Viihde ja kevennykset > Kaatopaikka
Israel vs Gaza
FortySexN2:
Kun tästä aika ajoin nousee eri ketjuissa keskustelua, parempi avata tälle oma keskustelunsa. Tämä lainaus on Ukraina Nato ketjusta. Olisi aivan superia jos moderointi kantaisi kortensa kekoon foorumin luettavuuteen ja siirtäisi liian rönsyilevät viestit, yleensä näistä jollain tavalla politiikkaan kuuluvista, oikeisiin ketjuihin.
--- Lainaus käyttäjältä: ThomasDundee - Heinäkuu 10, 2025, 21:01:20 ---On selvää, että Israelin tarkoituksena ei ole ainoastaan Hamasin tuhoaminen, vaan Gazan koko väestön.
Mulle on nyt vähän epäselvää, mikä on sinun ja muiden Israelin puolustajien näkemys, joten mielenkiinnon vuoksi kysyn.
Onko se:
A) Israel ei toteuta Gazassa siviilien joukkomurhaa, ja väitteet kansanmurhasta ovat naurettavia, nämä väitteet ovat Hamasin ja äärivasemmiston propagandaa.
B) Israel toteuttaa Gazassa siviilien joukkomurhaa, kenties jopa kansanmurhaa, mutta se on ok, jos Hamasia ei saada muilla keinoin kukistettua.
Kumpi näistä?
--- Lainaus päättyy ---
Molemmat ovat moraalisesti tai tosiasiallisesti ongelmallisia, eikä mikään vastuullinen kanta istu niihin suoraan. Tuo jako A/B-vaihtoehtoihin on vinoutunut ja koko kysymys on provosoiva ja varmaan tavoittena lopettaa keskustelu.
Israelin toimien kritisoiminen ei oikeuta Hamasin rikosten sivuuttamista. Mutta keskustelu näissä ympäristöissä keskittyy usein sinne, missä katsotaan olevan enemmän vaikutusvaltaa eli Israelin päätöksentekoon. Tasapainoinen keskustelu kuitenkin edellyttäisi, että molemmat osapuolet asetetaan vastuuseen teoistaan ja että panttivankien vapauttamiseen, kuten Hamasin johtajien saattamiseen vastuuseen, esitetään myös konkreettisia toimia
FortySexN2:
Jeffrey Sachsilla on oma tiukka näkemyksensä kaiken pahan juurisyyksi
https://youtube.com/shorts/9pQc00UWgks
ThomasDundee:
^^ Kiitos FortySexN2 uuden ketjun avaamisesta.
Kysymykseni on ehkä vähän provosoivaan sävyyn esitetty, myönnän. Mutta sen tarkoitus ei ollut lopettaa keskustelua, vaan halusin nähdä osaako joku saitin fanaattisimmista Israelin Gaza-toimien puolustajista rehellisesti vastata tähän.
Tälläkin saitilla kun on nähty kannanottoja, joiden mukaan kaikenlainen sympatia Gazan siviilejä kohtaan tarkoittaa samalla sitä, että oikeutat Hamasin rikokset. Tämän kannan yhteydessä on jopa esitetty, että koko Gazan siviiliväestön tappaminen on oikeutettua, koska heistä suurin osa on Hamasin kannattajia. Eräs saittilainen sanoi tämän suoraan. Eli epäilemättä hänen kantansa olisi minun kysymykseni vastausvaihtoehto B.
Toinen saittilainen taas viittasi Amnesty internationalin ja Ehud Olmertin Israelia kohtaan esittämiin sotarikossyytöksiin "äärivasemmistolaisena propagandana", mikä viittaa siihen että hänen näkemyksensä olisi kysymykseni vastausvaihtoehto A.
Minun nähdäkseni nämä ovat toisensa poissulkevia, eli yhtäaikaa ei voi olla kumpaakin mieltä.
Kysymykseen olisi voinut ehkä lisätä vielä vaihtoehdon C, eli koston. Koska Hamasin lokakuun 2023 isku oli niin julma, on oikeutettua, että myös kosto on julma, ja sen takia Gazan siviiliväestön kohtaama kärsimys on hyväksyttävä. Tämä ei tosin sulje pois A ja B -vaihtoehtoja.
Tämä minulle osoitettu kysymys viittaisi siihen, että sinä ainakin jossain määrin olisit tämän C vastausvaihtoehdon kannalla, joskin kysymyksen viimeinen lause viittaisi jossain määrin myös vastausvaihtoehtoon B:
--- Lainaus käyttäjältä: FortySexN2 - Heinäkuu 10, 2025, 16:03:48 ---Mitä mieltä olet Hamasin hyökkäyksessä tappamista sylilapsista ja rälläämisestä avolavalla ympäri Gazaa esittelemässä tapettua teinityttöä voitonmerkkinä? Mitä mieltä olet Hamasin taistelijoiden tavoista piiloutua sairaaloihin, lasten ja muiden siivilien taakse, räiskien sieltä rynkyillä ja raketeilla Israeliin?
--- Lainaus päättyy ---
Tämäkin kysymys on minun nähdäkseni provosoiva, enkä täysin ymmärrä miten oletat minun vastaavan. Mitäkö mieltä olen? Todennäköisesti samaa mieltä kuin sinäkin. En tietenkään hyväksy, sen enempää kuin Israelin Gazassa tappamaa yli 16000 palestiinalaislasta, ja tuhansia nälkään näännytettyjä sylilapsia.
^ Jeffrey Sachsilla on tuossa pointti.
ThomasDundee:
--- Lainaus käyttäjältä: FortySexN2 - Heinäkuu 10, 2025, 23:40:17 ---
Israelin toimien kritisoiminen ei oikeuta Hamasin rikosten sivuuttamista. Mutta keskustelu näissä ympäristöissä keskittyy usein sinne, missä katsotaan olevan enemmän vaikutusvaltaa eli Israelin päätöksentekoon. Tasapainoinen keskustelu kuitenkin edellyttäisi, että molemmat osapuolet asetetaan vastuuseen teoistaan ja että panttivankien vapauttamiseen, kuten Hamasin johtajien saattamiseen vastuuseen, esitetään myös konkreettisia toimia
--- Lainaus päättyy ---
Vähän outoa tekstiä. Tottakai siviilien massamurhaaminen on tuomittavaa aina, riippumatta syistä. Niin Hamasin iskun kuin Israelin toimien kyseessäollen.
Siviiliuhrien lukumääriä katsomalla voi ehkä myös saada selityksen siihen, minkä takia keskustelu keskittyy enemmän Israelin toimiin. Israel kun on tappanut siviilejä Gazassa monikymmenkertaisen määrän Hamasin lokakuun 2023 iskuun verrattuna.
Artturi:
Gazalaiset ahdistetaan Israelin valvomalle (keskitys)leirille ja heitä painostetaan kaikin tavoin muuttamaan kotimaastaan ulos.
Israel’s defence minister has laid out plans to force all Palestinians in Gaza into a camp on the ruins of Rafah, in a scheme that legal experts and academics described as a blueprint for crimes against humanity.
https://www.theguardian.com/world/2025/jul/07/israeli-minister-reveals-plan-to-force-population-of-gaza-into-camp-on-ruins-of-rafah?CMP=Share_iOSApp_Other
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta