä kansanmurhaamista saa gazalaiset ryntäämään pois Gazasta Egyptiin (ja tällainen siis täyttää kansanmurhan määritelmän). Miljoonien ihmisten murhaaminen nyt heti yhtäkkiä kerralla ei olisi Israelin etujen mukaista, sillä silloin Yhdysvallatkin välittömästi hylkäisi Israelin.

Poissa Lifti

  • Vaari
  • Sr. Member
  • Viestejä: 9931
  • ******** Lähellä täydellisyyttä
Vs: Israel vs Gaza
« Vastaus #39 : Syyskuu 10, 2025, 05:28:47 »
Ja jos Israel haluaisi tehdä gazassa kansanmurhan niin siihen menis muutama tunti ja siellä ei olisi enään kuin korkeintaan muutama konttaava elossa.
Että se siitä kansanmurhan tekemisestä.
Voi olla että tämä jää ainoaksi vaihtoehdoksi ja mikäli näin toimii niin ymmärrän täysin.
Can I be your RILF (Retard I'd Like to Fuck)