Keskustelua paikkakunnittain > Helsinki/pääkaupunkiseutu

Naapurisivuston amatooripks

<< < (3/5) > >>

James Hopkins:
No olihan tuossa joo väärinymmärryksen mahdollisuus. Kirjoittelin vähän ourosti. Mutta tosiaan, uusi tuntemton on ja ensiviikolla fiksumpi aiheen kanssa.

PaksUkko:
Älkää arvoisa herra James Hopkins välittäkö tahallisista tai tyhmyyttään väärinymmärtäjistä.

Minulle ainakin tuleva aikamuoto sekä alkuperäisessä että muutamaa tuntia myöhemmin olevassa postauksessanne ilmeni selkeästi.

Nyt odotan mielenkiinnolla menneeseen aikamuotoon siirtymistä.

Eli raporttianne joko kaikille luettavana tai yv:nä.

Onnea nautintoihin.

omnom:
Etukäteen suunniteltu ja visioitu on jo puoleksi naitu

Jimmy-setä:

--- Lainaus käyttäjältä: mattssonni - Joulukuu 29, 2023, 17:33:20 ---
--- Lainaus käyttäjältä: Jimmy-setä - Joulukuu 29, 2023, 16:22:52 ---
--- Lainaus käyttäjältä: antero pee - Joulukuu 29, 2023, 15:59:41 ---Onko amatöörillä pro-hinnat vai jotain muuta?

--- Lainaus päättyy ---

Ajattelet, että amatööri pyytää vähemmän, koska ei kokemattomuuttaan osaa tyydyttää setää riittävän hyvin?

--- Lainaus päättyy ---

Ei välttämättä, mutta pro:n täytyy hinnassa huomioida alvit, tuloverot, yelit ym., jotka ainakin teoriassa näkyy hinnoissa. Toki käytännössä on usein niin, että amatööreillä on sama markkinahinta, mutta parempi kate, kun siitä ei makseta noita maksuja (tässä kommentissa ei ole mitään paheksuntaa tms, mukana vaan ainoastaan ajatus, että elinkeinonharjoittajaksi rekisteröitynyt on aina pro, vaikka toimisi muuten satunnaisesti harrastuspohjalta).

--- Lainaus päättyy ---
Periaatteessa näin, mutta olisi silti oikeastaan tyhmää pyytää vähemmän, ellei joudu kilpailemaan asiakkaista, koska kysyntää on vähemmän kuin tarjontaa tms.

mattssonni:
^Se on juuri noin. Kuten tuossa kirjoitin, "käytännössä on usein niin, että amatööreillä on sama markkinahinta, mutta parempi kate, kun siitä ei makseta noita maksuja".

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Siirry pois tekstitilasta