^Sanonta "lähti kuin kuppa Töölöstä" tulee 1900-luvun alussa Töölössä sijainneesta ilotaloalueesta, mihin oli pesiytynyt paljon kuppaa eli syfilistä. Kun puutalot purettiin, niin kuppaan sairastuneet ilotytöt siirtyivät muualle duuniin.
Toisaalta Helsingin Töölössä sijaitsi samoihin aikoihin klinikka, missä hoidettiin kuppapotilaita. Vuonna 1905 Kumpulan Kumtähden kartanoon perustettiin uusi seksitautisairaala, ja potilaat siirrettiin Töölöstä Kumpulaan ja kuppa lähti Töölöstä kuppatautisten potilaiden mukana.
Kuppa on ollut kyllä aivan hirvittävä tauti ennen antibioottien keksimistä. Euroopassa ja Suomessakin kuppaa sairasti 1900-luvun alussa noin 15% väestöstä. Muistan aina sen Jaakko Pakkasvirran elokuvan Runoilija ja muusa, missä Eino Leino sairastaa kuppaa, jota hoidetaan hörppäämällä nestemäistä elohopeaa ja sitten kossuryyppy päälle. Eino Leinon veljellä Kasimirilla se kuppa oli jo levinnyt aivoihin ja hän sai epileptisia kohtauksia joissa tajuttoman miehen suusta valui paksu kuola. Kasimir Leino kuolikin kuppaansa. Eino Leino sinnitteli kuitenkin eteenpäin. Onneksemme.